5.4 Voor een handvol stuivers

Een armoedig bestaan
1 / 32
suivant
Slide 1: Diapositive
gesMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 3

Cette leçon contient 32 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 6 vidéos.

Éléments de cette leçon

Een armoedig bestaan

Slide 1 - Diapositive

Doel van de les
Je kent de problemen (slechte leef- en werkomstandigheden) waar arbeiders mee te maken kregen op het einde van de 19de eeuw.

Paragraaf 5.4

Slide 2 - Diapositive

Intro - videofragent Daens
Let tijdens het videofragment op de werkomstandigheden van de arbeiders.

Slide 3 - Diapositive

Slide 4 - Vidéo

Werkomstandigheden?

Slide 5 - Carte mentale

Intro - videofragent Daens
Let tijdens het videofragment op de werkomstandigheden van de arbeiders.

Slide 6 - Diapositive

Slide 7 - Vidéo

leefomstandigheden?

Slide 8 - Carte mentale

Waarom was een ongeluk in de fabriek een ramp voor de arbeider?

Slide 9 - Question ouverte

Een armoedig bestaan
Les 2

Slide 10 - Diapositive

Het kinderwetje van Van Houten gaat over:
A
leerplicht
B
verbod op kinderarbeid
C
je mocht maar 2 kinderen krijgen
D
toeslag voor ouders met kinderen.

Slide 11 - Quiz

Slide 12 - Vidéo

Slide 13 - Diapositive

Geen sociale zekerheid:
  • 6 dagen in de week 12 uur per dag werken.
  • Geen recht op vakantie.
  • Kinderarbeid.
  • Ongeluk? Pech gehad.....

Slide 14 - Diapositive

Welke sociale zekerheden hebben wij tegenwoordig?

Slide 15 - Question ouverte

Kerkelijke armenzorg
Hulp aan armen die de kerk bezoeken.

Geen kerkbezoeker? 
In het ergste geval: bedelaarij, stelen, prostitutie

Slide 16 - Diapositive

Slide 17 - Vidéo

Huiswerk
Leren: blz. 34-35
Maken: §2.1 (blz. 31-32): opdr. 1 t/m 4

Klaar?
Samenvatten: §2.1
Maken: test jezelf (blz. 51) opdr. 1
Maken: digitale oefeningen

Slide 18 - Diapositive

Een armoedig bestaan
Les 3

Slide 19 - Diapositive

2.1.3 - Een armoedig bestaan
Na deze les weet je:
  • Hoe de woonomstandigheden van de arbeiders waren
  • Hoe het met de hygiëne was gesteld
  • Welke verbeteren er optraden van 1870
  • Hoe groot het drankprobleem was in die tijd

Deze les:
  • Introductie
  • Lezen blz. 36/37
  • Uitleg PP
  • Maken opdrachten 

Slide 20 - Diapositive

Moet de armenzorg in de handen van de staat of van de kerk zijn?

Slide 21 - Question ouverte

Slide 22 - Vidéo

Maatschappij voor Weldadigheid
'Ze zijn slordig en vuil, in de hoogste mate zorgeloos, dom en vol vooroordelen, onoprecht, onmatig en onzedelijk, babbel- en koopziek, lui en onverschillig'

Slide 23 - Diapositive

Is armoede daadwerkelijk de schuld van de arme?

Slide 24 - Question ouverte

Maatschappij voor Weldadigheid (1818)
  • Doel: armoede bestrijden door armen op te voeden en aan het werk te zetten. 
  • Oprichter: Johannes van den Bosch
  • Landbouwkolonie voor stedelijke paupers
  • Aanbieden van werk, onderdak, scholing en zorg
  • Frederiksoord, Wilhelminaoord, Boschoord, Willemsoord

Slide 25 - Diapositive

Slide 26 - Lien

Gebrek aan hygiëne:

Slide 27 - Carte mentale

Slide 28 - Vidéo

1848-1866: cholera-epidemieën
  • Ontstaan door vervuild drinkwater
  • Symptomen: braken, diarree, buikpijn. Veel vochtverlies.
  • Ook ziekten als:
  • De tyfus
  • De vliegende tering--> koorts, vermagering, moeheid, bloed hoesten.

Slide 29 - Diapositive





Cholera 2017

Slide 30 - Diapositive

Huiswerk
Leren: blz. 36-37
Maken: §2.1 (blz. 32 t/m 34): opdr. 5 t/m 8

Klaar?
  • Samenvatten: §2.1
  • Maken: test jezelf (blz. 51) opdr. 1
  • Maken:  digitale oefeningen

25 september: SO §2.1 en §2.2 (1e lesuur!)




Slide 31 - Diapositive

Lees §2.2 goed door.... Wat vind je nog lastig?

Slide 32 - Question ouverte