H3 Lezen (les 1)

Welkom!
Leg alvast klaar:
  • je etui
  • je leerwerkboek deel A


Les 1
1 / 20
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 1

Cette leçon contient 20 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Welkom!
Leg alvast klaar:
  • je etui
  • je leerwerkboek deel A


Les 1

Slide 1 - Diapositive

Planning
  • Periode 4: hoe ziet dat eruit?
  • Leerdoelen 3.3 Lezen en uitleg deel 1
  • Werkmoment
  • Uitleg deel 2
  • Afsluiten van de les

Slide 2 - Diapositive

Leerdoelen 3.3 Lezen (p. 170)
  • Ik weet wat een betogende tekst is (herhaling).
  • Ik weet wat argumenten zijn.
  • Ik kan de leesstrategie kritisch lezen toepassen.
  • Ik kan het tekstverband oorzaak en gevolg herkennen.

Voor VWO ook: tegenargumenten en weerleggingen.

Slide 3 - Diapositive

Betogende tekst (p. 170)
  • Hij wil de lezer overtuigen dat zijn mening juist is. 
  • Hij doet dat door argumenten te gebruiken.

Voorbeelden: een opiniërend artikel, boekbespreking of klachtenbrief.

opinie = mening

Slide 4 - Diapositive

Indeling betogende tekst
Vaak heeft een betoog een driedeling:
  • inleiding: onderwerp en mening
  • kern: argumenten voor die mening
  • slot: conclusie of samenvatting

Hoofdgedachte: mening van de schrijver, meestal met daarbij zijn/haar belangrijkste argument.
Hoofdgedachte: het belangrijkste wat de schrijver over het onderwerp zegt.

Slide 5 - Diapositive

Argumenten (p. 171)
Een argument is informatie waarmee de schrijver wil bewijzen dat hij gelijk heeft, dat zijn mening juist is. Een argument kan zowel een feit als een mening zijn.

Wat overtuigd meer: een feit of een mening?

Slide 6 - Diapositive

Opdracht 3 (p. 171)
Voorbeeldzin
uit de leerwerktekst
F / M
Mening
Zin 1:
Zin 2:
Argument z1
Argument z2
oordeel, opvatting, standpunt, stelling

Slide 7 - Diapositive

4 - 7

Slide 8 - Diapositive

Werkmoment
Maak van 3.3: 4 tot en met 7 bij tekst 1: Multitasken

  • Tip bij vraag 4b: p. 231 voor vragen verkennend lezen.
  • Tip bij vraag 4d: p. 104 functies inleiding.
  • Tip bij vraag 5: argument => want...
  • Tip bij vraag 6: p. 27 voor hoofdgedachte

Slide 9 - Diapositive

Vraag 4b
Onderwerp: de vraag of leraren moeten inspelen op multitaskende leerlingen.
Tekstsoort en tekstdoel: tekst 1 is een betogende tekst, het tekstdoel is de lezer overtuigen.
Tekstopbouw: de tekst bestaat uit twee delen: inleiding (alinea 1: mening) en kern (alinea 2 tot en met 5: argumenten).
Bron: Onderwijsblad en de schrijver is Jos van G.

Slide 10 - Diapositive

Vraag 5a

Slide 11 - Diapositive

Vraag 6 en 7 (p. 173)
Hoofdgedachte tekst 1: Multitasken

Leraren hoeven geen rekening te houden 
met leerlingen die multitasken (r. 7), 
want dit gaat ten koste van de kwaliteit (9r. 9).

Slide 12 - Diapositive

Uitleg deel 2

Slide 13 - Diapositive

Kritisch lezen (p. 174)
Doel: beoordelen of de inhoud van de tekst overtuigend is. 
Hoe: door kritische vragen te stellen bij de argumenten. 

Dus: is de schrijver deskundig, is de informatiebron betrouwbaar en is de informatie waar.

Slide 14 - Diapositive

Leesstrategie: kritisch lezen p. 174
Feit als argument:
  • Is dit waar? Is dit echt zo gebeurd?
  • Hoe komt de schrijver aan die informatie? Onderzoek?
Mening als argument:
  • Vind ik dit overtuigend? Klopt het met wat ik zelf vind?
  • Klopt dit met wat ik heb meegemaakt? Hoe waarschijnlijk is dit?
waarschijnlijk, aannemelijk,
iets dat vermoedelijk zo is

Slide 15 - Diapositive

Oorzaak en gevolg (p. 175)

Slide 16 - Diapositive

Tekstdoel en tekstsoort
Tekstdoel: wat wil de schrijver bereiken? Hij/zij wil je ....
informeren                 overtuigen               activeren             amuseren
Tekstsoort

Slide 17 - Diapositive

12 - 16

Slide 18 - Diapositive

Afsluiting
Volgende les:

bespreken 12 t/m 16
verder met 4.3 => leerwerkboek deel B

Slide 19 - Diapositive

timer
10:00

Slide 20 - Diapositive