Les 4: Water in Nederland (deel 2)

Startklaar
       
      Telefoon in het zakkie 
      Laptop in de tas
      Map en pen op tafel
       
      
timer
5:00
1 / 29
suivant
Slide 1: Diapositive
AardrijkskundeMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 1

Cette leçon contient 29 diapositives, avec diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Startklaar
       
      Telefoon in het zakkie 
      Laptop in de tas
      Map en pen op tafel
       
      
timer
5:00

Slide 1 - Diapositive

Een Science Update? 

Slide 2 - Diapositive

Eindexamens zijn begonnen!
Unit 2: Globalisering (fast fashion)
  1. juist
  2. onjuist
  3. juist

Slide 3 - Diapositive

Unit 3: Leven met water
ATL: Creative-thinking skills
Related concepts: Cause and consequence
Key concept: Systems
Hoe kunnen wij veilig en duurzaam leven met water in Nederland? 
Global context: Scientific and technological innovation
Learner Profile:Knowleadgable/geïnformeerd

Slide 4 - Diapositive

Programma
  • Terugblik opdracht
  • Film afkijken (vanaf min.13)
  • Aantekeningen 
  • Afsluiting

Slide 5 - Diapositive

Periode 3
1
2
3
4
5
6
Nabespreking toets
uitval :( 
Introductie + topografie
Meivakantie
Meivakantie
kringloop van water + rivieren
7
8
9
10
11
12
Water in NL
Water in NL
Water in het Midden-Oosten en China
FA
SA
SA 

Slide 6 - Diapositive

Deze periode leer je bij AK:
- De kringloop van water
- Leven met water in Nederland

Vergelijken met:
- leven met water in het Midden-Oosten en China  
Unit 3: Leven met water
Hoe kunnen wij veilig en duurzaam leven met water in Nederland? 
MHV examenonderwerp!

Slide 7 - Diapositive

Terugblik
  • Welke begrippen worden omschreven / aangegeven op de bronnen? 
  • Probeer het eerst zonder aantekeningen
timer
3:00

Slide 8 - Diapositive

Leerdoelen
Aan het einde van de les kan je...
  • Beschrijven hoe Nederland eruitziet als waterland.
  • Uitleggen wat het verschil is tussen een gemengde rivier en een regenrivier.
  • De begrippen debiet en regiem uitleggen aan de hand van Nederlandse rivieren.
  • Verklaren hoe wateroverlast en watertekort ontstaan in Nederland en wat de ruimtelijke effecten zijn (zoals piekafvoer, kwelwater).
  • Maatregelen tegen wateroverlast beschrijven en de voor- en nadelen daarvan benoemen vanuit verschillende dimensies (sociaal, economisch, fysisch, politiek).



Slide 9 - Diapositive

Waar is het gevaar?
Water vanuit:
Zee, rivieren en neerslag! 


Slide 10 - Diapositive

Wat doen Nederlanders tegen het water?
Dijken
Terp
Polders
Sluis
Geveltuin
Meer ruimte voor de rivier

Slide 11 - Diapositive

Afsluitdijk
zout water
zoet water

Slide 12 - Diapositive

NAP
Gemiddelde hoogte van de zeespiegel

Slide 13 - Diapositive

Dijkring

Slide 14 - Diapositive

Nederland van boven
  • Aflevering afkijken vanaf min. 13
  • Kijkopdracht:
    - Noteer drie dingen die je opvalt aan Nederland als waterland.  

Slide 15 - Diapositive

Slide 16 - Lien

Nederland van boven
  • Aflevering afkijken vanaf min. 13
  • Kijkopdracht:
    - Noteer drie dingen die je opvalt aan Nederland als waterland.  

Slide 17 - Diapositive

De rivieren in Nederland
Hoe heten de 2 grote rivieren van NL ook al weer? 

Slide 18 - Diapositive

De rivieren in Nederland
Hoe verschilt de hoeveelheid water
in onze rivieren en wat zijn de gevolgen? 

Slide 19 - Diapositive

De rivieren in Nederland
Waar komt het water vandaan?

  • Regenrivier = voert alleen water van regen af
  • Gemengde rivier = voert combinatie van regen én smeltwater uit de bergen af. 

Maas = regenrivier
Rijn = gemengde rivier 

Slide 20 - Diapositive

De rivieren in Nederland
Hoeveel water stroomt er doorheen? 

  • Debiet = De hoeveelheid water die op een bepaalde tijd op een bepaald punt door de rivier stroomt.

  • Regiem = schommeling van de hoeveelheid water door het jaar heen (denk aan de seizoenen). 

Slide 21 - Diapositive

Debiet = hoeveel water komt er op een bepaalde tijd door de rivier?
Regiem= is er een groot verschil tussen de maanden? 

Slide 22 - Diapositive

Wateroverlast in Nederland
  • Piekafvoer = de hoogste afvoer ( debiet ) die een rivier kent 
  • Dit kan zorgen voor wateroverlast! 
  • De uiterwaarden lopen te vol, dijken kunnen overstromen

Slide 23 - Diapositive

Slide 24 - Diapositive

Wat doen Nederlanders tegen te veel water?
Voordelen?
Nadelen?

Slide 25 - Diapositive

Ruimte voor de rivier 
Programma: 'Ruimte voor de Rivier' 
Dit project is nu zo goed als voltooid

Slide 26 - Diapositive

Leerdoelen check
Aan het einde van de les kan je...
  • Beschrijven hoe Nederland eruitziet als waterland.
  • Uitleggen wat het verschil is tussen een gemengde rivier en een regenrivier.
  • De begrippen debiet en regiem uitleggen aan de hand van Nederlandse rivieren.
  • Verklaren hoe wateroverlast en watertekort ontstaan in Nederland en wat de ruimtelijke effecten zijn (zoals piekafvoer, kwelwater).
  • Maatregelen tegen wateroverlast beschrijven en de voor- en nadelen daarvan benoemen vanuit verschillende dimensies (sociaal, economisch, fysisch, politiek).



Slide 27 - Diapositive

Kahoot! 

Slide 28 - Diapositive

Periode 3
1
2
3
4
5
6
Nabespreking toets
uitval :( 
Introductie + topografie
Meivakantie
Meivakantie
kringloop van water + rivieren
7
8
9
10
11
12
Water in NL
Water in NL
Water in het Midden-Oosten en China
FA
SA
SA 

Slide 29 - Diapositive