les 13 Kijk en vergelijk!

Lesdoelen
Na deze les:
  • Weet je waar je betrouwbare productinformatie vandaan haalt
  • Kun je prijzen met elkaar vergelijken
1 / 15
suivant
Slide 1: Diapositive
EconomieMiddelbare schoolvmbo gLeerjaar 3

Cette leçon contient 15 diapositives, avec diapositives de texte.

Éléments de cette leçon

Lesdoelen
Na deze les:
  • Weet je waar je betrouwbare productinformatie vandaan haalt
  • Kun je prijzen met elkaar vergelijken

Slide 1 - Diapositive

We doen een deel van paragraaf 2.1. 

We gaan het hebben over waar we betrouwbare productinformatie vandaan halen en hoe we prijzen  - en daarmee producten - kunnen vergelijken
Consumentenorganisaties
Komen op voor de belangen van de consument:
  • Geven eerlijke en onpartijdige informatie 
  • Informatie over rechten en plichten
  • Actie voeren bij fabrikanten of de overheid

Slide 2 - Diapositive

Er bestaan verschillende soorten consumentenorganisaties.

Ze komen op voor de belangen van de consument, dmv verstrekken info of in actie komen.

Het verstrekken van onpartijdige info, gebeurt oa doordat ze producten met elkaar vergelijken. 
Producten vergelijken: prijs
Een BMW kost € 54.500,- en een Audi € 47.750,-
Hoeveel procent is de BMW duurder dan de Audi?
Formule
Prijsverschil in % = verschil : prijs waarmee je vergelijkt x 100

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Producten vergelijken: prijs
Een BMW kost € 54.500,- en een Audi € 47.750,-
Hoeveel procent is de BMW duurder dan de Audi?
1)   € 54.500 - € 47.750   =    € 6.750                      
2)     € 6.750 /47.750 =  0,14136
 3) 0,14136 x 100% = 14,14%

Slide 4 - Diapositive

Dit is een makkelijk voorbeeld, aangezien auto's dezelfde hoeveelheid zijn: 1.

Het wordt lastig als je verschillende getallen wil vergelijken: gewicht bijvoorbeeld.
Wat als het gewicht afwijkt?
Oplossing: prijzen naar een prijs per standaardgewicht omrekenen. 


Een verhoudingstabel kan helpen

Slide 5 - Diapositive

Niet alle producten zijn direct met elkaar te vergelijken, bijvoorbeeld omdat het gewicht van de verpakkingen afwijkt
Verhoudingstabel

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Verhoudingstabel 1
Verhoudingstabel 2

Slide 10 - Diapositive

De twee uitkomsten (nu niet gespecificeerd) kun je nu met elkaar vergelijken
Vergelijken, welke is het goedkoopst?
Wasmiddel A

Inhoud: 2 liter

Prijs: € 5,80
 Wasmiddel B

Inhoud: 3,5 liter

Prijs: € 9,10
A=2/€5,80 =€2,90 per liter

B= 3,5/€9,10 =€2,60 per liter
Dus B

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Zelf doen
Bereken voor de producten wat de prijs per 100 gram is
Naam
Gewicht
Prijs
Glutenvrij meel
400 gram
€ 2,99
Amandelmeel
200 gram
€ 4,19
Cakemeel
450 gram
€ 1,05
Paneermeel
150 gram
€ 0,45

Slide 12 - Diapositive

deze mogen ze zelfstandig uitrekenen of klassikaal als het lastig is.
Prijs per 100 gram
Naam
Gewicht
Prijs
Prijs per 100 gram
Glutenvrij meel
400 gram
€ 2,99
€ 0,75 
Amandelmeel
200 gram
€ 4,19
€ 2,10 
Cakemeel
450 gram
€ 1,05
€ 0,23 
Paneermeel
150 gram
€ 0,45
€ 0,30

Slide 13 - Diapositive

Duidelijk voor iedereen?
Vragen over de stof?
Wat is een consumentenorganisatie?

Hoe vergelijk je prijzen?

Slide 14 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Lesdoelen
Nu:
  • Weet je waar je betrouwbare productinformatie vandaan haalt
  • Kun je prijzen met elkaar vergelijken

Slide 15 - Diapositive

We doen een deel van paragraaf 2.1. 

We gaan het hebben over waar we betrouwbare productinformatie vandaan halen en hoe we prijzen  - en daarmee producten - kunnen vergelijken