B2 Les 4 - § 5.3 Lezen

Het bepalen van de kernzin van een alinea
WELKOM
timer
3:00
Ga rustig zitten, pak Talent, en je pen/potlood.
1 / 13
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolvmbo bLeerjaar 2

Cette leçon contient 13 diapositives, avec diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 50 min

Éléments de cette leçon

Het bepalen van de kernzin van een alinea
WELKOM
timer
3:00
Ga rustig zitten, pak Talent, en je pen/potlood.

Slide 1 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

§ 5.3 Lezen
Lesdoelen:
SV Talent H5
Woorden van de week
Herhaling theorie Lezen
Behandelen nieuwe theorie § 5.3 Lezen

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Woorden van de week

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

informeren
de lezer wordt geïnformeerd over een onderwerp
nieuwsbericht, handleiding
activeren
de lezer komt in actie/gaat iets doen 
advertentie, uitnodiging
amuseren
de lezer beleeft plezier
leesboek, stripverhaal
overtuigen
de lezer is het eens met de mening
recensie, betoog
Herhaling Tekstdoelen

Slide 4 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Herhaling Tekstverbanden

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Herh. Inleiding, Kern, Slot
  • Inleiding: Het begin van een tekst (korte introductie van het onderwerp en aandachttrekker)
  • Kern: Het langste deel van een tekst dat het onderwerp en deelonderwerpen behandelt
  • Slot: Het laatste gedeelte van een tekst (meestal een samenvatting of conclusie) Let op: Een nieuwsbericht heeft meestal GEEN slot!

Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Even de herhaling testen
  1. Wat voor tekstdoel heeft tekst 1 (p. 87)?
  2. Welk woord in al. 1 geeft een opsomming aan?
  3. Heeft deze tekst 2 (p. 88) een slot? En zo ja, wat is de functie van het slot?

Slide 7 - Diapositive

1. Informeren, activeren zou ook goed zijn
2. Allereerst
3. Nee, nieuwsberichten hebben meestal geen slot
Nieuw: § 5.3 Lezen

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Dit weet je al: waar/niet waar
  1. De kern van een tekst heeft vaak meer dan één alinea. 
  2. De zinnen van een alinea horen bij elkaar.
  3. Alle zinnen in een alinea zijn even belangrijk.

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Dus:

Slide 11 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Gez. maken opdr. 2 t/m 7

Slide 12 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Exit
  • Woorden van de week
  • Herhaling: Tekstdoelen, Tekstverbanden en Inleiding, Kern & Slot 
  • Nieuwe theorie
    In een alinea staat bijna altijd een kernzin. Dit is de zin met de belangrijkste informatie van de alinea. Vaak is de kernzin de eerste zin van de alinea. De andere zinnen van de alinea zijn dan een toelichting bij de kernzin. Meestal is die toelichting een uitleg of een voorbeeld.

Slide 13 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions