les 11 - Verzet van slaafgemaakten

Thema 4
Het slavernijverleden van Nederland
Verzet en opstand
Les 11
1 / 48
suivant
Slide 1: Diapositive
GeschiedenisMiddelbare schoolvwoLeerjaar 4

Cette leçon contient 48 diapositives, avec quiz interactifs, diapositives de texte et 5 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Thema 4
Het slavernijverleden van Nederland
Verzet en opstand
Les 11

Slide 1 - Diapositive

Slide 2 - Diapositive

Slide 3 - Diapositive

Slide 4 - Diapositive

Slide 5 - Diapositive

Slide 6 - Diapositive

Slide 7 - Diapositive

Slide 8 - Diapositive

Slide 9 - Diapositive

Slide 10 - Diapositive

Slide 11 - Diapositive

Slide 12 - Diapositive

Tula. De slavenopstand van 1795 op Curaçao 

Slide 13 - Diapositive

Wat zou je doen?
Amistad
mee doen
niet mee doen

Slide 14 - Sondage

Wat zou je doen?
Haiti
meedoen
niet meedoen

Slide 15 - Sondage

slavenopstand in de kolonie
muiterij op de schepen

Slide 16 - Diapositive

leerdoelen
Je leert:
- de betekenis en de inhoudt van de slavenopstanden en die van  1795 op Curaçao in het bijzonder
- de relatie tussen de opstanden van de slaafgemaakten op Curaçao en de Verlichting  
- toetsvragen beantwoorden

Slide 17 - Diapositive

Wat gaan we doen?
  1. Inleiding (al gedaan)
  2. verzet
  3. Uitleg
  4. Opstand
  5. Nabespreking
  6. Afsluiting

Slide 18 - Diapositive

Slide 19 - Vidéo

1. Wat is de letterlijke tekst? Beschrijf de route die de slaaf moest volgen.

2. Waarom zou Peg Leg Joe dit doen?

3. Waar zou de oude man bij horen? 

4. Wat betekenen de ster en de kwartel in het liedje?

5. Waarom moesten slaven dit lied goed onthouden?

Slide 20 - Diapositive

Hoofdvraag
Waarom kan een lied van de slaafgemaakten ook een vorm van verzet zijn?

Slide 21 - Diapositive

Uitleg

Slide 22 - Diapositive

Tijdbalk
3.
De Republiek neemt Curaçao over en dit wordt de uitvalsbasis WIC en de slavenhandel
6. 
Trans-Atlantische slavenhandel komt op gang
2. 
Suriname overgenomen. Slavenhandel neemt een vlucht
1. 
WIC opgericht
4.
Inname Portugees-Brazilië (De Republiek krijgt plantages)
5.
Verlichtingsdenken / Abolitionisme komt op

Slide 23 - Diapositive

Tijdbalk
6:     Trans-Atlantische slavenhandel komt op gang (1600)
1:     WIC opgericht (1621)
4:    Inname Portugees-Brazilie (NL krijgt plantages) (1630)
3:    De republiek neemt Curaçao over, dit wordt uitvalsbasis WIC en slavenhandel (1634)
2:    Suriname overgenomen. Slavenhandel neemt een vlucht (1667)
5:    Verlichtingsdenken / Abolitionisme komt op (>1700)

Slide 24 - Diapositive

Haiti, kolonie van Frankrijk (1789)
slavenopstand op basis van Verlichting ideeën en naar aanleiding van jaren onderdrukking. 
Eerste keer dat er op zo'n grote schaal én georganiseerd een opstand plaatsvond. Liep uit op een bloedbad

Slide 25 - Diapositive

Onder leiding van Francois-Dominique Toussaint Louverture wisten de opstandelingen de Fransen te verslaan. 

Slide 26 - Diapositive

De revolutie was een succes voor de slaafgemaak-ten. De voormalig slaafgemaak-ten nemen het bestuur van het eiland over. Haitië is een zwarte natie buiten Afrika!

Slide 27 - Diapositive

De revolutie was een succes voor de slaafgemaak-ten. De voormalig slaafgemaak-ten nemen het bestuur van het eiland over. Haitië is een zwarte natie buiten Afrika!
Toussaint Louverture

Slide 28 - Diapositive

De verhalen over de Haïtiaanse Revolutie gaat als een lopend vuurtje en komen al snel ook in andere koloniën terecht. de slaafgemaakten daar worden erdoor geïnspireerd...

Slide 29 - Diapositive

Zo ook in Curacao...

Slide 30 - Diapositive

Slide 31 - Lien

De meeste Nederlanders maakten zich echter nog geen zorgen.  De situatie in Curaçao was goed vergeleken met andere koloniën, men durfde zelfs de werktijden van de slaafgemaakten te verlengen. Een grote fout...

Slide 32 - Diapositive

Opdracht 1


In 1795 brak er ook op Curaçao een 
opstand uit. Maar wat gebeurde er? En wat was de betekenis van die opstand? 

Ga aan de slag  
timer
15:00

Slide 33 - Diapositive

Opdracht 1
Nu je de feiten weet, gaan we kijken 
naar verschillende perspectieven. 


  • Lees de vier fragmenten.
  • Onderstreep de feiten en omcirkel de meningen. 
timer
10:00

Slide 34 - Diapositive

Nabespreken (1)
Vanuit welk perspectief zijn de verschillende bronnen geschreven? Onderbouw dit met een verwijzing naar de bron.
bron 1
bron 2
bron 3
bron 4

Slide 35 - Diapositive

Nabespreken 

Slide 36 - Diapositive

Slide 37 - Vidéo

Tula. De slavenopstand van 1795 op Curaçao 

Slide 38 - Diapositive

Slide 39 - Vidéo

Slide 40 - Lien

SLAVERNIJ LIEDEREN: VERBORGEN BOODSCHAP

Liederen die de slaven in de Verenigde Staten zongen terwijl ze werkten op de plantages. Ze zongen liedjes en vertelden verhalen, omdat de meesten niet konden lezen of schrijven. De liedjes gaven hun kracht om het zware werk vol te houden en doordat je ze vaak zingt zijn ze gemakkelijker te onthouden dan verhalen. Ze hebben vaak een verborgen boodschap, zoals tips over hoe je moet vluchten. De vlucht naar Canada duurde vaak een heel jaar! Er waren ongeveer 500 abolitionisten die slaven hielpen
.
Wat zouden dit liedje te maken hebben met de slavernij? 
Waarom moet de boodschap verborgen blijven? 
Maak in tweetallen de volgende vragen.

Slide 41 - Diapositive

Opdracht 3
Herschrijf één van de fragmenten in het tegenovergestelde perspectief: die van rebellenleider Tula. 


timer
10:00

Slide 42 - Diapositive

Nabespreken (2)
Vanuit welk perspectief zijn de verschillende bronnen geschreven? Onderbouw dit met een verwijzing naar de bron.
bron 1
bron 2
bron 3
bron 4

Wat maakt de mening van Tula (bron 4) anders dan die van bron 1 t/m 3?

Slide 43 - Diapositive

Slide 44 - Vidéo

aan het werk
leren t/m paragraaf 9
maken blz 22 opdracht 33 en 34

Slide 45 - Diapositive

leerdoelen
Je leert:
- de betekenis en de inhoudt van de slavenopstand in 1795 op Curaçao
- de relatie tussen de opstanden van de slaafgemaakten op Curaçao en de Verlichting  

Slide 46 - Diapositive

Slide 47 - Vidéo

Afsluiting
  • Wat heb je vandaag geleerd?
  • Zijn er nog vragen?

Slide 48 - Diapositive