les 1 samenwerken in de MZ

Samenwerken in de MZ
onderdeel van 
de beroepstaak 
kwaliteitszorg 
vakdeskundigheid 2
1 / 35
suivant
Slide 1: Diapositive
WelzijnMBOStudiejaar 2

Cette leçon contient 35 diapositives, avec quiz interactifs et diapositives de texte.

time-iconLa durée de la leçon est: 60 min

Éléments de cette leçon

Samenwerken in de MZ
onderdeel van 
de beroepstaak 
kwaliteitszorg 
vakdeskundigheid 2

Slide 1 - Diapositive

https://www.rtvutrecht.nl/nieuws/3853981/hoe-kon-het-misgaan-met-hamzah-l-in-nieuwegein-de-samenwerking-moet-beter
Wat gaan we doen
Kennis ophalen werken in de MZ 1
introductie vak + Waar vind je wat?
doornemen leswijzer
Verdiepen verschillende disciplines & zorg organisaties
Doornemen eindopdractht in duo´s 
Leerdoel formuleren samenwerken
opdrachten Boom 

Slide 2 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Slide 3 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Kennis ophalen
wat weten jullie nog nog nog?
Welke functies zijn er allemaal in de MZ? Schrijf er zoveel mogelijk op in het  zorg poppetje.
Welke verschillende zorg organisaties zijn er allemaal? schrijf die op in het zorg gebouw.
Extra: Welke disciplines/functies kunnen zowel binnen als buiten een zorg instelling werken?

Slide 4 - Diapositive

uitprinten leeg poppetje A3
uitprinten leeg gebouw A3
opgefrist?
Hopelijk ben je weer beetje opgefrist, vorig jaar hebben jullie namelijk je eigen zorg instelling opgezet en kennis gemaakt met alle wet en regelgeving.

Slide 5 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Doelen vandaag
 • Je kunt het begrip interdisciplinair toelichten en het belang van samenwerken met andere disciplines (binnen en buiten de eigen instelling). 
- Je kunt benoemen welke vaardigheden daarbij belangrijk zijn.
Je kunt terugvinden waar de eindopdracht overgaat en weet wat ervan je verwacht wordt.
 





Slide 6 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

leermiddelen
uit deze 2 boeken gaan we het meeste werken

Check nu de 
leswijzer op teams
Wat kun je per
les verwachten?

Slide 7 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat gaan we doen
Kennis ophalen werken in de MZ 1
introductie vak + Waar vind je wat?
doornemen leswijzer
Verdiepen verschillende disciplines & zorg organisaties
Doornemen eindopdracht in duo´s 
Leerdoel formuleren samenwerken
opdrachten Boom 

Slide 8 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Vormen van samenwerken
  • Monodisciplinair samenwerken
  • Multidisciplinair samenwerken
  • Interdisciplinair samenwerken 
  • Intradisciplinair samenwerken

Slide 9 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Discipline
Discipline betekent in deze context beroep of vak.
Mono = alleen, enkelvoudig
Multi = meerdere, meervoudig
Inter = tussen-erbuiten
Intra = binnen

Slide 10 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Een team met alleen begeleiders maatschappelijke zorg niveau 3 en 4.
Verschillende zorgprofessionals werken afzonderlijk aan hetzelfde doel.
Verschillende zorgprofessionals werken gezamenlijk aan hetzelfde doel.
Samenwerken binnen dezelfde beroepsgroep.
Intra
Inter
Mono
Multi

Slide 11 - Question de remorquage

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke disciplines ken je?

Slide 12 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Wie van deze disciplines is een behandelaar?
A
Psycholoog
B
Begeleider
C
Logopedist
D
Psychomotorisch therapeut

Slide 13 - Quiz

Hij of zij is eindverantwoordelijke voor de zorg en behandeling van de patiënt. De
Tot welk soort discipline behoort de ergotherapeut?
A
Vaktherapeuten
B
Paramedici
C
Hulpverleners
D
verpleegkundigen

Slide 14 - Quiz

 Bijvoorbeeld koken, aankleden en wassen. Maar ergotherapie richt zich ook op vrije tijd, school en werk en mobiliteit.
Samenwerken met disciplines
  • Behandelaren: artsen, psychologen, psychiaters, orthopedagogen
  • hulpverleners: gedragswetenschappers, coaches, sociaal werkers, juridisch dienstverleners, PB'ers, traject begeleiders
  • Paramedici: diëtisten, logopedisten, ergotherapeuten, fysiotherapeuten
  • Vaktherapeuten: beeldend, dans, trauma, muziek, psychomotorisch
  • Verpleegkundigen en verzorgenden
  • Onderwijs: leraren, intern begeleiders, 

Slide 15 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Rol, functie, taak, bevoegdheid, verantwoordelijkheid
Betekenis van deze termen:
Rol
Functie 
Taak 
Bevoegdheid 
Verantwoordelijkheid 

Slide 16 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Rol, functie, taak, bevoegdheid, verantwoordelijkheid
Rol = verzameling werkzaamheden met een logische samenhang
Functie = samenhangend pakket van taken en verantwoordelijkheden. Kan bestaan uit meerdere rollen. 
Taak = wat iemand doet 
Bevoegdheid = wat iemand mag doen
Verantwoordelijkheid = wat iemand moet doen

Slide 17 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Casus
Je bent begeleider Maatschappelijke Zorg en ondersteunt samen met andere disciplines een cliënt met een meervoudige beperking. Welke uitspraak is van welke discipline?

Slide 18 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

"De ingang is te smal voor zijn rolstoel. Deze zal verbreed moeten worden."
A
Fysiotherapeut
B
Persoonlijk begeleider
C
Ergotherapeut
D
Psychomotorisch therapeut

Slide 19 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

"Ik doe oefeningen met hem om spanningen in zijn lichaam te verminderen."
A
Fysiotherapeut
B
Psycholoog
C
Orthopedagoog
D
Psychomotorisch therapeut

Slide 20 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

"We gaan langzaam zijn antidepressiva afbouwen."
A
Psychiater
B
Psycholoog
C
Orthopedagoog
D
Huisarts

Slide 21 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

"Ik neem elke ochtend zijn dagprogramma met hem door en laat hem de picto´s aanwijzen."
A
Diëtist
B
Bewegingsagoog
C
verpleegkundige
D
Hulpverlener

Slide 22 - Quiz

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat mag een andere discipline doen, wat jij niet mag doen?

Slide 23 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

De eindopdracht: samenwerken
De eindopdracht zal anders zijn dan wat jullie gewend zijn. We gaan namelijk met een "lopende" casus werken & jullie nemen de rollen aan van verschillende disciplines in de maatschappelijke zorg. 

Het doel, lukt het jullie om samen te werken rondom de client Walter  vanuit de verschillende belangen? Kunnen jullie een MDO laten slagen voor alle betrokkenen?
Daar gaan we de komende weken achter komen.

Slide 24 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Duo Opdracht Casus Walter
Ga met z'n tweeën naar Teams, Dowload de eindopdracht op je eigen laptop en lees casus Walter.
Arceer belangrijke details in de casus en beantwoord de vragen over de eindopdracht:
  1. Wat wordt de werkwijze voor de eind opdracht?
  2. Wat houden deelopdracht 1, 2 en 3 in?
  3. Wat is belangrijk om deelopdracht 4 te laten slagen?
  4. Welke vraag is volgens jullie het lastigst bij deelopdracht 5?

Slide 25 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Opdracht : Zo lukt het niet
Samenwerken dus. we gaan de vraag even flippen!
In deze opdracht denk je na over de vraag: hoe kun je een samenwerking laten mislukken? 
Bedenk individueel het antwoord op de vraag:
Hoe kun je een samenwerking compleet laten mislukken?
Wie zouden een mini rollenspel kunnen uitvoeren voor het perfecte foute voorbeeld?


Slide 26 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Placemat: zo lukt het niet
  • Verdeel de groep in groepjes van vier. Maak op een groot vel papier een placemat door in het midden een rechthoek te tekenen en de hoeken van de rechthoek door te trekken naar de punten van het vel papier.
  • Elke student neemt plaats en schrijft op een stuk van de placemat wat er volgens hem nodig is om een samenwerking te laten mislukken. De rechthoek in het midden van de placemat blijft vrij.
  • Bespreek met elkaar hoe het niet moet volgens jullie. De overeenkomsten in visie hierover schrijven jullie in de rechthoek in het midden.


Slide 27 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke 2 doelen op het vlak van collegiale en interdisciplinaire samenwerking stel jij je zelf voor de komende 9 weken? Formuleer deze SMART

Slide 28 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Doelen vandaag behaald?
 • Je kunt het begrip interdisciplinair toelichten en het belang van samenwerken met andere disciplines (binnen en buiten de eigen instelling). 
- Je kunt benoemen welke vaardigheden daarbij belangrijk zijn in een leerdoel.





Slide 29 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Afsluiten & vooruitblik
Bedankt voor jullie inzet en aandacht 
onderwerp: wat is belangrijk bij een vergadering? groepen maken + rollen verdelen eindopdracht !

Slide 30 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Je hebt cliëntgebonden en niet-cliëntgebonden multidisciplinair overleg. Geef voorbeelden van niet-cliëntgebonden MDO's.

Slide 31 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Overleg met externen
Personen die af en toe binnen de organisatie zijn, maar geen vast onderdeel vormen van het team.

Slide 32 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions

Welke externen ken je?

Slide 33 - Carte mentale

Cet élément n'a pas d'instructions

Wat zijn redenen voor jou om te overleggen met wie?

Slide 34 - Question ouverte

Cet élément n'a pas d'instructions

Kies minimaal 2 opdrachten om de theorie te verwerken 
Leeractiviteit 2
Professional maatschappelijke zorg 
  • Thema 13, Samenwerken met informele ondersteuning, Opdracht 4 ‘Samenwerken met informele zorg’
  • Thema 13, Samenwerken met informele ondersteuning, Opdracht 5 ‘Samenwerken met mantelzorgers’
  • Thema 12, Professioneel samenwerken, Opdracht 3 ‘Samenwerken’
  • Thema 12, Professioneel samenwerken, Opdracht 5 ‘Afstemmen en plannen’  







Slide 35 - Diapositive

Cet élément n'a pas d'instructions