thema 3 les 2

N&T thema 3 les 2
Docenten: Tamara van Heel, Tesse Nicolaas, Robert Streunding Machiel Blok
Doel: les onderzoekend leren
1 / 27
next
Slide 1: Slide
Natuur en TechniekHBOStudiejaar 1

This lesson contains 27 slides, with interactive quizzes, text slides and 3 videos.

Items in this lesson

N&T thema 3 les 2
Docenten: Tamara van Heel, Tesse Nicolaas, Robert Streunding Machiel Blok
Doel: les onderzoekend leren

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

In deze les
  • Het verduidelijken van een wetenschappelijk principe: Stel als doel om een bepaald wetenschappelijk principe te verduidelijken door middel van het proefje.
  • Het testen van een hypothese: Stel als doel om een specifieke hypothese te testen door het proefje uit te voeren en de resultaten te analyseren.
  • Het verbeteren van het begrip van een bepaald onderwerp: Stel als doel om het begrip van een specifiek onderwerp te verbeteren door middel van het proefje.
  • Het ontwikkelen van vaardigheden: Stel als doel om de vaardigheden van de deelnemers te ontwikkelen, zoals het opzetten van een proef, het analyseren van resultaten en het interpreteren van gegevens.
  • Het bevorderen van creativiteit: Stel als doel om de creativiteit en nieuwsgierigheid van de deelnemers aan te moedigen door middel van het proefje en de uitkomsten te bespreken.

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Feedbackfruits:
Welke kennis is blijven hangen?

Slide 3 - Open question

Geef kort en bondig weer wat je hebt onthouden. Per punt breng je dit in. 
lesblokken
1. Houding
Moendoes
2. Proefjesmarkt
opbouw LVF
3. Onderzoeksvraag Vaardigheden LVF
4. Presentatie & 
Feedback 
5. Workshop 
Braakballen

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Maar nu eerst...
gekke feitjes op een rijtje!

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

KFC

Slide 6 - Slide

Voor wie er graag naar de KFC gaat hebben we wel een heel bijzonder feitje. Vraag vooral het vlees van de linkerbil van de kip. De linkerbil van een kip is zachter dan de rechterbil. Kippen gebruiken hun rechterpoot vaker en daardoor zijn de spieren sterker ontwikkeld.
Vlooien

Slide 7 - Slide

Er zijn al meer mensen gestorven door vlooien dan door alle oorlogen samen. Ze verspreiden namelijk ziekten zoals de pest en hebben zo een derde van de Europese bevolking uitgeroeid in de veertiende eeuw.
goudvissen

Slide 8 - Slide

Zet je goudvis zo nu en dan in het zonnetje. En dan niet alleen met dierendag, maar ook de andere dagen van het jaar. Goudvissen verliezen hun kleur als ze in een donkere of matig verlichte ruimte verblijven. Net zoals mensen hebben de goudvissen licht nodig om een mooi kleurtje te krijgen.
Albatros

Slide 9 - Slide

Een albatros moet slechts één keer op enkele jaren landen om te broeden. Het dier kan liefst honderdduizenden kilometers afleggen per vlucht. 
see you later... alligator

Slide 10 - Slide

Je hebt vast al eens gehoord van een ijskonijn of een koele kikker, maar een kroky met ijs waarschijnlijk niet. Toch zijn er enkele Chinese en Amerikaanse alligators die overleven de winter door hun hoofd in ijs te bevriezen. Enkel hun neus steekt eruit om te blijven ademen
Proefjesmarkt
INTRO​
& KLAAR ZETTEN​ 
START EERSTE RONDE​
& FEEDBACK​  

Wissel

START TWEEDE RONDE & FEEDBACK


Slide 11 - Slide

Iedere student geeft twee keer zelf een demo en daarnaast ook twee keer feedback op de proef van een ander. De groep wordt dus in tweeën gesplitst.
Doel van de les
Kennisdoel - n.a.v. het proefje (of de les)

Vaardigheidsdoel - komt in les 3 aan de orde


Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Voorbeeld didactische route
Zie ook hulp speciaal ontworpen lesvoorbereidingsformulier.

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Welke onderzoeksvragen kan je bedenken n.a.v. jouw proefje!!

Slide 15 - Open question

Een ieder bedenkt zo veel mogelijk onderzoeksvragen en schrijft die voor zichzelf op. 
Koppeling met de theorie in stap 2 en 7. 
(toets!!)

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Slide 17 - Video

This item has no instructions

aansluiten op voorkennis
Breng vooral ook in kaart wat de kinderen al weten. 

Wie weet wat en hoe je die kennis kan delen?

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Slide 19 - Video

Hier een voorbeeld waarbij de leerlingen met elkaar kennis uitwisselen door de voorkennis te activeren. Hier kan de juf vervolgens zien welke concepten de kinderen hebben en daar zelf nog kennis m.b.t. het onderwerp aan toevoegen. 
Methode van de week: NAUT
Naut bestaat uit de vakken biologie, natuurkunde en techniek. Er is ook aandacht voor scheikunde, wereld en heelal, milieu en duurzaamheid. Naast de 21e eeuwse vaardigheden leren kinderen ook specifieke vakvaardigheden, zoals ecologisch denken en systeemdenken.

Slide 20 - Slide

Hierbij kan je uit de mediatheek een voorbeeld laten zien! geef de opbouw van een les weer en vertel welke ondersteunende materialen er zijn. 

Slide 21 - Video

This item has no instructions

Slide 22 - Link

This item has no instructions

Opdracht
Maak een groepje van 3. 
Ieder bestudeert een onderzoekend leren les. Na afloop delen jullie de ideeën, opmerkingen, tips etc. Reageer op elkaar. Is dit in de praktijk mogelijk? Wat zijn de voor- en nadelen?

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

De 7 stappen
1. Introductie - inleiding
2. Verkennen - kern uitleg
3. Opzetten onderzoek - kern uitleg
4 Uitvoeren onderzoek - kern verwerking
5. Concluderen - kern verwerking
6. Presenteren - afsluiting
7. Verdiepen - afsluiting

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Les in de steigers!
- Maak een groepje van 2.
- Ga naar www.pabohr.nl/lesvoorbereidingol 
- Doorloop samen het formulier
- maak voor jezelf alvast een eerste opzet n.a.v. een proefje, onderwerp of materiaal.

Slide 25 - Slide

Benadruk dat het opstellen van een onderzoeksvraag het lastigste is. Hier gaan we volgende week mee aan de slag m.b.v. het vragenmachientje. Dan dient men ook de keuze te maken of ze een begeleidde of gestuurd onderzoek is.

In de onderzoekendlerenapp kijk je vooral naar de bouwstenen die hier gebruikt worden. Zelf moeten ze invulling geven aan die stenen, maar dat hoeft nu niet gedaan te worden. Het doel moet nu zijn dat ze de bouwstenen kennen. Ze kunnen één proefje als uitgangspunt nemen om de stappen praktisch te bespreken. 
Volgende keer
het vragenmachientje
zone van de naaste ontwikkeling (toetsing)
ontwikkelingsvaardigheden (toetsing)

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Bekijk de feedbackfruit en werk verder aan het LVF!

Probeer als het kan de les al te geven!

Slide 27 - Slide

This item has no instructions