Theorieles blok 1.3 - les 1

Theorieles Specifiek
Blok 1.3 - les 1
1 / 49
next
Slide 1: Slide
tandartsassistentMBOStudiejaar 1

This lesson contains 49 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 20 min

Items in this lesson

Theorieles Specifiek
Blok 1.3 - les 1

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Deze les
  • Eindopdracht
  • Leerdoelen
  • Voorkennis
  • Theorie
  • Vragen
  • Zelfstandig werken

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Theorie blok 1.3
📖 Tandheelkundige kennis voor tandartsassistenten: Hoofdstuk 5.1, 5.2, 5.4.1 en 5.5.1 (matrix en wiggen & droogleggen)
  
📖 Praktische vaardigheden: Hoofdstuk 8.3.2, 8.3.3 en hoofdstuk 9.7

📖 Voorlichting en advies: Hoofdstuk 3.2.2

📖 Administratie: Hoofdstuk 4.9 t/m 4.9.3

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Eindopdracht
Module van het Expert college:
‘Cariës en tanderosie’

Je maakt een printscreen van je eindresultaat = certificaat! 

LET OP: lees de criteria goed! Voldoe hieraan, anders onvoldoende!

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Inleverdata
Herkansingen blok 1.2
Vrijdag 5 december voor 24.00 uur

Herkansingen toetsen 1.0-1.2
Maandag 1 december , komt op rooster 

Opdrachten blok 1.3
Zondag 7 december voor 24.00 uur

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Theorie deze les
📖 Tandheelkundige kennis voor tandartsassistenten
Hoofdstuk 5.1 en 5.2


📖 Praktische vaardigheden
Hoofdstuk 8.3.2, stap 5



Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen les 1
• Je kunt de stappen in het cariësproces beschrijven;
• Je kunt uitleggen waarom het werkgebied droog moet blijven tijdens het vullen;
• Je kunt uitleggen welke verschillende manieren van droogleggen je kunt gebruiken bij het vullen van een tand of kies;
• Je kunt beoordelen of het werkgebied vooraf aan het vullen op de juiste manier is drooggelegd.
• Je kunt de verschillende boren die nodig zijn voor het maken van een vulling benoemen






Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Teksten analyseren 
Doel van deze 'andere' aanpak

Je kunt:
  1. Een tekst analyseren (opbouw, onderwerp, doel).
  2. Hoofd- en bijzaak onderscheiden.
  3. Moeilijke woorden begrijpen en gebruiken.
  4. De tekst globaal reproduceren of uitleggen.

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Stap 1: Oriëntatie (10 minuten)
Doel: voorkennis activeren en betrokkenheid creëren 

We beginnen klein....
  1. Lees de titel en tussenkopjes van hoofdstuk 5.1 van Tandheelkundige kennis voor tandartsassistenten. 
  2. Waar denk je dat deze tekst over gaat?
  3. Waarom is dit belangrijk voor jouw vak/opleiding?
  4. Kernwoorden op het bord

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Stap 2: Eerste lezing – Begrijpend lezen (10 minuten) 
Doel: tekst globaal begrijpen

  1. Lees de tekst samen 
  2. Schrijf op wat je niet begrijpt (woorden of zinnen)
  3. Na het lezen: wat vertelt de tekst in grote lijnen?

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Stap 3: Tweede lezing – Moeilijke woorden (10 min)
Doel: woordenschat uitbreiden

  1. Maak een lijst van moeilijke woorden
  2. Zoek in tweetallen de betekenis (uit de tekst, als deze er niet staat: op internet)
  3. Klassikaal bespreken

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Stap 4: Tekstanalyse (15 min)
Doel: structuur en hoofdpunten herkennen

  1. In tweetallen: Deel de tekst op in alinea’s met bij elke alinea: het kernidee (één korte zin) met eventueel één ondersteunend detail
  2. Kernzinnen op het bord → bespreken

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Bijvoorbeeld
5.1 inleiding: 
Restauratieve tandheelkunde houdt zich bezig met het herstel of verfraaien van het gebit met vulmaterialen. Er kan onderscheid worden gemaakt naar conserverende en esthetische tandheelkunde.

Kernidee: Bij restauratieve tandheelkunde wordt het gebit hersteld of verfraaid d.m.v. conserverende of esthetische tandheelkunde.

Ondersteunend detail: dit wordt gedaan met vulmaterialen.


Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Stap 5: Samenvatten & globaal leren (15 min)
Doel: hoofdpunten onthouden en toepassen

Kies wat bij jou past:
  • Ben je visueel ingesteld? Maak een mindmap of schema van de tekst
  • Ben je taalgericht? Schrijf een samenvatting van 5 zinnen
  • Ben je een actieve student? Maak een quiz met 5 vragen over de tekst

Klassikaal bespreken

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Stap 6: Afronding (5 min)
Leg kort uit: 
  • Waar ging de tekst over?
  • Wat waren de belangrijkste punten?
  • Welk nieuw woord heb je geleerd en wat betekent het?



Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Voorkennis testen

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Praktische vaardigheden voor tandartsassistenten
Hoofdstuk 8.3.2
Stap 5 - Droogleggen

Lees deze tekst goed door. Daarna checken we of jullie het begrepen hebben.


Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Droogleggen tijdens een composietbehandeling is erg belangrijk. Waarom is dat?

Slide 18 - Mind map

This item has no instructions

Wat is 'relatief droogleggen'?
A
Met cofferdam de behandelplek drooghouden
B
Met de afzuiger de behandelplek drooghouden
C
Met wattenrollen de behandelplek drooghouden
D
Met cofferdam en wattenrollen de behandelplek drooghouden

Slide 19 - Quiz

This item has no instructions

Welke manier van droogleggen is het best?
A
Met cofferdam
B
Met wattenrollen

Slide 20 - Quiz

This item has no instructions

Wat is een plastisch vulmateriaal?
A
Deze worden buiten de mond vervaardigd en met cement vastgezet in de mond.
B
Deze worden in vervormbare toestand in de caviteit aangebracht, waarna ze uitgehard worden.
C
Een restauratie van bijv. porselein.
D
Een niet-vervormbaar vulmateriaal dat door de tandtechnieker wordt gemaakt.

Slide 21 - Quiz

This item has no instructions

Een gegoten restauratie
A
Wordt door de tandarts in de mond vervaardigd
B
Wordt door de tandtechnieker vervaardigd

Slide 22 - Quiz

This item has no instructions

Een restauratie van plastisch vulmateriaal is een indirecte restauratie
A
Juist
B
Onjuist

Slide 23 - Quiz

This item has no instructions

Een restauratie van gegoten en/of opgebakken materiaal is een indirecte restauratie
A
Juist
B
Onjuist

Slide 24 - Quiz

This item has no instructions

DIRECTE RESTAURATIE
INDIRECTE RESTAURATIE
Amalgaam
Inlay/onlay
Composiet
Glasionomeer
Kroon
Compomeer
Brug
Facing

Slide 25 - Drag question

This item has no instructions

De keuze voor het soort restauratiemateriaal hangt af van
A
De grootte van de caviteit
B
De prognose (verwachting) van het te behandelen element
C
De grootte van de caviteit en het soort element
D
De voorkeur van de patiënt

Slide 26 - Quiz

This item has no instructions

Tandheelkunde: omdat het kan - omdat het moet

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Twee soorten tandheelkunde
Esthetisch: uiterlijk van het gebit wordt mooier gemaakt met tandkleurige materialen

Conserverend:  gebitselementen die door cariës zijn aangetast worden hersteld 


Slide 28 - Slide

This item has no instructions

6

Slide 29 - Video

This item has no instructions

00:42
Hoe noem je dit proces?
A
Tandsteen
B
Erosie
C
Demineralisatie
D
Remineralisatie

Slide 30 - Quiz

This item has no instructions

00:53
Hoe noem je dit proces?
A
Opbouw van het glazuur
B
Demineralisatie
C
Remineralisatie
D
Tandherstel

Slide 31 - Quiz

This item has no instructions

01:26
Hoe noem je deze laag ook wel?

Slide 32 - Open question

This item has no instructions

01:26
Hoe komt het dat het cariësproces sneller verloopt nadat het door het glazuur is gekomen?
A
Omdat het glazuur minder hard is
B
Omdat het dentine poreuzer is dan het glazuur
C
Omdat het dentine gevoeliger is

Slide 33 - Quiz

This item has no instructions

01:35
Dit noem je ook wel
A
Het glazuur
B
Het dentine
C
De pulpa
D
De wortel

Slide 34 - Quiz

This item has no instructions

02:03
Hoe heet de poetsmethode die het best is (voor volwassen)?

Slide 35 - Open question

This item has no instructions

Cariës 
  • Carieus defect of carieuze laesie 
  • Niet te genezen
  • Herstel d.m.v. vulling = restauratie

Oorzaak:
  • Onvoldoende mondhygiëne 
  • Suikerrijke voeding

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Restauratie
  • Verwijderen aangetaste tandmateriaal
  • Aanbrengen tandkleurig vulmateriaal
  • Esthetisch 

Slide 37 - Slide

This item has no instructions

Geef een ander woord voor 'voorkeursplaats'

Slide 38 - Open question

This item has no instructions

Predilectieplaatsen cariës
Hoe noem je deze predilectieplaats?

Slide 39 - Slide

fissuren
Predilectieplaatsen cariës
Hoe noem je deze predilectieplaats?

Slide 40 - Slide

approximaal
Predilectieplaatsen cariës
Hoe noem je deze predilectieplaats?

Slide 41 - Slide

cervicaal
Stadia cariësproces
  1. Ontkalking
  2. Cariës superficialis (oppervlakkige cariës)
  3. Cariës media (in dentine)
  4. Cariës profunda (diep)




Slide 42 - Slide

This item has no instructions

Ontkaling
Initiële laesie
Herstel is mogelijk door remineralisatie 

Slide 43 - Slide

This item has no instructions

Cariës superficialis
Oppervlakkig 

Slide 44 - Slide

This item has no instructions

Cariës media
Uitbreiding van cariës in het dentine

Slide 45 - Slide

This item has no instructions

Cariës profunda
Zeer diepe caviteit
Tot (vlak bij) de pulpa
  • Pijnklachten
  • Verzwakt element
  • Kans op afbreken 

Slide 46 - Slide

This item has no instructions

Evaluatie leerdoelen
Je kunt nu
• De stappen in het cariësproces beschrijven;
• Uitleggen waarom het werkgebied droog moet blijven tijdens het vullen;
• Uitleggen welke verschillende manieren van droogleggen je kunt gebruiken bij het vullen van een tand of kies;
• Beoordelen of het werkgebied vooraf aan het vullen op de juiste manier is drooggelegd.
• De verschillende boren die nodig zijn voor het maken van een vulling benoemen

Slide 47 - Slide

This item has no instructions

Slot
Maak de volgende opdracht:
Opdrachtenkaart 1.3, theorieles 1 
Opdracht 1A hoeft niet!

Slide 48 - Slide

This item has no instructions

Slide 49 - Slide

This item has no instructions