LES 4: TAALVERZORGING (START)

1 / 26
next
Slide 1: Slide
NederlandsPraktijkonderwijsLeerjaar 2

This lesson contains 26 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Telefoon in het Zakkie 
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: Boek, Chromebook, JdW-map, etui 
timer
3:00

Slide 2 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
JdW-kijkwijzer
Lesopbouw:

  1. Vooraf:
    Startklaar, Voorkennis activeren, Formatief Handelen

  2. Instructie:
    Leerdoelgericht werken, Inclusieve didactiek, Concrete en herkenbare voorbeelden, Formatief Handelen

  3. Toepassing:
    Actieve verwerking, Formatief handelen 

  4. Evaluatie:
    Afsluiting

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Inleiding
We hebben inmiddels 3 hoofdstukken behandeld:
  • Woordenschat (moeilijke woorden)
  • Lezen (tekstdoelen)
  • Luisteren (omroepbericht)

De komende twee lessen houden we ons bezig met het hoofdstuk Taalverzorging. 
Vandaag gaan we het hebben over sterke en zwakke werkwoorden.

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen
Aan het einde van de les ...
  • weet ik hoe ik werkwoorden met een v of een z kan spellen.
  • weet ik wat zwakke- en sterke werkwoorden zijn.

Slide 5 - Slide

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
Aan de slag
Maak zelfstandig opdracht 1 op bladzijde 199.
timer
2:00
Tip!
Kijk even naar de uitleg als je het moeilijk vindt.

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Nakijken
Iedereen krijgt een wisbordje.

De docent kijkt opdracht 1 na door jullie steeds te vragen om het antwoord op het wisbordje te schrijven en te laten zien.

Onthoud hoeveel vragen je goed 
hebt beantwoord.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Hoeveel goed?

Slide 8 - Open question

This item has no instructions

Instructie
Leerlingen die minder dan 6 vragen goed hebben beantwoord, maken nu eerst het werkblad met 's/z en f/v-woorden'. 

Leerlingen die 6 of meer vragen goed hebben beantwoord, doen nu mee met de instructie. 

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Instructie 
Noteer in je map!
Zwakke werkwoorden veranderen niet van klank in de verleden tijd.
» voelen - voelden 

Sterke werkwoorden veranderen wel van klank in de verleden tijd.
» Lopen - liepen

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Instructie 
Noteer in je map!
Je gebruikt 't X-Kofschip om zwakke werkwoorden in de verleden tijd foutloos te spellen.
  1. Maak de ik-vorm van het werkwoord (haal -en van het werkwoord af)
  2. Is de laatste letter van de ik-vorm T, X, K, F, S, CH of P?

    Ja » ik-vorm +te
    Nee » ik-vorm +de

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Instructie 
Dus...

Als de laatste letter van de stam van het werkwoord eindigt op één van de letters uit 'T X-KoFSCHiP...

Dan eindigt de verleden tijd op -te
Noteer in je map!

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Slide 13 - Video

This item has no instructions

Aan de slag!
Je maakt nu opdracht 2 en 3 op bladzijde 200 en 202.
Vind je het nog moeilijk? Doe dan met de docent mee.

Ben je klaar? 
  • Numo Nederlands » Taken » Werkwoordspelling V.T.
  • Numo Nederlands » Leerplan

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Nakijken


Neem bladzijde 200 voor je. 
We kijken opdracht en 3 na. 

Slide 15 - Slide

In de slotfase van de les controleert de docent of de leerdoelen door alle leerlingen behaald zijn en plaatst de les in de context van de betreffende periode. De docent evalueert samen met de leerlingen de les, het proces en blikt vooruit. 
Hoe ging het maken van de opdrachten?
😒🙁😐🙂😃

Slide 16 - Poll

This item has no instructions

Even checken...
Om te kijken of jullie de lesdoelen hebben behaald, komen hier zes controlevragen!

Onthou hoeveel antwoorden je goed beantwoord hebt!

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Ik (blazen) vandaag 15 kaarsjes uit.
A
blaz
B
blaaz
C
blas
D
blaas

Slide 18 - Quiz

This item has no instructions

Ik (hoeven) vandaag niet naar school.
A
hoev
B
hoef
C
hoeven

Slide 19 - Quiz

This item has no instructions

Ik (kiezen) volgend jaar voor het vak Techniek.

Slide 20 - Open question

This item has no instructions

Maak de verleden tijd:

Ik (halen) een broodje in de aula.
A
haal
B
haalte
C
haalde
D
haalden

Slide 21 - Quiz

This item has no instructions

Maak de verleden tijd:

Mijn broer (luisteren) nooit naar mij.
A
luister
B
luisterde
C
luisterden
D
luisterte

Slide 22 - Quiz

This item has no instructions

Maak de verleden tijd:

Mijn moeder (blijven) vaak thuis.

Slide 23 - Open question

This item has no instructions

Hoeveel vragen heb je goed beantwoord?
06

Slide 24 - Poll

This item has no instructions

Leerdoelen
Aan het einde van de les ...
  • weet ik hoe ik werkwoorden met een v of een z kan spellen.
  • weet ik wat zwakke- en sterke werkwoorden zijn.

Slide 25 - Slide

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
Heb je de leerdoelen behaald?
😒🙁😐🙂😃

Slide 26 - Poll

This item has no instructions