MM 2K - 4.3 Naar een ander soort samenleving (les 6)

Welkom
Mens en Maatschappij
1 / 12
next
Slide 1: Slide
Mens & MaatschappijMiddelbare schoolvmbo bLeerjaar 2

This lesson contains 12 slides, with text slides and 2 videos.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Welkom
Mens en Maatschappij

Slide 1 - Slide

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Programma
  • Bespreken werkstuk H4. Zie hand-out (5 minuten).
  • Nakijken opdrachten 4.2 (5 minuten).
  • Uitleg theorie (10 minuten).
  • Zelfstandig maken opdrachten (25 minuten).
  • Afronden (5 minuten).

Lesdoel
  • Je weet welke veranderingen kwamen na de industriële revolutie.

Slide 2 - Slide

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Opdracht
  • Maak opdracht 1-3 (blz 20-21).

Lesdoel
  • Je weet welke veranderingen kwamen na de industriële revolutie.
Een Romein op bezoek
Rond 1800Mensen reizen nog steeds te voet, te paard of per zeilschip. Het werk werd met de hand gedaan. De mensen werkten op het land. Op school werd lesgegeven in het Latijn.
Rond 1900Mensen reizen per trein of per stoomschip. Het werk werd met machines gedaan in fabrieken die roet en mist uitbraken over de steden. Nieuwe producten als lucifers en de telefoon. Alleen nog Latijn op het gymnasium.

Slide 3 - Slide

Slide 4 - Video

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
  • Je weet wat er bedoeld wordt met verstedelijking.
  • Je kunt de kenmerken van de industriële samenleving beschrijven.

Uitleg
19e eeuw, Groot-Brittanië
  • Gebruik landbouwmachines > veel werkloosheid op platteland > werkzoekenden naar de steden > groei van de steden.
  • Bouw van fabrieken in steden > veel werknemers nodig > verstedelijking (urbanisatie).
  • Fabrieken hadden grondstoffen nodig en stadsbewoners hadden producten nodig > gebruik stoomtreinen.
Tijd van burgers en stoommachines
1800-1900

Slide 5 - Slide

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
  • Je weet wat er bedoeld wordt met verstedelijking.
  • Je kunt de kenmerken van de industriële samenleving beschrijven.

Uitleg
19e eeuw, Groot-Brittanië
  • Door industriële revolutie veranderde de samenleving > industrie en diensten werden belangrijke middelen van bestaan.
  • De meeste mensen leefden in de steden > industriële samenleving.
  • 19e eeuw = tijd van burgers en stoommachines.
Tijd van burgers en stoommachines
1800-1900

Slide 6 - Slide

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
  • Je weet wat er bedoeld wordt met verstedelijking.
  • Je kunt de kenmerken van de industriële samenleving beschrijven.

Opdracht 
  • Lees de theorie (blz 21).
  • Maak opdracht 4 
  • Lees de theorie (blz 22).
  • Maak opdracht 5-6.
Tijd van burgers en stoommachines
1800-1900

Slide 7 - Slide

Slide 8 - Video

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
  • Je weet wat imperialisme betekent.

Slide 9 - Slide

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
  • Je weet wat imperialisme betekent.

Uitleg
  • Steeds meer mensen kochten producten uit fabrieken > fabrieken hadden steeds meer grondstoffen nodig (rubber, tin, olie, koper). 
  • Veel grondstoffen kwamen uit andere werelddelen > grote, Europese industrielanden (zoals Groot-Brittannië) veroverden grote gebieden in Azië en Afrika > macht, grondstoffen, rijkdom.
  • Imperialisme = het ontstaan van grote rijken met kolonies.
  • Kolonies > wingebieden voor grondstoffen, afzetmarkten voor producten en gebied om de Europese cultuur en beschaving te brengen.
Tijd van burgers en stoommachines
1800-1900

Slide 10 - Slide

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
4.3 Naar een ander soort samenleving
Leerdoel
  • Je weet wat er bedoeld wordt met verstedelijking.
  • Je kunt de kenmerken van de industriële samenleving beschrijven.
  • Je weet wat imperialisme is.

Opdracht 
  • Lees de theorie (blz 23).
  • Maak opdracht 7.
Tijd van burgers en stoommachines
1800-1900

Slide 11 - Slide

Hoofdstuk 4: Mensen en machines
Introductie
Programma
  • Afronden (5 minuten).

Controle lesdoel
  • Stelling: De industrialisatie heeft onze wereld veranderd.
  • Ben jij het eens of oneens met deze stelling? 
  • Leg je mening uit met argumenten.

Huiswerk
  • Maak opdracht 5, 6 en 7 (deel 1) van de praktische opdracht.

Slide 12 - Slide