Les 2 Communicatie technieken

Communicatietechnieken
1 / 42
next
Slide 1: Slide
Verpleging en verzorgingMBOStudiejaar 1

This lesson contains 42 slides, with interactive quizzes, text slides and 4 videos.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Communicatietechnieken

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Les 2

Leerdoelen
Terugblik vorige week
Voorkennis activeren
Communicatietechnieken
Controle leerdoelen
Vooruitblik volgende week

Slide 2 - Slide

Onder punt 3. Waarom zouden communicatietechnieken zo belangrijk zijn voor DA
- vind je dat moeilijk/makkelijk en waarom?
- wat weet je al van DA?
- waar kun je werken?

Daarna stukje theorie
Hoe zit je erbij vandaag?
😒🙁😐🙂😃

Slide 3 - Poll

This item has no instructions

Leerdoelen
Aan het eind van deze les weet en/of kun je:

  1. Waarnemen en interpreteren, en beheers je de theorie hierover.
  2. Het verschil en de kenmerken van verbale en non-verbale communicatie en van objectiviteit en subjectiviteit.

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Wat is de visie op gezondheid binnen jouw BPV/stage?

Slide 6 - Mind map

This item has no instructions


Je schrijft een e-mail.
Welk soort communicatie is dat?
A
schriftelijke communicatie
B
digitale communicatie
C
mondelinge communicatie

Slide 7 - Quiz

This item has no instructions

In een gesprek met anderen:
Wat vind jij vervelend in het communicatie gedrag van een ander?

Slide 8 - Open question

This item has no instructions

5 kernpunten communicatie
- Actief luisteren. 

- Duidelijke en respectvolle communicatie. 

- Non-verbale communicatie. 

- Empathie en verbinding. 

- Open en gestructureerde vragen stellen. 

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Communicatietechnieken
- Oma
- Oen
- Nivea
- Dik 
- Anna
- LSD

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Video bekijken 
We bekijken 1 video waarin een gesprek wordt gevoerd.


Je noteert tijdens het kijken:
- wat zie je aan verbaal én non-verbaal gedrag?
- Wat zijn/vind jij goede interventies tijdens het gesprek?
- Wat zijn/vind jij minder goede interventies tijdens het gesprek?

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Slide 14 - Video

This item has no instructions

Nabespreken Video
En?
- wat zie je aan verbaal én non-verbaal gedrag?


- Wat zijn/vind jij een goede "aanpak" tijdens het gesprek?

- Wat zijn/vind jij een minder goede "aanpak" tijdens het gesprek?

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Soorten communicatie
  1. Eenzijdige communicatie: geen reactie op verhaal (bijvoorbeeld media, bijsluiters/folders etc.)

  2. Tweezijdige communicatie: reactie op verhaal (bijvoorbeeld mondeling, schriftelijk, digitaal)

Slide 16 - Slide

Voordelen en nadelen van soorten communicatie:
- reactie niet zien vs. directe reactie
- verkeerd begrepen worden
- veel informatie delen 
- informatie kunnen bewaren
- etc.
Vul in :)Wat weet je van :
Verbale communicatie &
Non verbale communicatie

Slide 17 - Mind map

This item has no instructions

Communicatietechnieken
Je kunt niet NIET communiceren!
Verbaal: Alles wat je met woorden zegt 

Non-verbaal: Manier waarop je dingen zegt, lichaamshouding, gebaren etc. (lichaamstaal)

Slide 18 - Slide

Non-verbale communicatie bepaald hoe men een boodschap opvat 

10% van de informatie haalt men uit de verbale communicatie

90% van de informatie haalt men uit de non-verbale communicatie


Slide 19 - Video

This item has no instructions

Non-verbale communicatie
  1. Gezichtsuitdrukking en oogcontact
  2. Gebaren
  3. Lichaamshouding (open of gesloten)
  4. Afstand tot anderen
  5. Plek in de ruimte
  6. Kleding (eerste indruk)
  7. Stem (toonhoogte, intonatie, pauzes, keel schrapen)

Slide 20 - Slide

  1. Voorbeelden gebruiken
  2. Gezichtsuitdrukking: oogcontact maken leidt tot positievere beoordeling, helpt om inschatting te maken of anderen een boodschap begrepen hebben
  3. Gebaren: verhaal ondersteunen of zenuwachtig overkomen
  4. Afstand tot anderen: persoonlijke en sociale zone
  5. open houding wordt positiever beoordeeld

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

0

Slide 22 - Video

This item has no instructions

Communicatietechnieken
Congruentie: lichaamstaal klopt met verhaal

Incongruentie: lichaamstaal klopt 
NIET met verhaal

Slide 23 - Slide

Als je goed wil leren communiceren, moet je niet alleen op het taalgebruik letten, maar je óók bewust worden van je non-verbale communicatie
Communicatieproces

Slide 24 - Slide

Uitwisseling van verbale en nonverbale informatie

Doorlopend proces van informatie uitwisselen en op elkaar reageren

Voordat je reageert, is er sprake van waarneming en interpretatie
Waarnemen
Waarnemen: het in je opnemen van de omgeving

1. Objectief: Waarneming op basis van feiten

2. Subjectief: Persoonlijke waarneming (gekleurd door jouw gevoel, gedachten en mening/interpretatie)

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Slide 26 - Video

This item has no instructions

Slide 27 - Slide

wat zie je hier? Wat is objectief en wat is subjectief?
Objectief of subjectief?
  1. Meneer Pietersen komt op het spreekuur met 39.1 graden koorts.

  2. Mevrouw Jansen heeft vandaag mooie kleren aan.

  3. Sherida stapte net op een Lego-blokje en heeft nu pijn aan haar voet.

  4. Toen hij een hartaaval kreeg, zag meneer Aziz grauw van kleur en zijn gezicht was bezweet.

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

Interpreteren
Interpreteren: betekenis geven aan een waarneming

Hoe goed ken jij jezelf en hoe ga je dit gebruiken?

Slide 29 - Slide

Interpreteren doen we allemaal en is een heel gezonde menselijke reactie
- Het helpt om de wereld voorspelbaar te houden en voorkomt daarmee gevaarlijke situaties
- soms kan het echter tegen je werken wanneer je een situatie verkeerd interpreteert

Zelfkennis kan vooroordelen verminderen en fouten in de interpretatie voorkomen

Een goede interpretatie vergt daarom meer informatie over de achtergrond waardoor je de situatie en het gedrag beter kunt begrijpen
- bijvoorbeeld iemand is chagrijnig, maar zijn hond blijkt net te zijn overleden
Wat zie je/wat denk je?

Slide 30 - Slide

Interpreteren doen we allemaal en is een heel gezonde menselijke reactie
- Het helpt om de wereld voorspelbaar te houden en voorkomt daarmee gevaarlijke situaties
- soms kan het echter tegen je werken wanneer je een situatie verkeerd interpreteert

Zelfkennis kan vooroordelen verminderen en fouten in de interpretatie voorkomen

Een goede interpretatie vergt daarom meer informatie over de achtergrond waardoor je de situatie en het gedrag beter kunt begrijpen
- bijvoorbeeld iemand is chagrijnig, maar zijn hond blijkt net te zijn overleden
Wat zie je/wat denk je?

Slide 31 - Slide

Interpreteren doen we allemaal en is een heel gezonde menselijke reactie
- Het helpt om de wereld voorspelbaar te houden en voorkomt daarmee gevaarlijke situaties
- soms kan het echter tegen je werken wanneer je een situatie verkeerd interpreteert

Zelfkennis kan vooroordelen verminderen en fouten in de interpretatie voorkomen

Een goede interpretatie vergt daarom meer informatie over de achtergrond waardoor je de situatie en het gedrag beter kunt begrijpen
- bijvoorbeeld iemand is chagrijnig, maar zijn hond blijkt net te zijn overleden
Wat zie je/wat denk je?

Slide 32 - Slide

Interpreteren doen we allemaal en is een heel gezonde menselijke reactie
- Het helpt om de wereld voorspelbaar te houden en voorkomt daarmee gevaarlijke situaties
- soms kan het echter tegen je werken wanneer je een situatie verkeerd interpreteert

Zelfkennis kan vooroordelen verminderen en fouten in de interpretatie voorkomen

Een goede interpretatie vergt daarom meer informatie over de achtergrond waardoor je de situatie en het gedrag beter kunt begrijpen
- bijvoorbeeld iemand is chagrijnig, maar zijn hond blijkt net te zijn overleden
Wat zie je/wat denk je?

Slide 33 - Slide

Interpreteren doen we allemaal en is een heel gezonde menselijke reactie
- Het helpt om de wereld voorspelbaar te houden en voorkomt daarmee gevaarlijke situaties
- soms kan het echter tegen je werken wanneer je een situatie verkeerd interpreteert

Zelfkennis kan vooroordelen verminderen en fouten in de interpretatie voorkomen

Een goede interpretatie vergt daarom meer informatie over de achtergrond waardoor je de situatie en het gedrag beter kunt begrijpen
- bijvoorbeeld iemand is chagrijnig, maar zijn hond blijkt net te zijn overleden
Als zorg professional..
Observeren: bewust en doelgericht waarnemen
- Niet laten beinvloeden door eigen mening!

Rapporteren: doorgeven van verkregen gegevens
- Maak notities
- Houdt het kort en volledig

Slide 34 - Slide

het zal wel niet zo erg zijn
Huiswerkopdracht 
= oefenen voordat je het gesprek in gaat op je BPV/stage

Je gaat een verhaal ophalen bij een bekende (opa/oma, buurman/buurvrouw, oom/tante etc).

De vraag die je aan hen stelt is: U woont in…… Vertel u eens over uw leven hier?

Je maakt hier een audio opname van. Deze kun je daarna terug luisteren en geef je jezelf feedback. 

Tijdens les 3 gaan we met je eigen feedback aan de slag. 
Je levert je feedback in bij les 2 (it's learning). Het audio fragment neem je mee tijdens de volgende les. 

In week 4 moet je de praktijkopdracht "het verhaal" op je BPV hebben uitgevoerd (info bekijken).
Denk alvast na over wie je op je BPV zou kunnen gebruiken voor je opdracht!


Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Bereid het gesprek met een bekende voor:
Inleiding van het gesprek (voorstellen, doel, tijdsduur, privacy)
2 open vragen over de plaats waar de persoon woont
2 open vragen over gezinsleven en familie
2 open vragen over werk, dagbesteding, school
2 open vragen over vrije tijd, hobby's en sociaal leven
2 open vragen over de veranderingen door de tijd
1 open afrondende vraag

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Les 2: Inleveren in map:  oefenen in de praktijk

Slide 37 - Slide

This item has no instructions

Reminder les vorige week: Inleveren it's learning:

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

Afsluiting/Evalueren

Wat vonden jullie van de les?

Wat ging er goed/wat kon er beter?

Volgende week; Sociale netwerk!

Slide 39 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen
Aan het eind van deze les weet en/of kun je:

  1. Waarnemen en interpreteren, en beheers je de theorie hierover.
  2. Het verschil en de kenmerken van verbale en non-verbale communicatie en van objectiviteit en subjectiviteit.

Slide 40 - Slide

This item has no instructions

Hoe zit je er nu bij ?
😒🙁😐🙂😃

Slide 41 - Poll

This item has no instructions

Bedankt

Slide 42 - Slide

This item has no instructions

More lessons like this