SCHOOLFILM VAN DE MAAND DECEMBER: Van binnen stroomt het

Regie: Natalie Bruijns / Productie: Witfilm / Omroep: KRO-NCRV.
VO
klas
3+
1 / 16
next
Slide 1: Slide
FilmMentorles+3Middelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 3-6

This lesson contains 16 slides, with text slides and 6 videos.

time-iconLesson duration is: 55 min

Introduction

Dit is een les over VAN BINNEN STROOMT HET. Lees eerst de instructie door. Naomi weet niet of ze op jongens of op meisjes valt. Of op allebei. Er zijn zoveel verschillende opties, dat ze het soms ook niet meer weet. Hoe weet je nou wie je bent? Door haar social media krijgt Naomi het gevoel dat ze een keuze moet maken, maar is dit wel de juiste keuze? Ze probeert los te komen van de dwang om te kiezen. In deze les kijken jullie een korte film over Naomi. Je gaat met je leerlingen het gesprek aan over identiteit, fluïditeit en het plaatsen van jezelf en anderen in hokjes. Na het kijken van de film reflecteren leerlingen op de ervaringen van Naomi en verwerken zij inzichten over zichzelf in een collageopdracht. Deze les is geschikt voor leerlingen in het vo (vanaf ongeveer 14-15 jaar). De lesideeën lenen zich goed om tijdens een mentorles te geven of voor een les maatschappijleer. Deze les is ook geschikt om te geven tijdens Paarse Vrijdag. Deze filmles kwam tot stand i.s.m. COC Nederland. COC zet zich actief in voor een diverse en inclusieve samenleving. Zij verbinden de regenboogbeweging en komen op voor emancipatie, acceptatie en gelijke rechten voor alle lhbti+ personen. Bekijk de COC Kennisbieb voor meer lesmateriaal voor het PO, VO en MBO via: onderwijs.coc.nl/kennisbieb.

Instructions

Zie de bijlage voor een PDF-handleiding van deze les!

Thema’s:
  • jezelf zijn
  • identiteit
  • lhbtiqa+
  • Paarse Vrijdag
Voor meer informatie, tips en lesmateriaal voor Paarse Vrijdag, ga naar de website van COC.

Leerdoelen:

Leerlingen begrijpen dat identiteit veranderlijk is. (hoofddoel/lesdoel).
  • Leerlingen kunnen voorbeelden noemen van aspecten van hun identiteit.
  • Leerlingen kunnen uitleggen waarom een statisch begrip van identiteit van henzelf of de ander problematisch kan zijn.
  • Leerlingen verkennen manieren waarop iemands identiteit kan veranderen.
Benodigdheden:
  • laptop en scherm of digibord
  • materiaal voor het maken van een collage (tijdschriften, papier, lijm, scharen, etc.)


NB: Deze les bevat een (of meerdere) slide(s) met (een deel/delen van) de film Van binnen stroomt het - aflevering: Naomi (2025).
Regie: Natalie Bruijns / Productie: Witfilm / Omroep: KRO-NCRV.

Het is niet toegestaan om de film of delen daarvan buiten de context van de les te vervaardigen of te distribueren.

Instructions

Items in this lesson

Regie: Natalie Bruijns / Productie: Witfilm / Omroep: KRO-NCRV.
VO
klas
3+

Slide 1 - Slide

Introductie film

Vertel de leerlingen dat zij het gebruik van labels en de ontwikkeling van je identiteit gaan bespreken aan de hand van de korte film Van binnen stroomt het.
In deze les ...
… kijk en luister je naar gastdocent Haroon Ali;
… bekijk je de korte film Van binnen stroomt het;
… bespreek je het ontwikkelen van je identiteit;
… leer je hoe een identiteit kan veranderen;
… maak je een collage over je identiteit.

Slide 2 - Slide

Introductie

Vertel dat de leerlingen in deze les...
… kijken en luisteren naar gastdocent Haroon Ali;
… de korte film Van binnen stroomt het bekijken;
… het ontwikkelen van hun identiteit bespreken;
… leren hoe een identiteit kan veranderen;
… een collage maken over hun identiteit.

Slide 3 - Video

Gastdocent Haroon Ali

Bekijk de video.

In deze video stelt gastdocent Haroon Ali zich voor en introduceert hij het onderwerp van de les: identiteit. Ook vertelt hij kort over zijn eigen identiteit.
Identiteit
Je identiteit bestaat uit verschillende onderdelen, zoals afkomst, interesses, overtuigingen, omgeving, ervaringen, enzovoort.
Opdracht
Jullie gaan nu jullie eigen identiteit omschrijven in steekwoorden.
De identiteit die je op dit moment hebt staat niet voor altijd vast.

Slide 4 - Slide

Identiteit: wie ben jij en wat maakt jou tot wie je bent?

Bespreek kort dat je identiteit bestaat uit verschillende onderdelen, zoals afkomst, interesses, overtuigingen, omgeving, ervaringen, enzovoort. Leg uit dat we allemaal meerdere identiteiten hebben, die zich in de loop van ons leven kunnen ontwikkelen of veranderen.

Vertel er ook bij dat de identiteit die je op dit moment hebt niet voor altijd vaststaat en dat er dus onderdelen van je identiteit kunnen veranderen.

Opdracht:
Nu gaan de leerlingen aan de slag met het omschrijven van hun eigen identiteit. Ze vertellen over hun identiteit in steekwoorden (bijv. ‘vrouw’, ‘houdt van voetbal’).

Dit kun je ook laten doen in de vorm van een woordweb.

Slide 5 - Video

Seksuele diversiteit en identiteit

Bekijk de video.

In deze video introduceert Haroon Van binnen stroomt het en vertelt hij over verschillende identiteiten en labels binnen de lhbti+-gemeenschap.

Slide 6 - Video

Film: Van binnen stroomt het

Bekijk de film.

Van binnen stroomt het (Regie: Natalie Bruijns / Productie: Witfilm / Omroep: KRO-NCRV) - aflevering: Naomi (13 minuten).

Slide 7 - Video

Nabespreking

Bekijk de video. 

In deze video vertelt Haroon wat hem raakte aan Naomi's verhaal en nodigt hij leerlingen uit daar zelf iets over te delen.

Bespreek de film met de klas aan de hand van de volgende vragen:
  • Wat viel je op?
  • Wat raakte je?
  • Wat herken je uit Naomi’s verhaal?
Quote 1
“Dan kies je maar iets waarvan je denkt dat het het best bij je past. Meestal als je dat in haast gaat doen, blijkt later dat dat niet de juiste keus was.”
Naomi heeft het gevoel te moeten kiezen voor een identiteit, hoe denk je dat dat komt?
Wat zou er gebeuren als ze nog geen keuze zou maken?
Van wie moet dat eigenlijk?
Hoe zou het zijn als je identiteit iets is dat mag groeien in plaats van iets dat je ‘moet kiezen’?

Slide 8 - Slide

Quote 1

“Dan kies je maar iets waarvan je denkt dat het het best bij je past. Meestal als je dat in haast gaat doen, blijkt later dat dat niet de juiste keus was.”

Bespreek deze quote met de klas of laat de leerlingen dit in groepjes bespreken. Je kunt de volgende vragen stellen om het gesprek op gang te helpen:
  • Naomi heeft het gevoel te moeten kiezen voor een identiteit, hoe denk je dat dat komt?
  • Van wie moet dat eigenlijk?
  • Wat zou er gebeuren als ze nog geen keuze zou maken?
  • Hoe zou het zijn als je identiteit iets is dat mag groeien in plaats van iets dat je ‘moet kiezen’?
Quote 2
"Ik begon te denken dat ik lesbisch was, puur om bij een community te horen. Ik was trots op mezelf dat ik iets had gevonden dat bij mij paste.”
Waarom zou Naomi het fijn vinden om die beslissing te nemen?
Wat betekent het om bij een community te horen?
Denk je dat mensen zich weleens aanpassen om ergens bij te horen?
Is dat goed of slecht, of misschien allebei?

Slide 9 - Slide

Quote 2

"Ik begon te denken dat ik lesbisch was, puur om bij een community te horen. Ik was trots op mezelf dat ik iets had gevonden dat bij mij paste.”

Bespreek deze quote met de klas of laat de leerlingen dit in groepjes bespreken. Je kunt de volgende vragen stellen om het gesprek op gang te helpen:
  • Waarom zou Naomi het fijn vinden om die beslissing te nemen?
  • Wat betekent het om bij een community te horen?
  • Denk je dat mensen zich weleens aanpassen om ergens bij te horen?
  • Is dat goed of slecht, of misschien allebei?
Quote 3
“Momenteel heb ik interesse in mannen, maar als ik over twee weken denk ‘ik wil een vrouw’ dan doe ik dat gewoon. Maar ik zeg niet tegen mensen: ik ben bi. Ik zeg gewoon: eigenlijk boeit het me helemaal niets.”
Wat zegt Naomi hier eigenlijk over labels en hokjesdenken?
Waarom zou ze ervoor kiezen géén label te gebruiken?
Vind jij het belangrijk om een duidelijk label te hebben? Waarom wel of niet?
Hoe kunnen we onszelf en anderen meer vrijheid geven om te ontdekken wie we zijn?

Slide 10 - Slide

Quote 3

“Momenteel heb ik interesse in mannen, maar als ik over twee weken denk ‘ik wil een vrouw’ dan doe ik dat gewoon. Maar ik zeg niet tegen mensen: ik ben bi. Ik zeg gewoon: eigenlijk boeit het me helemaal niets.”

Bespreek deze quote met de klas of laat de leerlingen dit in groepjes bespreken. Je kunt de volgende vragen stellen om het gesprek op gang te helpen:
  • Wat zegt Naomi hier eigenlijk over labels en hokjesdenken?
  • Waarom zou ze ervoor kiezen géén label te gebruiken?
  • Vind jij het belangrijk om een duidelijk label te hebben? Waarom wel of niet?
  • Hoe kunnen we onszelf en anderen meer vrijheid geven om te ontdekken wie we zijn?

Slide 11 - Video

De veranderlijkheid van identiteit

Bekijk de video.

In deze video legt Haroon uit dat iedereen een waaier van identiteiten is. Hij vertelt dat hij zich op verschillende manieren heeft gelabeld en gaat ervan uit dat hij over tien jaar vast weer anders tegen de wereld en zichzelf aan zal kijken.
Maakopdracht
Maak een (fysieke of digitale) collage rondom je (veranderlijke) identiteit.
Verdeel deze in 3 stroken:
  • Links: identiteit 5 jaar geleden.
  • Midden: huidige identiteit. 
  • Rechts: identiteit over 10 jaar.

Slide 12 - Slide

Maakopdracht: “Wie ben, was en word jij?”

Leerlingen krijgen de opdracht om een collage te maken rondom hun (veranderlijke) identiteit. Zij kunnen deze collage fysiek of digitaal maken. Laat leerlingen hun collage verdelen in 3 stroken. Links in de collage voegen zij dingen toe die pasten bij hun identiteit 5 jaar geleden. In het midden van de collage voegen zij dingen toe die passen bij hun identiteit nu en aan de rechterkant voegen zij dingen toe die zouden kunnen passen bij hun identiteit over 10 jaar. Hoe veranderen zij en hoe zijn zij veranderd?
Wat heb je geleerd?
Wat identiteit is en hoe je identiteit kan veranderen.
Nabespreking en reflectie

Slide 13 - Slide

Nabespreking en reflectie

Bespreek met de klas wat er geleerd is vandaag:
  • wat identiteit is en hoe je identiteit kan veranderen.
Kijk als laatste de video op de volgende slide waarin Haroon de les afsluit.

Slide 14 - Video

Afsluiting door Haroon

Bekijk de video.

In deze video sluit Haroon de les af en geeft hij de leerlingen een laatste boodschap mee. 
Hoeveel sterren geef jij deze les?
☆☆☆☆☆

Slide 15 - Slide

Waardeer de les

We horen graag hoe jij en je leerlingen de les hebben ervaren! Je kunt je waardering en/of feedback via het volgende formulier achterlaten: https://form.jotform.com/243443472669061.
Meer films in de klas? ► 

Slide 16 - Slide

Film in de Klas

Kijk voor meer gratis films en lespakketten voor het primair- en voortgezet onderwijs op filmeducatie.nl of op Schooltv.