Opleiden, coachen en beoordelen les 1

Opleiden, coachen en beoordelen
Les 1
1 / 23
next
Slide 1: Slide
WelzijnMBOStudiejaar 3

This lesson contains 23 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

Items in this lesson

Opleiden, coachen en beoordelen
Les 1

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
Aan het einde van de les weet ik..
  • Welke eigenschappen nodig zijn om een nieuwe collega/leerlingen/stagiaire te begeleiden
  • De vier verschillende leerstijlen te kunnen benoemen en voorbeelden te geven
  • Welke stappen nodig zijn om een nieuwe collega/stagiaire in te werken

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Werkbegeleiding 
In het werk als verzorgende/MZ begeleid je niet alleen de zorgvrager en diens relaties, je bent ook voortdurend bezig met opleiden, begeleiden, instrueren en coachen richting leerlingen, stagiaires, collega’s en vrijwilligers.

 
Dat betekent dat je je steeds bewust moet zijn van hoe het ‘leerklimaat’ op je werk is, en hoe je dit als verzorgende goed kunt benutten. Het vraagt ook om didactische – en communicatieve vaardigheden, en niet onbelangrijk, het goed kennen van jezelf en de leerling die je begeleidt.

Slide 3 - Slide

De werkbegeleider heeft drie rollen: opleider, begeleider en beoordelaar. 

In de rol van begeleider dient de werkbegeleider de student in zijn/haar leerproces te:
Stimuleren;
Motiveren;
Coachen.

Vier type werkbegeleiders
de helper;
de kritische collega;
de docent;
de collega.

Slide 4 - Slide

Om te weten wat medewerkers motiveert, is het goed om te weten:
Wat medewerkers energie geeft.
Welke bronnen zij aanboren.
Wat hun kwaliteiten en talenten zijn.
Wat hun behoeften zijn.
Waardoor hun motivatie vermindert 
Wat vind jij belangrijke eigenschappen bij een werkbegeleider

Slide 5 - Mind map

This item has no instructions

Slide 6 - Slide

richtlijnen van de organisatie m.b.t. inwerken
bespreken van de wederzijdse verwachtingen
        (zoals beroepshouding, privacy, cultuur)
manier van leren van de nieuwe medewerker (en van jou)
afstemmen van de begeleiding op de leerbehoefte
wederzijds feedback geven aan elkaar en reflectere
Fase's in de werkbegeleiding
- Introductie
- Beginsituatie 
- Planning
- Begeleiding
- Nabespreken en evalueren
- Beoordeling

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Slide 9 - Video

This item has no instructions

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Denker
Dromer
Beslisser
Doener
Heeft ruimte nodig voor het stellen van vragen
Wil zelf conclusies trekken
Heeft tijd nodig voor reflectie
Heeft behoefte aan afwisseling

Slide 14 - Drag question

This item has no instructions

Opdracht
Maak de leerstijlentest
Daarna bespreken we de uitkomst in groepjes.

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Slide 16 - Slide

Handleidingen 
Protocollen 

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Wat is er allemaal van belang bij het inwerken van een nieuwe collega

Slide 18 - Open question

This item has no instructions

Deze stappen zijn van belang wanneer je coachend instructie geef
A
introduceer en check aanwezige kennis
B
stel doelen op
C
demonstreren en oefenen
D
plan do check act

Slide 19 - Quiz

This item has no instructions

Bedenk een passende begeleidingsvorm
Wat is het? hoe doe ik het? waarom handel ik zo?
Begeleidingstechniek:
  • Motiveren; 
  • Stimuleren;
  • Positieve benadering.

Begeleidingsstijl
Autocratisch; taakgerichte manier van begeleiden waarbij de begeleider het begeleidingsplan bepaalt, zorgt voor de uitvoering en verwacht dat de cliënt precies datgene doet wat de begeleider vraagt..
Autoritair​; Houdt strikte controle middels het geven van instructies. Bepaalt het doel, de weg ernaar toe en uitvoering. Bewaakt doelbewust de uitvoering van al het werk. 
Democratisch​; op de mens gerichte begeleidingsstijl gericht op de mens die taken moet verrichten, vooral gericht op motivatie en welbevinden.
Laissez faire; stijl van begeleiden waarbij de cliënt een grote vrijheid heeft en veel eigen inbreng en waarbij de begeleider nauwelijks persoonlijke invloed uitoefent.

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Methodisch begeleiden op de werkplek
doelgericht
Het begeleidingsproces richt zich op het behalen van leerdoelen. Wat is het uiteindelijke doel. 

bewust
De begeleiding is op maat en bewust gekozen. De werkbegeleider kijkt naar wat een nieuwe collega, stagiaire of vrijwilliger nodig heeft en naar de situatie.

procesmatig
De nieuwe collega, stagiaire of vrijwilliger doorloopt een leerproces. Als werkbegeleider sluit je hierop aan. Je houdt het leerproces in de gaten en stuurt waar nodig bij. Mogelijk moeten de leerdoelen worden aangepast.

systematisch
Bij het aanleren van nieuwe vaardigheden in de praktijk, werk je volgens vaste afspraken. Je werkt stap voor stap naar meer zelfstandigheid. Verder zijn er afspraken over de werkbegeleiding, gesprekken en beoordeling.

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Deze stappen zijn van belang wanneer je coachend instructie geef
A
introduceer en check aanwezige kennis
B
stel doelen op
C
demonstreren en oefenen
D
plan do check act

Slide 22 - Quiz

This item has no instructions

Afronding

Slide 23 - Slide

This item has no instructions