Les 3: Kernkwadrant (aangepast Jantien!)

Fase 2: Module 'Praktische werkzaamheden afstemmen'
Kwaliteiten & Kernkwadrant
1 / 40
next
Slide 1: Slide
BeroepsorientatieMBOStudiejaar 1

This lesson contains 40 slides, with interactive quizzes and text slides.

Items in this lesson

Fase 2: Module 'Praktische werkzaamheden afstemmen'
Kwaliteiten & Kernkwadrant

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Programma
1.   Welkom & AWR 
2.  Uitleg les (observatoren) 
3.  Introductie les
4.  Lesdoelen 
5.  Duo-opdracht
6. Theoretisch gedeelte: Kernkwadrant 
7. Aan de slag met kernkwadrant
8. Nabespreken kernkwadrant
9. Exit Ticket - lesdoelen check
10. Afsluiting les

Slide 2 - Slide

Deel 1: 90 min (schatting qua tijd) 

1. AWR
2. Korte Energizer (alleen als er tijd voor is) 
3. (Huis)werk bespreken
4. Lesdoelen
5. Vragenronde
-----------------------------------20 min 

6. Theoretisch gedeelte: Overleg(vormen)
---------------------------------15 min 

7. Aan de slag opdracht 1 + 2 
8. Nabespreken opdracht 2
--------------------------------------45 min ( waarvan 5 min uitleg + 5 min nabespreken) 

9. Lesdoelen check + Afsluiting - 10 min 
90 min.... 
Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan. 

Ben je te laat? Geef dit dan door aan het einde van de les aan de docent. Dit is jouw verantwoordelijkheid. 

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Introductie les
Vandaag aan de slag met: Kwaliteiten en het kernkwadrant van Daniel Ofman. 






Waarom is het relevant om je eigen kwaliteiten te kennen als je gaat werken als MZ’er?





Slide 4 - Slide

Om goed te kunnen samen werken is het van belang welke kwaliteiten je kunt inzetten (nut les).

Kwaliteiten
Jullie hebben in de les van Laura al gekeken naar jullie kwaliteiten d.m.v. het kwaliteitenspel.


Mijn vraag aan jullie is dan ook nu om op het wisbordjes te noteren:


Wat is 1 kwaliteit van jou die zeker van pas komt als toekomstig MZ’er?

Slide 5 - Slide

DOE DIT ALLEEN ALS ER TIJD VOOR IS! EN 5 min! 

- betrokken;
• empathisch;
• assertief;
• representatief;
• reflectief en
• integer zijn.
Lesdoelen: 
Na deze les kunnen jullie……………

• minimaal drie persoonlijke kwaliteiten benoemen en onderbouwen met concrete voorbeelden die relevant zijn voor samenwerken in het werkveld;

• één persoonlijke kwaliteit analyseren en toepassen door deze uit te werken in een kernkwadrant (kwaliteit, valkuil, uitdaging en allergie).

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Duo-opdracht

:  


Tijd
Vorm (werkblad)
Opdracht
Verdieping
5 minuten
 Denken (alleen)
Bedenk voor jezelf 3 kwaliteiten die je inzet als je samenwerkt en daarbij bedenk je concrete voorbeelden

5 minuten
Delen (samen)
Deel met je buurman/ buurvrouw je kwaliteiten en voorbeelden.
Stel elkaar vragen als je het niet helemaal duidelijk
vindt en help elkaar het zo concreet mogelijk opschrijven.
5 minuten
Uitwisselen (klassikaal)
Klassikaal nabespreken:  
4 studenten benoemen een kwaliteit en het voorbeeld.

Slide 7 - Slide

Bijvoorbeeld: Betrouwbaar –
als ik afspraken maak dat kom ik deze altijd na – ik ben op tijd
op de gemaakte afspraak met een client.
Theoretische gedeelte

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

KERNKWADRANT UITLEG + TOEPASSEN

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Uitleg Kernkwadrant  - Model van Daniel Ofman  
''Wat jouw typeert''.   ''Vaardigheden kun je aanleren over kernkwaliteiten beschik je.'' 
1: Kernwaliteit: Eigenschap die natuurlijk voor je is. Waar je goed in bent.  Je hoeft er niets of nauwelijks moeite voor te doen.              Bijv. Geduldig zijn.  

2. Valkuil: Ervaar je stress? Sta je onder druk? Gebeurt er iets onverwachts? Dan kan het gebeuren dat je TEVEEL doorschiet in je kwaliteit en dat het een valkuil wordt.  Bijv. geduldig -- > je wordt passief/ afwachtend 

3. Uitdaging: een kwaliteit die je nog niet of te weinig bezit, maar die wel goed zou zijn, vult je kwaliteit aan. Dit zou je in balans kunnen houden. Bijv. geduldig--> daadkracht

4. Allergie: Dit is verbonden met je uitdaging, te veel van het goede. Bijv. daadkrachtig --> drammerig  . Dat is vaak iets wat je bij anderen irritant vindt.  De allergie is het tegenovergestelde van je kernkwaliteit. Bijv.  Geduldig --> drammerig. Je allergie is ook de tegenpool van je valkuil. Drammerig --> passief/ afwachtend.




Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Mijn voorbeeld van kernkwadrant 

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Wisbordjes ready???

Heb jij goed opgelet??

Beantwoord de volgende vragen voor jezelf!

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Wat is de valkuil als iemand TE behulpzaam is?
A
Goed kunnen samenwerken
B
Geen hulp willen aannemen
C
Bemoeizuchtig worden
D
Niet willen helpen

Slide 13 - Quiz

This item has no instructions

Wanneer wordt een kwaliteit een valkuil?



A
Als iemand er goed in is
B
Als iemand het niet gebruikt
C
Als iemand erin doorschiet
D
Als iemand feedback krijgt

Slide 14 - Quiz

This item has no instructions

Wat betekent ‘uitdaging’ in het kernkwadrant?


A
Iets waar je al goed in bent
B
Gedrag dat het tegenovergestelde is van je valkuil
C
Iets waar je je aan ergert
D
Iets wat je moet vermijden

Slide 15 - Quiz

This item has no instructions


Wat hoort bij een allergie?



A
Iets waar je beter in wilt worden
B
Gedrag van anderen waar je moeite mee hebt
C
Iets wat je zelf vaak doet
D
Iets wat je moet oefenen

Slide 16 - Quiz

This item has no instructions

Aan de slag (individueel )


Ga nu aan de slag met je eigen kernkwadrant. 
   
- Wat is jouw kernkwaliteit? 
- Welke valkuil zou daarbij kunnen horen?
- Welke uitdaging heb je?
- Wat is je allergie?

Dit werk je uit en kun je gebruiken voor je eindopdracht!
 

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Nabespreken kernkwadrant




Wie wil zijn kernkwadrant delen?


Moeilijk/ Makkelijk om dit te doen?

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

           Exit Ticket 



Vul voor jezelf de komende 10 minuten 
                    het Exit Ticket in!

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Afsluiting

Nog vragen?

Bedankt voor je inzet!

Maak er een mooie dag van!

Slide 20 - Slide

Let op; dat je de toets klaar zet voor de studenten in Boom.

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Huiswerk

Maak je eigen kernkwadrant af.

Zorg dat je deze ook netjes uitwerkt voor je eindopdracht!

Slide 22 - Slide

Let op; dat je de toets klaar zet voor de studenten in Boom.
Lesdoelen nabespreken (Klassikaal)
  • Leg in je eigen woorden uit wat het kernkwadrant is.

  • Geef een voorbeeld van een aantal kwaliteiten 

  • Geef een compliment door een kwaliteit te benoemen van een medestudent

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Fase 2: Module 'Praktische werkzaamheden afstemmen'
SWOT-analyse

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

 Deel 2

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Programma: deel 2
1.   AWR 
2.  Terugblik Kernkwadrant
3.  Lesdoelen 
4. Rubric en eventuele vragen

5. Theoretisch gedeelte: SWOT-Analyse
6. Opdracht - SWOT-analyse

7. Lesdoelen check + Afsluiting

Slide 26 - Slide

Deel 1: 90 min (schatting qua tijd) 

1. AWR 
2. (Huis)werk - Terugblik
3. Lesdoelen
4. Vragenronde 
Hebben ze de test niet gedaan? dan nog laten doen..... 
-------------------------------------------20 min 

5. Opdracht (kort) Belbin- 15 min 
6. Theoretisch gedeelte: Belbin -15 min 
en  kernkwadrant 15 min
7. Opdrachten - ''kernkwadrant'' -15 min 
8. Lesdoelen check + Afsluiting -10 min 
Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan. 

Ben je te laat? Geef dit dan door aan het einde van de les aan de docent. Dit is jouw verantwoordelijkheid. 

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Wat is jouw kwaliteit? En hoe laat je dat zien?

Slide 28 - Mind map

This item has no instructions

Lesdoelen:

Aan het einde van deze les kun je:

  • Je kunt de ontwikkelpunten van jezelf benoemen m.b.t. samenwerking aan de hand van een SWOT-analyse

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Rubric en vragenronde:
De rubric bevat de onderstaande criteria. Welke opdrachten/ leeractiviteiten horen hierbij?
  1. Je beschrijft de verschillende rollen, taken van de disciplines in het werkveld.
  2. Je beschrijft de verschillende overlegvormen en vergaderingen in het werkveld.
  3. Je beschrijft jouw Belbin-rol.
  4. Je benoemt je eigen kwaliteiten, valkuilen, uitdagingen en allergie.
  5.  Je beschrijft hoe je werkt aan een optimale samenwerking.
  6. Je deelt jouw ontvangen en gegeven feedback m.b.t. de samenwerkingsrelatie.
  7. Je toont aan jouw netwerk te onderhouden en uit te breiden.

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Theoretische gedeelte


Pak je pen/papier/laptop erbij voor aantekeningen!!

Houd rekening met elkaar en focus je op de instructie/uitleg!       


 

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

SWOT-analyse
SWOT-analyse

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Sterktes:

  • Bijzondere vaardigheden of specifieke talenten
  • Vakkennis die je hebt opgedaan
  • Ervaring
  • Passies
  • Netwerk
  • Persoonlijke eigenschappen en competenties (doorzettingsvermogen, flexibel, optimistisch, geduldig etc.) 

Slide 34 - Slide

This item has no instructions

Zwaktes:

  • Kennis die je mist 
  • Ontbrekende vaardigheden/competenties
  • Persoonlijke eigenschappen en competenties (chaotisch, afwachtend, star)

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Kansen:


  • Waardevolle combinatie van kennis en vaardigheden waar jij over beschikt
  • Mogelijkheden om je verder te ontwikkelen

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Bedreigingen:


  • Veroudering van je kennis en vaardigheden
  • Privé-omstandigheden

Slide 37 - Slide

This item has no instructions


Voor de eindopdracht:

Vul de SWOT-analyse voor 
jezelf in m.b.t. samenwerking:

  • Welke sterktes
  • Welke zwaktes
  • Welke mogelijkheden
  • Welke bedreigingen

Zie ook de leeractiviteit:
SWOT-analyse op it's learning!

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

Check Lesdoelen en huiswerk: 
We checken in de volgende les jullie kennis over SWOT!



Voor nu - Werk nog even verder aan de eindopdracht:


  • Disciplines
  • Overlegvormen
  • Belbin
  • Kernkwadrant
  • SWOT-analyse

Slide 39 - Slide

This item has no instructions


Bedankt voor jullie aandacht!  

Nog vragen? 

Slide 40 - Slide

This item has no instructions