THEMATISCH NEDERLANDS LES 5: BRIEF AAN DE VOEDSELBANK

1 / 29
next
Slide 1: Slide
StudielessenPraktijkonderwijsLeerjaar 1-4

This lesson contains 29 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Les 5: brief aan de Voedselbank

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

JdW-kijkwijzer
Lesopbouw:

  1. Vooraf:
    Startklaar, Voorkennis activeren, Formatief Handelen

  2. Instructie:
    Leerdoelgericht werken, Inclusieve didactiek, Concrete en herkenbare voorbeelden, Formatief Handelen

  3. Toepassing:
    Actieve verwerking, Formatief handelen 

  4. Evaluatie:
    Afsluiting

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Telefoon in het Zakkie 
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: Boek, Chromebook, JdW-map, etui 
timer
3:00

Slide 5 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Lesplanning
  • Inleiding
  • Voorkennis
  • Leerdoelen
  • Instructie
  • Aan de slag
  • Afsluiting

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Inleiding
Tijdens de vorige les heb je een brief geschreven aan de Voedselbank waarin je hebt voorgesteld om iets te doen voor de Voedselbank om een beetje mee te helpen.

Omdat het best lastig blijkt te zijn om veel spullen in te zamelen, ga je vandaag aan de directie vragen of de docenten van Johan de Witt mee willen helpen met inzamelen.

Ken je de opbouw van een brief nog?

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Slide 8 - Drag question

This item has no instructions

Wat komt er eerst?
A
Je eigen adresgegevens
B
De adresgegevens van de geadresseerde

Slide 9 - Quiz

This item has no instructions

Wat komt er eerst?
A
De 'betreft-regel'
B
De plaats en datum

Slide 10 - Quiz

This item has no instructions

Wat komt er eerst?
A
De plaats en datum
B
De aanhef

Slide 11 - Quiz

This item has no instructions

Hoe eindig je een formele brief?
A
Met vriendelijke groet,
B
Groetjes

Slide 12 - Quiz

This item has no instructions

Hoeveel antwoorden had je goed?
05

Slide 13 - Poll

This item has no instructions

           Instructie
Als je 4 of 5 antwoorden goed had, ga je nu zelf aan de slag met jouw brief aan de Voedselbank. Op de volgende pagina zie je de opdracht.

 

Had je 3 of minder antwoorden goed, dan kijk je nog even mee met het filmpje en doe je daarna mee met de docent.

Slide 14 - Slide

4. Inclusieve didactiek
De docent past diverse strategieën toe om de betrokkenheid van alle leerlingen te garanderen. Door regelmatig het begrip van de lesstof te controleren en zo nodig de uitleg aan te passen, blijft de stof toegankelijk voor iedereen. Flexibele en heterogene differentiatie ondersteunt dit proces. Interactie in de klas wordt versterkt door het gebruik van thuistalen. Verder creëert de docent een contextrijke en inclusieve leeromgeving door (culturele) achtergronden in de lesstof te integreren. Door positief en proactief op leerlinggedrag te reageren, wordt het voor leerlingen makkelijker om gewenst gedrag te tonen en actief deel te nemen aan de les.


           Instructie
Je gaat nu jouw brief aan de directie schrijven.
Volg onderstaande stappen:
  • Begin de brief met de opbouw zoals je deze geleerd hebt.
  • Vertel iets over het thema 'ik en de samenleving', dat wij nu op school behandelen.
  • Vertel dat je samen met jouw klas graag iets wilt doen om de Voedselbank te helpen. Vraag of de docenten van Johan de Witt producten willen verzamelen.
  • Vraag of de directie een antwoord naar jouw schoolmail wil verzenden
  • (let op: vermeld jouw mail! <leerlingnummer>@johandewittscholengroep.nl)
  • Sluit op de juiste manier af.

Slide 15 - Slide

4. Inclusieve didactiek
De docent past diverse strategieën toe om de betrokkenheid van alle leerlingen te garanderen. Door regelmatig het begrip van de lesstof te controleren en zo nodig de uitleg aan te passen, blijft de stof toegankelijk voor iedereen. Flexibele en heterogene differentiatie ondersteunt dit proces. Interactie in de klas wordt versterkt door het gebruik van thuistalen. Verder creëert de docent een contextrijke en inclusieve leeromgeving door (culturele) achtergronden in de lesstof te integreren. Door positief en proactief op leerlinggedrag te reageren, wordt het voor leerlingen makkelijker om gewenst gedrag te tonen en actief deel te nemen aan de les.


Brief aan de Voedselbank
Je gaat nu samen met de docent jouw brief aan de Voedselbank schrijven.

Volg onderstaande stappen:
  • Begin de brief met de opbouw zoals je deze geleerd hebt.
  • Vertel iets over het thema 'ik en de samenleving', dat wij nu op school behandelen. (Wat heb je al geleerd?)
  • Vertel dat je samen met jouw klas graag iets wilt doen om de Voedselbank te helpen. Vraag of de mensen van de Voedselbank dat een goed idee vinden.
  • Vertel dat je binnenkort een e-mail stuurt met meer informatie.
  • Sluit op de juiste manier af.

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

5

Slide 17 - Video

This item has no instructions

00:20

De vraag kan hier 
geplaatst worden.
A
a.
B
b.
C
c.
D
d.

Slide 18 - Quiz

7. Formatief handelen
De docent geeft de leerlingen gedurende de les gerichte feedback, feedup en feedforward op de op de inhoud van het werk, de leerstrategie, het gedrag en op zelfsturing. De docent bevraagt willekeurig leerlingen met open vragen. De docent stimuleert kwaliteitsbesef onder leerlingen door bijvoorbeeld leerlingen elkaars werk te laten vergelijken of uitgewerkte voorbeelden te gebruiken, gevolgd door geïnformeerde vervolgstappen.
00:20
Vul jouw adresgegevens in:
Tip!
voornaam + achternaam
straatnaam + huisnummer
postcode + woonplaats

Slide 19 - Open question

This item has no instructions

00:22
Vul de plaats (waar je nu bent)
en datum (van vandaag) in:

Slide 20 - Open question

This item has no instructions

00:23
Bij 'betreft' vul je het onderwerp in.
Wat is het beste onderwerp bij de brief die we gaan schrijven?
A
Betreft: informatie over onze school
B
Betreft: informatie over de Voedselbank
C
Betreft: de Voedselbank helpen
D
Betreft: de school helpen

Slide 21 - Quiz

This item has no instructions

00:28
Je begint een brief met een aanhef.
Wat is een goede aanhef voor deze brief?

Slide 22 - Open question

This item has no instructions

Opbouw van een brief

Jouw adres (naam, adres, woonplaats)
   Adres geadresseerde (naam, adres, woonplaats)
      Plaats, datum
         Betreft: ... (waar gaat het over?)
            Aanhef (Geachte, beste)
               Inhoud van de brief (waarom schrijf je?)
                  Slotgroet (met vriendelijke groet)
                     Afzender (je naam)
          

Let op:
Denk aan witregels tussen ieder onderdeel.
Denk aan hoofdletters en punten.

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Naam (van jouzelf)
Straat + huisnummer
Postcode + woonplaats

Naam (geadresseerde)
Straat + huisnummer
Postcode + woonplaats

Plaats, datum

Betreft: <onderwerp>

Aanhef 

...

Slotgroet
Naam
Manon van 't Wout
Touwbaan 58
3142BV Maassluis

Johan de Witt Scholengroep
Capadosestraat 25
2523AB Den Haag

Den Haag, 19 oktober 2022

Betreft: sollicitatie docent

Geachte heer/mevrouw,

...

Met vriendelijke groet,
Manon van 't Wout

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

           Aan de slag: brief aan de directie
Je gaat nu jouw brief aan de directie schrijven.
Volg onderstaande stappen:
  • Begin de brief met de opbouw zoals je deze geleerd hebt.
  • Vertel iets over het thema 'ik en de samenleving', dat wij nu op school behandelen.
  • Vertel dat je samen met jouw klas graag iets wilt doen om de Voedselbank te helpen. Vraag of de docenten van Johan de Witt producten willen verzamelen.
  • Vraag of de directie een antwoord naar jouw schoolmail wil verzenden
  • (let op: vermeld jouw mail! <leerlingnummer>@johandewittscholengroep.nl)
  • Sluit op de juiste manier af.

Slide 25 - Slide

6. Actieve verwerking
De docent maakt expliciet hoe de leerstof actief verwerkt dient te worden. De docent start met modelleren en laat leerlingen vervolgens actief inoefenen. Volgens het 'ik-wij-jullie/jij-wij' principe wordt de ondersteuning geleidelijk afgebouwd. Er wordt gevarieerd in oefentypes en het leerproces wordt zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld met hardop denken opdrachten. Effectieve leerstrategieën zoals zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode worden expliciet aangeleerd. Dit herkneden van de lesstof helpt bij het bewerken van het lange termijn geheugen
Brief aan de directie
Geadresseerde:

Johan de Witt scholengroep t.a.v. mevr. Segeren
Zusterstraat 120
2512 TP Den Haag

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Brief aan de Voedselbank
Je gaat nu samen met de docent jouw brief aan de Voedselbank schrijven.

Volg onderstaande stappen:
  • Begin de brief met de opbouw zoals je deze geleerd hebt.
  • Vertel iets over het thema 'ik en de samenleving', dat wij nu op school behandelen. (Wat heb je al geleerd?)
  • Vertel dat je samen met jouw klas graag iets wilt doen om de Voedselbank te helpen. Vraag of de mensen van de Voedselbank dat een goed idee vinden.
  • Vertel dat je binnenkort een e-mail stuurt met meer informatie.
  • Sluit op de juiste manier af.

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Ben je blij met het resultaat?
😒🙁😐🙂😃

Slide 28 - Poll

This item has no instructions

Welk cijfer zou je jezelf
geven voor aandacht tijdens deze les?
010

Slide 29 - Poll

This item has no instructions