Kijk|Kunst / Groep 3-4 / Cinekid / Les 1 - Animatie

GROEP
3 - 4
Kijk|Kunst 
Met een beetje hulp van mijn vrienden
Les 1: Animatie
1 / 12
next
Slide 1: Slide
filmeducatieMediawijsheid+1BasisschoolGroep 1-4

This lesson contains 12 slides, with text slides and 3 videos.

time-iconLesson duration is: 50 min

Introduction

Filmles van 50 minuten voor groep 3 en 4 van het primair onderwijs. Aanbod Kijk|Kunst schooljaar 23-24 De wereld is in beweging en ook Kijk|Kunst staat niet stil. Film, en in bredere zin beeld, is niet meer weg te denken uit onze samenleving. Beelden kijken, maken, delen: het speelt een enorme rol in het leven van kinderen en jongeren. Daarom is het belangrijk om met leerlingen stil te staan bij wat ze zien en hoe ze kunnen kijken. Met ingang van schooljaar 2023-2024 maakt film onderdeel uit van de programmering van Kijk|Kunst. Voor de verschillende doelgroepen is een project samengesteld dat bestaat uit 3 lessen. In iedere les staat een korte film centraal. Bij groep 3-4 en 5-6 wordt de eerste les begeleid door een vakdocent film. Het programma is zorgvuldig samengesteld uit verschillende soorten (genres) en verschillende verhalen die aansluiten bij de leef- en belevingswereld van de leerling. Ook film is een kunstvorm om naar te kijken. Film vertelt niet alleen een verhaal (een herkenbaar verhaal, of juist het verhaal over iemand anders), maar heeft ook verschillende manieren en middelen om betekenis over te brengen. Geen beeld in een film is daar ‘per ongeluk’ terechtgekomen. Film is een kunstvorm waarin vorm, kleur, beweging, licht en donker, dialoog en muziek bij elkaar komen. Net zoals er veel stijlen in de beeldende kunst zijn, en veel genres in theater en muziek, kent ook film veel verschijningsvormen. Omdat beeld overal in de wereld van de leerling voorkomt, zou je denken dat iedereen kan kijken naar film. Maar wat zie je precies en hoe kun je kritisch en tegelijkertijd vol verwondering kijken? Hoe kijk je naar film in verschijningsvormen die je nog niet kent? Kortom: hoe leer je film ‘spreken’? Dat leren de leerlingen in de filmprojecten van Kijk|Kunst! De lessen bieden handvatten om te leren kijken naar wat je ziet en er over in gesprek te gaan. Ook gaan de leerlingen aan de slag met doe-opdrachten om meer betekenis te geven aan wat ze hebben gezien. We wensen de leerlingen een prachtige reis door de wereld van internationale cinema!

Instructions

Dit is de eerste les van de lessenreeks Kijk|Kunst en film voor groep 3/4. In deze les kijk je naar de korte animatiefilm 'Piropiro' (10 minuten). De leerlingen onderzoeken aan de hand van deze film wat animatie is en hoe dat wordt gemaakt. De les wordt afgesloten met een maakopdracht. Leerlingen maken een eigen flipboekje waarmee ze een animatie tot leven brengen.

Lesduur
50 min. (waarvan 30 min. doe-opdracht)


Lesdoelen
  • De leerling legt uit wat een animatiefilm is.
  • De leerling maakt een eigen mini-animatie.

Benodigdheden
  • Werkblad Thaumatroop (1 per leerling, op dik papier)
  • Schaar
  • Kleurpotloden
  • Lijm
  • Satéprikkers (1 per leerling)

Overige voorbereiding
  • Druk voor alle leerlingen het werkblad af. Liefst op wat dikker papier.
  • Bekijk vast de tutorial voor de doe-opdracht. (https://www.youtube.com/watch?v=m1IqLqrfI08&t=3s)

Film
Piropiro
MiYoung Baek (Zuid-Korea, 2021 - 10 min.)

Het vogeltje Piropiro woont in een mooi woud, vogeltje Dalle juist in de bewoonde wereld. Als de twee elkaar onverwachts ontmoeten, wil Piropiro samen op avontuur naar het bos.

Instructions

Items in this lesson

GROEP
3 - 4
Kijk|Kunst 
Met een beetje hulp van mijn vrienden
Les 1: Animatie

Slide 1 - Slide

Voorbereiding
Het is fijn om de les vooraf al een keer door te nemen. Voor de doe-opdracht bij slide 10 en 11 heb je materialen nodig. De download hiervoor vind je op mijn.kunstgebouw.nl. 

Thema: Animatie. Wat is animatie en hoe maak je dat een stilstaand plaatje beweegt? 

Tip: Zet de notities aan door op het icoon met het schrijfblokje onderin de balk te klikken. Bekijk de notities vooraf of print ze uit. Hierin staat extra informatie. 
Wat gaan we in deze les doen?
weetje
Dit is een weetje
Legenda
vraag
Dit is een vraag
kijken
Dit is een kijkopdracht
doen
Dit is een doe-opdracht

Slide 2 - Slide

Legenda
LessonUp maakt gebruik van icoontjes, deze worden hotspots genoemd. Een hotspot kun je aanklikken voor meer informatie. Als er een icoon in beeld staat kun je erop klikken. Er zijn kijk-, luister-, vraag- en doe-opdrachten.

Tip Zet de notities aan door op het icoon met het schrijfblokje onderin de balk te klikken. Bekijk de notities vooraf of print ze uit. Hierin staat extra informatie. 

Heb je nog niet eerder met LessonUp gewerkt? Hier vind je aanvullende informatie.
Wat gaan we in deze les doen?
  • Je kijkt naar een korte animatiefilm.
  • Je ontdekt wat een animatiefilm is.
  • Je maakt een eigen mini-animatie.
Wat gaan we deze les doen?

Slide 3 - Slide

Introductie
Stel jezelf als gastdocent kort voor.
Optie: Dit kun je doen, door een poppetje op het bord te tekenen en daar dingen bij te schrijven over jou. Vertel dat het jou leuk lijkt als het poppetje zou kunnen bewegen. 

Wat gaan we in deze les doen?
In deze les gaan we het hebben over hoe je tekeningen kunt laten bewegen. Dat noem je animatie. We kijken een korte animatiefilm, ontdekken hoe een animatie precies gemaakt wordt en gaan zelf een mini-animatie maken! 

Voor deze les hebben we veel fantasie nodig, dus laten we beginnen met een korte oefening. 

(Zie volgende slide)
Kijk goed naar deze tekening. Wat zie je?
Stel dat deze tekening tot leven zou komen. Wat zou er dan gebeuren?
Kijk naar een stukje film waarin deze tekening tot leven komt.  Wat zullen de vogels gaan doen?

Slide 4 - Slide

Activatie
V: Kijk goed naar deze tekening. Wat zie je? 
A: Eigen antwoord.

V: Stel deze tekening komt tot leven. Wat zou er dan gebeuren?
A: Eigen antwoord.

Vraag door: Zouden de vogels vliegen? Waar gaan ze naar toe? En blijven ze bij elkaar? Wat denk jij?

We gaan nu kijken naar een stukje film waarin deze tekening tot leven komt. Eens kijken wat er na dit moment op de tekening gebeurd is!

Slide 5 - Video

Bekijk het videofragment waarin de vorige afbeelding 'tot leven komt'. 
(4:24 - 5:04)


Deze film is helemaal getekend. Voor elke verandering maakte de filmmaker een nieuwe tekening. Door de tekeningen snel achter elkaar te laten zien lijkt het alsof ze bewegen. Dat noem je animatie. We gaan straks ontdekken hoe dat werkt.
Bekijk de hele film Piropiro. De film gaat over twee vogeltjes. De een woont in het bos en de ander in een bloemenwinkel. Als ze elkaar ontmoeten gaan ze samen op avontuur naar het bos. 
Wat gebeurde er in de video?
Was dat hetzelfde als je had bedacht?

Slide 6 - Slide

Animatie

V: Wat gebeurde er in de video? 
Was dat hetzelfde als jullie hadden bedacht?
A: Eigen antwoord

Leg uit dat wat je net hebt bekeken een stukje is van de film Piropiro, een verhaal over 2 vogels die samen op avontuur gaan. Dit verhaal is bedacht door een filmmaker. Zij heet MiYoung Baek en dit is het verhaal dat zij tekende.

Leg uit dat deze film helemaal getekend is. Voor elke verandering in de film moest een nieuwe tekening gemaakt worden door de filmmaker. Door de tekeningen snel achter elkaar af spelen lijkt het alsof de tekeningen tot leven komen.

Het laten bewegen van plaatjes of tekeningen noem je animatie. Hoe dat precies werkt gaan we zo ontdekken.

Bespreek met de leerlingen of ze nog meer animatiefilms kennen? 
(bijvoorbeeld Woezel en Pip, Peppa Pig, Buurman & Buurman, Dora, Disneyfilms). Merk op dat niet elke film een animatiefilm is, er zijn ook films waar échte mensen in spelen. Dat noem je een speelfilm.

We gaan zo kijken naar de hele film Piropiro. Je hebt er al een klein stukje van gezien. De film gaat over 2 vogeltjes: Piropiro en Dalle. De een woont in het bos en de ander in een bloemenwinkel. Als de 2 vogeltjes elkaar ontmoeten, wil Piropiro samen op avontuur naar het bos. 

Extra kijkoefening:
Vraag de leerlingen goed op te letten. Nu ze weten dat een film als deze bestaat uit een heleboel tekeningen achter elkaar... heb je enig idee hóéveel tekeningen er wel niet gemaakt moesten worden voor deze film?

Slide 7 - Video

Beleven
Bekijk de hele film. Zorg ervoor dat de kijkbeleving zo prettig mogelijk is:
  • verduister het klaslokaal als dat lukt, 
  • doe de lichten uit 
  • en zorg ervoor dat alle leerlingen het beeld goed kunnen zien. 
Wat gebeurde er in de film? 
We hebben ontdekt dat een animatiefilm zoals deze is gemaakt van een heleboel tekeningen achter elkaar. 
Welk gevoel kreeg je bij de film?
Hoeveel tekeningen moest de filmmaker maken voor deze film?

Slide 8 - Slide

Kijkvragen
V: Wat gebeurde er in de film?
A: Eigen antwoord
Vraag door om het specifiek te maken. Waar zag je dat aan? Wat gebeurde er met vogeltjes Piropiro en Dalle? Etc.

V: Welk gevoel kreeg je bij de film?
A: Eigen antwoord
Vraag door: Waarom? Had je de hele tijd hetzelfde gevoel toen je keek? Etc.

V: We hebben net ontdekt dat een animatiefilm zoals deze is gemaakt van een heleboel tekeningen achter elkaar. Hebben jullie een idee hoeveel tekeningen de filmmaker moest maken voor deze film?
A: Eigen antwoord

Laten we dat eens gaan onderzoeken! 
1
2
3
4
5
6

Slide 9 - Slide

Uitleg animatie
In animatie komen tekeningen tot leven! Maar hoe kan dat dan? 

Voor elke verandering of beweging die je ziet in de film, wordt een nieuwe tekening gemaakt. Door al die tekeningen achter elkaar te plaatsen en heel snel af te spelen lijkt het net of de tekening beweegt. 

Kijk maar het mini-stukje film hier. Dat zijn al die tekeningen die je ernaast ziet, maar dan héél snel achter elkaar. 

Laat zien dat op de tekeningen de vogel steeds een stukje verder vliegt, net zoals in het gifje.

Je hebt in een animatiefilm helemaal niet door dat het verschillende tekeningen zijn, dat komt omdat het heel snel gaat. Er zitten er wel 24 tekeningen in 1 seconde.

De film Piropiro duurde bijna 10 minuten. Dat zijn wel bijna 14.000 tekeningen! Daar ben je wel even mee bezig om dat allemaal te tekenen.
Doe-opdracht: 
Maak je eigen mini-animatie.
In het volgende filmpje zie je hoe je dat kunt doen.
Doe-opdracht

Slide 10 - Slide

Doe-opdracht: 
Een eigen mini-animatie

Voor deze doe-opdracht heb je nodig:
  • Voor elke leerling een kopie van het werkblad Thaumatroop
  • voor elke leerling een satéprikker
  • schaar
  • kleurpotloden/stiften
  • lijm
Laat de leerlingen de tutorial video op de volgende slide bekijken en/of licht zelf de opdracht verder toe.

Slide 11 - Video

Hoe vond je het om een eigen mini-animatie te maken?
Wat weet je nu, wat je hiervoor nog niet wist?
De volgende les kijken we naar een andere animatiefilm: Sam's droom.  Die gaat over de blauwe muis die je hier ziet. We gaan meer ontdekken over gevoel in films!
Einde

Slide 12 - Slide

Terugblik en Afsluiting
V: Hoe vond je het om een eigen mini-animatie te maken?
A: Eigen antwoord
Vraag door: Wat vond he moeilijk? Wat ging goed? Waar ben je trots op? Etc.

V: Wat weet je nu wat je voor deze les nog niet wist?
A: Eigen antwoord
Vraag door: Waarom? Wat ga je onthouden van deze les? Wat zou je nog meer willen weten? Etc.

Dit was de les over Piropiro. In de volgende les gaan kijken naar een andere korte animatiefilm: Sam's droom. In die les gaan we meer ontdekken over gevoel in films!

Sam's droom gaat over de muis Sam (je ziet hem hier linksboven) die ervan droomt om te leren vliegen. Hoe dat gaat zien we in de volgende les!

Bespreek de les na met de groepsleerkracht en laat hen vragen stellen als voorbereiding op de volgende twee lessen. Loop die eventueel samen door.