Thematafel: Les 2

Thematafel en activiteit 
Les 2
1 / 12
next
Slide 1: Slide
OnderwijsassistentenPedagogisch werkMBOStudiejaar 1

This lesson contains 12 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 100 min

Items in this lesson

Thematafel en activiteit 
Les 2

Slide 1 - Slide

Leerdoelen...
  • Je kunt een thematafel inrichten die passend is bij interesse en ontwikkeling van de doelgroep en valt binnen de brede ontwikkeling
  • De thematafel moet aanzetten tot ontdekken en ontwikkelen
  • Je kunt omschrijven wat het belang is van het werken in een thema
  • Je kunt vertellen hoe je een thema kunt integreren in de bovenbouw
  • Je kunt je themakeuze onderbouwen



Slide 2 - Slide

Terugblik vorige les 
Activiteit heeft altijd een doel en een gevoelswaarde
Een activiteit moet altijd aangepast zijn op de doelgroep
Activiteiten helpen kinderen te ontwikkelen en stimuleren onderzoeksdrang
Een kind ontdekt door te doen en leert zichzelf kennen
Activiteit en thematafel voldoen aan de brede ontwikkeling: 
  • Cognitieve ontwikkeling 
  • Lichamelijke ontwikkeling 
  • Sociale emotionele ontwikkeling
  • Creatieve en culturele ontwikkeling


Slide 3 - Slide

Werken met thema's 
  • Basisschool, BSO, peuteropvang en kinderopvang werken allemaal met thema’s
  • Basisschool vooral in de onderbouw gewerkt aan thema’s
  • In de bovenbouw gebeurt dit vaak binnen een methode (Geschiedenis, Natuur, Aardrijkskunde) 



Slide 4 - Slide

Voordelen werken in thema's 
  • Vakoverstijgend: beter leren verbanden te leggen, zaken in breder verband leren zien. 
  • Leren meer en makkelijker (ene vraag roept de andere vraag op) meteen verwerken en toepassen
  • Kans om zelf uit te zoeken en te onderzoeken. Vergroot de nieuwsgierigheid en betrokkenheid
  • Leerstof kan vanuit de leerwereld van het kind aan de orde komen
  • Veel groepswerk (vergroot het sociale en organisatorische vaardigheden)

Slide 5 - Slide

Thema's integreren in de bovenbouw 
Verschillende mogelijkheden om voor te kiezen:
  • zaakvakken samen aanbieden (natuur, geschiedenis en aardrijkskunde)
  • werken met een themahoek
  • Enkele keren per jaar een themaweek inlassen

Slide 6 - Slide

Themakeuze
  • Belangrijk dat een thema aansluit bij de kerndoelen en tussendoelen (SLO) 
  • Draait niet alleen om kennis maar ook om vaardigheden
  • Voldoende onderzoeksmogelijkheden bieden (zowel binnen als buiten school)
  • Houd rekening met wensen van de kinderen zelf (geldt vooral op de BSO)
  • Op de BSO moeten de activiteiten bijdragen aan de vier pedagogische basisdoelen 

Slide 7 - Slide

Slide 8 - Link

Vier pedagogische basisdoelen
  • Bieden van fysieke en emotionele veiligheid
  • Bevorderen van persoonlijke competenties van kinderen
  • Bevorderen van sociale competenties van kinderen
  • Socialisatie door overdracht van waarden en normen
  • Kies op een bso brede thema’s, voorbeeld: circus i.p.v. clown of vriendschap i.p.v. verliefdheid.

Slide 9 - Slide

Inschrijven presentaties 
Let op! In week 24 en 25 presentaties 

Slide 10 - Slide

Voor nu... 
Plan schrijven voor de thematafel. Hierin staat:
- doel van de thematafel
- lijst van materialen die nodig zijn voor de thematafel
- introductie van de thematafel
- activiteit behorend bij thematafel

Slide 11 - Slide

Volgende week... 
Werken aan de thematafel 

Slide 12 - Slide