Didactiek P3: les 1 planning en lesopbouw hst 4

Didactiek P3: Planning en lesopbouw 
Hoofdstuk 4
1 / 30
next
Slide 1: Slide
DidactiekMBOStudiejaar 1

This lesson contains 30 slides, with interactive quizzes and text slides.

Items in this lesson

Didactiek P3: Planning en lesopbouw 
Hoofdstuk 4

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen
  • Je kunt de lesopbouw in het didactisch model plaatsen. 
  • Je kunt uitleggen wat het belang van een goede lesopbouw is.
  • Je kunt benoemen hoe een (standaard) lesopbouw er uitziet. 

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Waar kun je de lesopbouw binnen het didactisch model plaatsen?
A
Evaluatie
B
Les/training
C
Beginsituatie
D
Doelstelling

Slide 3 - Quiz

This item has no instructions

Didactisch model
De keuze van de lesopbouw is de eerste stap bij de concrete invulling van je les. 
Op basis van je lesopbouw kies je voor bepaalde organisatie, bewegingsvormen en didactische werkvormen.

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Belang van een goede lesopbouw

  • Geordend en gestructureerd 
  • Fysiologisch veelzijdig 
  • Psychologisch veelzijdig 

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Geordend en gestructureerd 
Iedere les moet de deelnemer gelegenheid geven om te oefenen en om iets te leren. Een goed opgebouwde les is daar een voorwaarde voor. 
Het werken met een lesopbouw is een belangrijk methodisch hulpmiddel voor de lesgever.

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Fysiologisch veelzijdig 
Als lesgever moet je zorgen dat je verschillende dingen aanspreekt in je les: kracht, snelheid, conditie, lenigheid en coördinatie (CLUKS).
Je kan dus niet zomaar wat oefeningen achter elkaar doen; je moet daar een logische opbouw in steken zodat je het lichaam op een verantwoorde manier belast.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Psychologisch veelzijdig 
Een goede lesopbouw zorgt dat de les aansluit bij de belevingswereld van de deelnemer. 
Bovendien blijven deelnemers vaak niet de hele training of les geconcentreerd. Daar moet je rekening mee houden bij de lesopbouw.

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Opdracht (tijdlijn):
  1. Er is op de grond een lijn getapet, dit is de tijdlijn van een  goede les.  
  2. Jullie krijgen kaartjes waar verschillende onderdelen van de opbouw van de les op staan. 
  3. Deze moeten jullie op de juiste plek leggen in de tijdlijn.

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

???
Hiermee bepaal je de toon van je les.
 Wat doe je:
  • Je maakt kennis met de groep, kijkt wie er zijn en vertelt iets over jezelf.
  • Je geeft de sfeer van de les aan door belangrijke regels te noemen (veiligheidsmaatregelen, zoals sieraden en horloges afdoen).
  • Je maakt organisatorische afspraken met de deelnemers.
  • Je geeft kort weer wat je die les gaat doen (doel, opbouw).
  • Je komt terug op opdrachten of afspraken van de vorige keer.

Slide 10 - Slide

Lesintroductie
Bij welk kopje past dit?
A
Aanleren
B
Warming-up of inleiding
C
Toepassen
D
Lesintroductie

Slide 11 - Quiz

This item has no instructions

???
Tijdens dit gedeelte wordt er bewogen. Dit kan op 2 manieren. 
Hieraan zijn ook een paar functies verbonden:
  • fysiologische functie (de spieren worden geactiveerd)
  • psychologische functie (in de juiste sfeer van de les komen)
  • pedagogische functie (je maakt duidelijk wat je van de deelnemers verwacht en op welke manier je de les gaat aanpakken)

Slide 12 - Slide

Warming-up of inleiding
Bij welk kopje past dit?
A
Aanleren
B
Warming-up of inleiding
C
Cooling-down
D
Lesintroductie

Slide 13 - Quiz

This item has no instructions

???
  • Vijf tot tien minuten.
  • Je probeerd de lichaamscirculatie (ademhaling en  bloedsomloop) op gang te brengen. 
  • Veel lesgevers gebruiken hiervoor loopvormen. 

Slide 14 - Slide

Fase 1 Algemene warming-up
Bij welk kopje past dit?
A
Cooling-down
B
Algemene warming-up
C
Specifieke warming-up
D
Warming-up of inleiding

Slide 15 - Quiz

This item has no instructions

???
  • Dit gedeelte is meestal afgestemd op wat er in de les komen gaat. 
  • Met name de spieren die de deelnemer in de kern intensief gebruikt, worden goed gerekt en losgemaakt. 
  • Bij het rekken is onderscheid tussen dynamisch en statisch rekken.

Slide 16 - Slide

Fase 2 Rekken en losmaken
Bij welk kopje past dit?
A
Specifieke warming-up
B
Cooling-down of speelse bewegingsvormen
C
Rekken en losmaken
D
Inleiding

Slide 17 - Quiz

This item has no instructions

???
Specifiek gericht op een bepaalde sport of op de bewegingen die in de kern van de les gedaan worden.
Denk aan: 
Volleybal --> Met tweetallen onderhands en bovenhands spelen.

Slide 18 - Slide

Fase 3 Specifieke warming-up
Bij welk kopje past dit?
A
Specifieke warming-up
B
Cooling-down of speelse bewegingsvormen
C
Algemene warming-up
D
Cooling-down

Slide 19 - Quiz

This item has no instructions

???
Dit is het moment dat je de studenten iets nieuws voorschotelt. Ze weten er waarschijnlijk nog niks van, of kunnen het nog niet.

Wat doe je? Je legt de basis uit. Je doet het voor (demonstreren), laat een filmpje zien, of geeft de theorie.

Slide 20 - Slide

Aanleren 
Bij welk kopje past dit?
A
Verbeteren
B
Aanleren
C
Toepassen

Slide 21 - Quiz

This item has no instructions

???
Ze weten wat de bedoeling is, gaan ze het herhalen. In deze fase zit de meeste tijd. Het gaat hier niet om 'iets nieuws', maar om het 'beter doen'.

Wat doe je? Oefenen, oefenen, oefenen. Jij loopt rond als coach en geeft tips: "Houd je rug rechter" of "Vergeet stap B niet".

Slide 22 - Slide

Verbeteren 
Bij welk kopje past dit?
A
Verbeteren
B
Toepassen
C
Aanleren

Slide 23 - Quiz

This item has no instructions

???
De student kan het nu in een gecontroleerde setting, maar kan hij/zij het ook als de situatie verandert of moeilijker wordt?

Wat doe je? Je maakt het lastiger. Je zet ze in een spelvorm of een wedstrijdje. Ze moeten de aangeleerde skill gebruiken in een 'echte' context.

Slide 24 - Slide

Toepassen
Bij welk kopje past dit?
A
Toepassen
B
Verbeteren
C
Aanleren

Slide 25 - Quiz

This item has no instructions

???
Na een intensieve kern moet het lichaam weer even terug naar de normale stand. Je wilt niet dat ze trillend van de inspanning de kleedkamer/volgende les in gaan.

Wat doe je? Rustig uitlopen, lichte rekoefeningen, of een kort licht eindspelletje. 

Slide 26 - Slide

Cooling-down of speelse bewegingsvormen
Bij welk kopje past dit?
A
Toepassen
B
Cooling-down of speelse bewegingsvormen
C
Aanleren
D
Lesafsluiting

Slide 27 - Quiz

This item has no instructions

???
Het brengt orde na het intensief bewegen. Dit doe je gezamelijk.
Wat doe je?
  • Je ruimt samen met de SB-deelnemers het materiaal op en controleert of alles goed is opgeruimd.
  • Je bespreekt de les na.
  • Je probeert de groep feedback te geven; je vertelt hoe jij de les ervaren hebt.
  • Je maakt afspraken voor de volgende les.

Slide 28 - Slide

Lesafsluiting
Bij welk kopje past dit?
A
Toepassen
B
Cooling-down of speelse bewegingsvormen
C
Lesafsluiting
D
Verbeteren

Slide 29 - Quiz

This item has no instructions

Introductie: handleiding LVF
Voor het maken van je 2de LVF voor periode 3 Methodiek, is er een handleiding gemaakt. 
Hierin wordt stap voor stap uitgelegd wat waar ingevuld moet worden. 
Gebruik deze tijdens het maken van je 2de LVF voor periode 3.

Slide 30 - Slide

This item has no instructions