5.5 Recht in Nederland - les 2

Plattegrond
1 / 31
next
Slide 1: Slide
GeschiedenisMiddelbare schoolhavoLeerjaar 3

This lesson contains 31 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Plattegrond

Slide 1 - Slide

5.5 Recht in Nederland - les 2

Slide 2 - Slide

Leerdoelen
  1.  De leerlingen kunnen beschrijven wat een verdachte, advocaat, rechter en officier van justitie zijn en wat hun rol is in een rechtszaak.
  2. • De leerlingen kunnen uitleggen wat persvrijheid is en waarom persvrijheid belangrijk is binnen een democratische rechtsstaat.
  3. • De leerlingen kunnen twee dingen noemen die zij kunnen doen om de persvrijheid te beschermen.

Slide 3 - Slide

Wie is Peter R.  de Vries?

Slide 4 - Slide

Slide 5 - Video

Slide 6 - Video

12 juni 2024 hebben de rechters uitspraak gedaan in de zaak.
...wat betekent dit?..


Slide 7 - Slide

Hoger beroep en cassatie

Slide 8 - Slide

Wie zit waar in de rechtzaal?

Slide 9 - Slide

Welke mensen zijn betrokken
bij een rechtszaak?

Slide 10 - Mind map

Iemand die je altijd tegenkomt als je naar een zitting gaat, is de bode. Deze persoon heeft een belangrijke rol bij het ontvangen van bezoekers in de zittingszaal en de betrokkenen in een rechtszaak.
De parketpolitie is verantwoordelijkheid voor de veiligheid tijdens een zitting. De parketpolitie begeleidt bijvoorbeeld de verdachte van het cellencomplex naar de rechtszaal en zorgt zo nodig voor het fouilleren van mensen.
Een vertegenwoordiger van het Openbaar Ministerie in de rechtszaal.
De officier van justitie heeft de leiding van het opsporingsonderzoek in strafzaken.
Hij maakt aantekeningen van alles wat er tijdens een zitting wordt gezegd en gedaan, en maakt daarvan eventueel een proces verbaal. Ook ondersteunt de griffier de rechter(s) bij het voorbereiden van de zaak en het opstellen van het vonnis of arrest.

Slide 11 - Slide

Slide 12 - Slide

Slide 13 - Slide

van rechtszaak naar uitspraak

Slide 15 - Slide

Wat gebeurt er allemaal
in een rechtszaak?

Slide 16 - Mind map

Rechtszaak
Zie hier hoe een rechtszaak verloopt.

Slide 17 - Slide

Inleiding persvrijheid

Slide 18 - Slide

Slide 19 - Slide

Waarom is het belangrijk dat journalisten veilig hun  werk kunnen doen?
Wat is persvrijheid?

Slide 20 - Slide

Toets
4.4/5.2/5.3/5.5

Slide 21 - Slide

spelletje in groepjes

Slide 22 - Slide

Ieder groepje krijgt een kaartje met het land waarin je journaliste bent.
Je krijgt ook een beperking, hier moet je je aan houden.

Je mag je een paar minuten voorbereiden


groepje 1: Noorwegen
groepje 2: Eritrea
groepje 3: Rusland
groepje 4: Noord Korea
groepje 5: Ecuador

Slide 23 - Slide

Noorwegen
  • Wat is de boodschap?
  • Wat is de beperking?

Slide 24 - Slide

Eritrea

Slide 25 - Slide

Rusland

Slide 26 - Slide

Noord-Korea

Slide 27 - Slide

Ecuador

Slide 28 - Slide

  • Hoe was het voor jullie (journalisten) om jullie boodschap niet/wel/moeilijker uit te kunnen dragen?
  • • Hoe was het voor jullie (het volk) om niet/wel/moeilijker te weten wat de journalisten wilden vertellen?
  • • Waarom denken jullie dat de leider van een land de persvrijheid zou willen onderdrukken?
  • • Wat zou er gebeuren als de journalisten in deze landen wel volledig zouden mogen
  • schrijven wat ze willen?

Slide 29 - Slide

wat kunnen we zelf doen om de persvrijheid te
beschermen?
Journalisten niet bedreigen of uitschelden / geen geweld tegen journalisten gebruiken.
• Anderen (familie, vrienden, buren, etc.) ook oproepen om journalisten niet te bedreigen.
• Als journalisten bedreigd worden, spreek je uit of stuur een politicus een berichtje met
de oproep om zich hier tegen te verzetten.
• Anderen (familie, vrienden, buren, etc.) uitleggen wat persvrijheid is en waarom dat
belangrijk is.
• Als je het niet eens bent met een journalist: niet gaan schelden of geweld gebruiken,
maar een net berichtje sturen waarin je jouw mening uitlegt.
• Een journalist uitnodigen in de klas om hem te vragen te stellen over zijn werk om zo
meer te weten te komen over wat journalisten doen.

Slide 30 - Slide

Aan de slag voor je toets
  • Oefen met de lessonups / het boek.
  • Volgende les 8 mei is de toets, ik zal nog wat oefenvragen posten.
  • De toets duurt 40 minuten, we doen hem in de les. Alle paragrafen komen even veel naar voren in de toets.

Slide 31 - Slide