Hoofdstuk 3 EHBO 2023

EHBO Hoofdstuk 3  
uitgangspunten eerste hulp
Les 1.
1 / 63
next
Slide 1: Slide
EHBOMiddelbare schoolvmbo b, kLeerjaar 3

This lesson contains 63 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 100 min

Items in this lesson

EHBO Hoofdstuk 3  
uitgangspunten eerste hulp
Les 1.

Slide 1 - Slide

Welkom:

  • Tas is opgeruimd in de kast.
  • Telefoon is in je tas en anders in de koffer
  • Oortjes uit je oren en opruimen
  • Eigen boek op tafel (EHBO K12)
  • Pen op tafel/etui

Heb je dit in orde dan mag je deelnemen aan de les
timer
5:00

Slide 2 - Slide

Doelstellingen hoofdstuk 3 
Aan het eind van dit hoofdstuk weet je:
  • wat eerste hulp is;
  • wat de algemene uitgangspunten bij het verlenen van eerste hulp zijn;
  • veiligheid van het slachtoffer, de omstander en de hulpverlener toe te passen;
  • besmetting te voorkomen.
Wat weten jullie al van de bovenstaande punten?
 

Slide 3 - Slide

 les 1 hoofdstuk 3 
Lesdoelen:
  • De leerling weet wat eerste hulp is.
  • De leerling weet wat de vijf algemene uitgangspunten bij het verlenen van eerste hulp zijn.
  1. let op gevaar.
  2. Bel 112 bij levensbedreigende situatie of als iemand dringend medische hulp nodig heeft.
  3. Stel het slachtoffer gerust.
  4. biedt beschutting, Let op onderkoeling of oververhitting.
  5. Help het slachtoffer op de plaats waar hij ligt of zit.

Slide 4 - Slide

BEGRIPPEN EERSTE HULP

EHBO is de afkorting van Eerste Hulp Bij Ongevallen.

Het Oranje Kruis en het Rode Kruis zijn organisaties die zich inzetten op het gebied van EHBO.
 Voorbeelden van professionele hulpdiensten:
  •  Brandweer;                                       
  •  Politie;
  •  Ambulance.              
 



Slide 5 - Slide

Maak uit je boek:
Opdrachten; 3.01 en 3.02 blz. 65 t/m 68


timer
7:00

Slide 6 - Slide

Algemene uitgangspunten eerste hulp:

  1. Let op gevaar.
  2.  Bel 112 bij een levensbedreigende situatie of als iemand dringend medische hulp nodig heeft.
  3.  Stel het slachtoffer gerust.
  4.  Biedt beschutting. Let op onderkoeling of oververhitting.
  5.   Help het slachtoffer op de plaats waar hij ligt of zit.





Slide 7 - Slide

1. Let op gevaar
  • Gevaar kan overal in schuilen. Let daarom, bij hulpverlenen, constant op gevaar voor jezelf en voor het slachtoffer;
  • Neem geen onnodige risico’s en ga pas hulpverlenen als de situatie veilig genoeg is;
  • Als het niet veilig is, bel direct 112 en houd afstand.

Voorbeelden van onveilige situaties zijn                          
• een verkeersongeluk op de autosnelweg;
• een auto die in brand staat;
• paniek of een vechtpartij, die gewoon doorgaat


Slide 8 - Slide

Lees uit je boek:  3.4 de casus 'Maurits krijgt een ongeluk' Blz. 69
Maak uit je boek:
Opdrachten; 3.03, 3.04 en 3.05 blz. 65 t/m 68


timer
10:00

Slide 9 - Slide

2. Bel 112
  • Bel altijd 112 bij een levensbedreigende situatie of als iemand dringend medische hulp nodig heeft;
  • In situaties die minder spoedeisend zijn, bel je naar de huisarts of de spoedpost.
De centralist van de meldkamer stelt verschillende vragen om te kunnen beoordelen wat er aan de hand is en welke professionele hulp gestuurd moet worden.
Zoals:
  • Wat is er aan de hand;
  • Wat mankeert het slachtoffer;
  • Of het slachtoffer bij bewustzijn is;
  • Welke eerste hulp jij al hebt verleend;
  • Of je het slachtoffer hebt verplaatst;
  • Of er een verandering in de ademhaling is geweest;
  • Of het slachtoffer heeft moeten braken;
  • Of het slachtoffer veel bloed heeft verloren


Slide 10 - Slide

Lees uit je boek:  112 bellen blz. 72
Maak uit je boek:
Opdrachten; 3.06, 
-Op de volgende twee slides staan de filmpjes voor onderdeel A en F.


timer
15:00

Slide 11 - Slide

Opdracht 3.07 Meldkamer Ambulance blz. 73 (A)

Slide 12 - Slide

Opdracht 3.07 Meldkamer Ambulance blz. 74 (F)

Slide 13 - Slide

Maak uit je boek:
Opdrachten; 3.07 en 3.08 blz. 73 t/m 75

Klaar:
Lees de inleiding Deelopdracht 3.01 EHBO App blz. 198

timer
3:00

Slide 14 - Slide


Doen: Deelopdracht 3.01 EHBO App blz. 198.
Deze opdracht maak je zelfstandig
Nodig: laptop, boek blz. 199
Doen: kijk de video 'E.H.B.O.-film'
Maak: De vragen op blz. 199

timer
10:00

Slide 15 - Slide

Klassikaal nabespreken van de opdrachten
  • Mag klassikaal maar ook individueel.
Wie heeft er vragen over de opdrachten 3.01 t/m 3.08?

Deelopdracht 3.01
Wat hebben jullie geleerd en uitgewerkt?
  •  Deel de uitkomst van deze opdracht met je klasgenoot of vertel zelf aan de klas wat je hebt uitgewerkt.

Slide 16 - Slide

Les evaluatie

Zijn de onderstaande lesdoelen behaald?
  • De leerling weet wat eerste hulp is.
  • De leerling weet wat de vijf algemene uitgangspunten bij het verlenen van eerste hulp zijn.


Slide 17 - Slide

Volgende les:
  • Huiswerk: opdrachten: 3.01 t/m 3.08 (staat ook in SOM).
  • Verder met hoofstuk 3.
-professionele hulp inschakelen.
-slachtoffer gerust stellen.
-Onderkoeling en oververhitting 

Slide 18 - Slide

EHBO Hoofdstuk 3   
uitgangspunten eerste hulp
Les 2.

Slide 19 - Slide

Welkom:

  • Tas is opgeruimd in de kast.
  • Telefoon is in je tas en anders in de koffer
  • Oortjes uit je oren en opruimen
  • Eigen boek op tafel (EHBO K12)
  • Pen op tafel/etui

Heb je dit in orde dan mag je deelnemen aan de les
timer
5:00

Slide 20 - Slide

Doelstellingen hoofdstuk 3 
Aan het eind van dit hoofdstuk weet je:
  • wat eerste hulp is;
  • wat de algemene uitgangspunten bij het verlenen van eerste hulp zijn;
  • veiligheid van het slachtoffer, de omstander en de hulpverlener toe te passen;
  • besmetting te voorkomen.
Wat weten jullie al van de bovenstaande punten?
 

Slide 21 - Slide

 les 2 hoofdstuk 3 

Lesdoelen:
  • De leerling weet wat de algemene uitgangspunten bij het verlenen van eerste hulp zijn (vijf uitgangspunten).
  • De leerling kan professionele hulp inschakelen.
  • De leerling weet hoe je een slachtoffer gerust kunt stellen.
  • De leerling weet hoe te handelen bij onderkoeling of over verhitting.

Slide 22 - Slide

Lees in je boek:
De inleiding van Deelopdracht 3.04 professionele hulp inschakelen blz 205. 
Nodig:

timer
5:00

Slide 23 - Slide

Deelopdracht 5 bladzijde 77
Deze opdracht voor je uit in een groep van 4

Eén leerling is de centralist
De andere leerling is de eerstehulpverlener
Leerling 3 observeert en vult de scorelijst in 
Leerling 4 observeert en vult de scorelijst in
Deze opdracht voer je uit in een groep van 4 leerlingen.
Nodig: smartphone en laptop
Eén leerling is de centralist
De andere leerling is de eerstehulpverlener
Leerling 3 observeert en vult de scorelijst in 
Leerling 4 observeert en vult de scorelijst in
Doen: Deelopdracht 3.04 Professionele hulp inschakelen blz. 205.

timer
20:00

Slide 24 - Slide

3. Stel het slachtoffer gerust
  • Het slachtoffer kan angstig, geïrriteerd of zelfs agressief reageren;
  • Ook het zien van veel bloed kan paniek oproepen.
 

Slide 25 - Slide

3. Stel het slachtoffer gerust

Het slachtoffer heeft iemand nodig die hem geruststelt. Dit doe je door onder andere:
  • het slachtoffer het gevoel te geven dat deze op jou kan rekenen.
  •  kalm en vriendelijk te blijven en begrip te tonen voor angst en boosheid.
  •  met het slachtoffer te blijven.
  •  naast het slachtoffer te zitten (niet achter hem) zodat je zichtbaar bent.
  •  Telkens te vertellen wat je aan het doen bent.
  •  oogcontact te maken en te vertellen wie je bent.
  •  geen uitspraken te doen die je niet kunt nakomen

Slide 26 - Slide

Maak uit je boek:
Opdrachten; 3.09 en 3.10 blz. 77


timer
5:00

Slide 27 - Slide

4. Bied beschutting. Let op onderkoeling of oververhitting.
  • Je verplaatst het slachtoffer niet als dat niet nodig is. Je doet dit alleen als er gevaar dreigt;
  •  Je beschermt het slachtoffer tegen regen, wind of felle zonneschijn;
   - Bij koud weer (regen/ wind) of doordat het slachtoffer in het                  water heeft gelegen, kan hij onderkoeld raken;
   - Bij extreme warmte of felle zon is er risico op oververhitting;
  • Maak gebruik van een reddingsdeken (isoleerdeken).
 

Slide 28 - Slide

4. Bied beschutting. Let op onderkoeling of oververhitting.

De isoleerdeken heeft een zilverkleurige kant en een goudkleurige kant:
  •  Bij onderkoeling gebruik je de deken met de goudkleurige kant naar buiten toe.
  •   Bij oververhitting gebruik je de deken met de zilverkleurige kant naar buiten
 


Slide 29 - Slide

opdracht 3.11 Eerste hulp aan kinderen blz. 78

Slide 30 - Slide

Maak uit je boek:
Opdrachten; 3.11 blz. 78


timer
5:00

Slide 31 - Slide

Klassikaal nabespreken van de opdrachten
  • Mag klassikaal maar ook individueel.
Wie heeft er vragen over de opdrachten 3.08 t/m 3.11?

Deelopdracht 3.04
Wat hebben jullie geleerd en uitgewerkt?
  •  Delen de uitkomst van deze opdracht klassikaal.

Slide 32 - Slide

Les evaluatie

Zijn de onderstaande lesdoelen behaald?
  • De leerling weet wat de vijf algemene uitgangspunten bij het verlenen van eerste hulp zijn.
  • De leerling kan professionele hulp inschakelen.
  • De leerling weet hoe je een slachtoffer gerust kunt stellen.
  • De leerling weet hoe te handelen bij onderkoeling of over verhitting.


Slide 33 - Slide

Volgende les:
  • Huiswerk: opdrachten: 3.09 t/m 3.11  (staat ook in SOM).
  • Verder met hoofstuk 3.
- Behandelen de vijf algemene uitgangspunten van eerste hulp. 
- Kennis maken met de Rautek greep.
- leerlingen oefenen de Rautek greep. (denk aan passende kleding je gaat deze oefenen in de praktijk).

Slide 34 - Slide

EHBO Hoofdstuk 3  
uitgangspunten eerste hulp
Les 3.

Slide 35 - Slide

Welkom:

  • Tas is opgeruimd in de kast.
  • Telefoon is in je tas en anders in de koffer
  • Oortjes uit je oren en opruimen
  • Eigen boek op tafel (EHBO K12)
  • Pen op tafel/etui

Heb je dit in orde dan mag je deelnemen aan de les
timer
5:00

Slide 36 - Slide

Doelstellingen hoofdstuk 3 
Aan het eind van dit hoofdstuk weet je:
  • wat eerste hulp is;
  • wat de algemene uitgangspunten bij het verlenen van eerste hulp zijn;
  • veiligheid van het slachtoffer, de omstander en de hulpverlener toe te passen;
  • besmetting te voorkomen.
Wat weten jullie al van de bovenstaande punten?
 

Slide 37 - Slide

 les 3 hoofdstuk 3 
Lesdoelen:
  • De leerling weet wat de vijf algemene uitgangspunten bij het verlenen van eerste hulp zijn.
  • De leerling weet wat de Rautek greep is.
  • De leerling weet hoe en wanneer de Rautek greep uitgevoerd kan worden.

Slide 38 - Slide

5. Help het slachtoffer op de plaats waar hij ligt of zit

  • Je verplaatst een slachtoffer alleen als hij op een onveilige plaats ligt.



  • Je kunt het slachtoffer verplaatsen met de Rautekgreep. Dit is een noodvervoersgreep waarmee je het slachtoffer naar een veilige plek kunt verplaatsen.

Slide 39 - Slide

Opdracht 'leg de afbeeldingen in de juiste volgorde'
(van de docent ontvangen jullie de kaartjes met daarop de afbeeldingen)
Hoe gaan jullie dat doen?
  • In twee tallen gaan jullie samen de kaartjes met daarop de stappen voor het uitvoeren van de Rautek greep in de juiste volgorde te leggen.
  • Hebben jullie de kaartjes in de juiste volgorde neergelegd te hebben dan laat je dit controleren door de docent.

Slide 40 - Slide

Maak uit je boek:
Opdrachten; 3.12 blz. 81


timer
5:00

Slide 41 - Slide

Opdracht 3.05 De Rautekgreep vanaf de grond

Slide 42 - Slide

Doen deelopdracht 3.05:

Greep van Rautek

Lees hoofdstuk 3 blz 81 t/m 82

Voeruit:  

Deelopdracht 3.05 blz 207 t/m 209 uit.

(gebruik het stappenplan blz. 208)

Groepje van 4:

2 observanten

1 slachtoffer

1 hulpverlener.

Wissel van rol tot iedereen aan de beurt is geweest

timer
20:00

Slide 43 - Slide

Klassikaal nabespreken van de opdrachten
  • Mag klassikaal maar ook individueel.
Wie heeft er vragen over de opdracht 3.12 ?

Deelopdracht 3.06
  • Delen uitkomst opdracht klassikaal.
Hoe hebben jullie het oefenen met de Rautek greep ervaren?

Slide 44 - Slide

Les evaluatie

Zijn de onderstaande lesdoelen behaald?
  • De leerling weet wat de vijf algemene uitgangspunten bij het verlenen van eerste hulp zijn.
  • De leerling weet wat de Rautek greep is.
  • De leerling weet hoe en wanneer de Rautek greep uitgevoerd kan worden.


Slide 45 - Slide

Volgende les:
  • Huiswerk: opdrachten: 3.11 t/m 3.17  (staat ook in SOM).
  • Verder met hoofstuk 3.
- Behandelen de vijf algemene uitgangspunten van eerste hulp. 
- omgaan met emoties.
-Voorkomen van besmetting.

Slide 46 - Slide

EHBO Hoofdstuk 3  
uitgangspunten eerste hulp
Les 4.

Slide 47 - Slide

Welkom:

  • Tas is opgeruimd in de kast.
  • Telefoon is in je tas en anders in de koffer
  • Oortjes uit je oren en opruimen
  • Eigen boek op tafel (EHBO K12)
  • Pen op tafel/etui

Heb je dit in orde dan mag je deelnemen aan de les
timer
5:00

Slide 48 - Slide

Doelstellingen hoofdstuk 3 
Aan het eind van dit hoofdstuk weet je:
  • wat eerste hulp is;
  • wat de algemene uitgangspunten bij het verlenen van eerste hulp zijn;
  • veiligheid van het slachtoffer, de omstander en de hulpverlener toe te passen;
  • besmetting te voorkomen.
Wat weten jullie al van de bovenstaande punten?
 

Slide 49 - Slide

 les 4 hoofdstuk 3 
Lesdoelen:
  • De leerling weet wat de vijf algemene uitgangspunten bij het verlenen van eerste hulp zijn.
  • De leerling weet hoe om te gaan met emoties tijdens het verlenen van eerste hulp.
  • De leerling weet waar ze op moet letten tijdens het verlenen van eerste hulp om besmetting te voorkomen. 

Slide 50 - Slide

Omgaan met emoties
  • Schrikken;
  • Gespannen raken;
  • Weglopen.
 Weet je niet wat je moet doen? Bel 112!
 


Slide 51 - Slide

Maak uit je boek:
Opdrachten; 3.13 blz. 83


timer
5:00

Slide 52 - Slide

Besmetting
  • Bij contact met bloed bestaat er altijd een risico op besmetting met infectieziekten.
 Besmetting = het overdragen van ziektekiemen op een levend organisme.
 Infectie = ziektekiemen vermeerderen zich en beschadigen het organisme.
 


Slide 53 - Slide

Slide 54 - Slide

Veilig eerste hulp verlenen tijdens de coronacrisis

Pandemie = als een besmettelijke ziekte zich over een groot deel van de aarde verspreidt.

Tijdens een pandemie moet je goed het risico overwegen. Dat wil zeggen, dat je nadenkt over de risico’s en beslist om wel of niet te handelen.


Slide 55 - Slide

Slide 56 - Slide

Maak uit je boek:
Opdrachten; 3.14,3.15, 3.16 en 3.17  blz. 85 t/m 90


timer
15:00

Slide 57 - Slide

Klassikaal nabespreken van de opdrachten
  • Mag klassikaal maar ook individueel.
Wie heeft er vragen over de opdrachten 3.13 t/m 3.17?



Slide 58 - Slide

Les evaluatie

Zijn de onderstaande lesdoelen behaald?
  • De leerling weet wat de vijf algemene uitgangspunten bij het verlenen van eerste hulp zijn.
  • De leerling weet hoe om te gaan met emoties tijdens het verlenen van eerste hulp.
  • De leerling weet waar ze op moet letten tijdens het verlenen van eerste hulp om besmetting te voorkomen.


Slide 59 - Slide

Doelstellingen hoofdstuk 3 
Aan het eind van dit hoofdstuk weet je:
  • wat eerste hulp is;
  • wat de algemene uitgangspunten bij het verlenen van eerste hulp zijn;
  • veiligheid van het slachtoffer, de omstander en de hulpverlener toe te passen;
  • besmetting te voorkomen.
Weten jullie van alle bovenstaande doelstellingen voldoende?
 

Slide 60 - Slide

Volgende les:
  • Huiswerk: theorie leren hoofdstukken 1,2 en 3(staat ook in SOM).
  • Starten we met hoofstuk 4. 
Eerste hulp bij stoornissen in de vitale functies


Slide 61 - Slide

EINDE !!!!
EHBO Hoofdstuk 3 


Slide 62 - Slide

Slide 63 - Slide