Participatie Les 5 Angélika

Participatie - fase 2 
Introductie module (MZ RSS) - 2023-2024
Lesweek 11 (les 5) 



 Les 5: Week van 19 mei tot 23 mei
1 / 17
next
Slide 1: Slide
BeroepsorientatieMBOStudiejaar 1

This lesson contains 17 slides, with text slides.

Items in this lesson

Participatie - fase 2 
Introductie module (MZ RSS) - 2023-2024
Lesweek 11 (les 5) 



 Les 5: Week van 19 mei tot 23 mei

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Alle begeleiders moeten op dezelfde manier kunnen begeleiden

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Programma- vandaag 
(90 min)


  • Welkom, AWR
  • Terugblik vorige les
  • Eindopdracht en algemene planning 
  • Lesdoelen 
  • Theorie; Begeleidingsstijlen, Methodisch begeleiden, hft 10
  • Vragen en opdracht
  • Exitticket
  • Afsluiting les



Le
Lesuren: 2 x 45 min 
Lesweken : 11  (lesweek 7-18) 
Boeken: Methodisch begeleiden, Mensen, Professional in de Maatschappelijk zorg 
Afsluiting: Eindopdracht (BPV & school) 

Slide 4 - Slide

Maak zelf een goede verdeling van de tijd. De les is zo geschreven dat deze in 3x45 min te doen is. Het kan zijn dat je net even iets langer bezig bent met deel 1. qua uitleg omdat een klas dit lastig vindt bijv. 60 min. 
Gebruik dan minder tijd voor deel 2. 

Maak dus zelf even een verdeling van de tijd op je klas en rooster. 

Deel 1 
Welkom en AWR 5  
lesdoelen 2
Programma doornemen 3 
Begrip participatie (voorkennis) 10 min 
-------------------------------------------20 min 
Module + doelen module  10 min
Koppeling examens 10 min 
Eindopdracht 15 min 
Deadlines 5 min
Check opgelet  5 min 
------------------------------------------60 min 
Deel 1- 60-70 min 

Deel 2: 
Beginsituatie ontwikkelingsgebieden herhaling ------------15 min
Opdracht 2 - beginsituatie---------30 min 
Nabespreken 10 min 
Check lesdoelen en afsluiting 15 min 
-----------------------------------------------
70 minuten 


Terugblik vorige les 
Maak de zinnen af;

Dagbesteding is..................................................................

Een goede dag besteding zorgt voor/ draagt bij aan..............................................

De volgende activiteiten vallen onder dagbesteding..............................................


Slide 5 - Slide

Dagbesteding is een verzamelbegrip voor de activiteiten die je in de loop van een dag allemaal kunt doen. 
 
Een goede dag besteding zorgt voor/ draagt bij aan:
- Zorgt voor structuur in de dag
- Zingeving
- Draagt bij aan zelfstandig leven / regie 

De volgende activiteiten vallen onder dagbesteding: Werk, scholing, vrije tijd, dagelijkse activiteiten.
Eindopdracht Participatie:

Voorblad
Inhoudsopgave
Inleiding
Beginsituatie en ondersteuningsvragen(zie format)
Activiteitenplan (zie format)




Algemene planning/ deadlines 

30 mei GO Activiteitenplan
20 juni Eindopdracht Participatie inleveren
20 juni Herkansing GO Activiteitenplan
27 juni Herkansing eindopdracht 

Let op! Alle informatie komt terug in de lessen. Het is dus belangrijk dat je alle lessen volgt!! 
Mis je een les? Bestudeer dan zelf de lesson-up en vraag naar aantekeningen van je medestudent.
Eigen verantwoordelijkheid! 

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
Aan het einde van deze les kun jij:

  • Omschrijven wat een begeleidingsstijl is.
  • Omschrijven wat het verschil is tussen de autoritaire, autoritatieve, permissieve  begeleidingsstijl.
  • Aangeven welk gedrag bij autoritair, autoritatief, permissief en begeleiden hoort.



Waarom zou dit belangrijk zijn om te weten??

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Theoretische gedeelte

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Begeleidingsstijlen

Een begeleidingsstijl is een vast en herkenbaar patroon in het gedrag dat je als begeleider laat zien. 

Je kunt begeleidingsstijlen indelen aan de hand van twee vragen:

- In hoeverre is er aandacht voor de taak?
- In hoeverre is er aandacht voor de relatie?

De 'taak' staat hier voor de doelen die jij als begeleider hebt.

De 'relatie' staat voor het contact met de cliënt(en).
Methodisch begeleiden
Thema 10

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

4 Begeleidingsstijlen
Er zijn 4 begeleidingsstijlen, binnen de maatschappelijke zorg gebruik je laisser-faire eigenlijk niet. We we gaan het hebben over de autoritaire, autoritatieve en permissieve begeleidingsstijlen.

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Autoritaire begeleidingsstijl (sturen)


Bij de autoritaire begeleidingsstijl is er veel aandacht voor de taak en weinig aandacht voor de relatie. Als begeleider treed je sturend op. Bijvoorbeeld: Je bepaalt wat moet gebeuren,
geeft instructie of aanwijzingen, stelt grenzen, controleert, neemt een leidende rol, verwacht gehoorzaamheid.

Natuurlijk houd je daarbij rekening met het niveau van de cliënt. (Begrip, overvragen of onderschatten cliënt).

In welke situaties? Risicovolle situaties, overtreden regels, behoefte aan structuur.
Niet de voorkeur binnen MZ i.v.m. ontnemen regie (geen eigen keuzes/ meedenken)

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Permissieve begeleidingsstijl (toelaten)

Bij de permissieve begeleidingsstijl gaat alle aandacht naar de relatie. Het doel of de taak is ondergeschikt. De cliënt bepaalt zelf wat hij doet op welke manier. 

Door bijvoorbeeld: Je stelt weinig eisen en regels, controleert niet of nauwelijks, bent terughoudend, afwachtend
reageert op behoeften, verlangens en wensen van de cliënt.

Bij permissief begeleiden geef je vrijheid en stel je vertrouwen in de cliënt en de mensen om hem heen. Je zorgt dat de omgeving warm en vertrouwd is. Overzichtelijk, uitnodigend en veilig. Het respect voor de eigen keuzes en de eigen aanpak past bij de kernwaarde 'respect voor menselijke waardigheid en autonomie' uit de beroepscode.

Situaties: als er niet echt iets moet gebeuren, zelfstandigheid - taak al (deels) beheersen, veilig en vertrouwde plaatsen.

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Autoritatieve begeleidingsstijl (samenwerken)
Bij een autoritatieve begeleidingsstijl geef je aandacht aan de taak én aan de relatie. Je stelt regels én hebt oog voor wat de cliënt ervaart. Bijvoorbeeld doordat je: reageert op wensen, behoeften, verlangens en initiatieven van de cliënt
stelt vragen en luistert, beantwoordt vragen, geeft uitleg, overlegt met de cliënt, neemt beslissingen samen met de cliënt.

De autoritatieve stijl wordt ook wel 'democratische stijl' genoemd, omdat je samen beslist. Samen onderzoek je de wensen, en behoeften en ideeën van de cliënt. Dat gebeurt op basis van gelijkwaardigheid.

Autoritatief begeleiden heeft de voorkeur binnen de maatschappelijke zorg. Het sluit aan bij doelen als eigen regie en participatie. Je draagt ermee bij aan de ontwikkeling van de cliënten en aan een goede samenwerking en sfeer. Je kunt het bijvoorbeeld gebruiken:
  • als je een cliënt iets wilt leren
  • als een cliënt wensen of behoeften kenbaar maakt
  • als je overlegt met een groep, bijvoorbeeld om de regels samen op te stellen
  • als je met een cliënt en zijn naasten een handelingsplan opstelt

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Welke stijl herken je bij jouw opvoeder(s)?

Welke stijl past bij jou?

Wat doe je als jouw begeleidingsstijl niet matcht met de cliënt?

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

timer
20:00

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

  • Ga naar ItsLearning, tegel participatie
  • Vul de exit-ticket in
  • Uitkomsten en les-check wordt de volgende les besproken



Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Slide 17 - Slide

Antwoord: Door appelmoes te maken. :)