Les 1: Leefstijlprogramma

Les 1: 
Deel 1
45 minuten
1 / 27
next
Slide 1: Slide
VerzorgingMBOStudiejaar 1

This lesson contains 27 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 90 min

Items in this lesson

Les 1: 
Deel 1
45 minuten

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Programma
  1. AWR
  2. Verwachtingen
  3. Lesdoelen
  4. Hoofddoelen van Gezondheid en voeding
  5. Inleiding in de module
  6. Inhoud eindopdracht
  7. Lesdoelen check met dobbelsteen

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan.



Ben je te laat? Geef dit dan door aan het einde van de les aan de docent. Dit is jouw verantwoordelijkheid.

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Verwachtingen 
  • Niet eten en drinken (uitzondering flessen) in de klas
  • Toilet? Eerst vragen
  • Telefoon weg stoppen
  • Leermiddelen in orde 
  • Beroepshouding correct
  • Feedback over de lessen is altijd welkom
--> Zonder waarschuwing wordt je eruit gestuurd! Geen gemaar, geen excuus en geen discussie...

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
Aan het einde van de les:
- kan je benoemen wat de opbouw is van de module.

- kan je benoemen uit welke onderdelen de eindopdracht bestaat.
- Kan je benoemen welke onderdelen terugkomen in het de "Leefstijlprogramma".





Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Hoofddoelen Gezondheid en voeding
Deze module omvat drie hoofddoelen:
  1. Je ondersteunt de cliënt ten aanzien van doelen met betrekking tot gezondheid, waarbij de controle over zijn gezondheid bij de cliënt ligt.
  2. Je ondersteunt de cliënt ten aanzien van doelen met betrekking tot voeding, waarbij de controle over zijn voeding bij de cliënt ligt.
  3. Je geeft voorlichting en advies aan de cliënt over een gezonde leefstijl (voeding, bewegen, slaap/waakritme).



Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Aan de drie hoofddoelen werk je in de lessen van: 
Praktijkles, 
Leefstijl en 
Verantwoordingsverslag

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Fase 2 
INDIVIDUELE ONDERSTEUNING VAN DE CLIËNT
​​​​​​​In Fase 1 heb je al geleerd hoe iedere module in elkaar zit. 
Ook nu vind je bij iedere module weer de moduleplanning, eindopdracht en de rubric. 
In deze fase van de opleiding geven een aantal modules bij een voldoende afronding van de eindopdracht een GO voor een examen.

Het feit dat je bij de module: Beroepsoriëntatie kennis hebt gemaakt met de MZ-doelgroep is gunstig voor de module Gezondheid en Voeding.



Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Welke theorie heb je nodig voor deze module?

Voor deze module (en de eindopdracht) heb je nodig Boom-licenties/Boeken/ItsLearning:
Mensen                      Communicatie en Gedrag        Methodisch Begeleiden

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Waar denk je dat de module Gezondheid en Voeding over zal gaan? (denk aan onderwerpen, wat voor eindopdracht/ lessen etc)

Slide 10 - Mind map

This item has no instructions

Inleiding in de module
Gezondheid’ is een begrip dat je als (persoonlijk) begeleider maatschappelijke zorg geregeld tegen komt. Maar wat is ‘gezond’? Stel, je eet iedere dag groente, sport drie keer per week, rookt niet en hebt geen ernstige ziekte. Ben je dan gezond?


Wat als je daarnaast de nut van het leven niet inziet en je maar weinig vrienden hebt om wat leuks mee te doen. Hoe gezond voel je je in dat geval? Gezondheid of de gezondheidsbeleving hangt af van diverse factoren. ​​​​​​​

Deze module richt zich onder andere op de volgende thema's over gezondheid en voeding: 
  • Stoornissen in lichaamsbeleving en regulatie, 
  • Voedings- en dieetleer, 
  • Voedings- en eetstoornissen,
  • Leefstijl,
  • Preventie,
  • Voorlichting & advies en regie.

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Inhoud en eindopdracht
Voor de eindopdracht ontwikkel je, in samenwerking met medestudenten, een leefstijlprogramma voor een zelfgekozen doelgroep. De eindopdracht bestaat uit 4 onderdelen:
Deel 1 Groepslogboek
Deel 2 Het verantwoordingsverslag over de gekozen doelgroep
Deel 3 Leefstijlprogramma voor de gekozen doelgroep wat bestaat uit 4 producten: een bewegingsactiviteit een eetschema, een poster en een voorlichting- en adviesfilmpje.
Deel 4 Een persoonlijk reflectieverslag

GO voor het examen
Door  module Gezondheid & voeding en de module Zelfzorg voldoende af te sluiten, krijg je een GO voor het examen:    B1-K1-W2: Ondersteunt de cliënt bij de zelfzorg.

Inleveren eindopdracht: vrijdag 30 januari 2026



Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Inhoud van Leefstijlprogramma
Gezondheid:
Voeding:

Stoornissen in de lichaamsbeleving

Begeleiden bij gezonde voeding en dieetleer 
Medicatie
Voeding en eetstoornissen
Psycho-educatie en voorlichting geven

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Hoe behaal je de module?
  • Aanwezigheid en inzet  tijdens de lessen is van groot belang om de informatie mee te krijgen die je kunt gebruiken voor je eindopdracht.
    Om kennis te toetsen, kan er aan het eind van de module een Iqualify/Boom toets worden afgenomen.

  • Inleveren van de eindopdracht
  • Deadline is 30 januari 2026





Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag
Tijdens de lessen werk je samen met je groepje aan de eindopdracht.
De docent begeleidt jullie in het proces en inhoud van de eindopdracht tijdens de lessen.

De stappen:
  1. Lees de eindopdracht (10 min);
  2. Lees de rubric ( 5 min);
  3. Lees de moduleplanning ( 5 min)

Klaar?: Maak een mapje aan op je computer en download de formats en vaardigheidslijst.

Vragen over de eindopdracht, moduleplanning of rubric?

timer
20:00

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Wat versta jij onder ''gezondheid'' ?

Slide 16 - Mind map

This item has no instructions

Definitie van gezondheid
De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) ziet gezondheid als ‘een toestand van volledig lichamelijk, geestelijk en sociaal welbevinden, en niet slechts de afwezigheid van ziekte of beperking’. 

Volgens deze definitie kun je dus ook ongezond zijn zonder de aanwezigheid van een ziekte of aandoening, doordat er andere problemen of beperkingen bestaan op: lichaamsfuncties (fysieke mogelijkheden), mentale functies (psychisch functioneren) en sociaal-maatschappelijke participatie (sociale contacten en meedoen in de maatschappij).

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Wie bepaald of je gezond bent en waarom?

Slide 18 - Mind map

This item has no instructions

Lesdoelen check

1. Hoe kun je deze module behalen?

2. Uit welke onderdelen bestaat de eindopdracht bestaat?
3. Leg in je eigen woorden uit wat de module gezondheid en voeding inhoud.
4. Waarom is het behalen van deze module extra belangrijk?
5. Welke onderdelen komen terug in het Leefstijlprogramma?
6. Wanneer is de inlever-deadline?





Slide 19 - Slide

Je kunt de studenten laten dobbelen met een dobbelsteen of de studenten een nummer laten trekken.

Les 1: 
Deel 2

45 minuten

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
Aan het einde van de les:

- Heb je een doelgroep gekozen waar je de eindopdracht op richt.
- Heb je een groepje gevormd (LET OP: EMC-studenten vormen gezamenlijke  groepjes) met logboek aangemaakt.




Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Welke werkveld vind je interessant om bij deze module uit te werken
Ouderenzorg
Verstandelijk gehandicaptenzorg
Justitiële inrichting
Jeugdzorg
Volwassenen GGZ
Maatschappelijke opvang
Verslavingszorg
Asielzoekers centrum

Slide 22 - Poll

Laat de uitkomst met namen op het bord zien zodat studenten weten met wie/wat heeft gekozen en met wie zij kunnen samenwerken
Werkveld gekozen: Nu aan de slag
Tijdens de lessen werk je samen met je groepje aan de eindopdracht.
De docent begeleidt jullie in het proces en inhoud van de eindopdracht.
De stappen:
  1. Maak groepjes van min.3 tot max.4 studenten die dezelfde werkveld hebben gekozen.
  2. Ga in je groepje zitten en maak samenwerkingsafspraken neem, deze op in jullie groepslogboek (deel 1, zie formats in ItsLearning)
  3. Denk samen na over de doelgroep en maak dit concreet. Denk aan: Leeftijd, stoornis/beperking (zowel geestelijk als lichamelijk maar hoeft niet beiden tegelijk aanwezig te zijn), waar verblijft de client.
  4. Maak samen met je groepje een planning en opzet voor het verslag waar jullie alles in gaan verzamelen.
timer
20:00

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Ik zit in een groepje voor de eindopdracht van deze module ''Gezondheid en Voeding''
A
Ja
B
Nee

Slide 24 - Quiz

This item has no instructions

Wij hebben als groepje al een start gemaakt aan deel 1 ''Het groepslogboek'' met daarin samenwerkingsafspraken, taakverdeling en een planning.
A
Ja
B
Nee

Slide 25 - Quiz

This item has no instructions

Lesdoelen check

1. Hoe kun je deze module behalen?

2. Uit welke onderdelen bestaat de eindopdracht bestaat?
3. Leg in je eigen woorden uit wat de module gezondheid en voeding inhoud.
4. Waarom is het behalen van deze module extra belangrijk?
5. Welke onderdelen komen terug in het Leefstijlprogramma?
6. Wanneer is de inlever-deadline?





Slide 26 - Slide

Je kunt de studenten laten dobbelen met een dobbelsteen of de studenten een nummer laten trekken.

Slide 27 - Slide

This item has no instructions