Lessenserie schrijven met samenhang les 1 voorbereiding

Welkom
Voorbereiding op les 1
1 / 16
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 1,2

This lesson contains 16 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Welkom
Voorbereiding op les 1

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Planning deze les
  • activeren kennis
  • theorie
  • theorie
  • werken uit het leerlingenboekje
Doel: kenmerken en opbouw van een nieuwsbericht (her)kennen, weten wat een nieuwsbericht is.

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Lesdoel

Je leert wat de 5W1H-vragen zijn.

Je kunt de informatie van de 5W1H-vragen gebruiken bij het schrijven van een eerste alinea van een nieuwsbericht.

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Wat weet je van een nieuwsbericht? Denk aan opbouw, tekstsoort, tekstdoel.

Slide 4 - Mind map

This item has no instructions

Wat is een nieuwsbericht
Geschreven stuk, waarin je feiten weergeeft, om mensen te informeren.  Vaak is er een aanleiding om een nieuwsbericht te schrijven. Er is dan iets gebeurd, waarvan je jouw publiek op de hoogte wil stellen.

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Invloed van nieuws
De invloed van een nieuwsbericht kan groot zijn. Door de manier waarop nieuws gebracht wordt, kan er invloed uitgeoefend worden.

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Voordat je een informerende tekst gaat schrijven, moet je eerst een aantal vragen beantwoorden. 
Dit zijn de 5W1H-vragen.

Wat zijn de 5W1H-vragen? Wie? Wat? Waar? Wanneer? Waarom? en Hoe?
Informerende tekst - nieuwsbericht

Slide 7 - Slide

Tijdens deze fase blik je terug op de vorige les.
Eventueel bespreek je moeilijke opdrachten uit het huiswerk.

Lezen 2.3 Nieuwsbericht
Opbouw (2 delen):
  1. de inleiding (of lead), waarin de belangrijkste informatie wordt samengevat; hier krijg je meestal antwoord op de 5W1H-vragen die beginnen met wie, wat, waar en wanneer;
  2. de kern, met nadere bijzonderheden; vooral antwoord op de 5W1H-vragen die beginnen met waarom en hoe.
  3. (slot ontbreekt dus bij nieuwsberichten.)

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Inhoud Nieuwsbericht
  • Door de inleiding te lezen wordt je nieuwsgierig naar de rest van de tekst;
  • In de inleiding worden de 5W1H-vragen kort beantwoord;
  • In het middenstuk wordt de situatie uitgebreider beschreven aan de hand van de 5W1H-vragen;

Slide 9 - Slide

Tijdens deze fase van de les controleer je of leerlingen het leerdoel van de les hebben behaald.


Dus voordat je gaat schrijven
Nieuwsberichten zijn korte feitelijke artikelen, waarin een nieuwsgebeurtenis wordt beschreven. Bijvoorbeeld een ongeluk, een aanslag of de vorming van een nieuw kabinet. 
5w's en 1 h
De volgorde van 5w’s en de h is erg belangrijk. Door de vragen één voor één te beantwoorden kun je eenvoudig de opbouw en de structuur van een nieuwsbericht of persbericht bepalen. Je begint altijd met de belangrijkste informatie.

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

De 5w's en 1h-vragen
In de inleiding (lead) vermeld je in elk geval de antwoorden op Wie? Wat? Waar en wanneer?
In de volgende alinea's werk je het hoe en waarom uit.

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Uitdaging
Het vinden van een onderwerp is niet moeilijk, maar het ordenen van de gevonden informatie dat is de uitdaging. 
Samenhang:
w-+h-vragen
Alinea's (zorg dat alinea's op elkaar aansluiten)
Tekstverbanden m.b.v. signaalwoorden
Rode draad
Inleiding, middenstuk en slot.

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

opbouw nieuwsbericht 
  1. Titel
  2. Inleiding of Lead (korte samenvatting (wie, wat, wanneer en waar))
  3. Middenstuk (waarom en hoe)
  4. Slot (eventueel wat achtergrondinformatie)
Uitleg

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Wat heb je vandaag geleerd?

Slide 14 - Open question

This item has no instructions

Wat vind je nog lastig?

Slide 15 - Open question

This item has no instructions

Fijne dag!

Slide 16 - Slide

This item has no instructions