Lezen 1.3/2.3 les 8, 9 en 10

Welkom in 
Je bent stil en hebt klaarliggen:
  • leerwerkboek deel A op p. 91
  • leesboek (vergeten=> kast)
  • schrift en pen
  • iPad (DICHT)
timer
4:00
Les 8
1 / 39
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 2

This lesson contains 39 slides, with interactive quiz, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Welkom in 
Je bent stil en hebt klaarliggen:
  • leerwerkboek deel A op p. 91
  • leesboek (vergeten=> kast)
  • schrift en pen
  • iPad (DICHT)
timer
4:00
Les 8

Slide 1 - Slide

timer
10:00

Slide 2 - Slide

Planning
  • Quiz via Quizlet => wat weet je al
  • Wat leren voor de toets
  • Keuzemenu
  • Wat ga je nog thuis doen voor donderdag?

Lesdoel:  je weet wat en hoe je kunt leren voor de toets

Slide 3 - Slide

10 minuten

Slide 4 - Slide

Slide 5 - Link

Wat leren voor de toets
Magister

Slide 6 - Slide

Keuzemenu
Maak van 2.3: 19, 20, 21, 22, 23, en 25.
Kijk zelf na.
Vragen stellen
Maak digitaal:
  • test jezelf 2.3
  • alle leerdoelen op groen.
Zelfstandig - stilte
Met je buur - fluisteren

Slide 7 - Slide

Afsluiten van de les
Lesdoel 

je weet wat en hoe je kunt leren voor de toets

Slide 8 - Slide

Hoe ga je leren
voor de toets?

Slide 9 - Mind map

Welkom in 
Je bent stil en hebt klaarliggen:
  • leerwerkboek deel A 
  • leesboek (vergeten=> kast)
  • schrift en pen
  • iPad/telefoon (TAS)
timer
4:00
Les 9

Slide 10 - Slide

timer
10:00

Slide 11 - Slide

Planning
  • Paar vragen bespreken van weektaak
  • Keuzemenu

Lesdoel deze week:  je hebt de keuzeopdrachten van 2.3 af

Slide 12 - Slide

Vraag 13d pagina 91 (2.3)
Noteer drie functies van de inleiding van tekst 2.

  • Welke functies zijn er? p.89
  • Nogmaals de inleiding lezen p. 92
  1. onderwerp noemen: wie is de geïnterviewde?
  2. aanleiding noemen: onderzoek invloed nieuwe media
  3. aandacht trekken: wat doet het met nachtrust?

Slide 13 - Slide

Vraag 14a: alinea 2
De conclusie: mobiele telefoons, tablets en ook laptops hebben een slechte invloed op de nachtrust.

De oorzaak: steeds meer mensen zijn vlak voor het slapen gaan nog bezig met sociale media/telefoon/laptop

Slide 14 - Slide

Vraag 15a. opsomming
  • Welke signaalwoorden bij opsomming? p. 198
  • Allereerst (alinea 3), bovendien (alinea 4), ook (alinea 5) en ten slotte (alinea 6).
  1. hersencellen geprikkeld, daardoor blijf je alert
  2. sociale media emoties => piekeren
  3. door het licht van de apparaten, melatonine onderdrukt
  4. je gaat later slapen => slaaptekort
slaaphormoon: donker => moe

Slide 15 - Slide

Keuzemenu
Maak van 2.3: 19, 20, 21, 22, 23, en 25.
Kijk zelf na.
Herhalen theorie via LessonUp
Maak digitaal:
  • test jezelf 2.3
  • alle leerdoelen op groen.
Zelfstandig - stilte
Met je buur - fluisteren

Slide 16 - Slide

1.3 lezen (p. 20)
  • leesstrategieën
  • benoemen tekstdoelen en tekstvormen
  • tekstverbanden herkennen aan signaalwoorden
  • herkennen onderwerp en deelonderwerp
  • benoemen hoofdgedachte

Slide 17 - Slide

Verkennend lezen (p. 21)
Vanaf nu ook elke eerste zin van alle alinea's.

Slide 18 - Slide

Nauwkeurig lezen (p. 21)

Slide 19 - Slide

Tekstverband/signaalwoorden (p.22)

Een goede tekst heeft logische samenhang.
Er is verband/relatie tussen woorden, zinnen, alinea's.
Verschillende soorten tekstverbanden.

Signaalwoord helpt je het soort tekstverband te herkennen.

Slide 20 - Slide

Tekstdoel, -soort en tekstvorm (p. 25)






Tekstdoel is altijd een werkwoord. De schrijver wil ...
tekstdoel
uitleg
tekstsoort
vorm
informeren
de lezer informatie geven
informerende tekst
verslag
overtuigen
de lezer overtuigen (mening)
betogende tekst
boekbespreking
activeren
de lezer iets laten doen
activerende tekst
advertentie
amuseren
de lezer vermaken
amuserende tekst
stripboek

Slide 21 - Slide

Onderwerp deelonderwerp (p. 26)
Het onderwerp vind je door verkennend lezen.
Gebruik steekwoorden.

Boventitel
Titel 
Ondertitel

Slide 22 - Slide

Onderwerp deelonderwerp (p. 26)
Deelonderwerp gaat over een deel van het onderwerp.
Kan 1 of meer alinea's zijn.

Tussenkopje staat boven een stukje van de tekst. Die wijst je richting het deelonderwerp.

Slide 23 - Slide

Hoofdgedachte (p. 26/27)

Het belangrijkste wat de schrijver zegt. Zoek deze in inleiding en/of slot van de tekst. De hoofdgedachte zegt in één zin waar de tekst over gaat.

Slide 24 - Slide

2.3 lezen (pagina 86)
  • Hoe herken je informatieve teksten?
  • Wat is een interviewverslag?
  • Functies inleiding en slot
  • Nieuw tekstverband: samenvattend

Slide 25 - Slide

3 soorten feitelijke informatie (p. 86)

1 een beschrijving van iets wat echt gebeurd is
2 informatie die je kunt vinden in naslagwerken
3 een uitleg die je kunt uitvoeren

Slide 26 - Slide

Beschrijving van iets wat 
echt is gebeurd
Informatie in naslagwerken
Tekstvorm
Nieuwsbericht
Tekstvorm
schoolboektekst

Slide 27 - Slide

handleiding
recept

Slide 28 - Slide

Interviewverslag (p. 87)
Informatieve tekstsoort; verslag vraag en antwoord
  • Inleiding: informatie over de geïnterviewde
  • Inleiding: aanleiding (reden) van het interview

Letterlijk interviewverslag       Samenvattend interviewverslag
* precies, details niet              * vragen niet, antwoorden                                                            samenvatten, citaten

Slide 29 - Slide

Tekstopbouw: inleiding (p. 89)
- aandacht trekken 
- het onderwerp benoemen of omschrijven
- de aanleiding noemen
- de centrale vraag stellen 
- een mening geven
- een samenvatting geven 

Slide 30 - Slide

Tekstopbouw: slot (p. 89)
- conclusie
- samenvatting
- advies

Overzicht signaalwoorden op pagina 198.

Slide 31 - Slide

Nieuw tekstverband (p. 90)
  • Samenvattend tekstverband vind je vaak in het slot van een tekst of aan het einde van een tekstdeel.
  • De schrijver vat samen wat hij ervoor heeft gezegd.

Signaalwoorden die hierop wijzen: 
kortom, samenvattend, al met al.

Slide 32 - Slide

Afsluiten van de les
Lesdoel: je hebt af op vrijdag

2.3: 19, 20, 21, 22, 23, en 25 en nagekeken
of
Test jezelf 2.3, leerdoelen op groen

Slide 33 - Slide

Welkom in 
Je bent stil en hebt klaarliggen:
  • leerwerkboek deel A 
  • leesboek (vergeten=> kast)
  • schrift en pen
  • iPad/telefoon (TAS)
timer
4:00
Les 10

Slide 34 - Slide

timer
10:00

Slide 35 - Slide

Slide 36 - Video

Planning
  • Geef je keuze van je leesboek door
  • Fictieopdracht 2: uitleg
  • Keuzemenu

Slide 37 - Slide

Weektaak
  • Keuzeopdracht 2.3 af
  • Keuzeopdracht 1.3: dinsdag einde van de les
  • Start met leren voor de toets

Slide 38 - Slide

Keuzemenu
Maak van 1.3: 15, 16, 17, 18 en 20. Kijk zelf na.
Of Test jezelf 1.3.
Herhalen theorie via LessonUp
Maak van 2.3: 19, 20, 21, 22, 23, en 25. Kijk zelf na.
Of Test jezelf 2.3
Zelfstandig - stilte
Met je buur - fluisteren

Slide 39 - Slide