Onderzoek: verzilting

Welkom!
Ga op je plek zitten,
pak je ipad voor,
ga naar lessonup en accepteer de uitnodiging,
wanneer de timer afloopt, is het stil!
timer
3:00
1 / 38
next
Slide 1: Slide
AardrijkskundeMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 2

This lesson contains 38 slides, with interactive quizzes and text slides.

Items in this lesson

Welkom!
Ga op je plek zitten,
pak je ipad voor,
ga naar lessonup en accepteer de uitnodiging,
wanneer de timer afloopt, is het stil!
timer
3:00

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Project:
onderzoek verzilting

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Lesplanning 
Aanwezigheid en boekencontrole 

Mededelingen:  

Uitleg Project: Onderzoek verzilting

klassikaal oefenen met aardrijkskundige vragen

Lesdoelencheck

Vooruitblik op de volgende les

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen van deze les
  1. Welke soorten onderzoek zijn er?
  2. Wat is het verschil tussen hoofd- en deelvragen?
  3. Wat zijn aardrijkskundige vragen?
  4. Leg kort de opdracht uit

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Wat is onderzoek?

Slide 5 - Mind map

This item has no instructions

Planning 'Project onderzoek verzilting'
Week
Onderdeel
16
Raadsel van de dag en proef zoet/zout
19
Uitleg van de opdracht, groepjes maken, hoofdvraag kiezen,  takenverdeling 
Elevator pitch 1: ivm start
20
Bronnen zoek en deelvragen bedenken
21
21 mei gastcollege Wetterskip Fryslan: 2AHA: 12:45 en 2HA: 13:30
Deelvragen beantwoorden 
22
28 mei veldwerk: 2AHA: 12:45 en 2HA: 13:30
Deelvragen beantwoorden
23 
Deelvragen beantwoorden
Elevator pitch 2: ivm voortgang
24
Puntjes op de 'i' van het onderzoeksverslag en maak de presentatie
25
20 juni voor 23:59 onderzoeksverslag inleveren
26
25 juni presenteren voor Wetterskip Fryslan
27
Waterleerpad: 2 en 3 juli 

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Waar is de opdracht te vinden
Via lessonup            Project: Onderzoek verzilting
Hierin staat de opdracht helemaal beschreven.

Pak deze er elke keer bij en lees deze heel goed door AUB!! 

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Soorten onderzoek
Kwantitatief onderzoek probeert feiten te achterhalen, waarbij de resultaten vaak worden uitgedrukt in cijfers (door middel van enquetes bijv.)

Kwalitatief onderzoek is meer beschrijvend en richt zich op interpretaties, ervaringen en betekenis. Kwalitatieve resultaten worden meestal weergegeven in woorden.

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Hoe begin je?
Stap 1: wat ga je doen?
Stap 2: hoe ga je het doen?
Stap 3: onderzoek doen!
Stap 4: presenteren
Stap 5: terugblik

Doorloop deze 5 stappen en dan mis je niks!

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Stap 1: wat ga je doen?
A. Onderwerp en gebied is bekend! Tijdens aardrijkskunde gaan jullie verzilting onderzoeken.

B. Je gaat in een 2/3 tal bronnen zoeken over het onderwerp! 

C. Bedenk een hoofdvraag          
Havo: krijgt van de docent, kan kiezen uit 4.
VWO: vorm zelfstandig de hoofdvraag.

D. Deelvragen bedenk je wel zelf. Minimaal 5 en maximaal 10.
Dit zijn aardrijkskundige vragen!

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Aardrijkskundige vragen
Bij het bedenken van de deelvragen moet je rekening houden dat je met aardrijkskunde bezig bent. Dat betekend dat je aardrijkskundige vragen moet stellen.

1. Beschrijvende vragen
2. Verklarende vragen
3. Waarderende vragen
4. Voorspellende vragen
5. Probleem oplossende vragen

Eis:
Voor de deelvragen moet je elke aardrijkskundige vragen gebruiken. Je mag vragen dubbel toepassen.

Aardrijkskundige vragen met voorbeelden
Deze vragen helpen de hoofdvraag te beantwoorden

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Waarom staan er veel molens op deze foto?
A
Beschrijvende
B
Verklarende
C
Waarderende
D
Probleem oplossende

Slide 12 - Quiz

This item has no instructions

Wat zie ik op deze foto?
A
Verklarende
B
Voorspellende
C
Beschrijvende
D
Waarderende

Slide 13 - Quiz

This item has no instructions

Vind jij het goed dat er minder op vakantie gegaan werd naar het buitenland door corona?
A
Waarderende
B
Probleemoplossende
C
Beschrijvende
D
Voorspellende

Slide 14 - Quiz

This item has no instructions

Gaat de zeespiegel de komende jaren stijgen?
A
Voorspellende
B
Verklarende
C
Probleemoplossende
D
Beschrijvende

Slide 15 - Quiz

This item has no instructions

Wat kan Nederland doen om minder te vervuilen?
A
Waarderende
B
Beschrijvende
C
Verklarende
D
Probleemoplossende

Slide 16 - Quiz

This item has no instructions

Hoofdvragen
1. Wat zijn de gevolgen van verzilting voor landbouw en drinkwaterbronnen?

2. Welke maatregelen kunnen genomen worden om verzilting te voorkomen of te verminderen?

3. Wat gebeurt er als water zout wordt en waarom is dat een probleem voor boeren en gemeenschappen?

4. Wat zijn de gevolgen van verzilting voor het milieu en de natuur?


Havo: Kies er eentje uit!
VWO: formuleert zelfstandig

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Hoofdvragen
1. Welke rol speelt klimaatverandering in het verzilting van de bodem?

2. Wat zijn de belangrijkste menselijke activiteiten die bijdragen aan verzilting, en hoe kunnen deze worden verminderd?

3. Hoe beïnvloedt verzilting de bodem en het bodemleven, en welke gevolgen heeft dit voor de landbouw?

4. Wat zijn de economische en ecologische gevolgen van verzilting voor Friesland en hoe kan de provincie zich aanpassen?


Havo: Kies er eentje uit!
VWO: formuleert zelfstandig

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Deelvragen
1. ......? 
2. ......?
3. .......?
4. ........... ?
5. ...........?

Zelfstandig formuleren: minimaal 5 - maximaal 10! 
!!Deelvraag over veldwerk!!
Een van de deelvragen moet over een experiment in het veld gaan. Je gaat tijdens het veldwerk aantonen dat dit gebied ooit de zeebodem was. 
!!Deelvraag project skills!!
Een van de deelvragen moet over een experiment in het veld gaan. Je gaat tijdens het veldwerk aantonen dat dit gebied ooit de zeebodem was. 

Slide 19 - Slide

Deelvragen

Veldwerk
Locatie: Oudebildtdijk 487, Nij Altoenae

Afstand: ±15 minuten fietsen

2HA: 5 min eerder weg uit de pauze
2AHA: 5 min eerder weg bij Nederlands

Doe schoenen aan die vies mogen worden.
En houdt rekening met het weer!

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Koppeling met het project skills
Beide projecten gaan over water/verzilting.  Jullie hebben bij skills kunnen kiezen uit drie opdrachtgevers:
  • School (waterverbruik)
  • Wetterskip Fryslan (verzilting)
  • Boer Jan (verzilting)

 In het onderzoek bij aardrijkskunde moet een deelvraag 
gekoppeld zijn aan het project van skills.

Het is dus handig dat je een opdrachtgever kiest die met verzilting te maken hebben.
Tijdens het onderzoek krijg je dus theorie voor het project van Skills.





Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Hoofdvraag formuleren
Het formuleren van een goede hoofdvraag is al een onderzoek op zichzelf. Voor de hoofdvraag moet je ten eerste een duidelijk doel of probleemstelling hebben. Ten tweede moet de vraag aan 6 andere eisen voldoen. Hieronder staat een checklist die je gebruikt om een goede hoofdvraag op te stellen.

Checklist hoofdvraag:
  • BINNEN VAKGEBIED: Een vraag moet passen binnen het vak, waarmee je bezig bent.  
  • AFGEBAKEND: Hij moet duidelijk afgebakend zijn: het onderwerp, de periode en het gebied zijn duidelijk aangegeven (Wat?; Wanneer?: Waar?).  
  • EENDUIDIG: Hij is maar op één manier uit te leggen.  
  • ENKELVOUDIG: De vraag mag niet uit meerdere vragen bestaan. geen 'hoe komt het'- of 'waarom' vraag, niet te beantwoorden zijn met 'ja' of 'nee' en de vraag mag geen oplossing bevatten
  • NIEUW: Hij moet nieuwe informatie opleveren. Wat je al weet, hoef je niet meer te onderzoeken.  
  • BEHAPBAAR: Hij moet te onderzoeken zijn met jouw beschikbare tijd en middelen.  

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Deelvragen formuleren
Voor deelvragen gelden veelal dezelfde eisen als de hoofdvraag. Daarnaast moeten ze ook aan drie andere eisen voldoen. Hieronder de checklist die je hiermee helpt.

Checklist deelvragen:
  • ONDERSTEUNEND: Ze moeten de hoofdvraag ondersteunen. Je moet geen deelvragen stellen die niet nodig zijn voor het beantwoorden van de hoofdvraag.  
  • MINDER COMPLEX DAN HOOFDVRAAG Let op: de hoofdvraag is steeds complexer dan de deelvragen.  
  • GOEDE VOLGORDE Ze moeten in een logische volgorde staan:  
-Chronologisch.  
-Zodat ze een lopend verhaal opleveren.  
-In volgorde van complexiteit: eerst beschrijvende, dan verklarende enz. (zie dia 12: 'Aardrijkskundige vragen')

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Stap 2: hoe ga je het doen?
A. Jullie werken 6 weken aan het onderzoek.

B. Denk goed na met wie je goed kan samenwerken. Houdt hierbij ook rekening mee wie wat goed kan.

C. Verdeel de taken onderling! 
Bijv: Wie onderzoekt welke deelvraag?
Wie zet het verslag in elkaar?
Wie maakt de presentatie?
etc.

D. Maak een planning wie, wat en wanneer iets gedaan moet worden! 
Schrijf de planning en de verdeling op!

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Elevator pitch
Tijdens het onderzoek houdt je 2x een elevator pitch = korte presentatie van een minuut.

Pitch 1: 
 Met wie je gaat samenwerken? Welke opdrachtgever en hoofdvraag jullie hebben gekozen? Wat is de planning en takenverdeling? Hebben jullie al deelvragen bedacht?

Pitch 2: 
 Wat moet er nog gebeuren aan het verslag? Zijn jullie al begonnen aan de presentatie? Hoe gaat de samenwerking tot nu toe? Krijg jullie het op tijd af?



Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Stap 3: onderzoek doen!
A. De bronnen ga je goed doorlezen! 
Wees kritisch met je bronnen, check meerdere bronnen om de betrouwbaarheid te beoordelen!

Niet alle bronnen zijn toegestaan en er mag geen plagiaat gepleegd worden.
De bronnen moet je noteren in een bronnenlijst!  



B. De informatie die jullie in de bronnen hebben gevonden beantwoorden de deelvragen.

C. Met de antwoorden van de deelvragen beantwoord jullie de hoofdvraag!


Bronnenlijst
Hoe maak je een bronnenlijst
Als je een bon gebruikt moet je op schrijven waar je het vandaan hebt: je noteert de titel, jaartal, wie het schreven heeft etc, dit noem je bronnotatie. Doe je dat niet, ben je eigenlijk aan het stelen. 
  • Boek: titel, jaartal, schrijver, pag. nummer 
  • Websites: titel, jaartal, schrijver/maker, link
  • ChatGPT: titel, jaartal, schrijver/maker, ChatGPT
Bronnen
Welke bronnen zijn toegestaan
  • Eigen kennis
  • Boeken
  • Websites
  • ChatGPT 
Voor alle bronnen geldt dat je niks letterlijk mag kopieren, dit is plagiaat!
Twijfel je of je een bepaalde bron mag gebruiken, vraag het aan de docent.

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Stap 4: presenteren
A. Je maakt van het onderzoek een verslag in Word.


B. De uitkomsten van je hoofd- en deelvragen presenteer je in een PowerPoint.


Presentatie wordt mede beoordeeld door het Wetterskip!
Voorwaarden verslag
  • Voorblad
  • Inhoudsopgave
  • Paginanummering
  • Inleiding: Waarom dit onderwerp? Welke hoofdstukken? Welke deelvragen? Verwachting antwoord hoofdvraag
  • Kern: hoofdstuk per deelvraag met een titel
  • Conclusie: antwoord op de hoofdvraag
  • Bronnenlijst
  • Terugblik

Voorwaarden presentatie
  • Voorblad
  • Inhoudsopgave
  • Per deelvraag een dia
  • Conclusie: antwoord op de hoofdvraag
  • Terugblik
  • Bijpassende afbeeldingen/foto's
Tijd: 5 minuten

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Stap 5: terugblik
A. Hoe ging de samenwerking? Wie heeft wat en wanneer gedaan? Wees hierin eerlijk

B. Wat heb je geleerd van jullie onderzoek? Wat zou je nog meer willen weten?



Slide 28 - Slide

This item has no instructions

Beoordeling
Tip!
Houdt het beoordelingsformulier regelmatig bij je onderzoek.

Voor Aardrijkskunde krijg je een 
cijfer op het onderzoeksverslag
telt 4x mee!


Slide 29 - Slide

Plagiaat:
  • <60 = O
  • 50 = v
  • 40 = G
  • 30>= U
Lesdoelcheck
  1. Welke soorten onderzoek zijn er?
  2. Wat is het verschil tussen hoofd- en deelvragen?
  3. Wat zijn aardrijkskundige vragen?
  4. Leg kort de opdracht uit

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Aan het werk
Wat: groepjes maken, hoofdvraag kiezen en taken verdeling 

Wanneer: deze les!

Hulp: je groepje en de docent
              
Klaar? ga alvast bronnen zoeken

Tijd: 15 minuten daarna gaan we nabespreken


timer
15:00

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Aan het werk
Wat: bronnen zoek en deelvragen bedenken

Wanneer: deze les!

Hulp: je groepje, de lessonup en de docent
              
Klaar? ga alvast beginnen met beantwoorden van de deelvragen

Tijd: 5 minuten voor de bel


timer
40:00

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Aan het werk
Wat: deelvragen beantwoorden

Wanneer: deze les

Hulp: je groepje, de lessonup en de docent
              
Klaar? -

Tijd: 5 minuten voor de bel


timer
40:00

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Aan het werk
Wat: deelvragen beantwoorden

Wanneer: deze les

Hulp: je groepje, de lessonup en de docent
              
Klaar? maak alvast een begin aan het verslag

Tijd: 5 minuten voor de bel


timer
40:00

Slide 34 - Slide

This item has no instructions

Aan het werk
Wat: nog 1 les!

Wanneer: deze les

Hulp: je groepje, de lessonup en de docent
              
Klaar? ga starten met de volgende stap presentatie oefenen

Inleveren: 28 juni

Presenteren: in de activiteitenweek


timer
40:00

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Aan het werk
Wat: Laatste les!

Wanneer: deze les

Hulp: je groepje, de lessonup en de docent
              
Klaar? ga starten met de volgende stap presentatie oefenen

Inleveren: 28 juni

Presenteren: in de activiteitenweek


timer
40:00

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Inleveren
Verslag en presentatie af? 
Google naar magister → log in → open web app → ELO → Opdrachten →AK: Onderzoek: verzilting & verdroging
Klik dan op inleveren → bestand toevoegen → verzenden → Klaar!

Zet jullie namen bij 'mijn uitwerking'!

Heb je alles ingeleverd? Ga dan bezig met huiswerk van een andere vak.

Slide 37 - Slide

This item has no instructions

Onderzoek presenteren!
Ga in je groepje zitten 
Presentatie klaar zetten - 5 minuten
Timer voorbij beginnen we met presenteren.
Volgorde: met de klok mee
 
timer
5:00

Slide 38 - Slide

This item has no instructions