P3.Les 1 - Ondersteunen bij persoonlijke verzorging

1 / 48
next
Slide 1: Slide
Zorg en WelzijnPraktijkonderwijsLeerjaar 3

This lesson contains 48 slides, with interactive quizzes, text slides and 5 videos.

time-iconLesson duration is: 120 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Ondersteunen bij persoonlijke verzorging 

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

JdW-kijkwijzer
Lesopbouw:

  1. Vooraf:
    Startklaar, Voorkennis activeren, Formatief Handelen

  2. Instructie:
    Leerdoelgericht werken, Inclusieve didactiek, Concrete en herkenbare voorbeelden, Formatief Handelen

  3. Toepassing:
    Actieve verwerking, Formatief handelen 

  4. Evaluatie:
    Afsluiting

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Telefoon in het Zakkie op de hoek van de tafel
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: Chromebook, JdW-map, etui 
  • Kauwgom uit
timer
3:00

Slide 6 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
              Klassenafspraken:
  • We hebben respect voor elkaar
  • We zorgen voor rust in de klas
  • We werken netjes
  • We zorgen voor veiligheid
  • We hebben een goede/actieve werkhouding

  • We helpen elkaar

Slide 7 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
              Verwachtingen:
WAT IK VAN JULLIE VERWACHT:
1. Je werkt professioneel.
2. Je gaat respectvol met elkaar om.
3. Je werkt rustig en volgt de stappen.
4. Je oefent serieus (geen geintjes).
5. Je werkt hygiënisch en maakt schoon wat je heb gebruikt.

Slide 8 - Slide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Icoontjes:
Sla deze slide op in je favorieten of klik op het oog om de slide te verbergen.

Kleurcodes:
De kleurcodes in deze les verschillen per lesfase:

informatie
doen
Voorkennis activeren
#EBE7F7
#9C89D7
Theorie/Instructie
#F8DACF 
#FE8F6B
Verwerking
#C4E5C9
#38A84A
Afsluiting
#EBE7F7
#9C89D7

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Lesplanning
  • Start nieuwe thema.
  • Wat houdt ondersteunen bij verzorgende activiteiten in?
  • Theorie basiszorg
  • Taken verdelen.
  • 2 Opdrachten uitvoeren.
  • Nabespreken opdrachten.
  • Kennis piramide bespreken en invullen.
  • Afsluiting les.

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

           Leerdoelen
Na de les weet ik wat basiszorg is;
Na de les kan ik handen wassen volgens protocol.
Na de les kan ik iemand ondersteunen bij de huidverzorging.
Na de les kan ik iemand ondersteunen bij mondverzorging.
Na de les kan ik iemand ondersteunen bij het aan- en uitkleden.

Slide 11 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
Denken Duo Delen
Wat weet je al over het ondersteunen bij verzorgende activiteiten?
  • Denken: Denk eerst zelf goed na. Dit doe je in stilte!

  • Duo: Bespreek heel zacht met je buurman/vrouw je antwoord.
  • Delen: Vertel aan de klas wat jullie besproken hebben.
timer
0:30
timer
0:30

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Doelen:
  • Na de les weet ik wat basiszorg is;
  • Na de les kan ik handen wassen volgens protocol.
  • Na de les kan ik iemand ondersteunen bij de huidverzorging.
  • Na de les kan ik iemand ondersteunen bij mondverzorging.
  • Na de les kan ik iemand ondersteunen bij het aan- en uitkleden.
  • Na de les kan ik iemand ondersteunen bij het eten.
  • Na de les weet ik welke hulpmiddelen er zijn voor de persoonlijke verzorging.
  • Na de les weet ik wat hygiëne tijdens de basiszorg inhoudt.




Slide 13 - Slide

Leerdoelgericht werken: 
Voor iedere leerling is duidelijk waar er aan gewerkt gaat worden. Docenten geven vanuit deze leerdoelen vorm aan
de inhoud van hun lessen. Om dit voor leerlingen behapbaar te houden wordt alleen het hoognodige aangeboden. Iedere les worden de beoogde leerdoelen kenbaar gemaakt en
worden onderwijsactiviteiten ingezet die moeten leiden tot het beoogde leerdoel. Hierbij wordt gericht ingezet op succeservaringen. Leerdoelen worden vanuit hoge positieve verwachtingen van alle leerlingen geformuleerd en zetten in op succeservaringen. 
Inleiding
Bij het ondersteunen van een zorgvrager bij de persoonlijke verzorging komt veel kijken.

Je helpt bijvoorbeel bij:
  • Het wassen
  • Eten
  • Aankleden
  • Afspraken regelen
  • Een goede dagbesteding

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Wie is de zorgvrager?
A
B
C
D

Slide 15 - Quiz

This item has no instructions

Wie is de zorgverlener?
A
B
C
D

Slide 16 - Quiz

This item has no instructions

Handhygiëne

Hygiëne heeft betrekking op de zorgvrager, maar ook op jou als zorgverlener
Onder handhygiëne verstaan we:
  • handen wassen
  • handen desinfecteren
  • handen verzorgen







Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Handhygiëne

Richtlijnen handhygiëne:
  • Knip de nagels kort en houd ze schoon
  • Kunstnagels zijn niet toegestaan
  • Nagellak is niet toegestaan
  • Draag geen hand/arm sieraden









Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Slide 20 - Video

This item has no instructions

Wat is een goede handhygiëne?
A
Kunstnagels zijn toegestaan
B
Nagellak mag
C
Je mag hand/arm sieraden dragen
D
Knip de nagels kort en houd ze schoon

Slide 21 - Quiz

This item has no instructions

Basiszorg

Persoonlijke verzorging = alles wat iemand kan doen om ervoor te zorgen dat het lichaam goed wordt verzorgd

  • Tandenpoetsen
  • Douchen
  • Haren wassen
  • Nagels knippen
  • Het aantrekken van schone kleding


Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Hygiëne tijdens de basiszorgrg

Hygiëne =
  • alles wat je doet om besmetting en verspreiding van bacteriën en infecties te voorkomen
  • de basis van een goede gezondheidszorg




Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Wat is persoonlijke verzorging?
A
Nagels knippen
B
Tandenpoetsen
C
Haren wassen
D
Alle antwoorden zijn goed

Slide 24 - Quiz

This item has no instructions

Mondverzorging

Het gebit:
  • Bestaat uit 32 tanden en kiezen
  • Heeft verschillende soorten tanden
                  - Snijtanden
                  - Hoektanden
                  - Kiezen











Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Mondverzorging

3.Mondverzorging – aandachtspunten:
  • Goede mondverzorging is belangrijk
  • Als de zorgvrager niet goed kan kauwen, kan hij/zij:
                   - onvoldoende voedingsstoffen binnen krijgen en ziek worden
                   - niet meer praten of niet fris uit de mond ruiken










Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Wat kan er gebeuren als de zorgvrager niet goed kan kauwen?
A
Onvoldoende voedingsstoffen binnenkrijgen en ziek worden
B
Meer tanden krijgen
C
Niet meer praten of niet fris uit de mond ruiken
D
Geen tanden hebben

Slide 27 - Quiz

This item has no instructions

Slide 28 - Video

This item has no instructions

Aan de slag
🧼 HANDEN WASSEN – WAT IK VAN JE VERWACHT:
1. Sieraden af & mouwen omhoog
2. Handen nat – zeep – 20 sec wrijven
3. Alle delen mee: palmen, bovenkant, tussen vingers, duimen, toppen, polsen
4. Afspoelen & afdrogen
5. Werkplek schoon achterlaten

🦷 TANDEN POETSEN – WAT IK VAN JE VERWACHT:
1. Handen wassen → handschoenen aan
2. Uitleggen wat je gaat doen
3. Zacht en rustig poetsen (alle vlakken)
4. Respectvol & netjes werken
5. Opruimen → handen wassen
timer
10:00
Klaar? Geef het aan, dan krijg je een vervolg opdracht

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Klaar?
- Maak een mindmap;
- Schrijf in het midden 'Hoe zorg ik dat mijn cliënt zich veilig en prettig voelt?'
- Schrijf maximaal 5 tips op die ervoor zorgen dat jouw client zich veilig en prettig voelt

timer
10:00
Klaar? Geef het aan, dan kijk de docent met je mee

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Hulp bij het aan- en uitkleden

4. Hulp bij het aan- en uitkleden:

  • Soms is het niet makkelijk een zorgvrager aan- en uit te kleden. Dit komt bijvoorbeeld doordat de zorgvrager:
                   - een zeer ernstige lichamelijke beperking heeft
                   - niet begrijpt wat je bedoelt
Tips:
  • Blijf geduldig en begripvol
  • Zorg dat je de zorgvrager goed kent zodat je weet hoe je het beste met hem om kan gaan
  • Stimuleer – beloon of maak een grapje


Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Waarom is het soms moeilijk om een zorgvrager te helpen bij het aan- en uitkleden?
A
Er is geen goede kleding
B
De zorgvrager begrijpt je niet goed
C
Gebrek aan tijd
D
De zorgvrager heeft een ernstige lichamelijke beperking

Slide 32 - Quiz

This item has no instructions

Slide 33 - Video

This item has no instructions

Slide 34 - Video

This item has no instructions

Aan de slag
👕 AAN- EN UITKLEDEN – WAT IK VAN JE VERWACHT
1. Handen wassen → uitleg geven
“Mag ik je helpen? Zeg het als iets pijn doet.”
2. Rustig & veilig werken
Niet trekken, niet duwen, geen haast.
3. Goed ondersteunen
Hand onder arm/schouder → kleding rustig aan/uit.
4. Comfort & privacy
Rustig praten, afdekken waar het kan.
5. Juiste volgorde
Aan: eerst zwakke kant
Uit: eerst sterke kant
6. Netjes afronden
Kleding opvouwen → handen wassen.
timer
10:00
Klaar? Geef het aan, dan krijg je een vervolg opdracht

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Klaar?
- Maak een mindmap;
- Schrijf in het midden 'Hoe zorg ik dat mijn cliënt zich veilig en prettig voelt?'
- Schrijf maximaal 5 tips op die ervoor zorgen dat jouw client zich veilig en prettig voelt

timer
10:00
Klaar? Geef het aan, dan kijk de docent met je mee

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Hulp bij het eten en drinken

6. Hulp bij het eten en drinken – tips:

  • Zorg dat de maaltijd smaakvol wordt opgediend
  • Zorg dat de maaltijd prettig verloopt
  • Bij slikproblemen kan het eten ook gemalen worden
  • Zien eten doet eten

Slide 37 - Slide

This item has no instructions

Wat kan worden gedaan bij slikproblemen tijdens het eten?
A
Negeren van de slikproblemen
B
Het eten kan gemalen worden
C
Het eten moeilijker maken om te eten
D
Het eten aanbieden in grote stukken

Slide 38 - Quiz

This item has no instructions

Wat kan helpen om de maaltijd prettig te laten verlopen?
A
Een stressvolle omgeving
B
Gezelligheid en een ontspannen sfeer creëren
C
Onaangename geuren in de eetruimte
D
Eten zonder te praten

Slide 39 - Quiz

This item has no instructions

Slide 40 - Video

This item has no instructions

Wat zijn mijn verbeterpunten?

Slide 41 - Open question

This item has no instructions

Wat heb ik heel goed gedaan?
Waar heb ik een compliment over gekregen?

Slide 42 - Open question

This item has no instructions

           Leerdoelen
Na de les weet ik wat basiszorg is;
Na de les kan ik handen wassen volgens protocol.
Na de les kan ik iemand ondersteunen bij de huidverzorging.
Na de les kan ik iemand ondersteunen bij mondverzorging.
Na de les kan ik iemand ondersteunen bij het aan- en uitkleden.

Slide 43 - Slide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   

Slide 44 - Slide

This item has no instructions

Kennispiramide:
  1. Pak je map erbij en ga naar je kennispiramide.
  2. Wat heb je vandaag geleerd?
  3. Vul dit in op je kennispiramide.
  4. Doe de kennispiramide in je JDW map en zorg dat je deze elke les bij je hebt!

Slide 45 - Slide

This item has no instructions

Welk cijfer zou je jezelf geven voor aandacht tijdens deze les?
010

Slide 46 - Poll

This item has no instructions

Wat vond je van de afgelopen les?
😒🙁😐🙂😃

Slide 47 - Poll

This item has no instructions

Einde

Slide 48 - Slide

This item has no instructions