Schrijven - betoog

Schrijven - betoog
1 / 30
suivant
Slide 1: Diapositive
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

Cette leçon contient 30 diapositives, avec diapositives de texte et 3 vidéos.

time-iconLa durée de la leçon est: 30 min

Éléments de cette leçon

Schrijven - betoog

Slide 1 - Diapositive

Belangrijke datums: agenda!
  • ma 25 nov inleveren boekopdracht 7
  • wo 8 jan inleveren boekopdracht 8
  • Toetsweek: eindschrijfopdracht o.b.v. documentatiemap

Slide 2 - Diapositive

Je hebt de twee uitlegvideo's bekeken, zodat je vast weet wat een betoog is.

Slide 3 - Diapositive

Slide 4 - Lien

les 1 Anekdote
Doel van de les:
  • Je weet wat een anekdote is.
  • Je leert hoe je iets zo goed kunt vertellen dat je er de aandacht van je lezer of luisteraar mee kunt vasthouden.

Slide 5 - Diapositive

Wat is een anekdote?
Een anekdote is een kort verhaaltje over iets wat gebeurd is. Een verhaal met een punt: een verhaaltje dat je niet zomaar vertelt. De kunst van het vertellen van een anekdote is dat punt goed te maken.

Slide 6 - Diapositive

Oefening: Vertelstof vinden
Je gaat zo aan een klasgenoot iets over je voordeur vertellen in maximaal drie minuten.

Ter voorbereiding om over na te denken:
  • Wat betekent jouw voordeur voor jou? 
  • Wat maakte je al eens mee dat zich in de buurt van jouw voordeur afspeelde? 
  • Belde er wel eens iemand aan die je niet verwachtte? 
  • Belde er wel eens iemand aan voor wie je niet opendeed?

Slide 7 - Diapositive

Oefening: Vertel en neem op
Vertel nu aan je klasgenoot wat je bedacht hebt. Neem het op (laptop), zodat je er in de volgende stap nog eens naar kunt luisteren.

Je neemt dus ALLEEN jezelf op.

Slide 8 - Diapositive

Vertellen afkijken van schrijvers
Schrijvers doen niets anders dan vertellen. We gaan de kunst bij ze afkijken.

Lees deze column van Ellen Deckwitz, ‘Gesloten deur‘, en kijk goed hoe zij de anekdote precies vertelt die centraal staat in deze column,. Welke details vertelt ze wel (en niet)? En hoe gebruikt ze wat het personage ziet, voelt, ruikt en ervaart om de beschrijving zo te maken dat je er als lezer in meegesleept wordt?

Slide 9 - Diapositive

Huiswerk
Luister terug wat je je klasgenoot vertelde.
Schrijf nu op wat je wilde vertellen. Wil je meer details gebruiken om het sterker te maken, of juist minder?

Agenda volgende les:
  • Schrijf je inleiding smeuïger. 
  • Kijken naar uitlegvideo over betoog (6 min)

Slide 10 - Diapositive

Les 2 Inleiding betoog
Met een betoog probeer je iemand voor je te winnen. Hoe overtuig je je lezen, zodat ze net zo denken als jij?

Slide 11 - Diapositive

Doel
  • Je kunt je mening of standpunt zo precies mogelijk onder woorden te brengen, want je wilt graag laten zien dat jij weet waar je het over hebt (ethos)
  • Je kunt je lezer raken. Denk hiervoor eens terug aan retorica: (pathos en kairos) 
  • Je kunt overtuigen met zoveel mogelijk argumenten (logos)

De eerste twee punten moet je al in je inleiding zien te bereiken.

Slide 12 - Diapositive

Inleiding schrijven in Kwizl
Zoek naar de toets: Inleiding schrijven van een betoog.
Schrijf je inleiding.

Huiswerk voor ma (volgende week): Herschrijf je inleiding n.a.v. een tekst. Deze opdracht is ook in Kwizl en heet: herschrijven inleiding betoog.

Slide 14 - Diapositive

Middenstuk betoog
Nu je de aandacht van je lezer hebt, ga je die lezer overtuigen van jouw standpunt.

Verzamel 3 bronnen waaruit blijkt dat je gelijk hebt. 
Kijk dus in kranten, boeken, op internetsites die je kunt vertrouwen, en maak een lijstje van bewijzen.


Slide 15 - Diapositive

Slide 16 - Diapositive

Slide 17 - Vidéo

Bronnen

Slide 18 - Diapositive

Bronvermelding
  • Je lezer moet altijd kunnen controleren waar je je informatie vandaan hebt. 
  • Zodra je informatie uit een bron gebruikt, geef je dit aan in de tekst.
--> Bronvermelding

Slide 19 - Diapositive

Wanneer verwijzen
WEL verwijzen
-bij gebruik andermans ideeën of informatie (feitelijke informatie, onderzoeksgegevens, een onderzoeksmethode, visuele informatie (zoals een afbeelding, grafiek, tabel of schema)
NIET verwijzen
-bij een algemeen bekend feit. Voorbeelden: begin- en einddatum van de Eerste Wereldoorlog (1914-1918), de naam van de huidige president van de Verenigde Staten van Amerika
Twee vuistregels:
-verwijzing bij alle termen, informatie en ideeën die voor jou nieuw zijn (die je geleerd hebt tijdens je onderzoek).
-Als je twijfelt of je al dan niet moet verwijzen, neem dan een verwijzing op.




Slide 20 - Diapositive

Slide 21 - Vidéo

Bronnen in lopende tekst
Wanneer je een bronvermelding/verwijzing gebruikt in je tekst, laat je dat altijd op dezelfde manier zien
--> het APA-systeem (American Psychological Association)

Dit gaat als volgt: 

Slide 22 - Diapositive

Online krantenartikel (zonder gedrukte versie)

Bronvermelding in tekst:

NOS.nl meldt dat mensen steeds minder angstig raken van de term ' code zwart'. Dit komt volgens Druckers, bijzonder hoogleraar crises, veiligheid en gezondheid aan de Rijksuniversiteit Groningen, omdat mensen na verloop van tijd moe worden van corona (Hendriks, 2020).




Literatuurlijst

Hendriks, R. (2020, 7 maart). Terrassen open, maar ziekenhuisbesmetting is hoog: maakt code zwart nog indruk?  NOS.nl
www.nos.nl/artikel/2378674-terrassen-open-maar-ziekenhuisbezetting-is-hoog-maakt-code-zwart-nog-indruk

Slide 23 - Diapositive

Website met auteur

bronvermelding in tekst

(Willems-ter Maat & Van Maanen, 2021)








 literatuurlijst

auteur. (Jaar, dag maand). Titel pagina. Naam Website. Geraadpleegd op dag maand jaar, van URL

dus:

Willems-ter Maat, E., & Van Maanen, S. (2021, 17 maart). Even een andere verkiezing: De frikandel is meest favoriete snack. De Gelderlander. Geraadpleegd op 13 oktober 2021, van https://www.gelderlander.nl/winterswijk/even-een-andere-verkiezing-de-frikandel-is-meest-favoriete-snack~a548757f/



Slide 24 - Diapositive

Website zonder auteur

Bronvermelding in tekst

(NOS Nieuws , 2021)

Literatuurlijst

 Titel pagina. (Jaar, dag maand). Naam Website. Geraadpleegd op dag maand jaar, van URL

Ook in Nederland discussie over veiligheid van vrouwen: Onbewust let je toch altijd op. (2021, 17 maart). NOS Nieuws. Geraadpleegd op 20 april 2021, van https://nos.nl/artikel/2372967-ook-in-nederland-discussie-over-veiligheid-van-vrouwen-onbewust-let-je-toch-altijd-op

Slide 25 - Diapositive

Slide 26 - Diapositive

Slide 27 - Diapositive

slot betoog
Het eind van je betoog gebruik je om je lezer nog eens goed bij je standpunt te betrekken.

Slide 28 - Diapositive

Slide 29 - Vidéo

Kwizl
Schrijf een slot aan je betoog.

Slide 30 - Diapositive