Cultuureducatie Enschede
(Ondersteunend) lesmateriaal bij culturele educatieve Enschedese activiteiten.

De Filmfabriek, gr 3/4, les 2 Storyboard

GROEP 3/4
LES 2: Storyboard

1 / 14
volgende
Slide 1: Tekstslide
MediawijsheidNederlands+2BasisschoolGroep 1,2

In deze les zitten 14 slides, met interactieve quiz, tekstslides en 2 videos.

time-iconLesduur is: 30 min

Introductie

Storyboard: Een storyboard is een soort stripverhaal; in kleine plaatjes met weinig tekst kun je makkelijk en snel zien hoe het verhaal verloopt. Vertel dat van elke film eerst een storyboard wordt gemaakt, voordat er begonnen wordt met filmen. D.m.v. het storyboard weten alle mensen die aan de film meewerken hoe de film er uit moet komen te zien. Dit is ook zeker handig voor de cameramannen/-vrouwen! 


Instructies

Benodigdheden:
- Digibord met geluid, verbonden met het internet
- LessonUp-les ‘De Filmfabriek, gr 3/4, les 2’
- Bijlage 2.1: Begrippenlijst storyboard (gr 1 t/m 8, les 2)
- Bijlage 2.2: Werkblad storyboard (gr 3/4, les 2) kopie voor elke leerling
- Bijlage 1.2: Werkblad verhaal (gr 1 t/m 8, les 1) ingevuld, uit de vorige les
- Evt. een telefoon/tablet/iPad met camera of tablet/iPad voor de extra opdracht.

Lesinhoud:
- Verkenning: inhoud en introductie 5 minuten
- Informatie: kaders 10 minuten
- Informatie: storyboard 15 minuten
- Opdracht: storyboard maken 15 minuten 
(- Extra opdrachten): close-up filmen en standbeeld
- Afsluiting:  storyboards evalueren 5 minuten


Voorbereiding: Bekijk de opdrachten bij de bijbehorende LessonUp-les en zet deze voor aanvang van de les klaar op het digibord. Zet ‘devices in de klas’ uit. Bekijk bijlage 2.1 (begrippenlijst). Pak bijlage 1.2 (werkblad verhaal) uit de vorige les erbij. Print voor elke leerling bijlage 2.2 (werkblad storyboard). Zorg voor een opgeladen telefoon/tablet/iPad met camera.
 
Leerdoel: Aan het einde van de les kennen de leerlingen de drie kaders en bijbehorende begrippen; ‘totaal’, ‘medium’ en ‘close-up’. Tevens kunnen ze deze gebruiken bij het maken van een storyboard. De leerlingen weten dat ze tijdens het filmen niet in de camera mogen kijken.
 

Onderdelen in deze les

GROEP 3/4
LES 2: Storyboard

Slide 1 - Tekstslide

Vertel dat jullie een les gaan doen uit ‘De Filmfabriek’.
hoihoi
Vraag
Informatie
Opdracht
Kijk
Benodigdheden
Tip

Slide 2 - Tekstslide

Behandel de betekenissen van de pictogrammen, die in de lessen voorbij zullen komen.
2
Storyboard
3
Reclame
4
Acteren
5
Art direction
6
Muziek en geluid
7
Filmen
8
Montage
1
Verhaal

Slide 3 - Tekstslide

Vertel dat jullie in 8 lessen gaan werken aan het maken van een eigen korte speelfilm en bespreek kort
wat er in elke les aan bod komt. Vertel dat jullie nu les 2 gaan doen (storyboard maken).

Slide 4 - Video

Bekijk de introductievideo.
Introductie
Kijk naar de juf/meester voorin de klas. 
Kijk naar je eigen shirt. 
Kijk zo ver mogelijk naar buiten/de gang in. 

Wat zag je ver weg en wat zag je van dichtbij? 
Wat was een totaal, medium en close-up?

Slide 5 - Tekstslide

 Laat de leerlingen de drie opdrachten doen; laat ze naar jou kijken, laat ze naar hun eigen shirt kijken
en laat ze naar buiten/de gang in kijken (iets wat ver weg is). Vraag wat hun totaal, medium en close-up was.
- Totaal: buiten
- Medium: de juf/meester
- Close-up: het eigen shirt
Waar staat de camera?
Totaal
Ver weg; je ziet veel en hebt een overzicht. Hierdoor krijg je een goed beeld van bijvoorbeeld de plek waar de scène zich afspeelt.  
Close-up
Dichtbij; je ziet details. Hierdoor kun je bijvoorbeeld goed de handeling of de emotie van een acteur zien. 
Medium
Je ziet een persoon vanaf zijn middel tot en met het hoofd. Je kunt hiermee bijvoorbeeld een groepje mooi in beeld brengen. 
KADERS

Slide 6 - Tekstslide

Vertel dat een camera van een afstandje kan filmen. Dit kader noemen we een ‘totaal’. Hierdoor krijg je als kijker een overzicht; je ziet heel veel. De camera kan ook heel dichtbij filmen. Dit kader noemen we een ‘close-up’. Je ziet als kijker heel veel details. Het kader daar tussenin, wanneer je bijvoorbeeld een klein groepje filmt, noemen we een ‘medium’.
TOTAAL
MEDIUM
CLOSE-UP

Slide 7 - Sleepvraag

Doe de sleepopdracht. Welke plaatjes horen bij ‘totaal’, welke bij ‘medium’ en welke bij ‘close-up’? Dus welke foto’s zijn van ver weg genomen, en welke van dichtbij? Antwoorden:
- Totaal: dieren in het grasveld (kinderboerderij), straat met huizen
- Medium: twee paarden, voorkant van één huis
- Close-up: oog van de panter, voordeur van een huis
Storyboard
Een storyboard is een soort stripverhaal; in kleine plaatjes met weinig tekst kun je makkelijk en snel zien hoe het verhaal verloopt.
'Up'
Voor elke film wordt eerst een storyboard gemaakt (voordat er wordt gefilmd). Bekijk ter voorbeeld het storyboard van de film 'Up' op de volgende slide.  

Slide 8 - Tekstslide

Vertel wat een storyboard is. Een storyboard is een soort stripverhaal; in kleine plaatjes met weinig tekst kun je makkelijk en snel zien hoe het verhaal verloopt. Vertel dat van elke film eerst een storyboard wordt gemaakt, voordat er begonnen wordt met filmen. D.m.v. het storyboard weten alle mensen die aan de film meewerken hoe de film er uit moet komen te zien. Dit is ook zeker handig voor de cameramannen/-vrouwen!

Slide 9 - Video

Bekijk een stukje van de film ‘Up’, waarbij je op de bovenste helft het storyboard ziet en op de onderste helft het eindresultaat (in dit geval de animatie).
Storyboard maken
Herhaal het verhaal.
Zet het verhaal om in drie kleine, korte striptekeningetjes, met gebruik van de kaders; 
- teken een totaal van het begin,
- teken een close-up van het midden,
- teken een medium van het eind. 
Schrijf er eventueel bij wat er gebeurt.  
Bijlage 2.2
Bekijk de drie plaatjes uit Roodkapje ter voorbeeld.
Plaatje 1: Totaal van het begin
Plaatje 2: Close-up van het midden
Plaatje 3: Medium van het eind 

Slide 10 - Tekstslide

Geef elke leerlingen een kopie van bijlage 2.2: Werkblad storyboard. Laat ze hier hun naam op schrijven. Laat de leerlingen vervolgens een storyboard maken n.a.v. het zelfbedachte verhaal. Zet het verhaal om in drie kleine, simpele striptekeningen en gebruik hierbij de kaders.
- Teken een totaal van het begin van het verhaal (teken bijv. de hoofdpersonen van top tot teen of
de gehele locatie waar het verhaal zich afspeelt).
- Teken een close-up van het midden van het verhaal (teken bijv. een kenmerkend voorwerp uit het
verhaal).
- Teken een medium van het eind van het verhaal (hoe loopt het af? Teken bijv. één van de
hoofdpersonen met hoofd (met gezichtsuitdrukking) en middel).
Gebruik ter voorbeeld de afbeeldingen van Roodkapje: totaal van Roodkapje en de wolf, close-up van de tanden van de wolf, medium van Roodkapje en oma.
Klaar? Hang de tekeningen met de kaders op in de klas, geef ze mee naar huis, of verzamel ze en bewaar ze in een mapje. Eventueel kun je per leerling van al zijn/haar gemaakte werkbladen aan het einde van de acht lessen een eigen ‘filmboekje’ maken.

Close-up filmen
Maak met je telefoon of met een tablet/iPad een fimpje terwijl je langs alle leerlingen loopt. Je maakt dus close-ups van alle gezichten. Laat de leerlingen hierbij de leerkracht of een andere leerling aankijken, of laat hem/haar naar een voorwerp in het lokaal kijken. 
Doel: niet in de lens van de camera kijken!
Bekijk gezamenlijk het filmpje. Is het gelukt? 
Extra opdracht

Slide 11 - Tekstslide

Vertel dat bij een close-up acteurs niet in de camera mogen kijken. Maak met een telefoon/tablet/iPad een filmpje terwijl je langs alle leerlingen loopt. Je maakt dus close-ups van alle gezichten. Laat de leerlingen hierbij de leerkracht of een andere leerling aankijken, of laat hem/haar naar een voorwerp in het lokaal kijken. Ze mogen dus niet in de lens van de camera kijken! Bekijk gezamenlijk het filmpje. Is het gelukt?
Standbeeld
Herhaal het verhaal.
Haal een paar leerlingen naar voren. Vertel het begin van het bedachte verhaal nog een keer en laat de leerlingen hiervan een standbeeld maken (stilstaande pose). Laat de leerlingen weer zitten. Doe dit ook voor het midden en eind van het verhaal. 
Extra opdracht

Slide 12 - Tekstslide

Herhaal het verhaal. Haal een paar leerlingen naar voren. Vertel het begin van het bedachte verhaal nog een keer en laat de leerlingen hiervan een standbeeld maken (stilstaande pose, zonder geluid). Laat de leerlingen weer zitten. Doe dit ook voor het midden en eind van het verhaal. Probeer het verhaal dus te ‘vangen’ in een aantal stilstaande beelden. Maak eventueel foto’s van de ‘standbeelden’ en hang deze op in de klas.
Evaluatie
Bekijk de storyboards. Hoe is het gegaan?

Slide 13 - Tekstslide

Bekijk de storyboards van alle leerlingen. Evalueer hoe het is gegaan met het tekenen van de kaders.
Gemaakt door: 







Gefinancierd door:
Met dank aan:

Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies