Workshop brandweergastdocenten

Workshop brandweergastdocenten
1 / 13
volgende
Slide 1: Tekstslide
BrandweerBeroepsopleiding

In deze les zitten 13 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 60 min

Introductie

Deze workshop is specifiek bedoeld voor brandweergastdocenten. Je ervaart welke elementen een goede en effectieve les bevatten. Je leert de do's en don'ts en ontdekt tegelijkertijd de verschillende lesmethodes van Lesson Up die worden gebruikt in de leerlijn Brandweer op School.

Instructies

Voorbereiding
Bereid je les goed voor. Download de uitgebreide docentenhandleiding. Hierin staat een uitgebreide beschrijving van de leerdoelen en lesmethodes. 

Instructies

Onderdelen in deze les

Workshop brandweergastdocenten

Slide 1 - Tekstslide

De eerste sheet is algemeen en geeft de titel van de les aan. Dit is het moment om jezelf voor te stellen, of nieuwsgierigheid te prikkelen. Kort en krachtig.
Start daarna de les.
In deze workshop:
Deel 1
  • Gaan we werken met de lesmethode op Lesson Up.
  • Ontdekken we het lesformat van Brandweer op School.
  • Ervaren we welke elementen een goede, effectieve les bevatten.
  • Leren we de do's en don'ts

Deel 2
  • Zelf aan de slag!

Slide 2 - Tekstslide

Leerdoelen in deze workshop.

In veel lessen begin je met de leerdoelen. Soms is deze samenvatting op een iets andere wijze 'ingepakt'.


  1. Iedere les heeft een herkenbare format:
    - Introductie 
    - Verschillende werkvormen zoals open vragen, quizvragen,
      sleepvragen, video's, keuzerad etc.
    - Iedere les bevat de 3 hoofdleerdoelen:
      Herkennen en voorkomen van gevaar (Vlammetje Vuur),
      Ontdekken, waarschuwen en op tijd in veiligheid komen bij
      gevaar
    (Smokey de Rookmelder) en
      Reageren en bestrijden van gevaar (Billy Brandkraan).
    - Iedere les biedt herhalingen en een eind samenvatting.
    - Je sluit af met een poll.

Slide 3 - Tekstslide

In deze workshop
In deze workshop maken we kennis met de verschillende interactieve werkvormen die je kunt tegenkomen in het lesmateriaal Brandweer op School.

De variatie in werkvormen maakt dat de 
je niet alleen interactie creërt tussen jou als gastdocent en de leerling, maar ook tussen de leerling en het onderwerp. Leerlingen blijven hierdoor beter bij de les. 

Het is een interactieve les.  Daarbij bespreken we een aantal aandachtspunten waar je als brandweergastdocent je voordeel mee kunt doen.

Aan het begin van een les kun je ervoor kiezen om met of zonder devices te gaan werken.

Maak je géén gebruik van devices? Dan zet je het vinkje bij 'devices' op uit. Je kunt de les nog steeds interactief en afwisselend houden door bijvoorbeeld:
  • Kinderen naar het bord te laten lopen.
  • Kinderen laten staan of zitten.
  • Gebruik maken van wisbordjes.
  • Vingers opsteken.
  • Verplaatsen in de klas. 
Tijdens deze workshop gaan we wél gebruik maken van devices.

Log in op lessonup.app. Dat kan via de QR code of www.lessonup.app.
Vul de code in en je voornaam.

Geef jij brandweergastlessen?
Ja, al meerdere jaren
Ja, maar nog niet zo lang
Nog niet, maar ik sta te popelen

Slide 4 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Welke elementen van een les spreken de leerlingen het meest aan?

Slide 5 - Open vraag

Eén van de onderdelen van een les met met devices is de open vraag. 

Het voordeel hiervan is dat álle leerlingen actief meedoen. Er is niet één leerling die steeds alle antwoorden wil geven.

Als gastdocent merk je dat bepaalde werkvormen de leerlingen het meest aanspreken. Wat zijn jouw ervaringen?

Antwoord:
De doe-opdrachten: 
  • Praktijkproefjes >kaars . Brandbaarheid kleding.
  • Oefening > vluchtplan met blinddoek
  • Een Quiz is ook altijd erg geliefd. Je eigen kennis testen en erg blij zijn (zeg maar uitbundig juichend reageren) bij een goed gegeven antwoord.
Stel dat een leerling gekke antwoorden heeft gegeven waardoor alle aandacht voor de les verdwijnt, dan kun je door op het betreffende antwoord te klikken, de tekst laten verdwijnen.
Wel doen of niet doen?
WEL
NIET
Je eigen ervaring delen over incident met slechte afloop.
Je eigen ervaring delen over incident met goed afloop.
Een filmpje laten zien waarbij je blikjes en andere materialen in het vuur gooit.
Een filmpje laten zien van een vlogger met brandwonden

Slide 6 - Sleepvraag

Wat je in de lessen ook tegen kunt komen zijn sleepvragen. Leg eerst uit wat de bedoeling is en start dan de sleepvraag.
Na afloop bespreek je de juiste antwoorden.

Deze sleepvraag:
Bespreek:
Bang maken met akelige verhalen, enge video's of afbeeldingen blijkt geen effectieve methode te zijn om goed gedrag aan te leren of om aan te zetten tot gedragsverandering.

Als je jouw ervaringsverhaal waarbij je, bij een inzet bij een woningbrand, een hond hebt kunnen redden omdat de deuren dicht zaten, de hond laag bij de grond zat en de rookmelders het baasje op tijd heeft kunnen waarschuwen, dan is dat een waardevolle aanvulling op de les. 
De kinderen hangen aan je lippen bij het delen van deze ervaringen en vertellen dit later aan je terug alsof ze het zelf hebben meegemaakt!

Goed voorbeeld doet goed volgen.
Kinderen doen je in alles na. Ze leren van jouw voorbeeld. Als jij laat zien dat je een blikje cola in het vuur gooit, of een bananenschil, dan denkt een kind dat zij dat ook kunnen doen. Ze gaan experimenteren wat wel of niet brandt.
Dit is niet de bedoeling. 

Maar als je een filmpje laat zien van een jongen die vertelt wat de gevolgen zijn 'kinder vuurwerk', dan kun je dat delen, MITS je erbij de handelingsperspectieven geeft om te voorkomen dat het mis gaat, of om te reageren als het mis is gegaan. Goed effect heeft het laten zien hoe je op een andere manier, alternatieve spektakel experimenten zijn die wel veilig kunnen worden uitgevoerd door kinderen. (4veilig.be)

Foto's
Het bovenstaande is ook van toepassing op het gebruik van foto's. kunnen kinderen de situatie herkennen? Zo ja, wat voor traumatische effecten kan dit teweeg brengen?

Maar ook: wie heeft de foto gemaakt? Heb jij de rechten om een foto te plaatsen? Voegt de foto iets toe aan het leerdoel.

Een foto zoals hier op de achtergrond kan beter niet geplaatst worden. Niet bekend is hoe het met de betrokken personen gaat. 
Ook is niet bekend wie de foto gemaakt heeft. Dan kun je een claim van de fotograaf verwachten.

Dat is dan ook de reden waarom we in de leerlijn Brandweer op School meestal gebruik maken van tekeningen.
Dit pas je toe in iedere les
Tekst
A
Geef complimentjes
B
Orde houden in de klas
C
Zet iemand voor schut
D
Vertel dat je zélf een kleine brand kunt blussen

Slide 7 - Quizvraag

Quizvragen doen het altijd erg goed in de klas. leerlingen zijn zeer enthousiast en juichen bij het goede antwoord.

Geef het antwoord op deze quizvraag.
Bekijk de antwoorden van alle leerlingen
Laat zien wat het goede antwoord is.
Bespreek waarom dat de goede antwoorden zijn.

Uitleg bij de antwoorden op deze quizvraag:
Natuurlijk bereid je je eerst goed voor met behulp van de uitgebreide docentenhandleiding.

Met een print van de handleiding, heb je een handige back up  bij je.
  • Een open houding belangrijk.
  • Je motiveert kinderen door gemeende complimentjes te geven.
  • Als je iemand voor schut zet, voelt niet alleen de betrokken persoon zich akelig, maar ook andere kinderen gaan niet meer reageren uit angst voor de reactie.
  • Je activeert kinderen om vragen te stellen. Ook belevingsvragen. 
Spreek voorafgaand aan de les met de leerkracht. Informeer naar eventuele traumatische ervaringen van leerlingen bij incidenten.

Vraag de leerkracht (actief) in de klas aanwezig te blijven. Om een oogje in het zeil te houden (orde bewaren) en om te zien hoe leerlingen reageren op de lesstof. 

Een actieve leerkracht is ook een betrokken leerkracht. Dus meedoen met de les heeft de voorkeur boven 'huiswerk nakijken' tijdens de les. 

Een paar tips die je helpen 'de orde te bewaren' zijn:
  • Laat kinderen hun device sluiten als er op dat moment geen interactief onderdeel is.
  • Door een vinkje bij 'toon student' te plaatsen, kun je de aandacht op de device richten. Haal je het vinkje weg, is de aandacht weer voor de leerkracht.
In deze quizvraag is antwoord D opgenomen om er bewust van te zijn dat de lesstof die wordt aangeboden op het juiste niveau van de kinderen is.

Kinderen in de onderbouw vertel je niet dat ze zélf een brand moeten gaan blussen. Ze mogen wel weten dat een vlam in de pan geblust moet worden met een deksel, maar ze moeten vooral hun ouders of verzorgers waarschuwen.

Vertel je verhaal en stel je vragen altijd op het niveau van het kind.
Smokey gaat naar zijn mand. Het is bedtijd.
Is het veilig om te gaan slapen?

Wat moet Smokey doen?

Slide 8 - Tekstslide

In deze sheet zien jullie een voorbeeld waarbij in de les gebruik is gemaakt van hotspots en verplaatsbare afbeeldingen.

Met behulp van de pen kun je ook tekenen op het digibord.

Deze sheet komt uit de les van groep 3/4: "Bel de Brandweer".

Je kunt hier een aantal afbeeldingen verplaatsen.
Zoals Smokey door het doolhof heen bewegen, of de spullen die in de vluchtroute liggen naar een veilige plek verhuizen.
Sommige plaatjes veranderen als het wordt aangeklikt:
De stekker, de kaars en de deuren.

Met het tekengereedschap kun je tekenen. Maar zodra je het gereedschap weer 'uit' zet, is je tekening weg.

Het oog is een hotspot. Als je daarop klikt komt er 'iets' tevoorschijn.
In dit geval een veilige 'woning'.


timer
1:00

Slide 9 - Tekstslide

Hier zie je nog meer mogelijkheden die je tegen kunt komen tijdens een les.

Een timer: je geeft leerlingen een beperkte tijd voor een bepaalde opdracht.

Een draaiwiel. Om een willekeurige keuze te maken om een leerling uit te kiezen of bijvoorbeeld een bepaalde rol te geven.
Elementen voor een effectieve aantrekkelijke les

Slide 10 - Woordweb

Dit is een woordweb.

Noteer zoveel mogelijk punten hoe jij er voor zorgt dat je een effectieve en aantrekkelijke les geeft in de klas.

Naast alle verschillende interactieve lesonderdelen, kun jij er als brandweergastdocent voor zorgen dat een les nog beter beklijfd. Dat doe je door de kinderen te laten beleven en ervaren. Deze lesideeën staan genoemd bij de lessen.

Denk hierbij aan:
  • Gebruik rookhuis.
  • Experiment met het kaarsje  (branddriehoek).
  • Vluchtplan geblindoekt oefenen.
  • Toneelstukje.
  • Aansluiten bij de leefwereld van de leerling.
- Liedje met dansje.

Slide 11 - Video

Reactie van de leerkracht op de LessonUp les met devices.

Geef na afloop van de les een werkblad en eventueel een cadeautje mee huis.
Om thuis de les te bespreken en tips voor thuis mee te nemen.

Wat vond je van deel 1?
Heb je nog vragen?
😒🙁😐🙂😃

Slide 12 - Poll

Geef je feedback op dit deel van de workshop met behulp van de smiley.

Daarna gaan we verder met deel 2 van de workshop. Je gaat zélf aan de slag.
 Deel 2 Zelf aan de slag!

  1. Ga naar lessonup.com en log in met je licentiegegevens.

  2. Klik op kanalen (linkerkolom).


  3. Klik op het BOS kanaal dat je volgt.

  4. Kies de groep en de les van je
    keuze.


  5. Download en print de docentenhandleiding.
    Bereid je voor op de les. 

Slide 13 - Tekstslide

Tijd om het nu zélf uit te proberen.
  1. Log in met jouw licentie naam en wachtwoord.
    NB: geef je met meerdere gastdocenten tegelijk een les waarbij je bent ingelogd? Spreek dan af wie welke licentie gebruikt!
  2. Klik in de linkerkolom op "kanalen".
  3. Kies het BOS kanaal. 
    NB: Staat het kanaal er nog niet in?  Zoek dan in "kanalen" naar het kanaal "Brandweer op School" en zet deze op "volgen".
  4. Kies de groep en de les van jouw keuze. Er zijn verschillende soorten lessen per groep beschikbaar. Kijk welke les het best bij jou én bij de groep past.
  5. Download (en print) de docentenhandleiding. Hierop staat een uitgebreide toelichting op de lesstof, de gebruikte methode en geeft ook lesideeën. Hiermee kun je je goed voorbereiden op de les.