G6 BE17

Bedrijfseconomie G6

Les 17

1 / 42
volgende
Slide 1: Tekstslide
BedrijfseconomieMiddelbare schoolvwoLeerjaar 5,6

In deze les zitten 42 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 45 min

Onderdelen in deze les

Bedrijfseconomie G6

Les 17

Slide 1 - Tekstslide


De taken van het management beschrijven.

Aangeven welke functies belangrijk zijn voor het geven van leiding aan een groep.

Beschrijven welke twee basisstijlen van leiderschap onderscheiden worden.

De vijf leiderschapsstijlen die Blake en Mouton onderscheiden beschrijven.

Beschrijven wat de theorie X en de theorie Y van McGregor inhoudt.

Spoorboekje

  • Introductie
  • Voorspelbaargedrag
  • Wie is er ?
  • LessonUp account 
  • Wat doet management?
  • Blake & Mouton
  • Huiswerk

  • Leerdoelen check



Slide 2 - Tekstslide

Voorspelbaar gedrag?
Hoe gaan we dat doen, ik hier, jullie daar?! 

Iedereen heeft eigen device, dat werkt en opgeladen is. 
Ik verwacht dat je camera werkt en dat je ook oordopes/headsetje hebt. 

Ik zal veelal LessonUp gebruiken, in combinatie met ZOOM (1 klassikaal met iedereen, 1 voor aparte uitleg/overleg). Standaard regel bij deelname: camera aan, geluid aan (oordopjes/headset), microfoon uit. 

Maak van je hart geen moordkuil, niet blij? Voel je vrij dit met me te bespreken: w.vanderkamp@cgu.nl 

Slide 3 - Tekstslide

Voorspelbaar gedrag?

Slide 4 - Tekstslide

LessonUp
Voeg je s.v.p. toe aan deze groep: https://LessonUp.app/invite/group/wxhwa

Slide 5 - Tekstslide

Wat is management?
Het beheersen van een proces door vooraf te weten wat er door wie gedaan moet worden en ervoor zorgen dat dit ook gebeurt.

Slide 6 - Tekstslide

Een goede leider bezit de volgende eigenschappen

Slide 7 - Woordweb

Moderne leiders
Houdt zich bezig met het structureren van de samenwerking en met de beheersing van processen.

Slide 8 - Tekstslide

Leiderschap
De leider zal bepalen wat je moet en mag doen



Hiërarchische niveau


Slide 9 - Tekstslide

Slide 10 - Tekstslide

Introductie van management thoerieën/ modellen

  • De theorie van Blake en Mouton
  • De theorie van McGregor
  • De theorie van Hersey en Blanchard

Slide 11 - Tekstslide

Taken van management 

Slide 12 - Tekstslide

Organiseren
  • Taken en functies toewijzen
  • Werk bepalen


Delegeren
  • Werk kunnen verdelen tussen werknemers

Coordineren
  • Medewerkers werk op elkaar afstemmen.
  • Afstemmen met andere afdeling op het doel van het bedrijf
Plannen
  • Werkplanning
  • Bezettingsplanning

Slide 13 - Tekstslide

Instrueren
  • Duidelijk zijn
  • Hulp verlenen





Motiveren
  • Goede arbeids omstandigheden, werkstructurering, beloning en kansen op persoonlijke ontplooiing

Controleren
  • Zicht op de kwaliteit van het werk.
  • Bekijken of gestelde doelen worden behaald.




Corrigeren
  • Werk niet volgens plan
  • Medewerkers kans geven om te leren

Slide 14 - Tekstslide

Informeren
  • recht op informatie.
  • top management – middenkader - lagere functies






Evalueren
  • Status van zijn afdeling
  • Afdelingsdoelstelling haalbaar

Slide 15 - Tekstslide

Enkele kenmerken van een hiërarchische relatie:


  • Het geven van opdrachten
  • Het geven van instructies
  • Motiveren
  • Controleren




Slide 16 - Tekstslide

Wanneer de resultaten van het werk niet volgens plan verlopen, moet een leider de medewerkers op hun fouten wijzen en die laten verbeteren.
A
Evalueren
B
Controleren
C
Corrigeren
D
Motiveren

Slide 17 - Quizvraag

Van tijd tot tijd zal de leider nagaan hoe zijn afdeling ervoor staat en of de afdelingsdoelstellingen nog steeds haalbaar zijn.
A
Motiveren
B
Evalueren
C
Controleren
D
Informeren

Slide 18 - Quizvraag

Een leider moet zijn medewerkers duidelijk maken wat zij moeten doen en hen bij de uitvoering van het werk helpen.
A
Instrueren
B
Plannen
C
Evalueren
D
Delegeren

Slide 19 - Quizvraag

Theorie van Blake en Mouton
Zij onderscheiden twee manieren waarop leiders tegen hun leidinggevende taak aankijken: 

  1. Aandacht voor de taak.
  2. Aandacht voor de mensen.

Slide 20 - Tekstslide

Theorie van Blake en Mouton
Richt de leider op de taak, dan zal hij aandacht hebben voor: 

  • werkmethoden
  • werkvoorbereiding
  • voorschriften
  • resultaten die medewerkers   moeten behalen

Slide 21 - Tekstslide

Theorie van Blake en Mouton
Richt de leider op de mens, dan zal hij aandacht hebben voor: 
  • Instrueren en motiveren van zijn      mensen
  • Stimuleren van groepsbinding
  • Motiverende   arbeidsomstandigheden
  • Leerprocessen van zijn       medewerkers

Slide 22 - Tekstslide

De Managerial Grid van Blake en Mouton (Leiderschapsrooster)

Slide 23 - Tekstslide

1.1 Deserteur 
(laissez-faire stijl)
  • Deze leider  heeft geen   gevoel voor relaties
  • Leider heeft weinig   aandacht voor de taak en   voor de medewerkers

Slide 24 - Tekstslide

9.1 Autocraat 
(autoritair leidinggeven)
  • Leider houdt zich alleen   maar bezig met de taken
  • Is een krachtige leider die   zijn doelstellingen wil halen
  • Hij probeert het maximale   van zijn medewerkers te   persen

Slide 25 - Tekstslide

1.9 Zendeling 
(sociaal leidinggeven)
  • Leider heeft veel interesse      voor zijn medewerkers
  • Verliest wel eens de   doelstellingen waar hij voor   staat uit het oog

Slide 26 - Tekstslide

9.9. Doelmatige leider(geintegreerd leidinggeven)
  • Deze leider biedt veel   aandacht aan zijn   medewerkers en aan de   taakstelling

Slide 27 - Tekstslide

5.5 Compromissenzoeker 
(balancerend leidinggeven)
  • Deze leider verdeelt zijn aandacht evenredig over de taak waarvoor hij staat enerzijds en zijn medewerkers anderzijds

Slide 28 - Tekstslide

Theorie van Blake en Mouton
Naar de mening van Blake en Mouton heeft de ideale leider een optimale balans gevonden in zijn aandacht voor de mens en voor de taak. Naar hun mening scoren ideale leiders ergens in de buurt van 7.7, 8.8 en 9.9.

Slide 29 - Tekstslide

Waarvoor heeft een leider, die zich op de taak richt, aandacht? Volgens Blake en Mouton
A
Instrueren van zijn mensen
B
Motiveren van zijn mensen
C
Werkvoorbereiding
D
Leerprocessen van zijn medewerkers

Slide 30 - Quizvraag

Wat voor soort leider houdt zich alleen maar bezig met de taken die verricht moeten worden? Volgens Blake en Mouton
A
Deserteur
B
Autocraat
C
Zendeling
D
Doelmatige leider

Slide 31 - Quizvraag

Huiswerk deze week
PERSONEELSBELEID EN INTERNE ORGANISATIE 2e druk (In LearnBeat),           
          
Huiswerk deze week (ook tijd in les)  H8 
Kijk ook naar 'oude huiswerk'



timer
25:00

Slide 32 - Tekstslide

Slide 33 - Video

Bij welke leiderschapsstijl hoort de X-theorie van Mc Gregor?
A
Autocratisch
B
Democratisch
C
Participerend
D
Consulterend

Slide 34 - Quizvraag

Bij welke leiderschapsstijl hoort de Y-theorie van Mc Gregor?
A
Autocratisch
B
Democratisch
C
Participerend
D
Consulterend

Slide 35 - Quizvraag

Als een stafdienst ook bevelen kan geven in een organisatie, dan spreken we van een
A
lijnorganisatie
B
functionele organisatie
C
staforganisatie
D
lijn- en staforganisatie

Slide 36 - Quizvraag

Horizontale taakverdeling
A
is tussen een medewerker en zijn baas
B
is tussen medewerkers van hetzelfde niveau
C
je deelt het werk op in stukjes en verdeelt het
D
is een andere naam voor een staforganisatie

Slide 37 - Quizvraag

G indeling
A
staat voor geografische indeling
B
staat voor goede indeling
C
staat voor generitische indeling

Slide 38 - Quizvraag

it's Learning Planner

Slide 39 - Tekstslide

Wie is er ?
Je blijft in de Google Meet tijdens de les.
Standaard afspraak, je neemt deel met camera uit, geluid aan (via oordopjes/headset) en microfoon gedempt. (Camera / Microfoon zet je aan op verzoek). 

Als je tijdens de les apart wil overleggen/uitleg wil met mij, dan kom je in aparte Meet.

Slide 40 - Tekstslide

H3 Onderneem het zelf / H1 Marktverovering / H2

Bijwerken waar je gebleven bent
(om firma mopper en co even de kans te geven wat bij te werken ;-))
Een op een overleg in andere meet.
(ruimte voor Wim voor G6/G4)

timer
30:00

Slide 41 - Tekstslide

Leerdoelen: check?
Leerdoelen

Slide 42 - Tekstslide