Les 13 - H2B - Module schrijven

Welkom! 

Nederlands
overtuigende e-mail


1 / 11
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 2

In deze les zitten 11 slides, met tekstslides.

time-iconLesduur is: 45 min

Onderdelen in deze les

Welkom! 

Nederlands
overtuigende e-mail


Slide 1 - Tekstslide

 

  • lesdoelen
  • uitleg: zakelijke e-mail
  • oefenen ter voorbereiding op
     de toets
  • uitleg: hoe leer je?
  • uitleg: beoordeling
  • checken lesdoelen
Wat gaan we doen?

Slide 2 - Tekstslide

Lesdoelen
  • Aan het einde van deze les weet je wat een zakelijke e-mail is en
     hoe deze opgebouwd moet zijn.

Slide 3 - Tekstslide

Zakelijke e-mail
  • Formeel
  • Doel = kan informeren zijn, maar wij doen aan overtuigen

Opbouw
1. Aanhef =              bijvoorbeeld: Geachte heer, mevrouw, of Geachte heer Van Baalen,
2. Inleiding =           voorstellen, aanleiding delen (= onderwerp + standpunt noemen)
3. Kern =                  per alinea een argument, kan een iets andere vorm hebben wanneer de
                                 opdracht daar om vraagt
4. Slot =                   herhalen standpunt, vragen om reactie, bedanken voor aandacht
5. Afsluiting =          bijvoorbeeld: Met vriendelijke groet, of Hoogachtend,
6. Naam =                voor- en achternaam        

Denk je eraan een passend onderwerp in de onderwerpregel in te vullen?

Slide 4 - Tekstslide

Geachte mevrouw Van den Brande,

Mijn naam is Carolien van Dijk en ik zit in klas H2e. Graag mail ik u vanwege een conflict met mijn docente Nederlands. Ik ben het namelijk niet eens met het feit dat ik de laatste toets opnieuw moet maken, omdat het is kwijtgeraakt.

Allereerst vind ik niet dat ik de toets opnieuw hoef te maken, omdat ik niet verantwoordelijk ben voor het kwijtraken van de toets. Ik heb aan het einde van het uur mijn toets, waar netjes mijn naam op staat, op de hoek van de tafel gelegd en deze is opgehaald door de surveillant. Het is daarna dus de verantwoordelijkheid van de surveillant en de docente Nederlands om de toetsen goed te bewaren.
Ook ben ik het er niet mee eens om de toets opnieuw te maken, omdat ik dan helemaal opnieuw moet beginnen met leren. Het is inmiddels ruim drie weken terug dat de toetsweek plaatsvond, waardoor ik de leerstof voor een groot gedeelte kwijt ben. Zeker omdat 




Slide 5 - Tekstslide

Nederlands aan het begin van de toetsweek zat en ik daarna dus nog voor veel andere vakken heb moeten leren, is de stof wat weggezakt.
Ten slotte vind ik niet dat ik de laatste toets opnieuw hoef te maken, omdat ik al een overvolle agenda heb. Deze week heb ik bijvoorbeeld drie proefwerken, twee so's en twee inleveropdrachten voor een cijfer. Als ik nog meer moet leren, zal ik sowieso geen goed cijfer kunnen halen en dat terwijl ik een goed gevoel had over de toets die ik heb ingeleverd.

Nogmaals, ik ben het niet eens met mijn docente Nederlands over het feit dat ik de toets opnieuw zou moeten maken. Ik zou daarom willen vragen of u hier iets in kan betekenen. Graag ontvang ik spoedig een reactie. Alvast hartelijk dank.

Met vriendelijke groet,
Carolien van Dijk





Slide 6 - Tekstslide

Dus:
Geachte heer of mevrouw (met naam)

1. Inleiding

2. Eerste alinea kern, eerste argument
3. Tweede alinea kern, tweede argument
4. Derde alinea kern, derde argument

5. Slot

Met vriendelijke groet,
Voor- en achternaam
Let op! 

Gebruik signaalwoorden.

Slide 7 - Tekstslide

Oefenen, oefenen, oefenen
Je schrijft een zakelijke e-mail aan:
  1. Hampshire Hotel Delft, omdat de hotelkamer niet voldeed aan de verwachtingen;
  2. Rianne Aarssen van de Gemeente Delft, omdat je het niet eens bent met het feit dat je
     fiets is weggehaald bij het station;
  3. Nine van Lierop, klantenservicemedewerker bij de H&M, omdat je nieuwe spijkerbroek
     na twee keer dragen al is gescheurd;
  4. Mevrouw van Doorn, afdelingsleider, omdat je vindt dat er
     één dag per week online les moet worden aangeboden;
  1. De heer Vught, directeur van Portus Meridiem, omdat je heel
     graag naar een andere havo 2-klas zou willen.
timer
25:00

Slide 8 - Tekstslide

Hoe leer je?
Oefenen, oefenen, oefenen!

Dus: geen samenvattingen, niet uren staren of nadenken. 

Slide 9 - Tekstslide

Beoordeling
Bij je schrijfproduct word je op drie onderdelen beoordeeld:

  • inhoud (dus controleer of alle punten in je zakelijke e-mail terugkomen)
  • taalgebruik (dus controleer je tekst op formuleren, spelling, leestekens)
  • afspraken (dus controleer of je je houdt aan de afspraken die horen bij de zakelijke e-
     mail)

Slide 10 - Tekstslide

Even terug naar de lesdoelen
Wat is een zakelijke e-mail en hoe moet deze opgebouwd zijn?

Hoe gaat het tot nu toe met je voorbereiding/het extra oefenen?

Slide 11 - Tekstslide