Participatie- beginsituatie -lesweek 6 - Joas

Participatie - fase 2 
Introductie module (MZ RSS) - 2023-2024
 



 Les 6: Week van 26 mei tot 30 mei
1 / 21
volgende
Slide 1: Tekstslide
BeroepsorientatieMBOStudiejaar 1

In deze les zitten 21 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

Onderdelen in deze les

Participatie - fase 2 
Introductie module (MZ RSS) - 2023-2024
 



 Les 6: Week van 26 mei tot 30 mei

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Programma- vandaag 
Totaal (90 min)
  • Welkom, AWR
  • Algemene planning 
  • Lesdoelen 
  • Terugblik
  • Huiswerk - vragen op dit moment
  • 45 minuten: Opdracht: Zelf nakijken. 
  • Zelfstandig verder werken aan eindopdracht + vragen     stellen/ Feedback vragen  
  • Les evaluatie 
  • Afsluiting les 

Le
Lesuren: 2 (45 min x 2) 
Lesweken : 11  (lesweek 7-18) 
Boeken: Methodisch begeleiden, Mensen, Professional in de Maatschappelijk zorg 
Afsluiting: Eindopdracht (BPV & school) 

Slide 2 - Tekstslide

Maak zelf een goede verdeling van de tijd. De les is zo geschreven dat deze in 3x45 min te doen is. Het kan zijn dat je net even iets langer bezig bent met deel 1. qua uitleg omdat een klas dit lastig vindt bijv. 60 min. 
Gebruik dan minder tijd voor deel 2. 

Maak dus zelf even een verdeling van de tijd op je klas en rooster. 

Deel 1 
Welkom en AWR 5  
lesdoelen 2
Programma doornemen 3 
Begrip participatie (voorkennis) 10 min 
-------------------------------------------20 min 
Module + doelen module  10 min
Koppeling examens 10 min 
Eindopdracht 15 min 
Deadlines 5 min
Check opgelet  5 min 
------------------------------------------60 min 
Deel 1- 60-70 min 

Deel 2: 
Beginsituatie ontwikkelingsgebieden herhaling ------------15 min
Opdracht 2 - beginsituatie---------30 min 
Nabespreken 10 min 
Check lesdoelen en afsluiting 15 min 
-----------------------------------------------
70 minuten 


Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan. 

Ben je te laat? Geef dit dan door aan het einde van de les aan de docent. Dit is jouw verantwoordelijkheid. 

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Algemene planning/ deadlines 
Let op! Alle informatie komt terug in de lessen. Het is dus belangrijk dat je alle lessen volgt!! 
Mis je een les? Bestudeer dan zelf de lesson-up en vraag naar aantekeningen van je medestudent.
Eigen verantwoordelijkheid! 

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoelen

Aan het einde van deze les kun jij:

- De eindopdracht en de rubric in eigen woorden toelichten.
- De eindopdracht aan de hand van de formats (beginsituatie, ondersteuningsvragen en activiteitenplan) en de rubrics uitvoeren op jouw BPV-plek.

Optioneel:
- De theorie uit de lessen toepassen bij het beantwoorde van de vragen in de IQualify toets van Participatie.



Slide 5 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Terugblik vorige les 



Beantwoord de antwoorden op de volgende slides!

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Welke begeleidingsstijlen zijn er?

Slide 7 - Woordweb

Autoritaire
Autoritatieve
Permissieve
Wat is het verschil tussen autoritaire en autoritatieve begeleidingsstijl?

Slide 8 - Open vraag

Bij een autoritatieve begeleidingsstijl (samenwerking) geef je aandacht aan de taak én aan de relatie. Je stelt regels én hebt oog voor wat de cliënt ervaart. Bijvoorbeeld doordat je: reageert op wensen, behoeften, verlangens en initiatieven van de cliënt
stelt vragen en luistert, beantwoordt vragen, geeft uitleg, overlegt met de cliënt, neemt beslissingen samen met de cliënt.
De autoritatieve stijl wordt ook wel 'democratische stijl' genoemd, omdat je samen beslist. Samen onderzoek je de wensen, en behoeften en ideeën van de cliënt. Dat gebeurt op basis van gelijkwaardigheid.

Autoritaire begeleidingsstijl (sturen)
Bij de autoritaire begeleidingsstijl is er veel aandacht voor de taak en weinig aandacht voor de relatie. Als begeleider treed je sturend op. Bijvoorbeeld: Je bepaalt wat moet gebeuren,
geeft instructie of aanwijzingen, stelt grenzen, controleert, neemt een leidende rol, verwacht gehoorzaamheid.
Natuurlijk houd je daarbij rekening met het niveau van de cliënt. (Begrip, overvragen of onderschatten cliënt).
In welke situaties? Risicovolle situaties, overtreden regels, behoefte aan structuur.
Niet de voorkeur binnen MZ i.v.m. ontnemen regie (geen eigen keuzes/ meedenken)
Bij welke begeleidingsmethode ondersteun je de cliënt onvoorwaardelijk, met aandacht en ben je liefdevol aanwezig zijn in het contact met de cliënt.
A
Gordon begeleidingsmethode
B
Oplossingsgerichte begeleidingsmethode
C
Vraaggerichte begeleidingsmethode
D
Presentie benadering begeleidingsmethode

Slide 9 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Bij welke begeleidingsmethode ondersteun je de cliënt door je aandacht te richten op de gewenste toekomst, op wat al goed gaat en op beschikbare bronnen. Je geeft aandacht aan wat iemand wél kan.
A
Gordon begeleidingsmethode
B
Oplossingsgerichte begeleidingsmethode
C
Vraaggerichte begeleidingsmethode
D
GROW begeleidingsmethode

Slide 10 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Effe in het kort
  • vraaggericht werken: hier kies je samen met de cliënt een verantwoorde aanpak die bij de cliënt, zijn wensen en behoeften (de vraag) en zijn situatie past.
  • oplossingsgericht werken: hier richt je de aandacht op de gewenste toekomst, op wat al goed gaat en op beschikbare bronnen. Je geeft aandacht aan wat iemand wél kan.
  • coaching:  is een benadering waarbij je de cliënt uitdaagt en ondersteunt in een ontwikkelingsproces dat:
     toekomstgericht is, door de cliënt zelf wordt gestuurd, aansluit bij de concrete context en ervaringen van de cliënt,
     bijdraagt aan de gelijkwaardigheid van jullie relatie.
  • het To Grow-model: staat voor Topic = onderwerp, Goal = doel, Realiteit = hier en nu, Opties = mogelijkheden doel bereiken en Wrap up = uitvoering/ afhandeling/ evaluatie).
  • de Gordon-methode: – oorspronkelijk een opvoedingsmethode – gaat het om respectvolle communicatie op basis van gelijkwaardigheid.
  • de presentiebenadering betekent: onvoorwaardelijk, met aandacht en liefdevol aanwezig zijn in het contact met de cliënt. 

Effe in het kort!

vraaggericht werken: hier kies je samen met de cliënt een verantwoorde aanpak die bij de cliënt, zijn wensen en behoeften (de vraag) en zijn situatie past.

oplossingsgericht werken: hier richt je de aandacht op de gewenste toekomst, op wat al goed gaat en op beschikbare bronnen. Je geeft aandacht aan wat iemand wél kan.

coaching: is een benadering waarbij je de cliënt uitdaagt en ondersteunt in een ontwikkelingsproces dat: toekomstgericht is, door de cliënt zelf wordt gestuurd, aansluit bij de concrete context en ervaringen van de cliënt, bijdraagt aan de gelijkwaardigheid van jullie relatie.

het To Grow-model: staat voor Topic = onderwerp, Goal = doel, Realiteit = hier en nu, Opties = mogelijkheden doel bereiken en Wrap up = uitvoering/ afhandeling/ evaluatie).

de Gordon-methode: – oorspronkelijk een opvoedingsmethode – gaat het om respectvolle communicatie op basis van gelijkwaardigheid.

de presentiebenadering betekent: onvoorwaardelijk, met aandacht en liefdevol aanwezig zijn in het contact met de cliënt. 

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Huiswerk bespreken - check 
Groep zonder stage 

Casus Pim doorgelezen? 
Groep stage 

Heb je informatiebronnen bij om aan je beginsituatie te werken en/of activiteitenplan? 

Slide 12 - Tekstslide

Hoe gaat het met de eindopdracht?
- Gelukt met het uitwerken van het format van de beginsituatie en de ondersteuningsvragen?
- Nog vragen? Onduidelijkheden m.b.t. de beginsituatie of de ondersteuningsvragen?
- Activiteitenplan al gestart? Vragen? Onduidelijkheden?
Eindopdracht Participatie 
  • Voorblad
  • Inhoudsopgave
  • Inleiding
  • Beginsituatie  en ondersteuningsvragen (zie format)
  • Activiteitenplan (zie format)
  • Rubric BPV

Info Participatie over de formats - Ga naar It's learning - Tegel Participatie RSSMMZ248B_K - Content - Participatie Rosestraat - (Participatie - format beginsituatie+ activiteitenplan.docx)


Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Rubric (score school)

Slide 14 - Tekstslide

Korte uitleg geven over nakijken via de Rubric. 

Rubric (score BPV)

Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Oefening zelf nakijken 
Jullie gaan zelf een eindopdracht participatie via de Rubric nakijken.
Regels:
1. Je gaat op de aangewezen plek zitten en voert deze opdracht in stilte uit.
2. De docent deelt de opdracht uit en je begint direct.
3. De opdrachten zijn genummerd, aan het einde van de les heeft de docent alle genummerde opdrachten terug.
4. Als je klaar bent steek je hand op en ga je op je eigen plek zitten.
5. Je neemt alleen een pen mee naar de aangewezen werkplek.
6. Je telefoon laat je in je tas. Heb je een telefoon bij tijdens het maken van de opdracht, moet je per direct de klas verlaten.
7. Beeldmateriaal maken van de opdracht is ten strengste verboden. Bij vermoeden van telefoongebruik/foto's maken wordt dit gezien als fraude van je schoolopdrachten. 
timer
45:00

Slide 16 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Eindopdracht Participatie 
  • Voorblad
  • Inhoudsopgave
  • Inleiding
  • Beginsituatie  en ondersteuningsvragen(zie format)
  • Activiteitenplan (zie format)
  • Rubric BPV

Verdeling van groepen:
 Groep A: Geen stage - werken aan opdrachten om de theorie te verdiepen!
Groep B: Wel stage - werken aan beginsituatie + activiteitenplan.


Slide 17 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Groep A

Maak een beginsituatie en activiteitenplan van casus Pim. Gebruik de formats van de eindopdracht. 

Of maak een opdracht van een ander vak. 
Groep B

Opdracht 1: Maak de beginsituatie af. Ben klaar of 
kan je niet verder...

Opdracht 2: Start met het activiteitenplan. 

Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Les evaluatie 
De docent deelt een PMI uit. 
Vul deze in, duurt een paar minuten. 

De docent haalt de PMI weer op. 
timer
5:00

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Afsluiting
- Lees nog eens de eindopdracht en de rubric goed door!

- Maak je beginsituatie en de ondersteuningsvragen af van de eindopdracht, 
- Lees het format van de activiteitenplan door en maak hier mee een start.
- Bedenk vast welke activiteit passend is bij jouw cliënt vanuit de beginsituatie/ zijn haar ondersteuningsvraag.

- Probeer dit voor volgende week zover mogelijk af te hebben voor de eerste GO van 30 mei!



.

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 21 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies