Les 6 - Groep 5: Trucage en special effects deel 2

De magie van film: Trucage en
special effects
1 / 19
volgende
Slide 1: Tekstslide
FilmeducatieBasisschoolGroep 5

In deze les zitten 19 slides, met tekstslides en 9 videos.

time-iconLesduur is: 90 min

Introductie

Les 5: De magie van film – Trucage en special effects In deze les onderzoeken de leerlingen hoe in film magische dingen kunnen gebeuren die in het echt niet kunnen, zoals mensen die vliegen of verdwijnen. Aan de hand van drie filmfragmenten analyseren leerlingen hoe via trucage en special effects, film dit soort magische dingen kan waarmaken. Vervolgens passen ze dit zelf toe in een maakopdracht.

Instructies

Lesdoelen:
  • Leerling kan in eigen woorden uitleggen wat trucage en special effects zijn
  • Leerling kan binnen trucage ‘knippen’ in film uitleggen
  • Leerling kan binnen special effects een ‘green screen’ uitleggen
  • Leerling heeft trucage en special effects toegepast in een maakopdracht
Opzet:
  • Intro: Film als tijdmachine – 5 min
  • Opwarmoefening: Wat voor superheld ben jij? – 5 min
  • Film kijken: The Vanishing Lady – 2 min
  • Film nabespreken – 5 min
  • Film kijken: The Enchanted Drawing – 2 min
  • Film nabespreken – 5 min
  • Opdracht: Zelf toveren met film! – 20 min
  • Filmscène kijken: Superman – 5 min
  • Filmscène nabespreken – 5 min
  • Extra filmfragment: Voor en na special effects – 2 min
  • Filmopdracht: Superhelden in de ruimte - 30 min
  • Extra film tijdens het renderen bekijken - 2 min
  • Eindresultaat bekijken – 5 min
  • Extra opdracht: Lokaal achterstevoren opruimen – 5 min
  • Afsluiting en volgende week – 5 min
Totale tijd: ± 90 minuten

Het is aan de docent om te kiezen hoeveel opdrachten er worden gedaan i.v.m. de beschikbare tijd. Indien je iets over moet slaan; sla dan het green screen over/kort deze in. Dit komt in les 10 ook aan bod. 

Materiaal
  • Digibord en lessonup
  • Gekleurd papier (via school)
  • Knutselspullen (via school) 
  • Uitgeprinte kleurplaten uit bijlage: ‘Masker’
  • Eén of twee ipads voor filmopdracht incl green screen app en Imovie
  • Green screen 


Thematisch werken
Deze les sluit aan op de thema's: Superhelden, magie, goochelen, toveren, vliegen.

Extra ruimte nodig
Optioneel

2de docent nodig
Optioneel

Onderdelen in deze les

De magie van film: Trucage en
special effects

Slide 1 - Tekstslide

Introductie

Vandaag gaan we het weer hebben over de magie van film. In film kunnen allerlei dingen gebeuren die niet in het echt kunnen, zoals dingen die verdwijnen of mensen die kunnen vliegen. Wij gaan uitzoeken hoe dat kan!

Slide 2 - Video

Film kijken: The Vanishing Lady (De vrouw die verdwijnt)

We weten nu wat voor magische krachten wij zouden hebben als we superhelden zouden zijn. Nu gaan we kijken naar een film waarbij iemand daadwerkelijk magische krachten heeft!
Trucage: knippen

Slide 3 - Tekstslide

Film nabespreken
  • Wie kan vertellen wat er gebeurde in deze film? (een man liet een vrouw verdwijnen en weer verschijnen door een doek over haar heen te leggen)
  • Wat gebeurde er in deze film wat in het echt niet kan? (iemand laten verdwijnen en verschijnen)
  • Zou dit een oude film zijn of een nieuwe? (Dit is een oude film, van al bijna 100 jaar geleden!)
De man in deze film doet dus iets magisch: hij laat een vrouw verdwijnen en weer verschijnen. Maar dit is eigenlijk een filmtruc! Een ander woord voor filmtruc is ook wel trucage

Maar hoe werkt deze truc precies?

Slide 4 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Slide 5 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Slide 6 - Video

Film kijken: L'Album merveilleux

We gaan kijken naar een tweede film met trucage. Let deze keer goed op wanneer je ziet dat er geknipt is in de film!

Slide 7 - Video

Trucage in TikTok

Trucage wordt ook nu nog veel gebruikt in film en video. Kijk maar bijvoorbeeld naar deze TikTok challenge.
  • Wat heb je gezien in deze challenge? (Mensen gooien een stukje van een outfit in de lucht. Als ze deze vangen, verandert op magische wijze hun hele outfit!)
  • Welk trucje is dus toegepast om dit zo te laten lijken? (Het deel dat de mensen van outfit veranderen is weggeknipt)

Opdracht:
Zelf toveren met film!

Slide 8 - Tekstslide

Opdracht: zelf toveren met film!

Nu gaan we zelf toveren met film! We gaan dezelfde truc uitvoeren: we laten de camera op één plek staan en gaan achteraf knippen in het beeld om dingen te laten verdwijnen en verschijnen. Met deze truc gaan we zelf een kledingwissel doen!

Stap 1: Groepjes maken
De docent maakt groepjes van 3 tot 4 leerlingen. Wijs per groepje één iemand aan die straks voor de camera gaat staan.

Stap 2: Gekke outfit bedenken (5 min) Laat elk groepje een gekke outfit voor diegene bedenken. Als er een verkleeddoos is, laat leerlingen dan daar in kijken. Anders kunnen ze iets bedenken met hun eigen spullen, bijvoorbeeld een andere jas, andere schoenen, of opeens een boek op iemands hoofd. Ondersteun elk groepje waar nodig.

Stap 3: Pose bedenken (2 min)
 Elk groepje bedenkt een leuke pose bij de outfit

Stap 4: Filmen (10 min)
  • Als iedereen klaar is, is het tijd om te filmen! De docent zet de camera op een plek waar deze niet beweegt, en waar een leerling volledig in beeld is.
  • Plak een stukje tape op de grond waar de leerling moet staan, zodat die na de outfit wissel op precies dezelfde plek gaat staan.
  • Laat een leerling eerst op deze plek staan in diens normale kleding, en zet de camera aan. De leerling neemt de pose aan die die met diens groepje heeft afgesproken.
  • Dan gaan die weg van de camera en trekt diens nieuwe outfit aan.
  • Vervolgens gaat de leerling in precies dezelfde pose op precies dezelfde plek voor de camera staan.
  • Herhaal dit voor de aantal leerlingen die waren aangewezen om voor de camera te staan.
Stap 5: Film editen (5 min)
De docent knipt alle stukjes waarbij de leerlingen van kleding wisselen uit de video die jullie net hebben gefilmd. Laat de leerlingen eventueel meekijken met hoe deze stukjes eruit worden geknipt. 

Stap 6: Film renderen en kijken
Nu hebben jullie een video waarbij het net lijkt alsof mensen magisch van kleding veranderen! Kijk samen terug hoe jullie zelf trucage hebben toegepast.

Slide 9 - Video

Klassikaal film kijken en nabespreken 
in het klaslokaal

Bekijk de film en bespreek na

Nabespreken
Bespreek na afloop wat de kinderen allemaal hebben gezien.
  • Wat zag je? Alle antwoorden zijn goed - Je kunt bij het bespreken van deze film eventueel ook nog kijken of het de kinderen is opgevallen dat de film geen kleur heeft en dat je de geluiden in de film niet kan horen. Dit laat zien dat het om een oude film gaat. Dit hoeft niet besproken te worden, alleen als het voorbij komt. Het gaat in deze les om filmtrucs.
  • Vraag door als ze in de buurt van de filmtruc komen: Hoe kon het dat de muur zichzelf weer op ging bouwen? 
Uitleg: Het goede antwoord is natuurlijk dat de film achteruit werd afgespeeld. Dat is een beroemde tovertruc in film. Dat gaan jullie vandaag ook zelf proberen. 

Vertel dat we weer met de helft van de klas naar de speelruimte gaan en over een tijdje wisselen we. 

Tips voor de filmdocent 
  • let op: afhankelijk van welke opzet je kiest blijft de klassedocent bij de klas of de andere filmdocent, als de andere filmdocent blijft doe je een simpele opdracht. Bijvoorbeeld een 2e wonderschijf maken, zoals vorige week, een toverstokje maken van een eetstokje die ze versieren met washitape, of laat ze iets tekenen wat in de film wel kan maar in het echt niet. 
Andersom en andere trucs

Slide 10 - Tekstslide


Nodig:
2 kinderen die het leuk vinden om bij de slow motion trucs de camera te bedienen

Filmtruc 1: andersom springen 
Laat de kinderen in een rij naast de gymkast of lage bank staan en ga zelf vooraan staan. Doe het eerst zelf voor, klim op de kast en spring er (met wat bombarie) af. Laat dan de kinderen er een voor een opklimmen en afspringen. Film de hele sliert. Kopieer het fragment en keer het tweede fragment om. Bekijk het filmpje met alle kinderen en ga dan verder.

Filmtruc 3: je jas, muts aan- of opgooien
Laat een kind een jas aantrekken of muts opzetten. Ga dan filmen, tel 1,2,3 en bij de derde tel gooit het kind de jas/muts op de grond. Film dit vanaf een afstand zodat je de val goed kan volgen met je camera. Doe dit voor alle kinderen die mee willen/kunnen doen. Kopieer de clips niet maar draai ze direct om in de montage, doe dat  tussen elke opname of als dat niet lukt in een keer achteraf.  

Filmtruc 3: instorten/opleven van een blokkentoren
Omdat in de film een muur omver ging is het leuk om met blokken deze scène na te spelen. Laat kinderen samen bouwen aan een blokkentoren. Op jouw seintje mag eentje hem omgooien. Film het hele proces, kopieer het fragment, versnel het eerste fragment en keer het tweede fragment om.

Filmtruc 4, 5, 6: limonade blazen, gekke huppelsprong, de bal vangen
4) Zet kinderen goed in beeld, zodat je hun gezichten mooi in beeld hebt. Laat ze met een rietje een glaasje limo of water leegdrinken, draai dit fragment om, 5) laat ze huppelen, draai het fragment om 6) een bal in een mandje gooien en draai het fragment om.  

Filmtruc 4: de verdwijntruc
Met deze truc kun je iets of iemand zo maar ‘poef’ laten verdwijnen of tevoorschijn toveren. Het is hiervoor belangrijk dat de camera goed stilstaat. Je kunt de kinderen allemaal in een hoepel zetten. Film de hele groep. En noem dan telkens als je de camera uitzet een naam van het kind dat uit de hoepel stapt en wegloopt. Zet de camera weer aan als het kind uit beeld is. En tover zo de hele groep weg. Als je veel tijd hebt kan je hier in de montage nog verder mee spelen, tevoorschijn en wegtoveren door fragmenten te kopiëren en/om te keren. De kinderen kunnen hiervoor een toverspreuk uitspreken.  


Slide 11 - Video

Film kijken: Superman

We hebben net twee oude films gezien waarin trucage wordt gebruikt.
Tegenwoordig gebruiken films nog veel meer trucjes om magische dingen te laten gebeuren. Deze trucs heten ook wel special effects. Deze worden vaak na het filmen gemaakt met computers.

We gaan nu kijken naar een film waarin een special effect wordt gebruikt. Kan je raden welke?
Special effects

Slide 12 - Tekstslide

Film nabespreken
  • Herkende je welke film dit was? (Superman)
  • Wat gebeurde er in de film? (Superman neemt een vrouw onder zijn armen, en samen vliegen ze over de stad)
  • Wat voor magisch iets gebeurde er in de film, dat in het echt niet kan? (Mensen die vliegen)
  • Heeft iemand een idee hoe ze dit gedaan hebben?
Het antwoord is dat ze een green screen hebben gebruikt. Dat is een felgroen scherm, waarvoor de acteurs acteren. Dat felgroene scherm wordt later op de computer vervangen door een andere achtergrond. Zo lijkt het net alsof superman over een stad heenvliegt!

Slide 13 - Tekstslide

Green screen: voorbeeld 1

In dit korte gifje zie je hoe superman eruit ziet voordat de film bewerkt is met special effects. Alles wat groen is, wordt uiteindelijk vervangen door iets anders.

Slide 14 - Video

Green screen: voorbeeld 2

Laat eventueel een klein stukje zien van deze video, waarin je veel voorbeelden ziet van hoe een film er voor en na special effects uitziet!
Filmopdracht:
Superhelden in de ruimte!

Slide 15 - Tekstslide

Eindopdracht: Superhelden in de ruimte

Nu gaan we zelf aan de slag met een green screen! Eerst gaan we onszelf veranderen in superhelden. Daarna gaan we het green screen gebruiken zodat het lijkt dat ook wij kunnen vliegen!

Stap 1: Verander in een superheld (10 min)
Om onszelf in superhelden te transformeren, hebben we natuurlijk een outfit nodig! Print de kleurplaat 'Superhelden maskers' in de bijlage, en deel deze uit. Laat de leerlingen hun eigen masker uitknippen en versieren naar hun eigen superhelden-alter ego. Maak de maskers vast met elastiekjes aan beide zijden.

Stap 2: Green screen klaar zetten
Nu gaan we zelf met een green screen aan de slag! Hang het green screen op een handige plek op in het lokaal. Het beste is voor een egale muur. Voor het bord kan natuurlijk ook!

Stap 3: Camera plaatsen
Plaats de camera zo dat alleen het green screen in beeld is.

Stap 4: Filmen en vliegen! (10 min)
  • De docent opent de green screen app waarmee we straks een shot gaan maken. Selecteer een achtergrond van de ruimte, zodat het straks lijkt alsof de leerlingen in de ruimte vliegen.
  • Maak groepjes van 2 of 3 superhelden. De eerste superhelden gaan voor het digibord staan, met vuisten vooruit alsof ze aan het vliegen zijn.
  • Zet de camera aan en laat hem op dezelfde plek staan. Laat vervolgens de groepjes superhelden telkens wisselen met vliegen, totdat iedereen is geweest. Zet dan de camera uit.
  • Extra: Laat een paar leerlingen wapperen met waaiers of theedoeken aan de zijkant, zodat het net lijkt alsof de superhelden in beeld de wind in hun haren hebben!
Stap 5: Film editen (5 min)
Knip met de app de stukjes uit de video waarbij leerlingen van plaats wisselen, zodat het net lijkt alsof ze om de beurt magisch door de lucht vliegen! Zet er eventueel wat heldhaftige muziek onder.

Stap 6: Film renderen
Kijk tijdens het renderen van de film eventueel het filmfragment op de volgende slide.

Slide 16 - Video

Film kijken tijdens renderen

Kijk eventueel deze film tijdens het renderen van jullie eigen film!
  • Wat gebeurt er in deze film? (Een paar mensen breken een muur af, waarna de muur zichzelf op magische wijze weer opbouwt)
  • Welke truc is gebruikt in deze film? (De film wordt halverwege achterstevoren afgespeeld, zodat het lijkt alsof de muur zichzelf weer opbouwt)
Eindresultaat

Slide 17 - Tekstslide

Eindresultaat bekijken

Het is zo ver, we gaan onze eigen film kijken waarin we als superhelden op magische wijze door het universum vliegen!
Extra: achterstevoren opruimen!

Slide 18 - Tekstslide

Extra: Achterstevoren opruimen

Wat hebben we goed gewerkt! Het lokaal is alleen wel nog een beetje rommelig. Maar dat kunnen we opruimen... of juist niet?

Zet de camera op een plek waarop het het hele klaslokaal filmt. Iedereen moet vervolgens het klaslokaal opruimen. Als we klaar zijn, stoppen we de camera en gaan we een grappige truc toepassen!

Speel het filmpje achterstevoren af, en kijk naar hoe iedereen opeens de klas weer een puinhoop maakt!
Volgende week

Slide 19 - Tekstslide

Volgende week

Dit was de laatste les rond het thema "De magie van film". In deze lessenreeks hebben leerlingen geleerd over verschillende manieren waarop film magisch kan zijn: film kan toveren met tijd en kan dingen laten gebeuren die in het echt niet kunnen. In deze les hebben we geleerd hoe film via trucage en special effects dingen kan laten verdwijnen, verschijnen en zelfs laten vliegen!

Volgende week...