SCHOOLFILM VAN DE MAAND: Nelson het minivarken

PO
groep
6-8
Regie: Anneke De Lind van Wijngaarden / Productie: Hazazah Pictures / Omroep: KRO-NCRV.
1 / 14
volgende
Slide 1: Tekstslide
Mens & MaatschappijBasisschoolSpeciaal OnderwijsGroep 6-8

In deze les zitten 14 slides, met tekstslides en 3 videos.

time-iconLesduur is: 50 min

Introductie

Dit is een les over NELSON HET MINIVARKEN. Lees eerst de instructie door. Nelson is een minivarken. Tenminste, dat werd gezegd toen het gezin Verbeek het schattige biggetje destijds kocht. Maar zeven jaar en vijfhonderd kilo later blijkt Nelson een probleem. Brandon wordt op school gepest vanwege zijn huisdier. De politie komt kijken of de buren terecht klagen over stankoverlast. De buurt en de woningbouwvereniging vinden het niet kunnen, zo’n groot, stinkend beest in een rijtjeshuis. In deze les ga je, aan de hand van vragen en stellingen, met je leerlingen in gesprek over de korte documentaire ‘Nelson het minivarken’. Slides 1 t/m 4 dienen behandeld te worden voorafgaand aan het kijken van de film, de rest van de slides richten zich op reflectie en verwerking achteraf. Deze les is geschikt voor leerlingen van groep 6, 7 en 8 van het primair onderwijs en SBO. Dit is een les van het Netwerk Filmeducatie en IDFA.

Instructies

Zie de bijlage voor een PDF-handleiding van deze les!

Thema’s:
  • (huis)dieren
  • identiteit
Leerdoelen:
  • Ontdekken wat huisdieren voor mensen kunnen betekenen;
  • Nadenken over de gedachtes van een varken;
  • Mening geven over hoe mensen met dieren om moeten gaan.
Benodigdheden:
  • laptop en scherm of digibord



NB: Deze les bevat een (of meerdere) slide(s) met (een deel/delen van) de film Nelson het minivarken (2023).
Regie: Anneke De Lind van Wijngaarden / Productie: Hazazah Pictures / Omroep: KRO-NCRV.

Het is niet toegestaan om de film of delen daarvan buiten de context van de les te vervaardigen of te distribueren.

Onderdelen in deze les

PO
groep
6-8
Regie: Anneke De Lind van Wijngaarden / Productie: Hazazah Pictures / Omroep: KRO-NCRV.

Slide 1 - Tekstslide

Introductie

Vandaag gaan we kijken naar een korte documentaire over een bijzonder huisdier. Na de film gaan we erover in gesprek.
… zien jullie wat huisdieren voor mensen kunnen betekenen; 
… denken jullie na over de gedachtes van een varken;
… geven jullie je mening over hoe mensen met dieren om moeten gaan.

In deze les ...

Slide 2 - Tekstslide

In deze les …

… zien jullie wat huisdieren voor mensen kunnen betekenen; 
… denken jullie na over de gedachtes van een varken;
… geven jullie je mening over hoe mensen met dieren om moeten gaan.

Slide 3 - Video

Introductie door de regisseur: Anneke de Lind van Wijngaarden. Anneke vertelt hoe het idee voor deze documentaire tot stand is gekomen.
Uit onderzoeken van wetenschappers blijkt dat kinderen met huisdieren zelfverzekerder zijn.
Bespreek met de klas:
  • Wie van jullie heeft een dier?
  • Wat is jouw leukste herinnering aan een dier?
  • Kan elk dier een huisdier zijn?
Introductie
Bekijk nu de film op de volgende slide. Veel kijkplezier!
Kun je bedenken waarom dat zo is?
Wij mensen hebben altijd een mening over elkaar, kunnen tegen elkaar liegen en elkaar afwijzen. Dieren accepteren je zoals je bent. Dat klinkt misschien flauw, maar voor sommige mensen kan dat heel belangrijk zijn.

Slide 4 - Tekstslide

Voorafgaand aan het kijken
  • Bespreek klassikaal de volgende vragen:
    - Wie van jullie heeft een dier?
    - Wat is jouw leukste herinnering aan een dier?
    - Kan elk dier een huisdier zijn?

    Eigen antwoorden

  • Uit onderzoeken van wetenschappers blijkt dat kinderen met huisdieren zelfverzekerder zijn. Bron: Landelijk Informatiecentrum Gezelschapsdieren (LICG)

  • Kun je bedenken waarom dat zo is?

  • GZ-psycholoog Nienke Endenburg: "Wij mensen hebben altijd een mening over elkaar, kunnen elkaar afwijzen en hebben soms een dubbele agenda. Dieren accepteren je zoals je bent. Dat klinkt misschien flauw, maar voor sommige mensen kan dat heel belangrijk zijn."

  • Bekijk nu de film op de volgende slide. Veel kijkplezier!

Slide 5 - Video

Nelson het minivarken, Anneke de Lind van Wijngaarden, Nederland, 2023

Productie: Hazazah Pictures
Omroep: KRO-NCRV

Alle afbeeldingen op de slides in deze les komen uit de film en zijn eigendom van de rechthebbenden.
Wat heb je in de film gezien en gehoord? Wat gebeurde er allemaal?
Waar dacht je aan tijdens het kijken?
Welke scène (welk stukje) vond je het meest opvallend of interessant? Waarom?
Filmervaring
Bekijk nu op de volgende slide een kort fragment uit de film terug. Let goed op wat Nelson zegt en hoe zijn stem klinkt.

Slide 6 - Tekstslide

Filmervaring

Bespreek de volgende vragen klassikaal:
  • Wat heb je in de film gezien en gehoord? Wat gebeurde er allemaal?

  • Welke scène (welk stukje) vond je het meest opvallend of interessant? Waarom?

  • Waar dacht je aan tijdens het kijken?

  • Bekijk nu op de volgende slide een kort fragment uit de film terug. Let goed op wat Nelson zegt en hoe zijn stem klinkt.

Slide 7 - Video

Bekijk het fragment.
Wat vind je van Nelsons stem, hoe hij in de film praat? Hoe denk je dat dit gemaakt is? Leg je antwoord uit.
Vertelstem van een varken
Hoe denk je dat het voor Nelson is om bij Brandon en zijn familie te wonen? Wat denk je dat hij zou zeggen als hij echt kon praten? Noteer drie dingen.
Zo'n vertelstem in een film, die los van het beeld is opgenomen, noem je een voice-over.
Denk jij dat dieren gedachtes hebben, net zoals mensen? Bespreek het eerst onderling met een klasgenoot.

Slide 8 - Tekstslide

Vragen over de voice-over

Bespreek de volgende vragen klassikaal:
  • Wat vind je van Nelsons stem, hoe hij in de film praat? Hoe denk je dat dit gemaakt is? Leg je antwoord uit.

  • Zo'n vertelstem in een film, die los van het beeld is opgenomen, noem je een voice-over.

  • Hoe denk je dat het voor Nelson is om bij Brandon en zijn familie te wonen? Wat denk je dat hij zou zeggen als hij echt kon praten? Noteer drie dingen.

  • Denk jij dat dieren gedachtes hebben, net zoals mensen? Bespreek het eerst onderling met een klasgenoot.
Als je buren veel last hebben van je huisdier, moet je het wegdoen.
Wat vind jij?
Bij de vraagtekens op deze slide staan stellingen. Ben je het met de stellingen eens of oneens, of ligt jouw mening ergens daartussenin? 

Spreek met de klas af dat elke hoek van het lokaal een van de vier antwoorden hiernaast is. Wat vind jij? Ga in die hoek staan.
  1. Helemaal mee eens

  2. Een beetje mee eens

  3. Een beetje mee oneens

  4. Helemaal mee oneens
Er moeten regels komen over hoe mensen met dieren omgaan.
Het is zielig dat Nelson niet met soortgenootjes kan samenleven.

Slide 9 - Tekstslide

Wat vind jij?
  • Bij de vraagtekens op deze slide staan stellingen. Ben je het met de stellingen eens of oneens, of ligt jouw mening ergens daartussenin? Spreek met de klas af dat elke hoek van het lokaal een van de vier antwoorden hiernaast is:
    1. Helemaal mee eens
    2. Een beetje mee eens
    3. Een beetje mee oneens
    4. Helemaal mee eens

    Wat vind jij? Ga in die hoek staan.

  • Als je buren veel last hebben van je huisdier, moet je het wegdoen.
  • Het is zielig dat Nelson niet met soortgenootjes kan samenleven.
  • Er moeten regels komen over hoe mensen met dieren omgaan.
    Eigen antwoorden. Vraag leerlingen hun gedachtes toe te lichten.
Wat vind jij?
  1. Helemaal mee eens

  2. Een beetje mee eens

  3. Een beetje mee oneens

  4. Helemaal mee oneens
Als je écht van dieren houdt, moet je ook vegetarisch eten.
Een vriendschap met een varken kan net zo sterk zijn als met een ‘normaler’ huisdier zoals een hond of kat.
Een vriendschap met een dier kan net zo sterk zijn als een vriendschap met een mens.

Slide 10 - Tekstslide

Wat vind jij?
  • Bij de vraagtekens op deze slide staan stellingen. Ben je het met de stellingen eens of oneens, of ligt jouw mening ergens daartussenin? Spreek met de klas af dat elke hoek van het lokaal een van de vier antwoorden hiernaast is:
    1. Helemaal mee eens
    2. Een beetje mee eens
    3. Een beetje mee oneens
    4. Helemaal mee eens

    Wat vind jij? Ga in die hoek staan.

  • Een vriendschap met een varken kan net zo sterk zijn als met een ‘normaler’ huisdier zoals een hond of kat.
  • Een vriendschap met een dier kan net zo sterk zijn als een vriendschap met een mens.
  • Als je écht van dieren houdt, moet je ook vegetarisch eten.
    Eigen antwoorden. Vraag leerlingen hun gedachtes toe te lichten.
… zagen jullie wat huisdieren voor mensen kunnen betekenen; 
… dachten jullie na over de gedachtes van een varken;
… gaven jullie je mening over hoe mensen met dieren om moeten gaan.
Denk je nu anders over de band tussen mensen en dieren dan aan het begin van de les?
In deze les ...

Slide 11 - Tekstslide

In deze les…
Recapituleer even klassikaal

... zagen jullie wat huisdieren voor mensen kunnen betekenen; 
... dachten jullie na over de gedachtes van een varken;
... gaven jullie je mening over hoe mensen met dieren om moeten gaan.
  • Heb jij door de les van vandaag nieuwe ideeën of gedachtes gekregen over dieren en mensen?
Bonus: huisdierentest!
Bespreek in tweetallen de volgende vragen: Welk huisdier past bij jou? En welke bij jouw klasgenoten en jullie juf of meester? Leg zo goed mogelijk uit waarom.

Slide 12 - Tekstslide

Bonusopdracht: doe de huisdierentest!

Bespreek in tweetallen de volgende vragen: Welk huisdier past bij jou? Welk huisdier past bij jouw klasgenoot? En welk huisdier past bij je juf/meester? Leg je antwoorden uit. Doe vervolgens via onderstaande link de huisdierentest om te kijken of het klopt!

Slide 13 - Tekstslide

Waardeer de les

We horen graag hoe jij en je leerlingen de les hebben ervaren! Je kunt je waardering en/of feedback via het volgende formulier achterlaten: https://form.jotform.com/243443472669061.

Slide 14 - Tekstslide

Film in de klas

Kijk voor meer gratis films en lespakketten voor het primair- en voortgezet onderwijs op filmeducatie.nl, Schooltv of in IDFA's online collectie.