Les 5: De Groene Stad

1 / 55
volgende
Slide 1: Tekstslide
Mens & MaatschappijMiddelbare schoolvmbo bLeerjaar 1

In deze les zitten 55 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 7 videos.

time-iconLesduur is: 70 min

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Les 5: De Groene Stad

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

JdW-kijkwijzer
Lesopbouw:

  1. Vooraf:
    Startklaar, Voorkennis activeren, Formatief Handelen

  2. Instructie:
    Leerdoelgericht werken, Inclusieve didactiek, Concrete en herkenbare voorbeelden, Formatief Handelen

  3. Toepassing:
    Actieve verwerking, Formatief handelen 

  4. Evaluatie:
    Afsluiting

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Telefoon in het Zakkie 
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: laptop, etui, JDW-map
timer
3:00

Slide 5 - Tekstslide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Lesplanning
  • Inleiding
  • Voorkennis
  • Leerdoelen
  • Instructie
  • Verwerkingsopdracht
  • Afsluiting 

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Inleiding
De afgelopen lessen heb je geleerd wat klimaatverandering is en wat je eigen rol hier in is. Aan de hand van de ecologische voetafdruk heb je gekeken hoe jij je levensstijl kan aanpassen.

We kijken de aankomende lessen naar wat er op lokaal niveau aan gedaan kan worden. 

Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat is het verschil tussen het weer en het klimaat?

Slide 8 - Woordweb

2. Voorkennis activeren
De docent activeert relevante voorkennis aan de hand van een terugblik-opdracht, waarbij eventueel een beroep op de thuistalen wordt gedaan. Op deze manier biedt de docent een kapstok om nieuwe stof te verbinden aan de eerder geleerde stof en richting te geven aan het verdere verloop van de les. Tegelijkertijd worden hiermee misconcepties van leerlingen zichtbaar gemaakt, waar de docent vervolgens gericht op in kan spelen. 
Noem 2 voorbeelden van klimaatverandering:

Slide 9 - Woordweb

2. Voorkennis activeren
De docent activeert relevante voorkennis aan de hand van een terugblik-opdracht, waarbij eventueel een beroep op de thuistalen wordt gedaan. Op deze manier biedt de docent een kapstok om nieuwe stof te verbinden aan de eerder geleerde stof en richting te geven aan het verdere verloop van de les. Tegelijkertijd worden hiermee misconcepties van leerlingen zichtbaar gemaakt, waar de docent vervolgens gericht op in kan spelen. 
Wat is de ecologische voetafdruk?

Slide 10 - Woordweb

2. Voorkennis activeren
De docent activeert relevante voorkennis aan de hand van een terugblik-opdracht, waarbij eventueel een beroep op de thuistalen wordt gedaan. Op deze manier biedt de docent een kapstok om nieuwe stof te verbinden aan de eerder geleerde stof en richting te geven aan het verdere verloop van de les. Tegelijkertijd worden hiermee misconcepties van leerlingen zichtbaar gemaakt, waar de docent vervolgens gericht op in kan spelen. 
Wat zou je zelf kunnen doen voor een beter klimaat? 

Slide 11 - Woordweb

Lastige vraag, want wat is een 'beter klimaat'. Kunnen ze zelf over na denken en in tweetallen daarna bespreken. 

Les 5: De Groene Stad

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

           Leerdoelen
Aan het einde van de les...
  • ken je het begrip vergroenen;
  • weet je de redenen van het hebben van groen in de stad; 

Slide 13 - Tekstslide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
           Instructie: 'vergroenen'
Een van de missies waaruit jullie konden kiezen, is 'Groene Stad'. 
Deze missie is door ons uitgewerkt en onderwerp van deze en de volgende les. Jullie kunnen er dus niet uit kiezen. 


Vergroenen=
het meer groen maken van bijvoorbeeld een stad. Dus door meer groen naar de grijze stad te brengen. 

Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


Wat wordt er bedoeld met de grijze stad? 

Slide 15 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

           Instructie: 'vergroenen'
Met het grijze van de stad bedoelen we de letterlijke kleur grijs. Door alle hoge gebouwen, geasfalteerde wegen, fietspaden, de stoep en ga zo maar door, is de stad erg grijs. 

Door meer planten en bomen te planten of grasveldjes aan te leggen, wordt de stad dus letterlijk groener. 

  • Vergroenen= het meer groen maken van bijvoorbeeld een stad. Dus door meer groen naar de grijze stad te brengen. 

Slide 16 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

           Voorbeelden

Slide 17 - Tekstslide

5. Concrete en herkenbare voorbeelden
De docent maakt gebruik van praktische en concrete voorbeelden die voor leerlingen herkenbaar zijn in hun eigen leefwereld om tot beter begrip van de lesstof te komen. De docent doet hierbij een beroep op dual coding. Door het visuele en het verbale te combineren vergroot de docent de kans dat lesstof beter bij de leerlingen blijft beklijven. 
           Voorbeelden
Wat zie je allemaal op deze foto?

Slide 18 - Tekstslide

Wisbordjes gebruiken.
En laat de leerlingen specifiek iets opschrijven. Alleen groen is niet voldoende, vraag door naar waar zien ze het groen bijvoorbeeld? (ook op de daken)
Of de zonnepanelen etc. 

Slide 19 - Video

Deze slide heeft geen instructies

           Instructie: 'vergroenen'
Het doel hiervan is om meer leefbaarheid te creëren. Groen is namelijk goed voor iedereen!

Zeg nou zelf, zou je liever in een groene of grijze stad willen wonen?!

Door meer groen toe te voegen in de stad, is er bijvoorbeeld minder wateroverlast, geeft de schaduw verkoeling in de zomer en het is beter voor de diertjes: die hebben meer ruimte. 

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Groene stad
Waarom is het hebben van een groene stad belangrijk?

  1. Vermindert de kans op wateroverlast;
  2. Groen verkoelt de stad in de zomer;
  3. Helpt bij gezondheid en hoger welzijn;
  4. Draagt bij aan meer samenhang in de maatschappij;
  5. Trekt mensen en bedrijven aan;
  6. Zorgt voor meer biodiversiteit;
  7. Het verhoogt de waarde van huizen en kantoren;

Slide 21 - Tekstslide

Bron:
https://www.wur.nl/nl/show-longread/zeven-redenen-om-te-investeren-in-een-groene-stad.htm#:~:text=Zeven%20redenen%20om%20te%20investeren%20in%20een%20groene,Groen%20verhoogt%20de%20waarde%20van%20huizen%20en%20kantoren

Slide 22 - Video

Deze slide heeft geen instructies

        1. Minder wateroverlast
Wateroverlast= last van water

Door groen minder want de bodem werkt als een soort spons, waardoor het water opgenomen wordt

Slide 23 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 24 - Video

Deze slide heeft geen instructies

2. Groen geeft verkoeling in de stad
De stad is dicht op elkaar gebouwd, met vaak donker materiaal. Donker materiaal trekt meer zon aan (denk ook aan kleding of een auto).

Ook blijft de warmte langer hangen.

Slide 25 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 26 - Video

Deze slide heeft geen instructies

3. Blijer door meer groen 
Iedereen wordt toch blijer door meer groen?!

Wetenschap bewees dat mensen die omringt met groen zijn, blijer zijn en ook meer werk kunnen verrichten. Ook gaan deze mensen minder vaak naar de dokter en sneller naar buiten. 



Slide 27 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 28 - Video

Deze slide heeft geen instructies

4. Draagt bij aan meer samenhang
Mensen in de wijk voelen zich meer verbonden door bijvoorbeeld buurtuinen. Wanneer mensen zich meer verbonden voelen, is er vaak ook minder criminaliteit. 


Slide 29 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

5. Groen trekt bedrijven
Mensen die in een groene omgeving werken, worden vaak productiever en vrolijker. Ook trekt het groen weer nieuwe mensen om in die buurt te gaan wonen. Zo is er dus meer werk en genoeg personeel te vinden. 

Slide 30 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 31 - Video

Deze slide heeft geen instructies

6. Meer biodiversiteit
Groen trekt groen aan.
Een extra plantje trekt een bij aan, een bij weer een vogel, een vogel weer een grotere vogel etc. 


Slide 32 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

7. Verhoogt de waarde van huizen en kantoren
Een groene omgeving is een fijne omgeving in te wonen en te werken, dat weten we nu. Dit zorgt er dus ook voor dat de waarde van het huis/ kantoor omhoog gaat. 

Slide 33 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

           Instructie
Zoooo, dat was een hele hoop informatie!

Eigenlijk allemaal voordelen van een groene stad. 

Slide 34 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


Welke voordelen weet je nog?

Slide 35 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

           Aan de slag
@nikos kan je hier aangeven welke opdrachten ze moeten maken svp

Slide 36 - Tekstslide

6. Actieve verwerking
De docent maakt expliciet hoe de leerstof actief verwerkt dient te worden. De docent start met modelleren en laat leerlingen vervolgens actief inoefenen. Volgens het 'ik-wij-jullie/jij-wij' principe wordt de ondersteuning geleidelijk afgebouwd. Er wordt gevarieerd in oefentypes en het leerproces wordt zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld met hardop denken opdrachten. Effectieve leerstrategieën zoals zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode worden expliciet aangeleerd. Dit herkneden van de lesstof helpt bij het bewerken van het lange termijn geheugen
           Afsluiting
Even terugblikken op de leerdoelen...

Aan het einde van de les...
  • ken je het begrip 'vergroenen';
  • weet je de redenen van het hebben van groen in de stad;


Slide 37 - Tekstslide

8. Afsluiting
De docent controleert in de slotfase van de les of de leerdoelen door alle leerlingen behaald zijn en plaatst de les in de context van de betreffende periode. De docent evalueert samen met de leerlingen het leren en het gedrag en blikt vooruit aan de hand van de JdW-planner. 

           Afsluiting
Schrijf in je eigen woorden op wat het begrip 'vergroenen' inhoudt:



Slide 38 - Tekstslide

In de map ;) 
           Afsluiting
Schrijf de voordelen op aan het hebben van een groen stad.

1. Minder wateroverlast...
2.
3.
4.
5.
6.
7. 



Slide 39 - Tekstslide

In de map ;) 
           Begrippen
           uit deze les
  • 'vergroenen'

Slide 40 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


Wat zou nog meer een voordeel kunnen zijn? 

Slide 41 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Eindslide.

Den Haag zou nog groener moeten worden, ik word daar blij van! 

Slide 42 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Onze planeet: maak het verschil!
In deze lessenserie leren leren jullie over de Aarde en werken jullie in groepen aan 1 missie. We hebben 5 missies voor jullie opgesteld!

Slide 43 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

5 missies: welke kies jij?
  1. Groene stad
  2. Afval bestaat niet
  3. Eten voor de toekomst
  4. Cooling down the planet
  5. Later ook water

Slide 44 - Tekstslide

Lees de missiebeschrijving van elke missie of laat het hardop door de leerlingen voorlezen. Aan het eind moet iedereen zijn voorkeur uitspreken over een missie. Vervolgens kun je ze in groepjes indelen. Er kunnen meerdere groepjes zijn die aan dezelfde missie werken. Let op dat er niet meer dan 10 groepen zijn van 2 a 4 leerlingen.
Missie 1: groene stad
Steden worden steeds groter en groen verdwijnt. Hierdoor hebben veel dieren geen huis meer en mensen zien steeds minder natuur. Jammer! Dit kan anders. Als we de stad groener maken is het voor mensen en dieren veel fijner. In een groene stad is het in de zomer niet zo heet en als het hard regent dan komen de straten niet onder water. Doe mee met de missie Groene Stad!

Slide 45 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Missie 2: afval bestaat niet
Als we iets weggooien dan noemen we het ‘afval’. Het grootste deel van ons afval wordt of verbrand en komt in de lucht als CO2 terecht, of het belandt in een vuilnisberg of in rivieren en oceanen. In alle gevallen zijn alle waardevolle materialen verloren. Jammer! Dit kan anders. Als we materialen hergebruiken of recyclen dan kunnen we nieuwe spullen ermee maken. Sterker nog, dan worden ook onze straten en oceanen een stuk schoner! Doe mee met de missie Afval bestaat niet!

Slide 46 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Missie 3: eten voor de toekomst
Er komt veel CO2 vrij om ons eten te produceren, vooral door vlees en door het transport uit verre landen. Door de opwarming van de Aarde worden sommige gebieden super droog. Dan kunnen boeren geen voeding meer produceren. Jammer. Dit kan anders. Als we goed letten op wat we eten en veranderen we hoe ons voedsel wordt geproduceerd, dan kunnen straks 10 miljard mensen genoeg en goed eten hebben! Doe mee met de missie Eten voor de toekomst!


Slide 47 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Missie 4: cooling down the planet
Waar komt de energie vandaan om jouw mobieltje op te laden? Hoe kom jij naar school? Met de auto of de fiets? Energie opwekken uit gas, olie en kolen draagt bij aan klimaatverandering en vervuiling van lucht en water.  Jammer. Dit kan anders. Als we andere soorten energie gebruiken of slimmer reizen dan wordt het minder snel warm of zelfs iets koeler op deze aarde. Doe mee met de missie cooling down the planet!

Slide 48 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Missie 5: later ook water
Water is nodig voor wassen, drinken en douchen, maar ook voor planten en gewassen. Door klimaatverandering en door uitputting of vervuiling van rivieren komt droogte in veel landen voor, ook in Nederland. Jammer. Dit kan anders. Er is genoeg water op de planeet. Als we water hergebruiken, als we het minder verspillen en vervuilende stoffen niet gebruiken, dan heeft iedereen, inclusief planten en dieren, genoeg en schoon water. Doe mee met de missie later ook water!

Slide 49 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

5 missies: welke kies jij?

Slide 50 - Tekstslide

Geef 1 min tijd om na  te denken.

Keuzeproces Missies
Verdeel de klas in 5 plekken; in elke hoek 1 missie en 1 plek in het midden.

Hier lopen de kinderen heen om hun missie te kiezen. Zo krijg je al snel een overzicht wie welke missie kiest.

Zeg dat je aftelt van 5 naar 0 en dat ze bij de 0 niet meer mogen wisselen.
Tel af: 5-4-3-2-1-0

Groepjes
Deel per missie nu groepjes in. Bij elk groepje zitten 3 a 4 kinderen. Zorg hierbij voor een zo goed mogelijk heterogene mix.

Slide 51 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Wat vond je van de afgelopen les?
😒🙁😐🙂😃

Slide 52 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Welk cijfer zou je jezelf geven voor aandacht tijdens deze les?
010

Slide 53 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Ben je blij met het resultaat?
😒🙁😐🙂😃

Slide 54 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Welk cijfer zou je mij geven voor deze les?
010

Slide 55 - Poll

Deze slide heeft geen instructies