3.3 Lezen 3/4-11-2021

Lesopzet
Telefoon in de telefoontas.

Vijftien minuten lezen.
Instructie paragraaf 3.3 Lezen. Opdrachten 3.3 bekijken/maken.
Afsluiting les.

timer
15:00
1 / 18
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo gLeerjaar 3

In deze les zitten 18 slides, met interactieve quiz en tekstslides.

time-iconLesduur is: 50 min

Onderdelen in deze les

Lesopzet
Telefoon in de telefoontas.

Vijftien minuten lezen.
Instructie paragraaf 3.3 Lezen. Opdrachten 3.3 bekijken/maken.
Afsluiting les.

timer
15:00

Slide 1 - Tekstslide

Lesdoelen
In deze paragraaf leer je:
• een betoog lezen;
• vaststellen of informatie subjectief is;
• de functies van de inleiding en het slot van een tekst benoemen;
• vaststellen of informatie bruikbaar is.



Programma

Theorie betoog, subjectieve informatie, objectieve informatie, functies inleiding, slot, informatie op internet


Slide 2 - Tekstslide

Leg het verschil tussen objectieve en subjectieve informatie uit.

Slide 3 - Open vraag

Objectieve informatie
- neutraal
- feiten
- encyclopedie (Wikipedia)
- nieuwsbericht
- kun je controleren 
- lezer mag verwachten dat het waar is 

Slide 4 - Tekstslide

Subjectieve informatie 
- mening
- overtuigen (betoog)
- kun je niet controleren
- je hoeft het er niet mee eens te zijn

Slide 5 - Tekstslide

Betoog 
  • In een betoog geeft de schrijver zijn mening (= subjectieve informatie). Zijn mening licht hij die toe met argumenten. Hij wil de lezer ervan overtuigen dat zijn mening juist is.

    Voorbeelden van betogen zijn: ingezonden brief, boekbespreking, filmrecensie.

Slide 6 - Tekstslide

Slide 7 - Tekstslide

Slide 8 - Tekstslide

Indeling betoog
  • Veel betogen hebben een driedeling:
  • • inleiding: de schrijver formuleert zijn mening;
  • • kern: hij geeft argumenten voor zijn mening;
  • • slot: hij trekt een conclusie of vat het belangrijkste samen.

Slide 9 - Tekstslide

Subjectieve informatie
  • In een betoog zit altijd subjectieve informatie. De mening die de schrijver verdedigt, is altijd subjectief. De argumenten kunnen zowel subjectief als objectief zijn.

vb: Alle leerlingen mogen spiekbriefjes gebruiken bij toetsen.
Argumenten:
subjectief - Het is fijn als je je antwoord nog even kunt checken.
objectief - De cijfers zullen hoger zijn. 

Slide 10 - Tekstslide

Huiswerk
3.3 Lezen 1 t/m 7. 

Slide 11 - Tekstslide

Doen
We kijken eerst samen naar opdracht 3 van 3.3 Lezen. 

Slide 12 - Tekstslide

Doen
We kijken samen naar opdracht 5 van 3.3 Lezen. 

Slide 13 - Tekstslide

Doen
We kijken samen naar opdracht 6 van 3.3 Lezen. 

Slide 14 - Tekstslide

Doen
We kijken tot slot samen naar opdracht 7 van 3.3 Lezen. 

Slide 15 - Tekstslide

Slide 16 - Tekstslide

Slide 17 - Tekstslide

Huiswerk
3.3 Lezen 8 t/m 14

Slide 18 - Tekstslide