Actief luisteren

Evalueren zorgverlening 
Les 3: Actief luisteren






Actief luisteren oefenen
1 / 16
volgende
Slide 1: Tekstslide
Verpleging en verzorgingMBOStudiejaar 2

In deze les zitten 16 slides, met interactieve quiz, tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 90 min

Onderdelen in deze les

Evalueren zorgverlening 
Les 3: Actief luisteren






Actief luisteren oefenen

Slide 1 - Tekstslide

Lesdoelen
  • De student voert een gesprek waarbij er actief wordt geluisterd
  • De student kan benoemen wat actief luisteren is

Slide 2 - Tekstslide

Slide 3 - Video

Wat is actief luisteren?

Slide 4 - Woordweb

Luisteren en actief luisteren
Actief luisteren betekent luisteren met aandacht            inlevingsvermogen en concentratie.  

Drie componenten van actief luisteren kun je onthouden met het ezelsbruggetje LSD: Luisteren, Samenvatten, Doorvragen.

Slide 5 - Tekstslide

Luisteren

  • Richt je volledig op de ander.
  • Laat de ander merken dat je luistert.
  • Laat de ander uitpraten en oordeel niet te snel. 
  • Reageer op een gepaste manier. 

Slide 6 - Tekstslide

Samenvatten
Vat tijdens een gesprek regelmatig de besproken punten kort samen. 


Je geeft een samenvatting door te herhalen wat de ander heeft gezegd, maar dan in een verkorte versie. Let bij het samenvatten op de volgende punten:
  • Houd het beknopt
  • Gebruik je eigen woorden
  • Benoem ook de non-verbale communicatie
  • Eindig altijd met een vraag

Slide 7 - Tekstslide

Doorvragen
Doorvragen is een gesprekstechniek om dieper op een bepaald onderwerp in te gaan. Voorbeelden van manieren om door te vragen zijn:

  • Wat bedoel je daar precies mee?
  • Wie zijn ‘ze’?
  • Kun je daar een voorbeeld van geven?
  • Welke van de genoemde redenen vind je het belangrijkst?

Let bij doorvragen op dat je niet de antwoorden interpreteert.  

Slide 8 - Tekstslide

Slide 9 - Tekstslide

Ezelsbruggetjes bij gespreksvoering
  • OMA
  • ANNA 
  • NIVEA 
  • OEN
  • DIK
  • KOE

Slide 10 - Tekstslide

Ezelsbruggetjes bij gespreksvoering
  • OMA Oordelen, Meningen en Adviezen
  • ANNA Altijd Navragen, Nooit Aannemen
  • NIVEA Niet Invullen Voor Een Ander
  • OEN Open, Eerlijk en Nieuwsgierig 
  • DIK Denk In Kwaliteiten 
  • KOE Kaken Op Elkaar

Slide 11 - Tekstslide

Verloop evaluatiegesprek
  • Introductie
  • Terugblik op doelen en verwachtingen 
  • Resultaten
  • Problemen en oplossingen
  • Acties afspraken
  • Afsluiting

Slide 12 - Tekstslide

Hoe luister je acties bij je cliënten?


Heb je een voorbeeld uit de praktijk waarin je actief hebt moeten luisteren? 

Slide 13 - Tekstslide

Opdracht
Jullie gaan een evaluatiegesprek voeren

Aantal: 3 personen (1 Verzorgende, 1 cliënt en 1 observator)


timer
45:00

Slide 14 - Tekstslide

Lesdoelen
  • De student voert een gesprek waarbij er actief wordt geluisterd
  • De student kan benoemen wat actief luisteren is

Slide 15 - Tekstslide




Vragen?

Slide 16 - Tekstslide