Grenzen en staatsinrichting

1 / 33
volgende
Slide 1: Tekstslide
GesMiddelbare schoolmavoLeerjaar 1

In deze les zitten 33 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 50 min

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

JdW-kijkwijzer
Lesopbouw:

  1. Vooraf:
    Startklaar, Voorkennis activeren, Formatief Handelen

  2. Instructie:
    Leerdoelgericht werken, Inclusieve didactiek, Concrete en herkenbare voorbeelden, Formatief Handelen

  3. Toepassing:
    Actieve verwerking, Formatief handelen 

  4. Evaluatie:
    Afsluiting

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

              Startklaar
  • Op je plek zitten 
  • Telefoon in het Zakkie 
  • Jas over de stoel, oortjes in de tas, tas op de grond
  • Schoolspullen op tafel: Boek, Chromebook, JdW-map, etui 
timer
3:00

Slide 4 - Tekstslide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
Grenzen en staatsinrichting
Les 1
Les 2
Les 3
Les 4
Les 5
Grenzen en staatsinrichting
De constitutionele monarchie
Verkiezingen
Oprichting politieke partij
Presentatie verkiezings- programma 

Slide 5 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Statement of inquiry
In de politiek zijn er veel verschillende meningen, en die helpen mensen bij het maken van keuzes, zoals stemmen of wetten maken.

In politics there are many different opinions, and these help people make choices, such as voting or making laws.

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Statement of inquiry explained
In een land zijn er politici die beslissingen maken over dingen zoals school, geld, zorg en regels. Maar niet iedereen denkt daar hetzelfde over. Mensen kijken op verschillende manieren naar wat goed of belangrijk is. Dat noemen we verschillende perspectieven, of meningen.
In a country there are politicians who make decisions about things like school, money, healthcare and rules. But not everyone thinks the same about that. People look at what is good or important in different ways. We call that different perspectives, or opinions.

Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

           Leerdoelen
Aan het eind van deze les
  • kunnen we uitleggen wat grenzen en staten zijn.
  • we can explain what borders and states are.

Slide 8 - Tekstslide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.   
Wat weten we al

Waar denk je aan bij het woord 'grenzen'?

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Vertel aan je schoudermaatje
In staatsinrichting (state establishment, state structure) zit het woord 'inrichting'.

Waar denk je aan bij de inrichting van het klaslokaal (the layout of the classroom)?

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Introductie

We lezen samen blz 41.

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Vergelijk de volgende foto's. 
Wat valt je op?

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Instructie concepten
We lezen samen blz 42/43.

Schrijf de definities van landsgrens en staat op je aantekenblad.

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Instructie concepten
Is de grens tussen Noord-Holland en 
Zuid-Holland een landsgrens?

Mijn favoriete boek staat in de kast.


Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Instructie concepten
Kijkvraag: Wát verandert er bij de
landsgrens tussen Griekenland en Turkije?

What will change at the border between Greece and Turkey?

Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 16 - Link

Deze slide heeft geen instructies

Instructie concepten

Wát verandert er bij de
landsgrens tussen Griekenland en Turkije?

Slide 17 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Instructie concepten
Waarom denk je dat deze muur tussen Griekenland en Turkije gebouwd wordt?

Why do you think this wall is being built between Greece and Turkey?

Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Bestuderen bronmateriaal
We gaan nu een informatieve tekst lezen over verschillende soorten grenzen en over staten

We are now going to read an informative text about different types of borders and about states.

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Verschillende soorten grenzen en staatsvormen
Jullie lezen samen 1. Vroeger en nu (blz 44)
Leesvraag: Zijn de landsgrenzen van Nederland door de jaren heen hetzelfde gebleven?

You read together 1. Then and now (p. 44)
Reading question: Have the national borders of the Netherlands remained the same over the years?

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Verschillende soorten grenzen en staatsvormen
Jullie lezen samen 2. Soorten grenzen (blz 45)
Leesvraag: Welke soorten grenzen worden in de tekst genoemd en wat zijn hun kenmerken?

You read together 2. Types of boundaries (p. 45)
Reading question: What types of boundaries are mentioned in the text and what are their characteristics?

Slide 21 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Verschillende soorten grenzen en staatsvormen
Jullie lezen samen 3. Staten, grenzen en conflicten (blz 47)
Leesvraag: Waarom lukt de Koerdische gemeenschap niet om een eigen staat te zijn?

You read together 3. States, Borders and Conflicts (p. 47)
Reading question: Why does the Kurdish community not succeed in being its own state?

Slide 22 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Verschillende soorten grenzen en staatsvormen
Jullie lezen samen 4. Staatsvormen (blz 47)
Leesvraag: Hoe heet de staatsvorm waarbij maar één iemand de baas is?

You read together 4. Forms of government (p. 47)
Reading question: What is the name of the form of government in which only one person is the boss?

Slide 23 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Verschillende soorten grenzen en staatsvormen

Schrijf de definities van democratie en dictatuur op je aantekenblad!

Slide 24 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Een rivier is een voorbeeld van een kunstmatige grens.

A river is an example of an artificial boundary.
ja
nee

Slide 25 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Het hek tussen Noord-Macedonië en Griekenland is een kunstmatige grens.
The fence between North Macedonia and Greece is an artificial border.

ja
nee

Slide 26 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Grenzen tussen landen zijn in de geschiedenis altijd hetzelfde gebleven.

Borders between countries have always remained the same throughout history.

ja
nee

Slide 27 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

In een democratie mag het volk eens in de paar jaar stemmen wie de volksvertegenwoordigers worden om het land te gaan besturen. In a democracy, the people are allowed to vote every so often to determine who will be the representatives to govern the country.
ja
nee

Slide 28 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Staatsinrichting gaat over hoe steden in een land zijn ingericht.

Government is about how cities in a country are organized.

ja
nee

Slide 29 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

           Afsluiting
Heb je de definities van de volgende begrippen op je aantekenblad staan:
landsgrens
staat
democratie
dictatuur
timer
5:00

Slide 30 - Tekstslide

8. Afsluiting
De docent controleert in de slotfase van de les of de leerdoelen door alle leerlingen behaald zijn en plaatst de les in de context van de betreffende periode. De docent evalueert samen met de leerlingen het leren en het gedrag en blikt vooruit aan de hand van de JdW-planner. 

Ik kan uitleggen wat grenzen zijn.
I can explain what boundaries are.
nee
ja
een beetje

Slide 31 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Ik kan uitleggen wat staten zijn.
I can explain what states are.
nee
ja
een beetje

Slide 32 - Poll

Deze slide heeft geen instructies

Eindslide.

De volgende les gaat dieper in op de inrichting van Nederland en jouw eigen staat.

The next lesson will delve deeper into the organization of the Netherlands and your own state.

Slide 33 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies