2b - H2.4 schrijven - Les 1

Welkom!
Wat ligt er op je tafel?








           
           Kom binnen en  
           ga zitten op jouw plek.



1
WELKOM!
2
 Woorden-schrift
   Pen
Laptop
1 / 26
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo bLeerjaar 2

In deze les zitten 26 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 50 min

Onderdelen in deze les

Welkom!
Wat ligt er op je tafel?








           
           Kom binnen en  
           ga zitten op jouw plek.



1
WELKOM!
2
 Woorden-schrift
   Pen
Laptop

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Volgende week: SO H1.7 en H1.8
Test jezelf: H1.7 en H1.8
Versterk jezelf -> leestekens -> vraagteken, punt,
  uitroepteken
Versterk jezelf -> werkwoordspelling -> OTT
NUMO: maak de oefentaken die klaar staan.
  Deze les

  • Theorie over nieuwsberichten
  • Oefenen met schrijven




Vrijdag:

  • Een lesuur oefenen
  • Een lesuur nieuwsbericht schrijven voor een cijfer!
s

Slide 2 - Tekstslide

Inleiden:

Wie leest er wel eens nieuwsberichten? Waar lees je die?
Heb je wel eens een nieuwsbericht geschreven?

BLZ. 109

Slide 3 - Tekstslide

Samen bericht lezen.
Uit welke drie onderdelen bestaat het nieuwsbericht? Inleiding, kern, slot.
Wat voor tekst is dit?
A
een artikel
B
een nieuwsbericht
C
een verhaal
D
een strip

Slide 4 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Wat heb je vorig schooljaar geleerd over nieuwsberichten?

Slide 5 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies

Je kunt een nieuwsbericht schrijven met inleiding, kern en slot.

  1. Je weet hoe je de 5W1H kunt herkennen.
  2. Je weet hoe je een inleiding opbouwt.
  3. Je weet wat synoniemen zijn.
  4. Je kan variëren in woordkeus en zinsbouw.
  5. Je weet hoe je de 5W1H kunt toepassen.
      LESDOELEN

      Slide 6 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      BLZ. 110
      timer
      2:00

      Slide 7 - Tekstslide

      Samen lezen en daarna 2 minuten inprenten. Daarna vragen stellen.
      Maak opdracht 2b in je werkboek (blz. 110).

      1. Wie ?
      2. Wat ?
      3. Waar ?
      4. Wanneer ?
      5. Waarom of waardoor ?
      6. Hoe (te voorkomen)?

      Slide 8 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      Slide 9 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      Antwoorden:
      1.  Wie: nieuwszender AT5.
      2. Wat: omgevallen boom.
      3. Waar: Amsterdam-Zuid.
      4. Wanneer: vanmiddag.
      5. Waarom of waardoor: door een flinke windvlaag.
      6.Hoe (te voorkomen): –

      Slide 10 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      Slide 11 - Tekstslide

      Samen lezen.
      Opdracht 3 op blz. 111



      Vraag: welke drie functies kan een inleiding ook alweer hebben?





      Slide 12 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      De functies van een inleiding:
      1. het onderwerp van de tekst noemen
      2. een mening over het onderwerp geven
      3. een vraag over het onderwerp stellen.

      Slide 13 - Tekstslide

      Belangrijk voor de inleiding:

      wie
      wat
      waar
      wanneer
      Vragen over zinsdelen, leestekens, DT's of dicteewoorden?
      Aan de slag!
      Maak opdracht 3, 5 en 6
      Wat?
      Met wie?
      Hulp?

      Eerder klaar?
      En daarna?


      Zelfstandig
      timer
      10:00
      Ik loop een rondje
      Maak opdracht 5
      Les afsluiten

      Slide 14 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      • Ruim je je plek op?

      • We blijven zitten tot de bel gaat.

      • Schuif je je stoel aan voordat  je het  lokaal verlaat?

      Tot ziens!
      Huiswerk:
      H2.4 - opdracht 3, 5 en 6


      Slide 15 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      Als je een tekst schrijft is het belangrijk om in je woordkeuze te variëren.
      Je gebruikt dan:
      • een verwijswoord: Pieter stemt in met de verkiezingen, want hij heeft verloren.
      • een synoniem: De leerling van 2b ging op schoolreis. Dit uitstapje was een leuke dag.
      • een omschrijving: Fayza pakt de zesteur. Met dit keukengereed schraapt ze de snippers van de citroenschil.
      • Als laatste let op de woordvolgorde. Vermijd ik..en toen...

      Slide 16 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      Herschrijf de tweede zin.
      We gaan dit weekend vogels tellen. We kijken een half uur naar de lucht om vogels te tellen.

      Slide 17 - Open vraag

      Deze slide heeft geen instructies

      Herschrijf de tweede zin.
      De vogelbescherming organiseert elk jaar een vogeltelling. De vogelbescherming wil graag dat je meedoet.

      Slide 18 - Open vraag

      Deze slide heeft geen instructies

      • Je kunt een nieuwsbericht schrijven.
      • Je kunt de 5W1H vragen toepassen.
      • Je kunt verwijswoorden, synoniemen en omschrijvingen in je bericht toepassen.
      • Je weet welke functies je kunt toepassen bij de inleiding en slot.
      LESDOELEN

      Slide 19 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      De functies van een inleiding:
      1. het onderwerp van de tekst noemen
      2. een mening over het onderwerp geven
      3. een vraag over het onderwerp stellen
      4. een korte samenvatting van de tekst geven
      Tekst

      Slide 20 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      Slide 21 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      Slide 22 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      Vragen over zinsdelen, leestekens, DT's of dicteewoorden?
      Kijk op blz. 112 en lees tekst 3.

      1. Schrijf het nieuwsbericht in tweetallen
      2. We bepalen welk tweetal inleiding-kern of slot schrijft
      3. We voegen alles samen tot een tekst.
      Dikke dieren in de dierentuin

      Slide 23 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      Titel: Dikke dieren in de dierentuin op dieet.
      Inleiding: 5 tot 7 regels
      kern: 2 a 3 alinea's
      slot: afsluiting 5 tot 7 regels
      Denk aan de kenmerken

      Slide 24 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      NIEUWSBERICHT SCHRIJVEN

      1.Je schrijft een inleiding, kern of slot.
      2. Beantwoord de 5W1H-vragen
      3. Let op spelling, hoofdletters, leestekens.

      4. Gebruik verwijswoorden, synoniemen en omschrijvingen
      5.Gebruik blz 112 en controleer met stap 4 op blz 114

      Slide 25 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies

      Geef een voorbeeld van een synoniem
      Wat zijn de 4 functies van een inleiding?
      Welke tekstdoelen kun je noemen?
      Begrippen
      Wat zijn de functies van een slot?

      Slide 26 - Tekstslide

      Deze slide heeft geen instructies