Les 6 - Stop motion. Jullie eigen filmpje

1 / 10
volgende
Slide 1: Tekstslide
Mediawijsheid, begrijpend kijken, FilmeducatieBasisschoolGroep 1,2

In deze les zitten 10 slides, met tekstslides en 6 videos.

time-iconLesduur is: 90 min

Introductie

Lessenreeks Cultuurcoach 1-2 Les 9: Beweging, groei In deze les gaan we dieper in op hoe je met stop-motion beweging creëert. Dit doen we door leerlingen zelf zaden en pitjes tot te leven te laten komen en te laten groeien.

Instructies

Lesdoelen
  • Leerlingen ontdekken dat door telkens iets aan een collage toe te voegen en van alle stappen een foto te nemen, film ontstaat. Een groeifilm!  
  • Leerlingen zien dat film is opgebouwd uit losse foto’s die achter elkaar worden afgespeeld.
  • Leerlingen ervaren dat je in een animatiefilm dingen kan laten gebeuren die in het echt misschien niet kunnen.
Opzet/ 90 minuten
  • Klassikaal - introductie I 5 min
  • Klassikaal - film kijken en nabespreken I 15 min
  • In apart lokaal - spelen met inkt I 2 x 30 min
  • Klassikaal - afronden I 10 min
Let op: bij de kleuters is de opzet zo dat er een klassikale start is waarna om en om de helft van de klas gaat experimenteren in een aparte ruimte. Dit kun je iom de school op twee manieren organiseren: 
  1. Bij voorkeur bekijk en bespreek je de film met de hele groep terwijl de eigen leerkracht in de groep blijft. Dan ga je samen met de 2e filmdocent naar een apart lokaal met de helft van de klas om de activiteit uit te voeren. Als de ene groep klaar is, brengt een van de twee de leerlingen terug en haalt de volgende op, terwijl de ander alles even goed klaar zet. Tenslotte sluiten jullie samen klassikaal af.
  2. Als er geen leerkracht op de groep staat, blijft de filmdocent bij de kinderen in de klas en kijken zij samen een korte film, eventueel in combinatie met een eenvoudige activiteit als tekenen. Dan gaat de filmdocent twee keer met de helft van de groep de activiteit doen (of wissel dit af met de andere filmdocent).
Extra filmdocent
Nodig, om bij de klas te blijven of om te helpen met de activiteiten (afhankelijk wat je met de school bespreekt)

Apart lokaal (20 minuten opbouw- en afbouwtijd)
In een apart lokaal gaan leerlingen spelenderwijs op onderzoek. Zet in het lokaal het volgende klaar:
  • Leg twee grote vellen gekleurd papier In het aparte lokaal op de grond en tape die vast.  
  • Zet twee statieven met iPad erop daarbij.
  • Maak in het Stop Motion programma een film aan met 5 beelden per seconde en stel de afstand zo in, dat je zoveel mogelijk van het papier ziet, en geen grond daaromheen.
  • Bekijk het instructiefilmpje op slide 3 zodat je weet wat & hoe qua animatie
Materialen

Zelf meenemen uit materialenpakket:
  • Boontjes, granen en pitten
  • Tape
  • 2 iPads met stopmotion programma (uit de cultuurcoach techniekset)
  • 2 statieven met iPadhouders (uit de cultuurcoach techniekset)
  • Kabel naar scherm ( uit de techniekset)
Van school:
  • Gekleurd papier A2 formaat (bij voorkeur pasteltinten als ondergrond voor de film) --> Alternatief: papier van de rol (uit het materialen pakket)
  • Optioneel: papier en potloden (voor de wachtopdracht voor de halve klas)

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

STOP MOTION PLANTJES

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 3 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Slide 4 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Slide 5 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Slide 6 - Video

Klassikaal film kijken en nabespreken - in het klaslokaal

Film nabespreken
  •  Wat zagen jullie? (Haal alle antwoorden op, laat ze vertellen wat ze zagen).
  • Wat denk je dat er gebeurde? Veel kinderen zullen deze vraag al beantwoord hebben bij de vorige vraag, maar het kan zijn dat het gesprek op deze wijze wat dieper en persoonlijker wordt.
  • Kan dat wat er in de film gebeurde ook in het echt gebeuren? (Laat kinderen opnieuw vertellen, wat kan wel, en wat kan niet. Geef ruimte en vraag aan de hele groep om alle antwoorden serieus te nemen.)
Introductie opdracht
Neem ze dan mee in de opdracht, ze mogen weer een film maken. Deze keer met zaden, granen, boontjes en pitten.

Stel voor, zullen we samen met foto's  op de iPad stap voor stap een film laten groeien? Weet je wat leuk is? In de film kan alles, ook dingen die in het echt niet kunnen.  

We gaan het weer doen zoals eerst: de ene helft van de klas gaat mee en daarna wisselen we.

Tips voor de filmdocenten
  • let op: afhankelijk van welke opzet je kiest blijft de klassedocent bij de klas of de andere filmdocent, als de andere filmdocent blijft doe je een simpele opdracht, bijvoorbeeld tekenen. Kunnen alle leerlingen samen een stuk van een boomstam tekenen, als je die samen legt groeit de boom! (help ze hierbij op weg) of kijk een extra film. Een mooie animatiefilm zit op de laatste pagina.
 

Slide 7 - Video

Met de halve groep - in apart lokaal
Tip: Bekijk dit instructiefilmpje zodat je weet hoe het werkt.

Opdracht: groei!
Jullie gaan zelf een film maken waarbij we een bloem, een boom of iets anders gaan laten groeien! Dit doen we weer met stop-motion, net als in de vorige les.
Ik zal het eerst voordoen zodat jullie zien wat ik bedoel. 
  • Ik maak telkens als ik een zaadje, pitje, boontje erbij leg een foto. 
  • Maak 10 foto’s en kijk dan terug.
Zelf aan de slag
  • We werken in 2 groepjes met maximaal 6 leerlingen per groep.
  • Telkens heeft een leerling 10 foto’s lang de filmbeurt.
  • Als ze goed tellen, hebben ze uiteindelijk een filmpje met 60 frames. 

Tips voor de filmdocent
  • Zet op elke studio jou en de 2e filmdocent of hou, als je in de eentje bent, twee studio's in de gaten. 
  • De leerlingen zullen ook veel bezig zijn met de boontjes, pitten, granen en zaadjes. Hoe voelen ze en hoe ruiken ze en waar lijken ze op? En, kan je ze eten? Geef ze zoveel ruimte voor dit onderzoek, voor zover jij je er prettig bij voelt.
  • Maak in het Stop Motion programma een film aan met 5 beelden per seconde en stel de afstand zo in, dat je zoveel mogelijk van het papier ziet, en geen grond daaromheen.

Afronden

Slide 8 - Tekstslide

Afronden - klassikaal of apart

Nu kan je afronden. Doe dit klassikaal, of als het beter uitkomt met de helft van de groep in het aparte lokaal.

Terugkijken
Bekijk de films die je met de leerlingen maakte met de hele groep (op het digibord is het beste). Bewaar de beelden sowieso voor de laatste les!

Afronden
Sluit af door aan de kinderen te vertellen dat we net hebben gekeken naar een film die ze zelf hebben gemaakt.
  • Wat hebben jullie ontdekt?
  • Wat vonden jullie ervan?
  • Wie zou er vaker een film willen maken?
Extra opdracht/ einde
Geef de kinderen na afloop van de les allemaal een boontje mee, zodat ze die in een potje of op een watje zelf kunnen laten ontkiemen. Dit kan in de klas of thuis. 

Regeling Driejarige subsidies Cultuurcoach

Slide 9 - Tekstslide

Deze les is gemaakt ihkv de 3 jarige regeling Cultuurcoaches van het AFK

Eye filmmuseum, Filmhub Noord-Holland, Cinekid, NurLimonade media en Taartrovers 




Slide 10 - Video

Rabbit and Deer
Een film over vriendschap, maar vooral een film over film zelf. Gemaakt door Péter Vácz.