Les 2: Ethos, pathos, logos

Ethos, pathos, logos
Onderwerp:
retorica
Leerdoelen les 2 en les 3:
  • Ik kan actief benoemen welke delen van een speech onder ethos, pathos of logos vallen en uitleggen waarom dat het geval is.
Lesopbouw les 2:
  • Welkom
  • Terugbilk vorige les + activeren voorkennis
  • Voorbeeld speech bekijken en analyseren 
  • Uitleg opdracht
  • Speech bekijken en analyseren 
  • Evalueren en afsluiten
timer
5:00
Mededelingen:
  • Je zit volgens de plattegrond.
  • Je start je laptop op en gaat naar lessonup.app/code en logt in met de code en je pakt alvast kleurtjes en een pen.
1 / 15
volgende
Slide 1: Tekstslide

In deze les zitten 15 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 4 videos.

Onderdelen in deze les

Ethos, pathos, logos
Onderwerp:
retorica
Leerdoelen les 2 en les 3:
  • Ik kan actief benoemen welke delen van een speech onder ethos, pathos of logos vallen en uitleggen waarom dat het geval is.
Lesopbouw les 2:
  • Welkom
  • Terugbilk vorige les + activeren voorkennis
  • Voorbeeld speech bekijken en analyseren 
  • Uitleg opdracht
  • Speech bekijken en analyseren 
  • Evalueren en afsluiten
timer
5:00
Mededelingen:
  • Je zit volgens de plattegrond.
  • Je start je laptop op en gaat naar lessonup.app/code en logt in met de code en je pakt alvast kleurtjes en een pen.

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Waar ging vorige les
ook alweer over?
En wat deden we toen?

Slide 2 - Woordweb

Aan de hand van dit woordweb komen de begrippen ethos, pathos en logos weer kort aan de orde. Je laat de leerlingen kort uitleggen wat ethos, logos en pathos betekenen. Daar waar nodig vul je aan en vraag je door.

Ethos: de indruk die je wekt bij het publiek (deskundigheid, betrouwbaarheid, welwillendheid).

Pathos: de emoties die je oproept bij je publiek

Logos: je argumentatie en de volgorde en logica daarvan.


Vorige les:
  • Uitleg gehad over ethos, pathos en logos.
  • Korte fragmenten bekeken en ethos, pathos of logos per fragment benoemd. 

Deze les:
  • Hebben we langere fragmenten;
  • Kijken we naar 1 voorbeeldspeech en naar de speech behorende bij de opdracht;
  • Analyseren we de opdrachtspeech in tweetallen. (We bespreken  de analyse van de speech volgende les na.)

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat gaan we nu doen?
  • Wij gaan de speech van president Obama bekijken en per onderdeel de vertaling lezen 
  • Tijdens het lezen onderstreep je de woorden die je lastig vindt. Deze woorden bespreken we dan even kort samen.
  • Per onderdeel bespreken we in een klassengesprek waarom dit onderdeel onder ethos, pathos of logos valt.

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

0

Slide 5 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Lees de tekst bij pathos en onderstreep de woorden die je lastig vindt.  Deze woorden bespreken we even kort samen.

Pathos
De situatie in Syrië is gigantisch veranderd sinds 21 augustus. Assads regering doodde toen meer dan 1000 mensen, inclusief honderden kinderen, door middel van vergassing. De beelden van deze massamoord zijn ziekmakend.

Mannen, vrouwen, kinderen, in rijen liggend, vermoord door giftig gas, terwijl andere mensen schuimbekkend naar lucht happen. Een vader die zijn dode kinderen vasthoudt en ze smeekt om op te staan en te gaan lopen.


Waarom valt dit stuk onder pathos? Wat doet president Obama hier?

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

0

Slide 7 - Video

Ik ga ervan uit dat de leerlingen het Engels voldoende beheersen om dit fragment te begrijpen. Tijdens het kijken zet je nadat een retorisch middel aan bod gekomen is, het fragment op pauze.

Daarnaast zorg je dat de leerlingen de vertaling van dit fragment op papier voor zich hebben zodat zij mee kunnen lezen wanneer zij de Engelse taal onvoldoende machtig zijn.
Je vraagt de leerlingen elke keer te beargumenteren waarom het betreffende deel van het fragment is ingedeeld bij dat betreffende retorische middel --> Je bespreekt dus elk onderdeel dat aan bod komt in de speech na!

Lees de tekst  bij logos en onderstreep de woorden die je lastig vindt, Deze woorden bespreken we even kort samen.

Lees het hele stuk onder het kopje logos
Als wij falen om in te grijpen, zal het Assad regime geen noodzaak zien om het gebruik van chemische wapens te stoppen. (...)

(...) Iran moet nu namelijk beslissen of zij de internationale wetgeving gaat negeren door het bouwen van een nucleair wapen of toch dat zij voor een vreedzamer pad kiest.  

Waarom valt dit stuk onder logos? Wat doet president Obama hier?

Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

0

Slide 9 - Video

Ik ga ervan uit dat de leerlingen het Engels voldoende beheersen om dit fragment te begrijpen. Tijdens het kijken zet je nadat een retorisch middel aan bod gekomen is, het fragment op pauze.

Daarnaast zorg je dat de leerlingen de vertaling van dit fragment op papier voor zich hebben zodat zij mee kunnen lezen wanneer zij de Engelse taal onvoldoende machtig zijn.
Je vraagt de leerlingen elke keer te beargumenteren waarom het betreffende deel van het fragment is ingedeeld bij dat betreffende retorische middel --> Je bespreekt dus elk onderdeel dat aan bod komt in de speech na!

Lees de tekst bij ethos en onderstreep de woorden die je lastig vindt. Deze woorden bespreken we even kort samen.
Ethos
Dat is mijn oordeel als opperbevelhebber. Daarnaast ben ik ook de president van ‘s werelds oudste constitutionele (grondwettige) democratie.

Waarom valt dit stuk onder ethos? Wat doet president Obama hier?

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat ga je doen?
  1. Bekijk de speech van André van Duin 
  2. Analyseer samen met je buurman/ buurvouw de speech die we net bekeken hebben (les 2 en 3)
  3. Bespreek de bevindingen met de klas tijdens een klassengesprek (les 3)

De speech vind je in je werkboekje.

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 12 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Lastige woorden
Wat te doen bij lastige woorden?
  • Bekijk de woordenlijst
  • Overleg samen over de betekenis
  • Onderstreep het woord en vraag om hulp

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

timer
10:00
De opdracht
  • Je werkt in tweetallen.
  • Lees eerst samen de speech nogmaals door.
  •  Overleg samen met je buur wat volgens jullie in de speech onder ethos, logos of pathos valt en kleur deze alinea's zoals hieronder aangegeven.
  • Noteer jullie bevindingen, met argumentatie, ook in de tabel. 

(Is het nog niet af? Volgende les gaan we verder.)
Kleur de stukken in de speech die, volgens jullie, onder ethos vallen geel.
Kleur de stukken in de speech die, volgens jullie, onder pathos vallen groen.
Kleur de stukken in de speech die, volgens jullie, onder logos vallen rood.

Slide 14 - Tekstslide

Neem voordat je de speech gaat kijken, kort de woordenlijst en opdrachten in het werkboekje met de leerlingen door en leg per opdracht uit wat de bedoeling is.

Vertel daarnaast de leerlingen dat ze even de woorden onderstrepen die zij lastig vinden en waar ze als tweetal niet uitkomen. Tijdens de opdracht loop je als docent rond en bied je scaffolding aan leerlingen die het nodig hebben m.b.t. de betekenis van de woorden die zij niet snappen. 
Welke dingen gaan er goed? Wat is nog lastig? Lukt het je om ethos, pathos en logos te herkennen in de speech?

Slide 15 - Open vraag

Deze slide heeft geen instructies