Les 9 -Groep 3: Stemacteren

STEMACTEREN
1 / 18
volgende
Slide 1: Tekstslide
FilmeducatieMediawijsheid+1BasisschoolGroep 3,4

In deze les zitten 18 slides, met tekstslides en 4 videos.

time-iconLesduur is: 75 min

Instructies

Cultuurcoachtraject Groep 3 - Filmles 9 - Stemacteren

Lesduur
60 -75 min.

Omschrijving
In deze les kijk je naar een aflevering uit de serie Anansi de spin (Anansi en de gulzige tijger - 8 minuten). De leerlingen onderzoeken aan de hand van deze film wat stemacteren is. De les wordt afgesloten met een doe-opdracht, waarbij leerlingen zelf een stem inspreken bij een eigen tekening.

Aflevering
Anansi en de gulzige tijger
Iven Cudogham, KRO-NCRV (Nederland, 2022 - 8 min.)

De hongerige Tijger heeft van alle dieren in het bos het eten opgegeten. Dat kan zo niet langer. Anansi verzint een list om hem te slim af te zijn.

Lesdoelen
  • De leerling legt uit dat de stemmen van animatiefiguren door mensen zijn ingesproken.
  • De leerling legt uit wat stemacteren is.
  • De leerling spreekt een stem in bij een eigen tekening.
Opzet
  • Introductie - 5 min.
  • Hoe is Anansi gemaakt - 5 min.
  • Aflevering kijken - 8 min.
  • Stemacteren - 10 min.
  • Doe-opdracht: Geef je tekening een stem - 30 min.
  • Afsluiten/Reflectie - 5 min.
Benodigdheden
  • App Chatapix Kids op de ipad (let op: app moet er nog worden opgezet) 
  • Digibord
  • 4 ipads
  • Papier (van school) 
  • Tekenspullen (van school) 

Overige voorbereiding
Oefen vooraf even met de app Chatapix Kids zodat je die kunt uitleggen aan de leerlingen.

Extra ruimtes nodig
Nee
 
2e docent nodig
Nee

Aanpassen op thema
Aan het einde van de les gaan de leerlingen zelf een tekening van Anansi maken en daar een stem bij inspreken. Dat kan eventueel vervangen worden voor een tekening van iets dat aansluit op het schoolthema.

Zin in meer Anansi?
Kijk dan op anansidespin.nl voor meer afleveringen en Anansi spelletjes.

Deze les is ontwikkeld door Cinekid ism. Filmhub Midden in opdracht van KunstCentraal.

Instructies

Onderdelen in deze les

STEMACTEREN

Slide 1 - Tekstslide

Introductie

In  de vorige les hebben we gekeken naar de film Kuap, en vooral geluisterd naar het geluid. Vertel wat jullie in deze les gaan doen:
  • We gaan Anansi de spin leren kennen.
  • We gaan kijken naar een video over Anansi de spin.
  • We gaan ontdekken hoe Anansi aan z'n stem komt.
CC - Gr 3 - Les 8 - Stemacteren
Anansi de spin is een slimme en een beetje ondeugende spin met een hart van goud. Samen met zijn lieve vrouw Makuba en hun 7 kinderen woont Anansi de spin in het tropisch woud. Met zijn vrienden maakt Anansi de spin spannende en grappige avonturen mee.
Dit is de spin Anansi. Wie kent hem al?

Slide 2 - Tekstslide

V: Dit is de spin Anansi. Wie kent hem al?
A: Eigen antwoord
Vraag door: Waar ken je hem van? Etc.

Anansi de spin is een slimme en een beetje ondeugende spin met een hart van goud. Samen met zijn lieve vrouw Makuba en hun 7 kinderen woont Anansi de spin in het tropisch woud. Met zijn vrienden maakt Anansi de spin spannende en grappige avonturen mee.
Waar denk jij dat Anansi vandaan komt?
Je zou kunnen zeggen dat Anansi in West-Afrika is geboren, want heel lang geleden vertelden mensen uit landen in West-Afrika de verhalen van Anansi al aan elkaar als sprookje...
Niet alleen in Afrika maar ook in Suriname en de Nederlandse Antillen worden de verhalen van Anansi verteld. 

Slide 3 - Tekstslide

V: Waar denk jij dat Anansi vandaan komt?
A: Anansi komt uit West-Afrika. Dat ligt bij de roze pijl. Wij wonen in Nederland, bij de gele pijl.

Je zou kunnen zeggen dat Anansi in West-Afrika is geboren, want heel lang geleden vertelden mensen uit landen in West-Afrika de verhalen van Anansi al aan elkaar als sprookje...

De verhalen van Anansi zijn daardoor al meer dan 500 jaar oud!

Niet alleen in Afrika maar ook in Suriname en de Nederlandse Antillen worden de verhalen verteld. Als jouw ouders of grootouders of overgrootouders uit West-Afrika, Suriname of de Antillen komen is de kans groot dat ze de verhalen van Anansi kennen. En jij misschien ook wel!


Weten jullie nog wat animatie is?
Anansi de spin is ook een animatie. 
Kijk maar naar deze plaatjes. Links zie je Anansi als animatie en daarnaast een echte spin die er wel een beetje op lijkt. Anansi is een met de computer getekende animatie van een spin.

Slide 4 - Tekstslide

V: Weten jullie nog wat animatie is?
A: Bij animatie komen figuurtjes tot leven. Deze figuurtjes bestaan niet echt, maar zijn getekend, geknutseld of met de computer gemaakt.

Anansi de spin is ook een animatie. 
Kijk maar naar deze plaatjes. Links zie je Anansi als animatie en daarnaast een echte spin die er wel een beetje op lijkt. Anansi is een met de computer getekende animatie van een spin.

Dit is Iven Cudogham. Hij kende de verhalen van Anansi van toen hij zelf klein was en vindt ze heel bijzonder. Daarom wilde hij graag boeken en een animatie van Anansi maken.
Wil je weten hoe Iven de serie heeft gemaakt? Kijk dan op de volgende slide.

Slide 5 - Tekstslide

Dit is Iven Cudogham. Hij kende de verhalen van Anansi van toen hij zelf klein was en vindt ze heel bijzonder. Hij had een goed idee om boeken over Anansi te schrijven en een animatie van Anansi te maken.

Extra!
Wil je weten hoe Iven de serie heeft gemaakt? Kijk dan op de volgende slide.

Slide 6 - Video

Extra fragment:

Blik achter de schermen, de animatiestudio van Anansi
Hoe zijn Anansi en zijn vriendjes tot leven gebracht? Iven Cudoghan gaat naar de animatiestudio om dat te ontdekken! 
(2 min.)
Een van de verhalen van Anansi gaat over een gulzige tijger. Daar gaan we zo naar kijken.
Wat is dat, als je 'gulzig' bent? En waarom denken jullie dat de tijger gulzig is?
Wat gaat er in het verhaal over Anansi en de gulzige tijger gebeuren denk je?

Slide 7 - Tekstslide

Iven heeft van meerdere Anansi verhalen een animatie gemaakt. Een van die verhalen gaat over Anansi en een gulzige tijger. Daar gaan we zo naar kijken.

V: Wat is dat, als je 'gulzig' bent? En waarom denken jullie dat de tijger gulzig is?
A: Als je gulzig bent wil je bijvoorbeeld heel veel en snel eten. Je bent heel hongerig.

V: Wat gaat er in het verhaal over Anansi en de gulzige tijger gebeuren denk je?
A: Eigen antwoord.

Start de aflevering op de volgende slide.

Slide 8 - Video

Aflevering:
Anansi en de gulzige tijger
Iven Cudogham, KRO-NCRV (Nederland, 2022 - 8 min.)
Wat gebeurde er allemaal in de video?
Ga staan als je het woord bij Anansi vindt passen: 
klein - slim - sterk - ondeugend - groot - gulzig
"Zo zie je maar weer: klein en slim doet niet onder voor groot en sterk" zegt Anansi's vrouw Makuba. Wat bedoelt zij daarmee? 

Slide 9 - Tekstslide

V: Wat gebeurde er allemaal in de video?
A: Eigen antwoord.

V: Ga staan als je het woord bij Anansi vindt passen: 
klein - slim - sterk - ondeugend - groot - gulzig
A: Eigen antwoord

V: "Zo zie je maar weer: klein en slim doet niet onder voor groot en sterk" zegt Anansi's vrouw Makuba. Wat bedoelt zij daarmee? 
A: Tijger is groot en sterk, maar ondanks dat Anansi klein is kon hij tijger wegjagen met zijn slimme trucjes.
Anansi en al zijn andere vrienden zijn getekend en kunnen dus niet echt praten. In de film hebben ze toch een stem. Hoe denk je dat dat kan?
De stemmen van alle figuren in Anansi zijn ingesproken door mensen.
Die noem je stemacteurs.
De acteurs hebben allemaal een eigen dier die ze een stem geven. Kijk maar mee.

Slide 10 - Tekstslide

V: Anansi en al zijn andere vrienden zijn getekend en kunnen dus niet echt praten. In de film hebben ze toch een stem. Hoe denk je dat dat kan?
A: Eigen antwoord

De stemmen van alle figuren in Anansi zijn ingesproken door mensen.
Die noem je stemacteurs.

Slide 11 - Video

Achter de schermen bij Anansi de spin stem opnames
(48 sec.)
We kijken nog een keer naar een stukje uit Anansi en de gulzige tijger. Luister nu goed naar de stemmen!

Slide 12 - Tekstslide

Kijkopdracht: 
We kijken nog een keer naar een stukje uit Anansi en de gulzige tijger. Luister nu goed naar de stemmen!

Slide 13 - Video

Fragment bekijken 
Wie hoorde je allemaal praten?
Kun je de stem van Anansi nadoen? En van tijger? En van Koning?
De tijger klinkt waarschijnlijk niet hetzelfde als de spin en de spin klinkt niet hetzelfde als jijzelf. Je moet dus echt je best doen om je in te leven in wie je speelt. Dat is nou stemacteren!

Slide 14 - Tekstslide

V: Van wie hoorde je de stem?
A: Anansi, Tijger, Konijn, Schildpad, Aap, Kip, Koning

V: Kun je de stem van Anansi nadoen? En van de tijger? En van de koning?
Ga met de klas de verschillende personages af. Laat meerdere leerlingen de stem voordoen. Geef de leerlingen een zinnetje om de verschillende stemmen te oefenen of stel ze vragen die ze in de stem moeten antwoorden.

Bespreek tijdens de oefening met de klas waarom ze denken dat de tijger anders klinkt dan de spin. Welke eigenschappen horen bij de tijger en welke bij de spin, hoe heeft dat effect op hun stem.

Merk op dat de verschillende figuren dus verschillende stemmen hebben, de tijger klinkt niet hetzelfde als de spin en de spin klinkt niet hetzelfde als jijzelf. Je moet dus echt je best doen om je in te leven in de figuur en anders te klinken. Dat is nou stemacteren!
Doe-opdracht: Tijd om zelf te oefenen als stemacteur! Jullie gaan zelf de stem inspreken bij een eigen tekening.

Slide 15 - Tekstslide

Doe-opdracht: Je eigen Anansi stem

Benodigdheden:
  • App Chatterpix Kids op de ipad
  • Papier
  • Tekenspullen
Tijd om zelf te oefenen als stemacteur! 
Jullie gaan zelf een tekening maken van Anansi, of iemand anders uit de film, bijv. Makuba, de tijger of de koning.

Als je klaar bent bedenk je wat jouw figuur zou zeggen. Daarna kun je met de iPad een stem opnemen bij je tekening.

Laat de kinderen allemaal een eigen tekening maken van bijv. Anansi of een ander figuur uit de serie. (Of laat ze zelf iemand bedenken die in de serie zou kunnen voorkomen.)

Leg klassikaal uit hoe de app werkt (laat het zien op een iPad en loop rond zodat iedereen het ziet):

Maak met de app Chatterpix een foto van de tekening. De app vraagt aan te geven waar de mond zit. Daarna kun je tekst inspreken. Na de opname lijkt het alsof de tekening praat.

Verdeel de klas in vier groepjes en geef elk groepje een iPad. Elke leerling maakt een eigen tekening. Tekening klaar? Dan kunnen ze omstebeurt hun tekening fotograferen en een stem inspreken. Klaar? Maak een nieuwe tekening en een nieuwe stem terwijl je wacht op je klasgenoten.

Kies een aantal leerlingen uit om hun tekening en ingesproken stemmen te presenteren.

Weinig tijd? Sla het tekeningen maken over en neem een foto van Anansi of een ander personage. 

Slide 16 - Tekstslide

Tijd over? 

Bekijk dan extra afleveringen van Anansi de Spin: https://www.anansidespin.nl/filmpjes/



Wat vond je ervan om zelf een stem in te spreken?
Wie zou er zelf wel stemacteur willen worden?

Slide 17 - Tekstslide

Les afsluiten 

V: Wat vond je ervan om zelf een stem in te spreken?
A: Eigen antwoord.
Vraag door: vond je iets lastig, of juist makkerlijk? Hoe kon je je goed inleven in de stem die je koos? Etc.

V: Wie zou er zelf wel stemacteur willen worden?
A: Eigen antwoord.

Zin in meer Anansi?
Kijk dan op anansidespin.nl voor meer afleveringen en Anansi spelletjes.
Regeling Driejarige subsidies Cultuurcoach

Slide 18 - Tekstslide

Deze les is gemaakt ihkv de 3 jarige regeling Cultuurcoaches van het AFK

Eye filmmuseum, Filmhub Noord-Holland, Cinekid, NurLimonade media en Taartrovers