Les 5 Planmatige aanpak: DA – Didactische Analyse

                                            Les 5 Planmatige aanpak - DA
Doelen. Je leert over:
  • Methodisch stappenplan en DA
  • Lesfasen


1 / 17
volgende
Slide 1: Tekstslide
OnderwijsassistentenMBOStudiejaar 2

In deze les zitten 17 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 90 min

Onderdelen in deze les

                                            Les 5 Planmatige aanpak - DA
Doelen. Je leert over:
  • Methodisch stappenplan en DA
  • Lesfasen


Slide 1 - Tekstslide

Methodisch stappenplan en DA
Een didactisch analysemodel (DA) is 
een methodisch stappenplan voor de 
organisatie van leeractiviteiten. 
Het bekendste model is van Van Gelder. 
Het DA van PW Talland Hoorn is hier 
ook op gebaseerd. 
Ik deel deze uit op papier.

Slide 2 - Tekstslide

1. Beginsituatie
Beginsituatie leerlingen
  • Wat weet je al over de leerlingen?
  • Welke voorkennis hebben ze?
  • Niveau?
  • Eerste keer of herhaling?
  • Waar ligt de interesse en nieuwgierigheid?
  • Aansluiting belevingswereld, actualiteit, ervaring, situatie?
  • Hoe is hun motivatie?
  • Hoe leren jouw leerlingen?
  • Onder welke omstandigheden moeten ze het leerdoel behalen?

Slide 3 - Tekstslide

2. Doelen bepalen
Doel bepalen
Wat is het doel van je activiteit?
Wat wil je dat de leerling bereikt?

Leerdoel: wat wil je bereiken met je onderwijs?
oefenen/ kennen/weten/ervaren/ontdekken/onderzoeken?

Slide 4 - Tekstslide

SMART: een korte herhaling
S – specifiek
M – meetbaar
A – acceptabel: Ja, want …
R – realistisch: Ja want…
T – tijdgebonden


Slide 5 - Tekstslide

3 Leeractiviteit
  • Wat gaan de leerlingen doen? 
  • Welk gedrag verwacht je van ze?
  • Wat is het thema van de les?
  • Welke middelen zet je in?
  • Hoe deel je de groep in?
  • Waar ga je de activiteit doen?


Slide 6 - Tekstslide

Energizer uit de klas

Slide 7 - Tekstslide

4. Uitvoering les
Inleiding
Je leeractiviteit bestaat uit een inleiding, kern en slot.

In de inleiding beschrijf je hoe je het lesonderwerp introduceert. Hoe maak je ze er enthousiast voor?
Je beschrijft de didactische werkvorm die je gebruikt om de les in te leiden, de groeperingsvorm of de opstelling en de tijd die je nodig denkt te hebben. Ook beschrijf je hoe je een voorkennischeck doet (wat weten ze al en hoe sla je een bruggetje naar de nieuwe leerstof). Ook kun je ervoor kiezen om de lesdoelen met de leerlingen te delen.

Slide 8 - Tekstslide

Didactische werkvormen zijn in te delen in te delen in verschillende groepen, zoals:
  • instructievorm
  • interactievorm
  • opdrachtenvorm 
  • samenwerkingsvormen
  • spelvormen

Slide 9 - Tekstslide

INSTRUCTIEVORM

INTERACTIEVORM
OPDRACHTSVORM
SAMENWERKINGSVORM
SPELVORM

Slide 10 - Sleepvraag

Kern
In de kern realiseer je de lesdoelen. Je presenteert de nieuwe leerstof, je begeleidt het oefenen ermee, en je laat de leerlingen zich de stof zelfstandig eigen maken. 

Opdracht: zoek in je boek Didactiek en leeractiviteiten op p. 41 en 42 van elk van de 3 bovenstaande onderdelen een voorbeeld van hoe je dit aan kunt pakken

Slide 11 - Tekstslide

Slot
In het slot beschrijf je hoe je de activiteit afsluit met de leerlingen, hoe je de activiteit evalueert en op welke manier je op deze activiteit wilt terugkomen of het resultaat zichtbaar maakt.
Ook opruimen en feedback vergaren behoren tot deze fase. 

Slide 12 - Tekstslide

Evaluatie: proces
In het procesevaluatie kijk je naar hoe het proces is verlopen.
Je kan je hierbij de volgende vragen stellen:
  • Hoe was de aandacht en de interesse van de leerlingen?
  • Hoe was hun spanningsboog en concentratie?
  • Hoe verliep jouw instructie, uitleg en begeleiding?
  • Hoe waren de leervaardigheden van de kinderen?
  • Snapten ze alles? Leerden ze snel?
  • Waren ze nieuwsgierig en belangstellend?
  • Stelden ze veel vragen?
  • Hielpen ze elkaar?
  • Hoe werden problemen opgelost?
  • Waren de materialen en de leermiddelen goed gekozen?
  • Heb je de juiste didactische werkvormen gekozen?
  • Nodigde de activiteit uit tot zelfstandigheid of afhankelijkheid?
  • Wat zou je volgende keer anders doen? En waarom?

Slide 13 - Tekstslide

Evaluatie: product:
In de productevaluatie geef je aan hoe het eindresultaat eruitziet:
  • Ben je tevreden over wat de leerlingen hebben gemaakt en gepresteerd?
  • Waren zij zelf trots op het resultaat?
  • Waar houd je een volgende keer rekening mee?
  • Wat gebeurt er met het eindresultaat?

Slide 14 - Tekstslide

Slide 15 - Tekstslide

Slide 16 - Tekstslide

Heb je nu een idee wat werken met een lesplan inhoudt en uit welke onderdelen zo'n plan bestaat?
Nu: zelfstandig werken aan DA
😒🙁😐🙂😃

Slide 17 - Poll