z&w-pro1-les17-greenscreen

CULTUURCOACH – GROEP 5 – LES 10 - GREEN SCREEN
GREEN SCREEN
1 / 22
volgende
Slide 1: Tekstslide
KunstBasisschoolGroep 5,6

In deze les zitten 22 slides, met tekstslides en 7 videos.

time-iconLesduur is: 90 min

Instructies

Cultuurcoachtraject Groep 5 - Filmles 10 - Green Screen

LESDUUR 
90 min.
 
INTRODUCTIE
In film is niets wat het lijkt, dat hebben de leerlingen inmiddels al ontdekt. In de laatste twee lessen van deze serie onderzoeken ze dat verder. In deze les gaan de leerlingen dieper in op de green screen techniek die ze eerder al hebben leren kennen en experimenteren ze met drie green screen trucs.

LESDOELEN
  • De leerling legt uit hoe green screen techniek werkt.
  • De leerling benoemt verschillende manieren om green screen te gebruiken in film.
  • De leerling probeert verschillende green screen trucjes uit.
  • De leerling maakt een eigen green screen filmpje.

OPZET
  • Introductie | 5 min. 
  • Uitleg green screen techniek | 15 min.
  • Opdracht: Eigen green screen video | 55 min.
  • Presentatie & Reflectie | 10 min.  
  • Afsluiting en vooruitblik | 5 min.

INSTRUCTIES

Materiaal
  • Digibord met internet en LessonUp
  • iPads (4)
  • Green screen set/doek 
  • Groen papier voor trucjes (1 is voldoende, via school)
  • Green screen achtergronden (verschillende foto's van achtergronden op de drive)
  • Werkblad Animatiewiel (1 per leerling)
  • Kleurpotloden (voor Animatiewiel, via school)
  • Potlood met gum aan het uiteinde (voor Animatiewiel)
  • Punaises (voor Animatiewiel)
  • Scharen (voor Animatiewiel, via school)
  • Spiegel (voor Animatiewiel, school toiletten)

Bijlagen
  • Handleiding Do Ink Green Screen App
  • Handeiding en Werkbad Animatiewiel

Overige voorbereiding
  • Achtergrond foto’s voor green screen opnames op iPads downloaden 
  • Greenscreen set opbouwen.
  • Do Ink green screen app uitproberen met handleiding
  • Neem de handleiding en instructies voor het Animatiewiel door.
  • Maak voor elke leerling een afdruk van het Animatiewiel werkblad (op dik papier)
Extra ruimtes nodig
Gymzaal of een andere ruimte in de school voor de green screen set.
 
2e docent nodig
Ja
Let op: Eén docent begeleidt de green screen opnamen, de andere de Animatiewiel knutselopdracht.

AANPASSEN OP THEMA
De les wordt afgesloten met een eigen green screen-opdracht. Hier worden suggesties gegeven van wat voor een soort video dit kan zijn. Je kunt hier ook het schoolthema in verwerken en daar de green screen achtergronden op uitkiezen.

Onderdelen in deze les

CULTUURCOACH – GROEP 5 – LES 10 - GREEN SCREEN
GREEN SCREEN

Slide 1 - Tekstslide

INTRODUCTIE | 5 MIN
Een paar weken geleden hebben we het al even over green screen gehad. Vandaag gaan we nog wat verder kijken naar green screen.

We gaan een aantal voorbeelden bekijken van filmscenes die zijn opgenomen met greenscreen en daarna gaan jullie zelf aan de slag met een eigen greenscreen opname.

allereerst
  1. jas uit
  2. laptop op tafel, maar nog even dicht.
  3. tas in de kast 

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Intro
Wie kan nog uitleggen wat green screen is?
In de volgende video zie je nog een keer hoe green screen gebruikt wordt in film.

Slide 3 - Tekstslide

UITLEG GREEN SCREEN | 15 MIN
V: Wie kan nog uitleggen wat green screen is?
A: Green screen is een techniek die vaak wordt gebruikt in de filmwereld. ​Hierbij wordt iemand of iets gefilmd tegen een groene (of hele blauwe) achtergrond, waarna met computers die achtergrond wordt vervangen door iets anders.​

Zo kan het gefilmde personage of object voor een andere achtergrond geplaatst worden, zoals zwemmend onder water of vliegend door de lucht.​

Op de volgende slide zie je een korte video van hoe green screen gebruikt wordt in film. 

(Let op, deze video zat ook als 'extra' in een eerdere les voor groep 5. We gaan in deze les verder op de green screen techniek in dus het kan als reminder dienen. Als de leerlingen hem nog vers in het geheugen hebben sla hem dan over.)

Slide 4 - Video

Video
https://www.youtube.com/watch?v=D3Cxm_HIiMU
(2:09 - 2:35) > Geen geluid
Waarom moet een green screen persé helemaal felgroen (of felblauw) moet zijn?
Kijk goed naar het volgende stukje uit Harry Potter:
Hoe denken jullie dat ze de onzichtbaarheidsmantel gemaakt hebben?

Slide 5 - Tekstslide

V: Wie weet waarom een green screen persé helemaal felgroen of felblauw moet zijn?
A: Je moet een kleur hebben die fel afsteekt bij wat er voor de rest gefilmd wordt. Zo'n felle kleur groen of blauw komt eigenlijk niet vaak voor op straat of in kleding, dus die kun je na de opnames makkelijk selecteren en vervangen. Als de achtergrond bij deze foto bijvoorbeeld rood was geweest, was het veel moeilijker geweest.

Maar green screen is niet alleen handig om achtergronden te veranderen. We gaan nu een aantal voorbeelden bekijken waar ze green screen op andere manieren gebruiken. De Harry Potter films kunnen we daar goed voor gebruiken.

Kijk goed naar het volgende stukje uit Harry Potter:
Hoe denken jullie dat ze de onzichtbaarheidsmantel gemaakt hebben?

(Bespreek de vraag bij de video, op de slide daarna is het antwoord zichtbaar als foto)

Slide 6 - Video

Video
https://www.youtube.com/watch?v=xFlD6IctA9Y
In de volgende video zie je nog een stukje Harry Potter. Let op de boeken, hoe denken jullie dat ze die hebben laten zweven?

Hoe denken jullie dat ze de onzichtbaarheidsmantel gemaakt hebben?

Slide 7 - Tekstslide

V: Hoe denken jullie dat ze de onzichtbaarheidsmantel gemaakt hebben?
A: Alles wat groen is kun je met de computer laten verdwijnen bij green screen techniek. 

Op de foto zie je dat ze de binnenkant van de mantel groen hebben gemaakt. Als de acteur de mantel aandoet slaat hij het groene doek om zichzelf heen, waardoor zijn lichaam in de film helemaal verdwijnt.

In de volgende video zie je nog een stukje Harry Potter. Let op de boeken, hoe denken jullie dat ze die hebben laten zweven?

(Bespreek de vraag bij de video, op de slide daarna is het antwoord zichtbaar als foto)

Slide 8 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Hoe denken jullie dat ze de boeken hebben laten zweven?
Nog een stukje van Harry Potter. Hoe denk je dat Harry op de bezem kon vliegen?

Slide 9 - Tekstslide

V: Hoe denken jullie dat ze de boeken hebben laten zweven?
A: Hier hebben ze mensen met groene handschoenen gebruikt om de boeken vast te pakken. ​

De groene handen worden na de opnames met de computer weggewerkt en daardoor lijkt het alsof de boeken zweven.

Bekijk hierna nog een stukje van Harry Potter. Hoe denk je dat Harry op de bezem kon vliegen?

(Bespreek de vraag bij de video, op de slide daarna is het antwoord zichtbaar als foto)

Slide 10 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Hoe denk je dat Harry op de bezem kon vliegen?
In de volgende video zie je hoe ze green screen gebruiken voor de bezems in Harry Potter.
Daarna de laatste Harry Potter video: Zeven Harry Potters in één kamer. Hoe zouden ze dat nu weer gedaan hebben?

Slide 11 - Tekstslide

V: Hoe denk je dat Harry op de bezem kon vliegen?
A: De vliegende acteurs worden apart voor een green screen gefilmd en later in de scène geplakt.​ Maar het moet ook nog lijken of ze in de lucht zweven. Daarom zijn de bezems vastgemaakt aan een groen apparaat dat kan bewegen. Dat groene apparaat wordt later in de computer weggepoetst. Zo lijkt het alsof ze echt op een bezem vliegen.

Dat zie je ook goed in de volgende video:

En na die video komt meteen de laatste Harry Potter video: Zeven Harry Potters in één kamer. Hoe zouden ze dat nu weer gedaan hebben?

Slide 12 - Video

Video
https://www.youtube.com/watch?v=VXSTDki5O5k
(Vanaf 1:44-2:01) > Geluid uit

De video wordt zonder geluid afgespeeld, leg uit wat je op de beelden ziet.

Slide 13 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Zeven Harry's! Hoe denk je dat ze dat gedaan hebben?

Slide 14 - Tekstslide

V: Zeven Harry Potters in één kamer. Hoe zouden ze dat nu weer gedaan hebben?
A: Laat de volgende  video zien waarin wordt uitgelegd hoe de scène met de zeven Harry’s gemaakt is.

(De video is in het Engels, leg uit wat er gezegd wordt.)



Slide 15 - Video

Video
https://www.youtube.com/watch?v=LSpBs2dgm6I
(1:08 - 1:27) 

Leg nog een keer in het Nederlands uit wat ze net in het filmpje vertelden:​

Ze filmen de acteur 7 keer met een green screen en plakken die losse opnames uiteindelijk over elkaar in één scène.​

Belangrijk hierbij is dat in de shots de acteur steeds op een andere plek moet staan, anders loopt hij in het eindresultaat door zichzelf heen.
Eigen green screen opnames maken
Maak je eigen green screen opname!

Slide 16 - Tekstslide

EIGEN GREEN SCREEN OPNAMES | 55 MIN.
Jullie gaan zo je eigen green screen filmpjes maken aan de hand van verschillende opdrachten. 

Verdeel de klas in groepjes (ca. 4 leerlingen). 
Zet bij de green screen set een iPad klaar en laat aan elk groepje zien hoe je een achtergrond instelt en hoe ze opnames kunnen maken. 

Steeds krijgt een groep ca. 10 minuten om bij de green screen set 1 of 2 van de opdrachten uit te voeren (ze mogen zelf kiezen welke). Zie volgende slides voor de opdrachten.

De rest van de klas doet een knutselopdracht (zie volgende slide). Laat de groepen rouleren.

Opdracht 1: Teleportatie
Verplaats jezelf helemaal naar een andere omgeving. 
TELEPORTATIE

Slide 17 - Tekstslide

Opdracht 1: Teleportatie
Verplaats jezelf helemaal naar een andere omgeving. Denk aan zwemmen in zee of een tripje naar een andere planeet.

In de green screen app staan al achtergronden klaar die je kunt gebruiken.

Bedenk met je groepje het idee voor het filmpje. Waar komen jullie terecht? Wat doe je op die plek?

wie durft?

Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht 3: Verschijnen of verdwijnen
Laat iets zweven, verschijnen of juist verdwijnen.
VERSCHIJNEN / VERDWIJNEN

Slide 19 - Tekstslide

Opdracht 3: Verschijnen of verdwijnen
Gebruik groen papier om een willekeurig voorwerp te laten zweven, verschijnen of juist laten verdwijnen. 
Probeer verschillende ideeën uit!

wie durft?

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


HOE GING HET?

Slide 21 - Tekstslide

PRESENTATIE & REFLECTIE | 10 MIN.
Laat de groepjes hun gemaakte video’s presenteren en vertellen wat ze hebben gedaan om de truc uit te voeren.

Reflecteer met ze op hun eigen werk met reflectievragen als: 
- Waar ben je trots op dat het is gelukt?
- Wat wist je nog niet wat je nu wel weet?
- Wat heb je van een ander geleerd?
- Wat doe je graag nog een keer? 
etc.


Afsluiting
Wat verzin jij?
Pas indien nodig nog je script aan.

Slide 22 - Tekstslide

AFSLUITING | 5 MIN
Dit was de laatste les van de filmlessen dit schooljaar! 

Bespreek met de leerlingen hoe ze het hebben gevonden en kijk vooruit naar het volgende schooljaar waarin de leerlingen (misschien) verder gaan met film en zelf gaan acteren en een eigen animatie maken.