Week 37 les 3 Taalverzorging les 2

Lesopbouw
  • 10 min. Zs lezen
  • Lesdoelen bespreken
  • Terugblik; quiz hoofdletters
  • Korte uitleg
  • Opdrachten maken
  • Nakijken
  • Evaluatie
1 / 13
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo b, kLeerjaar 3,4

In deze les zitten 13 slides, met tekstslides.

time-iconLesduur is: 50 min

Onderdelen in deze les

Lesopbouw
  • 10 min. Zs lezen
  • Lesdoelen bespreken
  • Terugblik; quiz hoofdletters
  • Korte uitleg
  • Opdrachten maken
  • Nakijken
  • Evaluatie

Slide 1 - Tekstslide

10 min. Zs

Lezen

timer
10:00

Slide 2 - Tekstslide

Lesdoelen
  • Je kent de spellingsregels: TT+VT+VDW  
  • Je kunt de spellingsregels uitleggen
  • Je kent de ezelsbruggetjes

Slide 3 - Tekstslide

Slide 4 - Link

Uitleg

Slide 5 - Tekstslide

Uitleg: Tegenwoordige tijd
  • Vul altijd het werkwoord 'lopen' in 
  • Hoor je een -t dan schrijf je hem 
  • Hoor je géén -t dan schrijf je het met een -d 

loop       ik          loop 
loop       jij          loopt 
loopt     hij/zij  loopt
loopt      het      loopt

vb. (worden).... jij morgen 15 jaar?
vb. Jij (worden)... morgen 16 jaar.

Slide 6 - Tekstslide

Uitleg: Verleden tijd
  1. Wat is de stam (-en)?                               vb.   fietsen                                    beantwoorden


  2. Wat is de laatste letter?                          vb.   fiets                                         beantwoord


  3. Zit de letter in 't exkofschip                  vb.   s                                                d 
       ja     -> +te                                                                 +te                                          +de
       nee -> +de
                                                 
                                                                                   vb.   fietste                                    beantwoordde



Slide 7 - Tekstslide

Uitleg: Voltooide deelwoorden
  • VDW zijn de ge-, be-, en ver- woorden
    vb. gebeurd, bediend, verward.
  • Maar hoe schrijf je deze woorden? --> Je maakt het woord langer

Dus
  • Het is gebeurd. 
    Gebeurde -> gebeurd
  • De kraan wordt door mij bediend.
    Bediende --> bediend
  • Hij is erg verward.
    Verwarde --> verward

Slide 8 - Tekstslide

Uitleg: persoonsvorm en onderwerp
  • Hoe vind je de persoonsvorm?


  • Hoe vind je het onderwerp? 
Het eerste ww in de zin
(zin vragend maken / in een andere tijd zetten)
Door de vraag te stellen: Wie/ wat + pv
(vaak een mens of een ding)

Slide 9 - Tekstslide

Klassikaal
Wat is de persoonsvorm en wat is het onderwerp?

  1. De hond lijdt volgens de arts veel pijn.
  2. De Nederlandse les verschuift naar woensdagmiddag.
  3. Volgens mij begrijpen jullie de theorie niet.

Slide 10 - Tekstslide

Opdrachten

Basis                                                         Kader

Hfd. 1                                                         Hfd. 1
opdr. 10 + 12+15 (blz. 31)         opdr. 11 + 12 + 13 + 14 (blz. 31)



timer
1:00

Slide 11 - Tekstslide

Nakijken

Slide 12 - Tekstslide

Evaluatie
  • Je kent de spellingsregels: TT+VT+VDW   
  • Je kunt de spellingsregels uitleggen 
  • Je kent de ezelsbruggetjes

Hoe ging het?
Wat ging goed?
Wat ging minder goed?
Wat heb je de volgende les extra nodig?

Slide 13 - Tekstslide