Leessandwich bij het thema criminaliteit en strenger straffen: LES 2 [BRUCE]

Les
2
ARTIKELEN LEZEN
1 / 5
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 4,5

In deze les zitten 5 slides, met tekstslides.

time-iconLesduur is: 45 min

Introductie

Met de Leessandwich van De Vos en Pronk (2019) motiveer je leerlingen om meer te lezen. Het lezen vormt het beleg en de activiteiten vóór en na het lezen, verrijken het geheel. Het thema is de smaakmaker van dit didactische model. In deze reeks van drie lessen verzamelen leerlingen informatie via film en teksten om daarna een betogende tekst te schrijven over het thema criminaliteit en strenger straffen. In deze tweede les uit de reeks gaan leerlingen zich verdiepen in de artikelen die ze aan het eind van de vorige les als huiswerk hebben meegekregen. Ze gaan kernzinnen markeren en signaalwoorden noteren, om daarna van elk artikel een korte samenvatting te maken.

Instructies

Leerdoel
  • Leerlingen kunnen een korte, duidelijke en gestructureerde samenvatting maken van een zakelijke tekst.
Benodigde materialen
  • digibord of scherm
  • prints van de teksten die als huiswerk zijn opgegeven (zie hieronder)
  • markeerstiften
  • pen en papier
In de vorige les hebben leerlingen de volgende artikelen als huiswerk meegekregen:
Film en Nederlands
Dit is de variant van de lessenreeks Leessandwich bij het thema criminaliteit en strenger straffen die gekoppeld is aan de film Bruce. Kijk hier voor varianten van deze reeks gekoppeld aan andere films en een algemene variant die je aan een film naar keuze kunt verbinden.

Bekijk voor meer lessen, filmtips en opdrachten de vakpagina Film en Nederlands.

Instructies

Onderdelen in deze les

Les
2
ARTIKELEN LEZEN

Slide 1 - Tekstslide

Inleiding (les 2 van 3)

Herinner leerlingen eraan dat ze in deze lessenreeks aan de hand van een film en teksten informatie gaan verzamelen over het thema criminaliteit en strenger straffen. Aan het eind schrijven ze een betogende tekst hierover.

Kom kort terug op wat jullie de vorige les hebben gedaan: jullie hebben een film gekeken en de leerlingen hebben een mindmap daarover gemaakt, die ze aan elkaar hebben gepresenteerd.

Vertel dat de leerlingen zich deze les gaan verdiepen in de artikelen die ze aan het eind van de vorige les als huiswerk hebben meegekregen. Ze gaan kernzinnen markeren en signaalwoorden noteren, om daarna van elk artikel een korte samenvatting te maken.

In deze les ga je ...

... de artikelen doornemen, kernzinnen markeren en signaalwoorden noteren.
... van elk artikel een korte samenvatting maken.

      Uitleg van de les

Slide 2 - Tekstslide

Uitleg van de les

In deze les ga je ...
... de artikelen doornemen, kernzinnen markeren en signaalwoorden noteren.
... van elk artikel een korte samenvatting maken.
      Artikelen doornemen

Slide 3 - Tekstslide

Artikelen doornemen

Bespreek de artikelen kort met de leerlingen. Benoem dat elk artikel tot een andere tekstsoort behoort. Weten leerlingen welke dat zijn? Leg uit dat het eerste artikel een beschouwende tekst is, het tweede artikel een betogende en het derde artikel een informerende tekst.

Markeer van elk artikel de kernzinnen en noteer de belangrijkste signaalwoorden.
Maak van elk artikel een samenvatting van een half A4.

      Artikelen samenvatten

Slide 4 - Tekstslide

Artikelen samenvatten
 
Laat de leerlingen de artikelen nog eens doornemen. Laat ze van elk artikel de kernzinnen markeren en belangrijkste signaalwoorden noteren, om daarna een samenvatting te maken van een half A4. Benoem dat ze deze samenvattingen nodig hebben voor de schrijfopdracht in de volgende les.

      Afsluiting
Neem de artikelen, je samenvattingen en je woordweb mee naar de volgende les. Deze heb je nodig voor de afsluitende opdracht.

Slide 5 - Tekstslide

Afsluiting

Laat de leerlingen de artikelen nog eens doornemen. Laat ze van elk artikel de kernzinnen markeren en belangrijkste signaalwoorden noteren, om daarna een samenvatting te maken van een half A4. Benoem dat ze deze samenvattingen nodig hebben voor de schrijfopdracht in de volgende les.