Les 8 (18 oktober 2025 - inleiding, slot, toets)

Les 8 Wat doen we vandaag? 


10.20u – 11.15u
- Geschiedenisles Geuzen & Beeldenstorm. 
- Cursus 1 Meer dan lezen, §5: einde en slot. 

11.15 - 11.30
- Begin met de toets Cursus 5 Grammatica §1, §3 en §5 in de online leeromgeving.   

1 / 31
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsSecondary EducationAge 12,13

In deze les zitten 31 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 30 min

Onderdelen in deze les

Les 8 Wat doen we vandaag? 


10.20u – 11.15u
- Geschiedenisles Geuzen & Beeldenstorm. 
- Cursus 1 Meer dan lezen, §5: einde en slot. 

11.15 - 11.30
- Begin met de toets Cursus 5 Grammatica §1, §3 en §5 in de online leeromgeving.   

Slide 1 - Tekstslide

Beeldenstorm
2D

Slide 2 - Tekstslide

Leerdoelen
  • Je kunt uitleggen wat een ketter is. 
  • Je kunt uitleggen wat de aanleiding was voor de beeldenstorm

Slide 3 - Tekstslide

Begrippen
Ketter
Iemand die zich niet houdt aan de officiele leer en regels van de kerk.
Inquisitie 
Organisatie binnen de katholieke kerk die zich bezighield met het opsporen en veroordelen van ketters. 

Slide 4 - Tekstslide

Filips II en Margaretha van Parma
  • Vanaf 1555 leider van de Nederlanden en de rest van     Karel V's rijk 
  • Filips was weinig in de Nederlanden te vinden
  • Margaretha van Parma werd aangesteld als landvoogdes

Slide 5 - Tekstslide

Het smeekschrift
  • 1566 Edelen in actie
  •  Margaretha van Parma 
  • Staten-generaal bijeen om de problemen binnen bestuur op te lossen
  • Inquisitie indammen
  • Uiteindelijk beslissing Filips II

Slide 6 - Tekstslide

Beeldenstorm
  • Protestanten konden openlijk samen komen
  • Hagenpreken = Preek voor protestanten in de buitenlucht
  •  Beelden lijken op afgoderij
  • Beelden moesten verwijderd worden
  • 1566 vanuit Vlaanderen

Slide 7 - Tekstslide

Slide 8 - Video

Globaal lezen
Oriënterend lezen
Zoekend lezen
Ik wil weten wat het onderwerp van de tekst is.
Ik ben op zoek naar eventuele deelonderwerpen.
Ik wil (snel) iets opzoeken in een tekst.

Slide 9 - Sleepvraag

Slide 10 - Tekstslide

§5 Inleiding en slot
Inleiding:
-  Eerste deel van een tekst
-  Bestaat uit 1 of meerdere alinea's 

Doel: de lezer nieuwsgierig maken + duidelijk maken wat het onderwerp van de tekst is.

Slide 11 - Tekstslide

Voorbeeld inleiding
NRC artikel van Maarten Doorman Gepubliceerd op 10 oktober 2024 https://www.nrc.nl/nieuws/2024/10/10/waarom-zijn-er-maar-vier-windrichtingen-en-geen-zes-a4868872

Slide 12 - Tekstslide

Het slot van een tekst
- Slot: het laatste deel van de tekst
- Bestaat uit 1 of meerder alinea's

- Doel: de conclusie van de tekst (nog eens) duidelijk maken zodat de tekst blijft hangen bij de lezer.  
De conclusie geeft de hoofdgedachte weer, er is vaak een korte samenvatting.

Signaalwoorden: dus, daarom, kortom, al met al


Slide 13 - Tekstslide

Geen inleiding of slot
Nieuwsberichten hebben meestal geen slot.

Informatieve teksten (bijvoorbeeld in een schoolboek of op Wikipedia) hebben soms geen inleiding en geen slot.

Slide 14 - Tekstslide

Wat is NIET waar over de inleiding:
A
Hier vind ik het onderwerp
B
De inleiding bestaat altijd uit één alinea
C
De lezer wordt nieuwsgierig gemaakt
D
Dit is het eerste gedeelte van een tekst

Slide 15 - Quizvraag

Wat is NIET waar over het slot van een tekst:
A
In het slot vind ik vaak een conclusie of samenvatting
B
Alle teksten hebben een slot
C
Dit is het laatste onderdeel van een tekst
D
Het slot kan uit meerdere alinea's bestaan.

Slide 16 - Quizvraag

Wat is de juiste vorm van het onderwerp?
A
Een volledige zin
B
Eén of een paar woorden
C
Een werkwoord
D
Slechts één woord

Slide 17 - Quizvraag

Opdracht
  • Pak blz 36-37 van je boek erbij

  • Lees tekst 1, tekst 2, tekst 3, tekst 4 en tekst 5.

  • We gaan zo antwoord geven op 2 vragen over deze teksten.

Slide 18 - Tekstslide

Tekst 1:  Cafeïne en veel naar een beeldscherm kijken zijn dus niet handig voor het slapengaan. Wat wel helpt, is voldoende bewegen op een dag. Verder moet je de gedachte loslaten dat je zo lang mogelijk in bed moet liggen. Bij slecht slapen werkt het juist beter om korter in bed te liggen. Het gaat uiteindelijk niet om de tijd die je slaapt, maar om de kwaliteit van je slaap!
Tekst 2 
Het fenomeen tatoeage is duizenden jaren oud. Al in de prehistorie liepen er mensen rond met inkttekeningen op hun lichaam. Meestal werden ze gebruikt als versiering, maar er zijn ook andere redenen. Waarom worden er al zo lang tattoos gezet? Wat was en is het doel van tatoeages? En hoe worden deze lichaamsdecoraties gezet?

Slide 19 - Tekstslide

Tekst 3 
Tom is al met al blij dat hij de stap gezet heeft om zijn bedrijfje te starten. ‘Ik vind ondernemen superleuk en ik doe tegelijk iets goeds; dat vind ik mooi. De kansen die ik nu heb gekregen, wil ik ook echt gaan gebruiken. In het afgelopen half jaar dat mijn bedrijfje loopt, heb ik ontzettend veel geleerd. Ik zou mensen willen zeggen: stap uit je comfortzone. Als je een idee hebt, moet je niet gaan appen of mailen; dan bereik je niets. Je moet bellen. Je moet ernaartoe gaan en voor iemand gaan staan.’
Tekst 4 

Kortom: deepfaketechnologie bestaat en zal alleen maar beter worden. Er wordt hard gewerkt aan software die deze technologie opspoort, maar het is voor gebruikers niet altijd direct zichtbaar dat een video deepfake is. Het is dus belangrijk dat je je ervan bewust bent dat video’s waarin (bekende) mensen ‘vreemde’ uitlatingen doen, mogelijk niet echt zijn.

Slide 20 - Tekstslide

Tekst 5

Het overkomt iedereen weleens: een slechte nachtrust. Je gaat netjes op tijd naar bed voor die belangrijke wedstrijd of dat proefwerk morgen, maar eenmaal in bed lijkt slapen een onmogelijke opgave. En het helpt ook niet dat met elk uur dat je op je wekker ziet verdwijnen, je onrust toeneemt en het nog minder waarschijnlijk wordt dat je in slaap valt.
 

Slide 21 - Tekstslide

Inleiding
Slot
Tekst 5 "Het overkomt iedereen weleens: een slechte nachtrust. [...]"
tekst 3 "Tom is al met al blij dat hij de stap gezet heeft om zijn bedrijfje te starten. [...]"
Tekst 4 "Kortom: deepfaketechnologie bestaat en zal alleen maar beter worden. [...]
Tekst 1: "Cafeïne en veel naar een beeldscherm kijken zijn dus niet handig voor het slapengaan. [...]" 
Tekst 2 "Het fenomeen tatoeage is duizenden jaren oud. Al in de prehistorie [...]"

Slide 22 - Sleepvraag

Welke 2 teksten zijn waarschijnlijk de inleiding en het slot van dezelfde tekst?
A
1 & 2
B
2 & 4
C
2 & 5
D
1 & 5

Slide 23 - Quizvraag

Slide 24 - Tekstslide

Wanneer begin je aan een nieuwe alinea?

Als je bij een nieuw (deel)onderwerp komt.
Als je de tekst leest en merkt dat er een 'pauze' valt.

Slide 25 - Tekstslide

Lesafsluiting
Volgende week weer een online les. 
 
Je huiswerk voor deze week is: 
▪ Lezen in je leesboek. 

▪ Cursus 1 Meer dan lezen
- §5 maak opdracht 3 en 10c (maar van 10c alleen 1 t/m 7). 

Tot volgende week! 

Slide 26 - Tekstslide

Tijd voor de toets
  • Je maakt de toets online. 
  • Log in op de online leeromgeving van Nieuw Nederlands
  • Klik op digitaal toetsen
  • Kies de toets die klaarstaat:  toets Cursus 5 Grammatica §1, §3 en §5
Succes!

Slide 27 - Tekstslide

Slide 28 - Tekstslide

Slide 29 - Tekstslide

Slide 30 - Tekstslide

Slide 31 - Tekstslide