GIA: melden

GIA
Geweld in afhankelijkheidsrelaties
1 / 26
volgende
Slide 1: Tekstslide
Pedagogisch werkMBOStudiejaar 1

In deze les zitten 26 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 1 video.

Onderdelen in deze les

GIA
Geweld in afhankelijkheidsrelaties

Slide 1 - Tekstslide

Les 3

  • overzicht periode
  • lesdoelen les 3
  • huiswerk les 2
  • terugblik les 2
  • meldcode
  • wegen en beslissen
  • groepsopdracht
  • huiswerk les 3

Slide 2 - Tekstslide

Overzicht periode
les
thema
1
introductie & meldcode
2
signaleren, communiceren, risicofactoren & balansmodel
3
melden
4
kindermishandeling
5
ouderenmishandeling
6&7
presentaties
8
grensoverschrijdend gedrag van professionals

Slide 3 - Tekstslide

Lesdoelen les 3
De student weet hoe je moet handelen volgens de meldcode.

Slide 4 - Tekstslide

Huiswerk les 2
  • zoek de betekenis op van de woordenschrift woorden 
  • maak de e-learning over signalen 
  • start met de voorbereiding van de groepspresentatie

Slide 5 - Tekstslide

Woordenschrift woorden
Opvoedonmacht:  opvoeders die tegen hun kinderen schreeuwen, ze kleineren of achterstellen omdat ze niet weten hoe ze met hun kind of de situatie moeten omgaan 
Lichamelijke mishandeling: alle vormen van lichamelijk geweld varieert van zeer licht tot zwaar geweld zoals slaan en geen eten geven. 
Lichamelijk verwaarlozing: ouders (mantelzorgers) besteden voor langere tijd onvoldoende aandacht aan lichamelijke basisbehoeften van het kind(de oudere). Zoals passende kleding bij het seizoen of gezonde voeding en tandartscontrole.  


Sociaal Werk 2: thema 7

Slide 6 - Tekstslide

Woordenschrift woorden
Psychische mishandeling: als een kind (oudere) schade wordt aangebracht in de emotionele of persoonlijkheidsontwikkeling zoals uitschelden, kleineren of weghouden bij leeftijdsgenoten.  
Psychische verwaarlozing: ouders (mantelzorgers) die weinig aandacht aan hun kind (de oudere) besteden op emotioneel en pedagogisch vlak. Ze onthouden hun kind (de oudere) van liefde, warmte en aandacht.  
Huiselijk geweld: fysiek of psychisch geweld gepleegd door iemand uit de huiselijke kring.  
Eergerelateerd geweld: vormen van geweld en dwang die voortkomen uit een eerkwestie, om de familie te beschermen tegen eerverlies  
Meldcode: waarin staat hoe professionals moeten omgaan met het signaleren en melden van huiselijk geweld en kindermishandeling 

Sociaal Werk 2: thema 7

Slide 7 - Tekstslide

Met Tim (11 jaar) gaat het niet zo goed op school. Hij wordt gepest door andere kinderen en zijn cijfers zijn laag. Hij krijgt extra oefeningen mee naar huis. Maar omdat zijn ouders licht verstandelijk beperkt zijn, kunnen ze hem hier niet mee helpen. Een vriendin van moeder is leerkracht en komt Tim elke woensdagmiddag helpen.

Wat is de beschermde factor en wat is de risicofactor?

Slide 8 - Open vraag

Fatiha (10 jaar) en Aicha (9 jaar) zijn na schooltijd vaak alleen thuis. Ze wonen alleen met hun moeder en die werkt fulltime om alle rekeningen te kunnen betalen.

Wat is de beschermende factor en wat is de risicofactor?

Slide 9 - Open vraag

Anke (34 jaar) voelde zich nooit geaccepteerd door haar vader. Wat ze ook deed, het was nooit goed genoeg. Anke heeft tot op de dag van vandaag moeite met haar zelfbeeld. Haar vader ( 82 jaar) woont alleen in de ouderlijke woning. Anke voelt zich verplicht om hem af en toe te bezoeken. Ook tijdens deze bezoeken bekritiseert haar vader haar. Hij zegt bijvoorbeeld: „Je komt nooit op bezoek, „Je bent er alleen maar op uit om mijn geld te erven., „Je ziet er niet uit vandaag.

Wat is de beschermende factor en wat is de risicofactor?

Slide 10 - Open vraag

Meldcode
De meldcode beschrijft in vijf stappen hoe te handelen bij vermoedens van huiselijk geweld of kindermishandeling. 
 
• Stap 1: In kaart brengen van signalen; 
• Stap 2: Collegiale consultatie en zo nodig raadplegen van Veilig thuis 
• Stap 3: Gesprek met cliënt; 
• Stap 4: Wegen van het geweld of de kindermishandeling met afwegingskaders 
• Stap 5: Beslissen: Hulp organiseren of melden.  

Slide 11 - Tekstslide

Wat weerhoudt jou van melden?

Ik vind het een afschuwelijk onderwerp.
Eens
Oneens

Slide 12 - Poll

Wat weerhoudt jou van melden?

Wie garandeert me dat de pleger niet achter mij aan komt?
Eens
Oneens

Slide 13 - Poll

Wat weerhoudt jou van melden?

Met privézaken van anderen bemoei ik me niet.
Eens
Oneens

Slide 14 - Poll

Wat weerhoudt jou van melden?

Ik zou niet weten wat ik er verder mee moet.
Eens
Oneens

Slide 15 - Poll

Wegen en beslissen
Bij het wegen van signalen kijken professionals naar de volgende punten: 
• De leeftijd van het slachtoffer. 
• De aard van het geweld/ de verwaarlozing. 
• De duur van het geweld/ de verwaarlozing. 
• De verwachting van de schade die wordt aangericht. 
• De mate van isolement (afzondering) waarin het geweld/ de verwaarlozing zich  
• afspeelt. 

Slide 16 - Tekstslide

Slide 17 - Video

Wegen en beslissen
Professionals die een weging van het geweld/ de verwaarlozing maken, nemen bovenstaande punten mee om een afgewogen beslissing te kunnen nemen: kan er hulp in gang gezet worden voor dit gezin of kunnen we niet anders dan melden?

Bij signalen van een acuut bedreigende situatie onderneem je zelf natuurlijk direct actie. Als je leidinggevende niet beschikbaar is, bel je met Veilig Thuis of de politie.

Slide 18 - Tekstslide

Welke instantie in de regio Hoorn zijn er beschikbaar voor hulp rondom huiselijk geweld?

Slide 19 - Woordweb

Groepsopdracht
  • Per groep krijg je een onderwerp
  • Met je groepje ga je informatie verzamelen over dit onderwerp, gebruik ook de informatie uit de reader
  • In les 6 en 7 geven jullie aan de klas een presentatie over dit onderwerp.
  • Maak een powerpoint en zorg dat je presentatie aantrekkelijk is, maak gebruik van plaatjes en filmpjes.
  • Je presentatie duurt 10 minuten, daarna is er ruimte voor feedback en vragen.
  • Let op: de presentaties gaan sowieso door, ook als er iemand ziek is. Zorg er daarom voor dat iedereen alle informatie heeft.


Slide 20 - Tekstslide

Groepsopdracht
 De onderwerpen zijn:
o partnergeweld
o eergerelateerd geweld
o tijdelijk huisverbod 
o vrouwenopvangorganisaties
o huiselijk geweld tegen mannen

Slide 21 - Tekstslide

HWSWR 20SW B1

partnergeweld
eergerelateerd geweld
tijdelijk huisverbod
vrouwenopvang organisaties
huiselijk geweld tegen mannen
Daisy
Sterre
Joy
Mihsin
Jamie
Sophie
Anouk
Isa
Sanne
Puck
Heidi
Stijn
Djamilla
Nathan
Djordy
Ruby

Slide 22 - Tekstslide

HWSWR 20SW B2
partnergeweld
eergerelateerd geweld
tijdelijk huisverbod
vrouwenopvang organisaties
huiselijk geweld tegen mannen
Beau
Berdan
Marcella
Ilse
Suus
Isa
Sophie
Sander
Megan
India
Mera
Amy
Wim
Felice
Lisa

Slide 23 - Tekstslide

HWSWR 20SW A1
partnergeweld
eergerelateerd geweld
tijdelijk huisverbod
vrouwenopvang organisaties
huiselijk geweld tegen mannen
Joley
Kiki
Rawen
Tyshawn
Louise
Nienke
Olav
Volcan
Quinty
Qwen
Femke
Tom
Asli
Xander
Kelsie

Slide 24 - Tekstslide

HWSWR 20SW A2

partnergeweld
eergerelateerd geweld
tijdelijk huisverbod
vrouwenopvang organisaties
huiselijk geweld tegen mannen
Femke
Sanna
Tess
Elise
Romé
Aernout
Robyn
Rianne
Joey
Tim
Erina
Eva
Teske
Mike
Merel

Slide 25 - Tekstslide

Huiswerk les 3
  • maak de e-learning: "wat te doen?"
  • bereid de presentatie voor

Slide 26 - Tekstslide