Les 4 Nederland bezet



Geschiedenis
Introductie
Paragraaf 4: Nederland bezet
De Tweede Wereldoorlog
1 / 37
volgende
Slide 1: Tekstslide
GeschiedenisMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 2

In deze les zitten 37 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 45 min

Onderdelen in deze les



Geschiedenis
Introductie
Paragraaf 4: Nederland bezet
De Tweede Wereldoorlog

Slide 1 - Tekstslide

In deze les
  • Korte terugblik
  • Instructie
  • Leerdoelen beantwoorden
  • Zelfstandig aan de slag/Verlengde instructie 

Slide 2 - Tekstslide

Waarom ging de Verenigde Staten meevechten in de Tweede Wereldoorlog?

Slide 3 - Woordweb

Successen voor Nazi-Duitsland en Japan
Successen voor de geallieerden
1939
Polen wordt aangevallen
1940
aanval op Nederland, Belgie, Luxemburg en Frankrijk
22 juni 1941
Operatie Barbarossa
7 december 1941
aanval op Pearl Harbor
6 juni 1944
D-Day
1942-1943
Slag om Stalingrad
30 april 1945
Hitler pleegt zelfmoord
6 augustus 1945
atoombom op Hiroshima

Slide 4 - Sleepvraag

inval van Duitsland in Polen

Japanse overgave na atoombommen op Hiroshima en Nagasaki

Operatie Barbarossa

Pearl Harbor

Slag bij Stalingrad

D-Day

Duitse overgave

Slag om Engeland

Begin van de oorlog (waar in Hitler zijn Blitzkrieg inzet; 4x)
Twee keerpunten (startpunten verlies Hitler
(Naderend) einde WO II
Inval in Nederland

Slide 5 - Sleepvraag

Leerdoelen
  • Je kunt beschrijven hoe Nederland bezet werd en na vijf jaar bevrijd werd.
  • Je kunt twee politieke, twee economische en twee culturele gevolgen noemen van de Duitse bezetting.
  • Je kunt een voorbeeld noemen van verzet en van collaboratie.

Slide 6 - Tekstslide


Nederland mobiliseert
november 1939




  • De Nederlandse regering hoopt dat, net als tijdens de Eerste Wereldoorlog, Nederland neutraal zou blijven. 
  • Uiteindelijk wordt pas laat besloten om tóch te mobiliseren

Slide 7 - Tekstslide


Duitsland valt aan
10 mei 1940



  • Op vrijdagmorgen, om 3.55, valt het Duitse leger het slecht bewapende Nederland aan. 
  • Op sommige plekken, zoals bij de Afsluitdijk en de Grebbelinie, wordt nog behoorlijk tegenstand geboden, maar tegen de overmacht is niets opgewassen.

Slide 8 - Tekstslide

Slide 9 - Tekstslide

Slide 10 - Tekstslide


Regering wijkt uit naar Londen
13 mei 1940



  • Om niet in de handen van de Duitsers te vallen, wijkt een groot deel van de Nederlandse regering uit naar Engeland.
  • Vanuit Londen zal koningin Wilhelmina de Nederlanders motiveren om niet op te geven en tegen de bezetters te strijden.

Slide 11 - Tekstslide


Bommen op Rotterdam
14 mei 1940



  • Hoewel de stad zich al heeft overgegeven, bombarderen de Duitsers Rotterdam tóch.
  • Het bombardement duurt maar een kwartier, maar de binnenstad is verwoest, en zal pas na de oorlog weer worden opgebouwd.

Slide 12 - Tekstslide

Het bombardement van  Rotterdam

Slide 13 - Tekstslide


Nederland geeft zich over
15 mei 1940



  • Na het bombardement op Rotterdam, en de Duitse dreiging om ook andere steden te bombaderen, kan Nederland niets anders dan zich overgeven.
  • In totaal komen in de meidagen van 1940 ongeveer 2200 mensen om het leven.

Slide 14 - Tekstslide


Deel van Duitsland
29 mei 1940



  • De Oostenrijker Arthur Seyss-Inquart wordt Reichskommisar. 



Slide 15 - Tekstslide





  • De Nationaal-Socialistische Beweging (NSB), die collaboreerde met de Duitsers, is de enige politieke organisatie die mag blijven bestaan.
  • De leider van de NSB, Anton Mussert, mag zich 'Leider van het Nederlandsche Volk' noemen, maar de Duitsers zijn uiteindelijk de baas.



Slide 16 - Tekstslide


De eerste bezettingsmaanden
mei 1940 - februari 1941



  • De Duitsers gedragen zich meestal keurig en de meeste Nederlanders pakken hun normale leven op en werken, passief of actief, met de Duitsers samen.
  • Nederlandse bedrijven kunnen goed geld verdienen aan de 'Duitse oorlog'...

Slide 17 - Tekstslide

Februaristaking

Slide 18 - Tekstslide


Onderduiken


  • Onderduiken om je te verbergen zodat je niet wordt opgepakt door de politie of Duitsers. 
  • Dit zijn niet alleen Joden, maar iedereen die het risico loopt opgepakt te worden: verzetsstrijders
  • Op het hoogtepunt zijn er alleen al in Nederland ruim 350.000 mensen ondergedoken


Slide 19 - Tekstslide

Reacties op de bezetting
  • Meeste mensen passen zich aan
  • Kleine groep mensen collaboreert
  • Kleine groep mensen gaat in het verzet 

Slide 20 - Tekstslide








Om te voorkomen dat Joden worden opgepakt,
worden identiteitsbewijzen vervalst...

Slide 21 - Tekstslide


Verzet



  • Wat is verzet?
  • Aanslagen plegen of illegale krantjes verspreiden? Onderduikers helpen? 


Slide 22 - Tekstslide

Leerdoelen
  • Je kunt beschrijven hoe Nederland bezet werd en na vijf jaar bevrijd werd.
  • Je kunt twee politieke, twee economische en twee culturele gevolgen noemen van de Duitse bezetting.
  • Je kunt een voorbeeld noemen van verzet en van collaboratie.

Slide 23 - Tekstslide

Aan de slag




                            

                           
                               
                                   
                                       
       
           
               
       
   
               
                   
                   
                       
                           
   
     
       
 
   
   
   
   
   
   
   
     
       
       
     
   
 

   
   

   
   

   
   

   
       
           
               
 
   
   
   
   
       
           
                Vragen over de vorige les????
           
       
       
   
   
   
 
 
           
       
   

 
 
 
     
   
   
   
     
   
 
                       
                   
               
               
                   
                       
                         Jagers en Verzamelaars
                   
               
               
                     
               
               
                   
                       
                           
                             
                           
                       

                   
               
           
       
   

                                   
                               
                           

                           
                       
  • Begrijp je de leerdoelen?
  • Dan mag je zelfstandig aan de slag met opdracht 1 t/m 7
  • Vind je het nog lastig/Extra uitleg nodig? Dan maken we het samen.

Slide 24 - Tekstslide

Volgende les
  • Laatste gedeelte paragraaf 4

Slide 25 - Tekstslide



Geschiedenis
Introductie
Paragraaf 4: Nederland bezet (Deel 2)
De Tweede Wereldoorlog

Slide 26 - Tekstslide

In deze les
  • Korte terugblik
  • Instructie
  • Leerdoelen beantwoorden
  • Zelfstandig aan de slag/Verlengde instructie 

Slide 27 - Tekstslide

Leerdoelen
  • Je kunt beschrijven hoe Nederland bezet werd en na vijf jaar bevrijd werd.

Slide 28 - Tekstslide

Bevrijding?
  • Vanaf 1942-1943 winnen de geallieerden terrein
  • 6 juni 1944: D-Day

Slide 29 - Tekstslide

Bevrijding
  • September 1944: Operatie Market garden 
  • Succesvol, tot de brug bij Arnhem (Slag om Arnhem)

Slide 30 - Tekstslide

Bevrijding

  • Gevolg: alleen Zuid-Nederland is bevrijd

Slide 31 - Tekstslide

Hongerwinter
  • 1944-1945
  • Bevoorrading West-Nederland stopt (Spoorwegstaking)
  • Hongerwinter breekt uit 

Slide 32 - Tekstslide

Bevrijd!
  • 5 mei 1945: Duitsland is verslagen
  • Nederland is vrij! 
  • In Nederlands-Indië gaat de oorlog door

Slide 33 - Tekstslide

Sleep de foto's van personen naar de juiste omschrijving:
Leider van de NSB.
Leider van de Sovjet-Unie tijdens de Tweede Wereldoorlog
Leidde vanuit Londen het NL verzet.
Amerikaanse president tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Duitse dictator die de Tweede Wereldoorlog begon.
Italiaanse dictator, begon het fascisme, bondgenoot van Hitler. 

Slide 34 - Sleepvraag

Je weet nu best veel over de Tweede Wereldoorlog. Kijk naar de tekeningen en zet ze in de goede volgorde:
1
2
3
4
5

Slide 35 - Sleepvraag

Leerdoelen
  • Je kunt beschrijven hoe Nederland bezet werd en na vijf jaar bevrijd werd.

Slide 36 - Tekstslide

Aan de slag




                            

                           
                               
                                   
                                       
       
           
               
       
   
               
                   
                   
                       
                           
   
     
       
 
   
   
   
   
   
   
   
     
       
       
     
   
 

   
   

   
   

   
   

   
       
           
               
 
   
   
   
   
       
           
                Vragen over de vorige les????
           
       
       
   
   
   
 
 
           
       
   

 
 
 
     
   
   
   
     
   
 
                       
                   
               
               
                   
                       
                         Jagers en Verzamelaars
                   
               
               
                     
               
               
                   
                       
                           
                             
                           
                       

                   
               
           
       
   

                                   
                               
                           

                           
                       
  • Begrijp je de leerdoelen?
  • Dan mag je zelfstandig aan de slag met paragraaf 4
  • Vind je het nog lastig/Extra uitleg nodig? Dan maken we het samen.

Slide 37 - Tekstslide